Vacanța în DANEMARCA / ȚĂRILE SCANDINAVE - impresii, păreri, recomandări [pag. 5 / 6]
Afișate impresii [41 - 50] din total 60 impresii de CĂLĂTORIE
Descoperă Copenhaga / COPENHAGA
- OCTOMBRIE, 2012
- de: alinaro [07.11.12]
Imi pare bine de cunostinta, Copenhaga!!
Daaaa... Am reusit sa iau un prim contact, chiar daca nu pe indelete, asa cum mi-ar fi placut, cu Copenhaga. In delegatii nu stii niciodata daca programul pe care ti l-ai facut initial va iesi asa cum iti doreai. Insa eu, de obicei, ma pregatesc, in prealabil, pentru orice eventualitate. Ma indop cu destula literatura, nu numai sectoriala (adica de ce am eu nevoie cu jobul), ci si generala si turistica. Incerc sa-mi fac o lista cu obiective pe care sa incerc sa le vad, in limita [...] — vezi review [+57 poze]
Descoperă Copenhaga / COPENHAGA
- OCTOMBRIE, 2012
- de: alinaro [26.10.12]
Hili-Mili – “Delicious Healthy Food” in centrul Copenhagai
Cum am ajuns aici fara sa fim vegetarieni? Asta e “povestea”, pe scurt... Cazati fiind la Ascot 4 Est vezi impresii, in plin centrul Copenhagai, am iesit in cautarea unui restaurant pentru a lua cina, pentru ca cele patru restaurante ale hotelului nu aveau niciunul specific local (ci argentinian, australian, italian si spaniol). Si, in masura posibilitatilor, incercam sa mancam “afara”. Daca n-avem incotro, ramanem la hotel, insa de data asta acesta se afla in buricul targului, asa [...] — vezi review [+8 poze]
Vacanța în Danemarca / #CĂLĂTORII
- OCTOMBRIE, 2012
- de: alinaro [23.10.12]
Dagmar – un restaurant elegant intr-un sat medieval
Pe un lateral al pietei centrale din Ribo (Torvet) se afla hotelul Dagmar, in restaurantul caruia am luat pranzul si despre care initial scrisesem cateva randuri in review-ul despre orasel. Stiam, insa, ca mi se va cere sa “despart” impresiile, asa ca m-am conformat dinainte, desi nu prea-mi place sa descriu restaurante (nu de-alta, dar de obicei nu sunt atenta la toate detaliile din locatie si nici nu ma pricep sa dau multe amanunte)... Din caramida, cu parter si doua etaje, avea doar [...] — vezi review [+14 poze]
Vacanța în Danemarca / #CĂLĂTORII
- OCTOMBRIE, 2012
- de: alinaro [21.10.12]
Ribe – perla Jutlandiei daneze
Iata ca dupa o vizita de lucru in apropierea acestui orasel, avem sansa sa luam pranzul aici, sa ne plimbam putin pe pitorestile-i strazi si sa-i vizitam catedrala, toate acestea cu... luxul de a fi insotiti de doi localnici, ceea ce face mult mai valoroasa o vizita si o apropiere de cultura locului respectiv. Acest mic orasel situat foarte aproape de Marea Nordului, a fost fondat la inceputul séc. XVIII (intre 704 si 710, la inceputul erei vikinge) si ni s-a spus ca este unul dintre cele [...] — vezi review [+35 poze]
Descoperă Copenhaga / COPENHAGA
- AUGUST, 2012
- de: ileanaxperta* [15.03.15]
To be! That is my answer! (2)
(Circuit Tarile Nordice - continuarea vizitei noastre la Copenhaga) Iata-ne ajunsi in buricul targului, in piata centrala sau Piata Primariei (Radhuspladsen), un loc larg, aerisit, frumos, decorat cu tot tacamul: de la cladiri splendide la furnicarul pestrit al orasului. Piata Primariei este considerata km zero al Copenhagai si se afla situata intre doua artere principale: B-dul Hans Christian Andersen si Vester Voldgade. Piata este inconjurata de multe cladiri deosebite dpdv arhitectural, [...] — vezi review [+60 poze]
Descoperă Copenhaga / COPENHAGA
- AUGUST, 2012
- de: ileanaxperta* [10.03.15]
To be! That is my answer! (1)
(Circuit Tarile Nordice) Pe coasta de est, scaldata de apele reci ale Marii Baltice, situata pe insulita Amager si privind in fata Stramtoarea Oresund, Copenhaga isi dezveleste chipul sau cel frumos, cu o dezinvoltura debordanta si o eleganta sobra in acelasi timp. De peste 600 de ani, Copenhaga este capitala Danemarcei, o tara cu o istorie lunga si fascinanta, ce poarta in spate cea mai veche monarhie din lume, incepand cu regele Eric al-VII-lea care si-a stabilit aici resedinta in anul [...] — vezi review [+30 poze]
Vacanța în Danemarca / #CĂLĂTORII
- AUGUST, 2012
- de: iccata [18.08.13]
Cum am văzut 3 oraşe într-o singură zi
Una din ţările în care ne-am propus să mergem în circuitul nostru cu maşina (din anul 2012) de peste 7400 de km prin Europa, este Danemarca. Timpul şi planul de călătorie stabilit nu ne-au permis să mergem în mai mult de 3 oraşe din aceasţă ţară însă, ce am văzut ne-a plăcut şi ne considerăm multumiţi că am reuşit să ajungem până acolo. Am ajuns în Danemarca venind din Germania, mai exact din orasul FLENSBURG, despre care am să povestesc cu altă ocazie. În [...] — vezi review [+33 poze]
Vacanța în Danemarca / #CĂLĂTORII
- APRILIE, 2012
- de: alexa91 [08.03.13]
Møgeltønder
În study-tour-ul despre care am scris într-un articol anterior - vezi impresii - , pe lângă ce era de văzut în legătură cu specializarea noastră, am fost și în câteva puncte turistice. Unul dintre ele a fost și Møgeltønder, un orășel cochet din sudul țării, aproape de granița cu Germania. Ba chiar, când am vizitat o plajă din apropierea orășelului, în depărtare de tot se vedea și o insuliță ce aparținea nemților (așa ne-a spus ghidul, noi nu ne-am dus ca să-l [...] — vezi review [+23 poze]
Vacanța în Danemarca / #CĂLĂTORII
- APRILIE, 2012
- de: alexa91 [25.02.13]
Danemarca si agricultura ei, pilon de rezistenta (Danemarca, un tur special)
In Saptamana Mare a anului 2012 am fost impreuna cu un grup de colegi de la facultate intr-un tur al Danemarcai, privita din punctul de vedere al agronomului. Toate cheltuielile au fost suportate de catre o firma care ne-a supus unui interviu si a ales cativa studenti din mai multe facultati de profil din Romania si iata-ne stransi cu totii la Otopeni. Am avut o mica escala in Amsterdam si de acolo am mers spre Bilund (sau orasul Lego cum mai este cunoscut). De acolo ne-a luat un autocar si [...] — vezi review [+14 poze]
Vacanța în Danemarca / #CĂLĂTORII
- DECEMBRIE, 2011
- de: cvm2006 [12.01.12]











