ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2020

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Baile Felix - o stațiune relicva, cu mult supraevaluata

Am ales anul acesta sa batem drumul de la București la Băile Felix din cauza limitărilor de calatorie în alte tari si încurajată de review-urile excelente pe care le-am citit despre aceasta stațiune pe site-ul AFA și pe alte bloguri de travel.

Însă, de îndată ce am ieșit din hotel (am ales hotelul Aventus - conditii excelente, nimic de reproșat) mi-a venit sa plâng când am văzut starea deplorabila în care se afla statiunea, niciodată nu am fost atât de consternata de diferența între evaluări și ce am găsit la fata locului!!! De unde gradul de recomandare de 100% din partea turiștilor nu înțeleg!?

Și nu, sa nu credeți ca e o stațiune ieftina! De la cazare la restaurante, totul este la preturi de stațiune moderna.

În primul rand nu ai PE UNDE SA MERGI CA PIETON, nu exista trotuare (sunt în construcție), străzile sunt explodate, peticite cu pietriș, praful se ridica de fiecare data când trece o mașină, o trecere de pietoni e ceva de domeniul SF pentru acest loc...

Iluminatul public este aproape inexistent, ai un bec chior ici - colo... Totul e năpădit de buruieni pe spațiul public. Multe hoteluri comuniste încremenite în timp, cu fațade cojite printre care s-au mai construit haotic pensiuni cu arhitectura discutabila.

Câteva chioșcuri cu feluri de mâncare de proasta calitate, prăjeli ordinare în condiții precare de igiena chiar si pe timp de pandemie - hamsii, langosi, automate de înghețată, porumb fiert/copt vândut de cetățenii conlocuitori.

Doua supermarketuri (Carrefour Express și La Doi Pași) destul de saracacios aprovizionate, dar permanent aglomerate cu cumpărători de bere la PET...

Cele câteva restaurante mai răsărite sunt în permanenta full și cred ca pe asta mizează și ei căci nu prea se străduiesc sa se mai ridice la evaluările pe care le-au acumulat. Mâncare scumpa și de calitate proasta - paste cu sos cucina in loc de ou și smântană adevărată, burger extrem de sărat, cartofi insuficient prăjiți... Delăsare totala, dar ce bine ca mai așteaptă alții la întrare. Exista o gelaterie care a mai salvat lucrurile la capitolul food, care are într-adevăr înghețată adevărată, de buna calitate.

În concluzie - nu veniți aici decât dacă vreți sa va enervați groaznic și sa va ratați săptămâna de concediu :(.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Absolut nimic de văzut în stațiune, pana și acel parc cu nuferi e de fapt un parculet cu câteva alei pline de noroi și buruieni pe margine, niciun spatiu verde amenajat, alei ingramadite pana în margine de comercianții de chinezării.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Cele 2 stranduri existente au un aer de cartier periferic.

Trimis de Nicoleta_DM in 22.07.20 01:15:58
Validat / Publicat: 22.07.20 09:52:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BĂILE FELIX / '1 MAI'

VIZUALIZĂRI: 4659 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nicoleta_DM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.07.20 09:50:50]

@ux116226: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

de îndată ce am ieșit din hotel​​​​

La care hotel sunteți cazați?

​​

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux116226 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

monaca
[24.07.20 16:03:01]

Confirm tot ce s_a scris, eu sunt in acest moment la Felix si este foarte dificil sa circuli cu masina, sa te plimbi pe jos, sa ajungi la bazine... ieri a fost o ploaie torentiala care a  transformat totul  in mocirla. Nu e rau ca primaria  s_a gandit sa repare trotuare si strazi (care erau jalnice  si acum doi ani) dar in acest moment locul e complet respingator.

ux122599
[21.09.21 15:06:41]

Am fost la Baile Felix la începutul lunii septembrie. Ce pot să vă spun, ca am rămas cu un gust amar. Atâta praf și țigăneala nu am văzut pe unde am mai fost. Mașini care erau parcate în parc, tarabe cu haine, și o inbulzeala. Trotuare în lucru dar nu ai sa vezi ca se și lucrează. Nu ai unde sa te plimbi ca treci printre mașini. Marea stațiune Băile Felix la că-ți bani încasează nu investesc deloc. Parcul era de fapt parcare de mașini. Și niște preturi mari pe lucruri de o calitate proasta.

monaca, Nicoleta_DM
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Băile Felix: