Vacan╚Ťa ├«n C├éMPINA / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [2 / 7]

Afișate impresii [11 - 20]

O oază de liniște - fostul schit Slobozia din Câmpina

Nu ambi╚Ťionez s─â demonstrez ceva anume. M-a╚Ö bucura ├«ns─â s─â fiu prezent, ├«ncurajator, optimist pentru cel care se ├«nt├ómpl─â s─â treac─â prin apropiere. ÔÇô P─ârintele Moga. Situat ├«n zona dealurilor submontane de pe valea r├óului Prahova, un areal propice dezvolt─ârii a╚Öez─ârilor umane, ora╚Öul C├ómpina (vezi impresii) g─âzduie╚Öte importante obiective cultural-istorice ╚Öi religioase. ├Än cadrul plimb─ârii prin ÔÇ×ora╚Öul ├«nsoritÔÇŁ ne-am oprit prima dat─â la biserica ÔÇ×Sf. [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
  • AUGUST, 2018
  • de: iulian68 [04.09.18]

Castelul Iulia Hasdeu sau incredibila suferinta a unui tata

Inca dinaintea plecarii catre pensiunea Roua Muntelui din Dejani ma gandeam sa mai vizitam ceva pe drum, asata ca sa incerc sa apropii timpii de sosire dintre noi si prietenii nostri care plecau un pic mai tarziu. Asa m-am orientat spre castelul Iuliei Hasdeu din Campina. Citisem mult despre el, vazusem in urma cu ceva vreme chiar la tv un montaj documentar dedicat, si mi-a ramas in minte dragostea tatalui pentru fiica sa si incercarile pana la epuizare de a reusi sa mai ia legatura cu ea [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]

Explor├ónd C├ómpina ÔÇô un ora╚Ö la poalele mun╚Ťilor

Zile c─âlduroase de august, zile libere de Sf├ónta Maria Mare, zile care ne ├«ndeamn─â la plimbare de╚Öi cele mai multe obiective turistice sunt sufocate la propriu de vizitatori. R─âsfoiesc pliantele adunate de la ultimele t├órguri de turism desf─â╚Öurate ├«n Bucure╚Öti pentru a descoperi locuri frumoase. Alegerea mea se ├«ndreapt─â spre zona submontan─â, pentru un pic de r─âcoare, dar nimeresc exact ├«n ora╚Öul ├«n care sunt cele mai multe zile ├«nsorite ├«ntr-un an calendaristic. Totu╚Öi, nu [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Pensiunea Club Montana [?]
  • IULIE, 2017
  • de: kikiritzi [06.07.17]

Club Montana Campina - o solutie perfecta pentru tranzit

Mi-am dorit foarte mult sa ajung cu un grup de excursionisti (copii si parinti) la Bucuresti, mai ales dupa ce am avut ocazia sa vizitez Muzeul BNR, prin intermediul colegului din AFA (vezi actiunea initiata de Dan &Ema). Doream sa impartasesc si altora acea experienta deosebita si sa adaug si alte obiective. Un impediment important era distanta Bradeni-Bucuresti, era clar ca nu se putea face fara o noapte de cazare. Dar aici interveneau greutatile pentru ca un cost ridicat ar fi facut [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
Unde mâncăm în Câmpina?

Restaurant Taverna Poseidon - cel mai elegant restaurant din Campina

Am organizat in aceasta locatie 2 evenimente (nefericite) in decurs de 9 zile si am fost foarte multumita de felul in care am colaborat cu patronii localului. Sa va dau mai multe detalii: In data de 17 decembrie am organizat parastasul de 7 ani pentru mama mea - cu meniu cu peste - de post. Domnul Tassos Koutoulias proprietarul care mi-a facut oferta de meniu a fost foarte receptiv la doleantele mele, cat si la schimbarea numarului de persoane participante. Mancarea a fost delicioasa: spre [...] ÔÇö vezi review
  • DECEMBRIE, 2016
  • de: elviramvio [07.12.16]

Marele Templu al Iuliei Hașdeu

"E╚Öti Dumnezeu, Isuse, ╚Öi m├óntuie╚Öti o lumePrin moartea-╚Ťi n─âsc─âtoare de noile idei; Dar mam─â e Maria... ce-i pas─â unei mumeDe lume ╚Öi nelume c├ónd piere fiul ei?" Cu aceast─â strof─â ├«ncepe poezia lui Bogdan Petriceicu Ha╚Ödeu, "Mater Dolorosa", publicat─â ├«n 15 ianuarie 1888, cu c├óteva luni ├«nainte de moartea unicei, genialei ╚Öi foarte iubitei lui fiice, Iulia. Oare a fost o premoni╚Ťie? ├Än drumul spre cas─â, venind de la Azuga, ne-am ab─âtut putin pe la C├ómpina, f─âr─â [...] ÔÇö vezi review [+51 poze]
  • OCTOMBRIE, 2016
  • de: Miriam [13.10.16]

Vizita incompleta la castel

Inca de mica am citit despre sfasietoarea poveste a tatalui care, devastat de durerea pierderii fiicei sale, a construit castelul de la Campina. Vizita acestui obiectiv turistic ar putea fi extrem de reusita daca nu ar fi incompleta. Intai, "bilele albe" - in taxa de vizitare (10 lei) primesti un ghid audio cu ajutorul caruia afli tot ce vrei despre arhitectura castelului, Iulia Hasdeu si obiectele expuse. "Bile negre" - nu toata arhitectura este explicitata cu ajutorul audioghidului, un [...] ÔÇö vezi review [+1 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2015
  • de: TEOANCA [26.09.15]
  • RECOMAND─é

Sanconfind, zbor lin pe spate în ape sărate

P─âi nu avea cum s─â-mi scape. Am fost eu p├ón─â ├«n Ischia pentru ape termale ╚Öi s─â nu probez apa s─ârat─â cald─â din bazinele de aici? Aici unde ajung in 35 de minute pe jos de la slujb─â? V-am spus c─â ajungÔÇŽ A╚Öa c─â, uite-m─â ├«n poz─â. Am ales ca procedur─â hidrokinetoterapie de grup. F─âr─â consult medical ÔÇŽ aveam vechime. Adic─â baie in jur de 40 de minute ├«n bazinul cu ap─â s─ârat─â din izvorul de la Poiana Campina. Pentru descrierea clinicii citi╚Ťi ce a scris @denisse [...] ÔÇö vezi review [+6 poze]

Iarba verde de acas─â

O introducere lung─â de... 20 de ani La ├«nceputul anilor 1990 am cump─ârat un teren la ┼úar─â, pe care am ridicat ├«n doi ani o cas─â mare, pentru trei familii. Corect ar fi s─â zic c─â a ridicat-o tata, desemnat ad-hoc ÔÇ×dirigente de ┼čantierÔÇŁ. El ┼či-a petrecut, s─âracul, singur cuc, o var─â ├«ntreag─â cu muncitorii, ba discut├ónd, ba ┼úip├ónd la ei, cum este obiceiul la noi la rom├óni atunci c├ónd intri pe m├óna me┼čterilor, iar noi, nerecunosc─âtori ce suntem, i-am repro┼čat c─â a [...] ÔÇö vezi review [+52 poze]
  • MAI, 2015
  • de: denisse [06.06.15]

SANCONFIND Poiana Campina ÔÇô noua speranta pentru tratarea durerilor

Sufar de multi ani de dureri de spate. Durerile mele au tot felul de denumiri care se termina in ÔÇťoza ÔÇŁ si nu are rost sa le insir aici. O buna prietena din Campina mi-a spus acum cateva saptamani ca in Poiana Campina s-a deschis o baza noua de tratament Sanconfind. La cate am incercat pana acum am zis ca de ce sa nu o incerc si pe aceasta, mai ales ca stiu de la prietena mea ca pe vremuri acolo erau niste bai sarate vestite. Intre timp s-au daramat si au fost lasate de izbeliste ca multe [...] ÔÇö vezi review [+36 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM