Forum AmFostAcolo.ro: DISCUTII despre Impresii & fotografii; punctarea impresiilor si a pozelor - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

• 21 Pages +
  • « First
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

DISCUTII despre Impresii & fotografii; punctarea impresiilor si a pozelor ce e perm si ce nu; masuri & sanctiuni luate in cazurile nerespectarii

#81 Guest_divio_*

• Group: Guests

Posted 26 January 2010 - 03:35 PM

View PostAdmin, on 25 January 2010 - 09:38 PM, said:

Acele impresii sunt foarte vechi, pepsi, cu mult inainte de infiintarea Regulamentului.
Acum iti garantez ca nu 'scapa' nici macar reviews-uri duble (ca si continut, fata de acelea) in concurs.

Dear Admin/WM,
In decurs de numai cateva ore astazi, 4 useri (unii mai noi, altii cu ceva vechime pe site) au postat review-uri cu aprox. 50 cuvinte fiecare (le-am luat din ochi, sa nu crezi ca le-am numarat bob cu bob :rolleyes: ); unul ditre ei -fzamfir- a folosit scurtatura/copy-paste, ca sa-si ingroase review-ul.
Sa nu crezi cumva ca "mi s-a pus pata" pe vreun anumit user, pur si simplu am avut ceva timp la dispozitie si am "scanat" cateva review-uri calde, sa vad si eu ce impresii mai au turistii/membrii site-ului despre locurile in care si-au petrecut timpul liber.
Im pastrez parerea, cum ca o buna parte dintre membri forteaza nota si "sprinteaza" catre primele locuri cu review-uri foarte laconice si lipsite in mare parte de informatii utile celorlalti.

Spor la treaba, tie si celorlalti WM-I, in incercarea de a-i "indruma" catre paginile acestui forum pe cei care inca nu sunt familiarizati cu regulamentele privind buna functionare a siteului, precum si a participarii la concurs/viitoarele concursuri (oricum, neoficial s-a dat startul, se vede de la distanta <_< )
P.S. Tot nu mi-ai dat un raspuns la postarea anterioara...
0

#82 User is offline   Admin 

• Administrator
  • Group: Administrators

Posted 26 January 2010 - 03:41 PM

Raspund pe fuga (scuze - am si azi un program incarcat) doar la un singur dntre subiecte, comun ultimelor doua postari - sanziana si divio.

Cjiar daca si pe mine ma deranjeaza unele atitudini, ar fi absurd sa ne inchipuim ca ii putem FORTA pe oameni sa scrie mai mult, mai frumos, 100% fara nicio greseala, de orice fel.
[LATER}; e necesar sa epxlicitez: unii ar vrea poate sa scrie mai mult (ori mai bine), dar fie nu se pricep, fie nu am timpul ori dispozitia necesara; poate unii doresc pur si simplu sa recomande (ori din contra) o anumita destinatie, avand intentii 100% de apreciat, dar nu gasesc cea mai buna modalitate de a o face-o. Si asa mai departe.
Evident, exista si altfel de situatii, in care se poate banui indolenta, dorinta de a posta doar pentru a se lauda ca au fost acolo si vizbil fara nicio intentie de a-i ajuta pe ceilalti etc samd.

Singura speranta/masura REALISTA: putem incerca sa-i STIMULAM sa scrie MAI UTIL comunitatii, oferind recompensa acelor PMA si posibilitatea ca prin ele sa beneficieze de anumite privilegii (recompense) morale si/sau materiale.

Este dificil, practic imposibil sa eviti si anumite nemultumiri, dar sunt CAT SE POATE DE OPTIMIST ca in timp oamenii vor realiza - singuri! - ca toate aceste masuri sunt inspre folosul comunitatii si - prin asta - evident al lor insesi!
In mod cert unui membru "vechi" pe site ii este mai usor sa inteleaga aceste lucruri; in cazul unora dintre cei noi aceste aspecte vor trebui mereu si mereu, la infinit explicate :-), insa am convingerea ca dovedind bunavointa (si mult tact in acelasi timp) vom reusi sa-i lamurim/convingem. Pe cei care merita, in mod sigur :-).
Sprijinul vostru ocazional este binevenit & apreciat SI in aceasta privinta! :-)
0

#83 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Group: Members

Posted 27 January 2010 - 07:18 PM

View PostAdmin, on 26 January 2010 - 05:41 PM, said:

In mod cert unui membru "vechi" pe site ii este mai usor sa inteleaga aceste lucruri; in cazul unora dintre cei noi aceste aspecte vor trebui mereu si mereu, la infinit explicate :-), insa am convingerea ca dovedind bunavointa (si mult tact in acelasi timp) vom reusi sa-i lamurim/convingem. Pe cei care merita, in mod sigur :-).
Sprijinul vostru ocazional este binevenit & apreciat SI in aceasta privinta! :-)

Ai perfectă dreptate Cornel. Şi eu, la primele postări am fost mult mai zgârcit la vorbă. Încetul cu încetul am înţeles care este linia site-ului şi m-am adaptat din mers. Aşa că, să avem răbdare şi înţelegere pentru cei nou veniţi. Cei care sunt bine intenţionaţi se vor adapta repede la cerinţele regulamentului. Ceilalţi, sunt convins că nu vor conta.
0

#84 User is offline   marian 1973 

• Member
  • PipPip
  • LocationBraila

Posted 28 January 2010 - 07:33 PM

Nu exista nici o regula privind vechimea impresiilor postate? Ar trebui sa fie. Cineva a postat un review despre un muzeu vazut in 1988. Acum 22 ani. Cu siguranta muzeul este tot acolo,dar totusi...22 ani? Ce ar fi sa incepem sa postam impresii despre vacantele de la scoala primara?
0

#85 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 28 January 2010 - 08:01 PM

View Postmarian 1973, on 28 January 2010 - 09:33 PM, said:

Nu exista nici o regula privind vechimea impresiilor postate? Ar trebui sa fie. Cineva a postat un review despre un muzeu vazut in 1988. Acum 22 ani. Cu siguranta muzeul este tot acolo,dar totusi...22 ani? Ce ar fi sa incepem sa postam impresii despre vacantele de la scoala primara?

In Regulamentul anului 2010 exista o regula care spune ca este la latitudinea moderatorilor sa accepte sau nu astfel de impresii (mai vechi) in Concurs.

Mai precis, unele dintre aceste impresii POT fi utile, mai ales daca este vorba despre un obiectiv care MEITA promovat si NU mai exista reviews-uri despre acel obiectiv.
Impresiile vechi redundante (adica acele cares e alatura, la momentul postarii, altora mai noi din aceeasi destinatie) sunt pastrate pe site, dar nu priemsc niciun punctaj.

Incepand cu anul viitor, este FOARTE probabil ca vom limita vechimea impresiilor postate la ultimii 2-3 ani.
Tot din 2011 se vor introduce ARHIVELE -- impresiile mai vechi de X ani nu vor mai fi listate in paginile acelor destinatii (deasemenea NU vor intra nici in calculul mediei) si vor fi accesibile doar celor care doresc explicit sa le consulte.
0

#86 Guest_Viking corking_*

Posted 10 February 2010 - 01:36 PM

pt a nu mai exista impresii care sa "fuga" doar dupa puncte, PROPUN eliminarea punctelor date de administrator (cele 1000) din start oricarui review!!!
sa ramana doar punctele date de NOI utilizatorii, daca consideram a fi utile acele informatii! (normal si superbonusurile...ca-s venite tot de la noi)
am abservat ca sunt multe impresii neapreciate de utilizatori, dar au cele 1000 puncte!!!
in felul acesta SIGUR va creste calitatea informatiilor site-ului...
cumva este necesara si cantitatea?
0

#87 Guest_gushpi_*

Posted 10 February 2010 - 01:37 PM

scuze!
am scris la guest altceva!
de fapt sunt "gushpi" si nu am dorit s ama ascund ci doar am fost neatent...
0

#88 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 10 February 2010 - 01:42 PM

ESTE clar necesara si cantitatea :-)
E un proces normal, fara acumularea de cantitate nu se obtine (decat rareori si doar ptr elite, ceea ce nu-i cazul) o anumita calitate :-)

Si, la urma urmei, "calitate" e un termen cat se poate de relativ in opinia mea.
Ce ti se pare TIE de super-calitate i se poate parea altuia cu totul neinteresant; depinde de ceea ce cautam fiecare, de asteptarile noastre de la acest site -- in mod cert nu toti cautam chiar acelasi lucru ori subiecte si nici nu avem acelasi sistem de referinta a calitatii, sunt sigur...

S-a mai facut propunerea, s-a mai discutat, am mai scris - propunere respinsa; poate in viitor va fi implementata de la sine, dar pe moment (si in viitorul apropiat) SIGUR NU.
0

#89 User is offline   indiralisa_26 

• Member
  • PipPip
  • Locationpitesti

Posted 12 February 2010 - 08:15 PM

eu as propune 'cenzurarea' pozelor postate la fiecare review in sensul ca nu doresc sa vad ce sort purta 'x' in timp ce lua masa la restaurant sau cate grame avea lantul de la gatul lui 'y' .eu vreau sa vad poze reprezentative despre hotelul/ zona/locul respectiv in care sa nu apara explicit si personaje ( ele pot apare undeva in fundal sa zicem ...). as zice ca aceste poze sa nu primeasca in niciun caz puncte.
haideti sa nu transformam siteul intr-un album foto cu toti membrii familiilor noastre pt ca nu asta ne intereseaza. :mellow:
0

#90 User is offline   creivean 

• Senior
  • PipPipPipPip
  • LocationOradea

Posted 12 February 2010 - 08:39 PM

View Postindiralisa_26, on 12 February 2010 - 10:15 PM, said:

eu as propune 'cenzurarea' pozelor postate la fiecare review in sensul ca nu doresc sa vad ce sort purta 'x' in timp ce lua masa la restaurant sau cate grame avea lantul de la gatul lui 'y' .eu vreau sa vad poze reprezentative despre hotelul/ zona/locul respectiv in care sa nu apara explicit si personaje ( ele pot apare undeva in fundal sa zicem ...). as zice ca aceste poze sa nu primeasca in niciun caz puncte.
haideti sa nu transformam siteul intr-un album foto cu toti membrii familiilor noastre pt ca nu asta ne intereseaza. :mellow:

Ar fi mai eficient sa nu fie validate de webmasteri, si asa le iau pe toate la mana.
Uite, eu in ultimul review, chiar am spus explicit ca nu pun poze, ca-mi apare familia in ele.
0

#91 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 12 February 2010 - 08:58 PM

Hei, dac-am sterge toate fotografiile in care apar persoane ar insemna sa eliminam 99% din pozele de pe site :)
Sunt perfect de acord cu voi ca pozele in care apare un singur personaj, intr-un prim plan care obtureaza pur si simplu orice alta informatie utila nu ar avea ce sa caute pe site - si din cand in cand (rar, chiar foarte rar as spune) apar si astfel de situatii. Insa in majoritatea celorlalte cazuri de fotografii "personale" in poza se pot distinge informatii utile despre acel loc.

In concluzie:
- fotografiile gen "focus pe burta mea, a subsemnatului, in vacanta" -- vor fi sterse la validare
- in restul cazurilor, este la latidudinea autorului sa incarce (si) fotografii "personale" -- atat vreme cat in pozele in cauza "incap" si detalii posibil utile despre locul in care s-a realizat fotografia, acestea vor fi acceptate pe site. Personal sunt convins ca numarul fotografiilor personale se va reduce de la sine, odata cu (justificatele) luari de pozitie, pe ici, pe colo, din partea voastra.

La urma urmei, suntem un site "oameni in vacanta", nu unul de tip "expozitie fotografica natura moarta hoteluri si piscine" :) O regula prin cares a interzicem la modul absolut aparitia in fotografii a oricarei persoane ar fi absurda.
0

#92 User is offline   indiralisa_26 

• Member
  • PipPip
  • Locationpitesti

Posted 14 February 2010 - 07:00 PM

View PostAdmin, on 12 February 2010 - 08:58 PM, said:

Hei, dac-am sterge toate fotografiile in care apar persoane ar insemna sa eliminam 99% din pozele de pe site :)
Sunt perfect de acord cu voi ca pozele in care apare un singur personaj, intr-un prim plan care obtureaza pur si simplu orice alta informatie utila nu ar avea ce sa caute pe site - si din cand in cand (rar, chiar foarte rar as spune) apar si astfel de situatii. Insa in majoritatea celorlalte cazuri de fotografii "personale" in poza se pot distinge informatii utile despre acel loc.

In concluzie:
- fotografiile gen "focus pe burta mea, a subsemnatului, in vacanta" -- vor fi sterse la validare
- in restul cazurilor, este la latidudinea autorului sa incarce (si) fotografii "personale" -- atat vreme cat in pozele in cauza "incap" si detalii posibil utile despre locul in care s-a realizat fotografia, acestea vor fi acceptate pe site. Personal sunt convins ca numarul fotografiilor personale se va reduce de la sine, odata cu (justificatele) luari de pozitie, pe ici, pe colo, din partea voastra.

La urma urmei, suntem un site "oameni in vacanta", nu unul de tip "expozitie fotografica natura moarta hoteluri si piscine" :) O regula prin cares a interzicem la modul absolut aparitia in fotografii a oricarei persoane ar fi absurda.

merge si asa! :rolleyes:
eu personal de cand exista site-ul atunci cand merg in vacanta realizez poze pt mine si poze pt publicul larg pe care sa le pot posta
acum nu-mi ramane decat sa sper ca si altii vor face la fel.. ;)
0

#93 Guest_gushpi_*

Posted 16 February 2010 - 02:56 PM

View PostAdmin, on 10 February 2010 - 01:42 PM, said:

ESTE clar necesara si cantitatea :-)
E un proces normal, fara acumularea de cantitate nu se obtine (decat rareori si doar ptr elite, ceea ce nu-i cazul) o anumita calitate :-)

Si, la urma urmei, "calitate" e un termen cat se poate de relativ in opinia mea.
Ce ti se pare TIE de super-calitate i se poate parea altuia cu totul neinteresant; depinde de ceea ce cautam fiecare, de asteptarile noastre de la acest site -- in mod cert nu toti cautam chiar acelasi lucru ori subiecte si nici nu avem acelasi sistem de referinta a calitatii, sunt sigur...

S-a mai facut propunerea, s-a mai discutat, am mai scris - propunere respinsa; poate in viitor va fi implementata de la sine, dar pe moment (si in viitorul apropiat) SIGUR NU.

Discut pt ca exista tema pe forum, nu doresc sa impun nimic; dar tot vreau sa intreb: ce castiga site-ul daca orice review primeste 1000 puncte?
0

#94 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 16 February 2010 - 10:15 PM

View Postgushpi, on 16 February 2010 - 04:56 PM, said:

Discut pt ca exista tema pe forum, nu doresc sa impun nimic; dar tot vreau sa intreb: ce castiga site-ul daca orice review primeste 1000 puncte?

gusphi - crede-ma pe cuvant ca e o discutie myult prea lunga, care nu justifica in opinia mea nicipedeparte timpul alocat.

Daca vrei, poti sa retii ca EU cred ca tarie ca oamenii SUNT MULT MAI MOTIVATI sa scrie de punctajul acordat automat. Aceasta regula NU o sa se schimbe pe acest site in - estimez - urmatorii doi ani, cel putin.

Punct.
0

#95 User is offline   georgiana 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationsannicolau-mare,timis

Posted 25 February 2010 - 11:26 AM

Sunt oarecum intristata si nemultumita de calitatea unor rewiews-uri!
Nu e nevoie sa dau numele acelor utilizatori,dar ii rog pe fiecare daca au un pic de respect pentru acest site,sa nu mai posteze impresii GOALE ,adica din acelea care dupa ce le-ai citit,sa realizezi ca ,practic ,nu ai castigat nimic citindu-le,din contra,ai pierdut doar timp!
Nu trebuie sa scrii la un anumit nivel literar,dar trebuie sa fie un oarecare continut,nu?
Nu scriem,doar de dragul de a ne urca in clasament?!? :unsure:
Va rog frumos,ganditi de doua ori,si cititi de 3 ori inainte de a da clic pe ''salveaza''!
Mai multa calitate,dragilor,daca tot suntem atat de cunoscuti ca site!
Sa nu ne facem de ras,ca ...putem mai mult!
Sa nu scriem in graba!
Vorba poetului;
''E usor a scrie versuri,
Cand nimic nu ai a spune!'' :P
1

#96 User is offline   krondia 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationbrasov

Posted 25 February 2010 - 01:05 PM

"E uşor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Înşirând cuvinte goale
Ce din coadă au să sune."

Cam asa suna continuarea...
Da, si eu am sesizat acest lucru si as avea o propunere. Daca sunt totusi utilizatori care tin neaparat sa isi faca publice impresiile dar sunt constienti de faptul ca nu trec un anumit prag calitativ, sa precizeze ca nu doresc sa fie punctati sau sa se limiteze la un ecou. Exista aceasta optiune. Si ma refer strict la utilizatorii mai vechi care stiu care este mersul lucrurilor. Un concurs presupune niste standarde care sunt enumerate aici, in regulament, si care tin atat de un numar minim de fraze dar, mai ales, de felul in care iti expui gandurile. Este suparator sa vezi niste propozitii dezlanate, lipsite de logica si, nu in ultimul rand, este bine sa verificam daca mai exista impresii in aceeasi sectiune. Asa vom incadra impresiile in sectiunea potrivita si, pe de o parte, ii scutim pe domnii webmasteri de o munca inutila iar pe de alta parte ne dam seama daca venim sau nu cu o noutate sau o impresie artistica deosebita.
Am observat totodata si reviewuri de doar cateva randuri pe niste destinatii mai mult decat generoase. Si de aceasta data m-a incercat acelasi sentiment de tristete.
Din pacate, dupa ce ai deschis pagina respectiva si vezi ca nu ai ce citi sau iti pare rau ca ai citit ceva ce nu te-a impresionat placut, dimpotriva, nu mai e nimic de facut. Ai sporit deja nr. de vizualizari al impresiilor respective, lucru care nu vad cum ar putea fi evitat.
No offence!
0

#97 User is offline   dananecula 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • LocationPLOIESTI

Posted 25 February 2010 - 02:12 PM

Aveti perfecta dreptate fetelor : Georgiana si krondia.
Pe bune k astfel de useri vanatori de puncte, dar postatori de vorbe goale, fac site-ul de ras, mai ales k aici intra si multi oameni doar sa se documenteze nu sa si posteze si pe urma vor zice k e un site de 2 lei.
Va spun sincer k eu l-am recomandat cu caldura la muuuulti amici de-ai nostri si n-as vrea sa ma bombane. Totusi, putin respect pentru munca unui om care a pus bazele acestui site si a reusit k in 2 ani sa realizeze AmFostAcolo un site de calatorii demn de apreciat pentru utilitatea lui.
Deci mare atentie, voi cei care vreti sa ajungeti in top, postand impresii ,,fade'' cu gandul de a impusca cele 1000 ... 3000 de puncte dintr-un foc. Carcotasii nu dorm, ci va pandesc la cotitura si cu ,,trasul in piept'' nu e de gluma :)))
0

#98 User is offline   ileanaxperta 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 25 February 2010 - 02:24 PM

Cu sau fara parere de rau TREBUIE sa le dau dreptate celor 3 "muscheterite" ce mi-au luat-o inainte in postarea de pareri ce le doream si eu sa le scriu. Tot cam asa s-a intamplat si spre sfarsitul anului trecut...plusand mai mult pe ultima suta de metri si cu impresii lipsite de continut si calitate. Slava domnului, n-au fost multe. DAr acum am inceput si eu sa sesizez incarcarea de unele impresii cu 2-3 propozitii si cam atat. Daca ar fi scurt si la obiect, ar fi bine...dar am citit de curand ceva ce nu prea a spus nimic...Si cu concursul asta. N-ati vazut?! Cornel are grija de toti "coplilasii" lui...Toata lumea este recompensata intr-un fel, dar sa fie pe meritul fiecaruia iar munca sa fie trainica, nu de mantuiala. Nu-i frumos...dar e sanatos...ar spune cei ce procedeaza asa. Ei bine, dragilor, nu-i deloc sanatos, pentru ca daunati imaginii site-ului AmFostAcolo. Si nu numai, se deterioreaza nu numai imaginea lui, dar mai ales calitatea si asta cred eu, conteaza prima. Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau, este doar o parere de-a mea (si nu numai, sunt convinsa, de fapt se vede deja) si rog sa fie RESPECTATA, chiar daca nu "vibrati in consens" cu ea... :)
0

#99 User is offline   georgiana 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationsannicolau-mare,timis

Posted 25 February 2010 - 04:19 PM

Si....in timp ce altii inca mai sunt sub influenta starii de fericire, creata de intalnirea din Poaiana Brasov,altii profita de ''orbirea'' celorlalti si se ''catara'' vertiginos in top,scriind cate........ 14 ecouri intr-o jumate de zi!
14 ori 50=700 PMA,super,nu?
Nu credeti ca ar trebui limitat intr-o singura zi- un anumit numar de ecouri pentru fiecare persoana????
Astfel,incat respectivele persoane,daca nu mai au subiecte,poate isi fac o ''pasiune ''din scrierea angro de ecouri,cum o fac si de reviews-uri goale ca si continut,sau,foarte slabe ,ca sa ma exprim elegant!
De ce va grabiti/??suntem abia in februarie!
Vi se pare firesc sa te folosesti de ''ecou'',grabindu-ti ascensiunea,cand in definitiv scrii niste ....banalitati in ecou,nu lucruri cu adevarat importante?Nu cred ca ecoul a fost creat pentru un asemenea scop!
Te rog frumos,webmaster,cand ai timp sa te gandesti si la asta,nu credeam ca se poate ajunge ajunge chiar aici,dar uite ca....am ajuns!
:rolleyes: Incet,dar...sigur! :rolleyes:
1

#100 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 25 February 2010 - 07:06 PM

hei, fetele, eu zic sa fiti CHIAR linistite in privinta asta.
Suntem inca usor prea aglomerati si nu percutam poate chiar in timp real, dar ati uitat voi cu ce webmaster 'rau, cateodata rau de tot' aveti de-a face??? :)
Si in acest an vor fi luate toate masurile posibile astfel incat concursul sa fie ECHITABIL, pe cat e omeneste posibil. Va asigur.
0

Share this topic:

• 21 Pages +
  • « First
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic