ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2020
JUL-2020
Cuplu
BUN

O seară plăcută la Crama Murfatlar Neptun

Peste douăzeci de ani au trecut de când nu am mai fost prin stațiunea Neptun-Olimp, și poate ar mai fi trecut câțiva dacă nu era pandemia care ne-a stricat planurile de concediu pe alte meleaguri.

Timp indelungat, in care multe s-au schimbat prin această stațiune, după părerea mea mai mult in rău, dar poate sunt eu prea pretențioasă.

Trei zile am stat in stațiune in această lună, iar intr-una din seri am mers să mâncăm la restaurantul Crama Murfatlar din Neptun. Alegerea restaurantului nu ne-a aparținut, acolo a trebuit să ne intâlnim cu niște prieteni care rezervaseră deja o masă.

Situat pe strada Plopilor din Neptun (la capătul stațiunii, aproape de lac, lângă restaurantul Calul Bălan), restaurantul Crama Murfatlar a fost deschis in anul 1968 la ordinele lui Nicolae Ceaușescu, care dorea să aibă mai aproape vinurile din Murfatlar atunci când iși petrecea timpul la Neptun. Nu am fost prima dată la Crama Murfatlar Neptun, văzându-l ne-am amintit că ii mai trecusem pragul chiar in anul 1991, dar amintirile acelei vizite sunt destul de vagi.

Restaurantul dispune de un salon mare, pe două niveluri, de formă circulară, precum și de o terasă spațioasă. In interior pot avea loc diverse evenimente, de obicei se organizează și seri românești, cu muzică populară românească și grupuri de dansatori. Acum acestea erau doar amintiri, dar cu siguranță vor fi reluate după trecerea pandemiei.

La momentul vizitei noastre, din cauza restricțiilor impuse de starea de alertă, era deschisă doar terasa. Oricum, având in vedere vremea frumoasă, era păcat să stai in interior.

Noi am ajuns pe la ora 20.00. Ne-am așezat la masa deja rezervată. Oricum, toate mesele erau rezervate, nu știu dacă așa se intâmplă in fiecare zi a săptămânii sau doar in week-end.

La sosirea noastră, o mică formație cânta câteva melodii instrumentale, un fel de cafe concert.

Am aflat, de altfel, că in fiecare seară este program muzical, in a doua parte este și o solistă. Se cântă in special muzică populară, dar și grecească sau alte genuri.

După ce ne-am așezat la masă, am primit câte o listă de bucate.

Meniul restaurantului este unul tradițional românesc, cu multe feluri pe bază de pește dar și pe bază de carne (porc, pui, vită).

Noi am ales să mâncă la inceput o porție de icre de crap iar ca fel principal o porție de somn la grătar cu legume tot la gătar (pentru mine) iar soțul, ceva mai simplu, cotlet de porc la grătar cu cartofi prăjiți insoțiți de o salată asortată. Bineințeles că am comandat și un mujdei de usturoi, ca să meargă mai bine somnul.

De băut am ales un vin alb de Murfatlar, că doar eram la el acasă.

Icrele au sosit repede, insoțite de pâine prăjită, ceapa separată tăiată mărunt și lămâie. Au fost foarte bune, s-au terminat repede, mai ales că ne era și cam foame.

A sosit și felul principal. Nu știu cum a fost cotletul lui Cristi, dar somnul meu a fost delicios. L-am savurat, alături de vinul alb, sec și rece.

Intre timp a inceput să cânte și solista, atmosfera s-a cam incins mai ales că erau și cîteva mese festive. Dar, incă o dată, din cauza restricțiilor impuse de pandemie, volumul muzicii era unul redus și nu era voie să vii să dansezi pe ring. Puteai cel mult să dansezi lângă masa proprie. Dar, chiar și așa, lumea se distra, erau dedicații, aproape ca in vremurile bune.

De la o masă gustoasă nu putea lipsi desertul. In meniu erau clătite, papanași, cremă de zahăr ars și inghețată, pentru care am optat și noi.

Se apropia miezul nopții când ne-am hotărât să plecăm. Până la hotel era ceva de mers, dar puțină mișcare după o masă copioasă nu strică.

Prețul pentru tot ce am consumat nu a fost unul mic, dar era in armonie perfectă cu ce mai văzusem pe la alte restaurante din zonă. In total a costat 190 de lei, sumă pe care am plătit-o cu cardul.

Dacă vă plac restaurantele cu program artistic și dacă vă place mâncarea tradițională, recomand acest resaturant.

despre SERVICII

Servicii prompte, ospătari amabili.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancare n=buna, prețuri ca pe litoral in această perioadă

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Intreaga stațiune Neptun nu arată prea bine. Calificativul pe care l-am dat este cu indulgență. In apropiere de restaurant este lacul Neptun, plin de lebede. Plaja se află dincolo

Trimis de Mika in 21.07.20 18:32:19
Validat / Publicat: 21.07.20 19:32:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 6295 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Aurici
[22.07.20 09:25:54]

Este un golfuleț la Neptun (prin zona restaurantului Cireșica) unde ne mai ducem vara în escapadele de o zi. Acolo este o plaja foarte, foarte îngustă, plus pietrele mari și accesul mai greoi, unde lumea nu se prea înghesuie.

​Mi-am sunat prietena care stă peste vară la Neptun, pentru că are o casă acolo, să o întreb cât de liber e golfulețul ca să dau și eu o fugă și mi-a zis să uit de Neptun anul ăsta.

​ Golfulețul există dar nu mai am acces pentru că sunt lucrări acolo și că tot Neptun-ul este într-o reparație capitală. Fix când a început sezonul s-a apucat și Dorel de străzi și alte alea. Ce să zic, tipic românesc.

​Așa că înțeleg dezamăgirea ta vis-a-vis de cum ai regăsit Neptun-ul.

[22.07.20 09:38:21]

@Aurici:  Știu de ce plajă vorbești, era deschisă. Lucrările sunt la Hotelul Amfiteatru și la un hotel mic aflat in față, dar care era finalizat. Era in schimb multă mizerie   chiar in locul unde cred că fusese șantier.

​Oricum, plajele și construcțiile chiar s-au extins mult spre Costinești, ajung până in Golful Pescarilor. Noi am făcut plajă in această zonă, pentru că era mai liber, deși erau bolovani in apă și foarte multe alge.   Asta in Olimp unde era, aș spune eu, un pic mai bine.

​In Neptun mi s-a părut groaznic. Toată plaja era ocupată de șezlong-uri. unul lângă altul, multe construcții de-a lungul plajei, fiecare in alt stil.

nrs †
[22.07.20 09:58:30]

vai, vai! exact acum caut ceva pentru aceasta vara si mi-ai rascolit amintirile! am descoperit crama aceasta prin anii ' 80. aveam impresia ca este un local de lux unde nu prea intra muritorii de rand, dar la un moment dat cu biletul ONT am primit si o seara la crama (era obligatoriu sa primesti ceva: crama, Calul balan, Melody Club etc) astfel am descoperit un loc placut, nu foarte scump si cu mancare delicioasa. in anii urmatori am mancat de multe ori acolo si am ramas cu multe amintiri super

[22.07.20 11:10:27]

@nrs:  Mă bucur dacă ți-am răscolit amintiri plăcute! Și noi am fost inainte de ' 89  la o seară românească, aici și la Calul Bălan. Și acum e bine, mâncarea bună și atmosferă plăcută.

Zoazore
[22.07.20 14:19:10]

@Mika:  Si un SB frumos, drept multumire pentru amintirile mele frumoase din Neptun, pentru mancarea relativ simpla dar gustoasa si pentru o seara de exceptie intre prieteni!

Si eu AmFostAcolo! ​

[22.07.20 14:25:58]

@Zoazore:  Mulțumesc!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.07.20 15:33:23]

@Aurici:  Confirm și eu ce zice Mika, golfulețul respectiv e liber și ok, zilele trecute s-a întors un prieten care a fost cazat chiar la Meduza, lîngă plaja respectivă și a stat la plajă chiar acolo.

Evident, cum s-a mai zis, e vorba de Olimp, Neptun „se termină” la halta CFR. ​

Lucrări de asfaltare erau prin Saturn și într-o zonă foarte mică din Neptun, în jurul haltei și bazarului / Hotel Doina.

La Cireșica nu mai sînt lucrări acum, sînt în schimb la complexul Amfiteatru și hotel Craiova, dar nu se repară strada, ci se renovează hotelurile. Oricum, nu deranjează, accesul pe la Cireșica e deschis, singura zonă unde nu se poate circula e parcarea Panoramic - Amfiteatru. ​​

Aurici
[25.07.20 18:25:05]

@abancor:  Binevenite clarificări, mulțumim, week-end fain!

raduluigi
[22.10.21 14:57:25]

@nrs: Printr-o mare bafta in 1985 am participat la un chef cu turisti straini si Nicusor Ceausescu (baiat de baiat) in acest loc minunat. Mancare excelenta si muzica populara romaneasca. Iata ce lipseste din restaurantele actuale, MUZICA LIVE, usoara sau popolara!!

Lradu
[14.06.22 09:01:59]

Sub orice critica, am cerut coaste la gratar si mi-au adus cap de piept de porc foarte gras, motivand ca alea le au ca si coaste... Servirea buna... dar degeaba.

Aurici, Mika, raduluigi, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Neptun?: