Vacan╚Ťa ├«n VISCRI-BUNE╚śTI [BV] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 6]

Afișate impresii [1 - 10]
Descoperă Racoș și 'comorile' ascunse ale zonei

Raco╚Ö ÔÇô fenomene geologice ╚Öi istorie ├«ntr-un singur areal

├Än aceast─â var─â am reu╚Öit s─â ajung ├«n comuna bra╚Öovean─â Raco╚Ö care ofer─â iubitorilor de peisaje naturale ╚Öi istorie un m─ânunchi de obiective interesante. Am trecut de nenum─ârate ori pe drumul na╚Ťional 13 (E 60) c─âtre Sighi╚Öoara ori Bra╚Öov ╚Öi am v─âzut indicatoarele c─âtre minun─â╚Ťiile de la Raco╚Ö dar niciodat─â nu am avut timpul necesar s─â ne abatem vreo 2-3 ore de la traseul de baz─â. De data aceasta am mers lini╚Öti╚Ťi s─â vedem complexul geologic ╚Öi castelul din Raco╚Ö, [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
  • AUGUST, 2020
  • de: barabba54 [17.01.21]
  • NURECOMAND─é

Vizita la Viscri

Am vrut sa visitez o localitate frumoasa din Romania, am cautat prin internet, si, la urma am ales Viscri. Am fost acolo in august 2020, am coborat din masina si am cautat frumusete. Frumusete era un sir de case facute de nemti, unguri in secul 1800? Un sir de case, lung cam 200,300 de metri, una egal aproximativ ca cealalta cu nimic particular. Am visitat si Biserica fortificata, structura frumoasa, dar tinuta cam rapanoasa, am vasut mizerie de soareci pe bancile interne ale ei!! [...] ÔÇö vezi review [+6 poze]
Mesendorf Gasthaus [Meșendorf] [?]
  • DECEMBRIE, 2020
  • de: ailynuka [16.12.20]

Mesendorf Gasthaus

Nu am mai scris de mult o recomandare de calatorie, pentru ca pandemia asta ne-a dat viata peste cap; nu am renuntat la vacante, insa am incercat sa gasim cele mai "safe" variante pe care le putem face, si asta ne-a redirectionat mai mult spre Romania. Nu ne plangem, pentru ca avem o tara minunata cu multe locuri care abia asteapta sa fie descoperite. Asa ca am pornit frumos in (re) descoperirea frumusetilor locale. Am sa incep cu cea mai recenta vacanta, la sat... pentru ca a inceput sa ne [...] ÔÇö vezi review [+9 poze]
Descoper─â zona Viscri

Viscri sau ÔÇ×efectul agheasm─âÔÇŁ : nu te face bine dar nici nu te omoar─â! Turistic vorbind

Prolog : Nu ╚Ötiu cum e la voi, dar eu, ├«n fiecare lun─â octombrie din an, ├«mi s─ârb─âtoresc ziua de na╚Ötere. Uite, chiar ╚Öi azi s─ârb─âtoresc asta pentru c─â, nu-i a╚Öa, niciodat─â ├«n via╚Ťa mea de p├ón─â acum n-am mai avut v├órsta asta!ÔÇŁ S─ârb─âtorescÔÇŁ sun─â cam aiurea, ├«n fond ╚Öi la urma-urmei contabilizez ├«mb─âtr├ónirea-mi, mai degrab─â motiv de depresie, nu de chiuial─â! Ori╚Öic├ót, voiesc a spune faptul c─â, pentru a compensa sup─ârarea ├«mb─âtr├ónirii, ├«mi fac mici [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]

Pozitiv și negativ la Viscri în 2020

Dac─â p├ón─â acum vreun an-doi din cei peste 40.000 de turi╚Öti care vizitau satul Viscri, ├«n 2020 rom├ónii au redescoperit Viscri. Pandemia i-a silit pe cei pleca╚Ťi ├«n vacan╚Ťe ╚Öi excursii s─â se reorienteze ╚Öi s─â ├«╚Öi aduc─â aminte de toate locurile frumoase promovate pe Internet sau la tv. Topurile na╚Ťionale ╚Öi interna╚Ťionale din domeniul turistic, asocierea numelui prin╚Ťului Charles, mo╚Ötenitorul tronului Regatului Unit, cu proprietatea achizi╚Ťionat─â ├«n Viscri, includerea [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
  • IULIE, 2020
  • de: AZE [09.09.20]
  • RECOMAND─é

Viscri ÔÇö sau cum se mai ridic─â un sat

F─âr─â bancuri la ├«nceputul acestui articol. ├Än primul r├ónd Prin╚Ťul Charles detest─â orice banc despre coronavirus, ├«n al doilea r├ónd nu am g─âsit nici un alt banc care s─â ne aduc─â c├ót de c├ót z├ómbetul pe buze. Ei dac─â era vorba de Ceau╚Öescu g─âseam cu sutele... Sincer m-am deplasat la Viscri din curiozitate. ╚śtiam prin intermediul ╚Ötirilor c─â Prin╚Ťul Charles mo╚Ötenitorul tronului britanic are o oarecare conexiune cu Rom├ónia ╚Öi nu neap─ârat din cauza faptului c─â ├«i place [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
  • IULIE, 2020
  • de: mirela ana [28.08.20]
  • NURECOMAND─é

Viscri - necosmetizat

Ca multi romani, fiind problema cu pandemia, anul acesta ne-am propus sa vizitam zone dragute si interesante din tara noastra. Una din tinte a fost si Viscri, atat de laudat la TV. Am fost siguri ca va merita efortul. Cand am ajuns in sat, am gasit alei cu case mari, nevaruite, unele pustii, cu iarba neingrijita la poarta, si curtile ascunse in spatele casei. Casa printului Charles era un muzeu pustiu, cu un usor miros de mucegai in camere. Familia care supravegheau casa si curtea [...] ÔÇö vezi review
  • MAI, 2019
  • de: mprofeanu [02.08.20]
  • RECOMAND─é

Viscri ÔÇô sat cu renume european

├Än vezi impresii povesteam despre vizitele f─âcute anul trecut ├«n plimbarea de la Sighi╚Öoara, azi voi vorbi despre Satul Viscri din jude╚Ťul Bra╚Öov. Viscri este un sat aflat la aproape 42 kilometri de Sighi╚Öoara, ├«n comuna Bune╚Öti cunoscut─â prin Bisericile Fortificate din cele cinci sate ale ei, Cri╚Ť, Bune╚Öti, Me╚Öendorf, Roade╚Ö ╚Öi Viscri. Venind de la Cetatea Rupea am traversat drumul ce leag─â Bra╚Öovul de Sighi╚Öoara, pe drumul jude╚Ťean DJ 105A spre Viscri pe care am mers [...] ÔÇö vezi review [+35 poze]
Descoperă Racoș și 'comorile' ascunse ale zonei
  • MAI, 2019
  • de: mprofeanu [17.06.20]

Raco╚Ö, o experien╚Ť─â unic─â

Spuneam ├«n, vezi impresii, c─â anul trecut, ├«n luna mai, am f─âcut o plimbare de dou─â zile cu autoturismul pe traseul Pite╚Öti, Bra╚Öov, Sighi╚Öoara, Media╚Ö, Sibiu, Pite╚Öti ╚Öi c─â am v─âzut mai multe localit─â╚Ťi ╚Öi obiective turistice printre care ╚Öi Raco╚Ö cu atrac╚Ťiile lui pe care nu le v─âzusem, de╚Öi ╚Ötiam c├óte ceva despre ele, acum ╚Ötiu mai multe... Raco╚Ö este o comun─â din jude╚Ťul Bra╚Öov cu peste 3.000 de locuitori, pu╚Ťin peste jum─âtate maghiari, un sfert rom├óni, [...] ÔÇö vezi review [+40 poze]
  • AUGUST, 2019
  • de: Mari-a [15.08.19]

Minunatul Viscri

Buna ziua! In periplul meu de 4 zile in judetul Brasov, am ajuns si in satul Viscri. Este de-a dreptul impresionanta zona, o combinatie intre traiul acela de odinioara si deschiderea catre modernitate, cu oameni calzi, deschisi si volubili. Emotia aceea a vremurilor primilor ani ai copilariei, a inocentei cu care vedeam lucrurile, a simplitatii si puritatii m-a urmarit peste tot. Despre acest loc se pot spune multe, dar cel mai bine se pot trai, vedea si simti la fata locului. Asadar, [...] ÔÇö vezi review [+13 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM