Vacan╚Ťa ├«n SLIMNIC / ╚śEICA [SB] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [2 / 2]

Afișate impresii [11 - 15]
  • MAI, 2015
  • de: costy69 [06.06.16]
  • RECOMAND─é

Cetatea Slimnic - mândră odinioară

Aceast─â cetate a vizitat-o din ├«nt├ómplare, pentru c─â pur ╚Öi simplu nu aveam habar de existen╚Ťa ei. ├Än continuare ve╚Ťi afla ╚Öi cum am ajuns s─â o vizit─âm. ├Än drumul nostru de ├«ntoarcere de la Sighi╚Öoara spre cas─â, merg├ónd pe DN 14, ├«n localitatea Slimnic din jude╚Ťul Sibiu, am z─ârit ├«n v├órful unui deal (dup─â documentare am aflat c─â se nume╚Öte Burgbasch) o cetate, moment ├«n care am ├«ncetinit viteza de deplasare a ma╚Öinii s─â v─âd despre ce e vorba. Dup─â foarte pu╚Ťin [...] ÔÇö vezi review [+32 poze]
  • NOIEMBRIE, 2014
  • de: Testosu [17.02.15]
  • RECOMAND─é

Cetatea Mandra - Cetatea Slimnicului!

Dupa mini-vacanta petrecuta la Sibiu, era pacat ca fiind in zona, sa nu dam o fuga si pana la cetatea Slimnic, de la langa Sibiu. Asa ca in loc sa o luam spre Bucuresti, am ales drumul catre Medias, pentru a ajunge la Slimnic. Sunt cam 18km din Sibiu pana la Slimnic, drumul este bun, fara gropi, si este chiar frumos, cum serpuieste printre dealuri. In 20-30 minute ajungi din Sibiu la Slimnic. Cam in mijlocul satului, pe partea dreapta, pe dealul numit Burgbasch se afla ruinele cetatii. [...] ÔÇö vezi review [+29 poze]
  • APRILIE, 2012
  • de: elenahelen [21.04.12]
  • NURECOMAND─é

Cetatea Slimnic - o cetate parasita de autoritati

Am incercat de 2 ori saptamana trecuta sa vizitez cetatea si m-am lovit de ziduri si la propriu si la figurat. De pe soseaua principala Sibiu -Medias te abati 17 km de la Sibiu si intri pe un drum de tara in urcare plin de hartoape care nu prevesteste nimic bun. Cetatea inchisa si parasita, usi ferecate, nici tipenie de om... Intr-un final o sateanca mi-a sugerat sa cobor la capatul drumului la casa parohiala sa vina preotul satului cu cheia " dar vine numai daca sunteti mai multi [...] ÔÇö vezi review [+6 poze]
Pensiunea La Cetate [Slimnic] [?]

Cazare decenta, langa Sibiu

Am ajuns intamplator aici, in jurul orelor 22,30, dupa un drum lung din Vatra Dornei (via Cheile Bicazului si Sighisoara). Din fericire, proprietarul (foarte amabil) avea o camera disponibila. Pensiunea este situata la soseaua Medias-Sibiu, vis-├á-vis de cetate. Cuprinde o cladire lunga si ingusta (saseasca?) renovata, zugravita in galben. Banuiesc ca este galagie datorita traficului auto. Nu pot sa spun nimic despre aspectul camerelor de aici, nu le-am vazut. In curte exista spatiu pentru [...] ÔÇö vezi review [+6 poze]

Cetatea Slimnic

Pe DN14, la 17 km de Sibiu, se afla localitatea Slimnic, o comuna ce adaposteste unul din cele mai importante obiective turistice din judetul Sibiu: Cetatea taraneasca de la Slimnic, cunoscuta si sub denumirea de Cetatea Stolzenburg. De la DN 14 pina la cetate, care este situata pe un deal, sunt doar citeva sute de metri, ce pot fi parcursi lejer pe jos, dar pentru cei care vor totusi sa ajunga cu masina pina sus, vestea buna e ca se poate, vestea rea e ca-si rup masina-n doua. Odata ajunsi [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre