Forum AmFostAcolo.ro: DISCUTII despre Impresii & fotografii; punctarea impresiilor si a pozelor - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

• 21 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

DISCUTII despre Impresii & fotografii; punctarea impresiilor si a pozelor ce e perm si ce nu; masuri & sanctiuni luate in cazurile nerespectarii

#21 User is offline   Admin 

• Administrator
  • Group: Administrators

Posted 19 November 2009 - 10:15 PM

Multumesc tuturor pentru pozitiile exprimate.
Asa cum am scris mai sus, si eu sunt de parere ca noul regulament nu ar trebui aplicat retroactiv. Extrem de probabil, daca el ar fi existat EXPLICIT la data la care au postat oamenii, majoritatea covarsitoare (sau poate chiar toti) ar fi tinut cont de prevederile lui (ar fi mentionat sursa)

INSA raman la parerea mea ca nu este corect ca acele reviews-uri dovedite ca majoritar plagiate sa ramana cu acele puncte. Macar in acest sens putem fi corecti - voi depuncta acele reveiws-uri de PMA primite nemeritat.

In plus, in mod clar NU MAI DORESC asemenea cazuri pe site, astfel ca prevederile acestui Regulament INTRA DEPLIN VIGOARE incepand de astazi. Posturile care vor fi scrise incepand de astazi 20.11 si care nu respecta prvederile lui vor suferi INTEGRAL toate masurile adminsitrative prevazute de el.
0

#22 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 19 November 2009 - 10:28 PM

View Postpepsi70ro, on 19 November 2009 - 09:25 PM, said:

Inteleg ca toate aceste reguli noi intrate, sunt generate de faptul ca nu am scris natura informatiilor pe care le-am inserat in post-urile mele. Eu sunt vinovatul! De la mine pleaca totul. Nu vreau sa fiu meschin, sa spun ca n-am citit nicaieri ca n-am voie sa scriu informatii copiate despre istoria/cultura anumitor zone geografice, pe care nu le-am fi descoperit aici. Ar fi fost ceva de bun simt sa scriu si sursa informatiilor mele, ceea ce n-am facut-o. Aici am gresit! Insa continui sa cred ca este necesar sa se scrie si alte informatii de baza ale locurilor unde calatorim, dar cu deconspirarea sursei.
Parerea mea este ca n-ar fi trebuit sa se publice/face cunoscut recompensele pentru cei care posteaza. Acest lucru va naste ambitii neintelese si inutile. Premiile ar fi trebuit sa vina, daca asa considera proprietarul site-ului, ca o surpriza pentru cei care au postat permanent. Cred, ca acest sistem de premii, foarte valoros ca idee pentru webmaster, va denatura scopul pentru care a fost creat site-ul, in sensul ca aici isi va face aparitia non-valoarea si ambitia de a posta orice numai pentru a castiga puncte. Eu macar am dat copy/paste,dar pozele sunt facute de mine, cu mine, dar sunt destui care fac acelasi lucru, insa schimba cuvintele intre ele, si nici macar nu se arata in poze sa dovedeasca ca au fost acolo. Nu condamn acest lucru, daca este in scop informativ. Uneori habar nu avem despre locurile unde am vrea sa mergem, citind mai multe ne edificam.Si ne hotaram.
Indiferent de locul pe care ma voi clasa la sfarsitul perioadei care v-a desemna premiile, eu sunt hotarat sa renunt la premiu, nu pentru ca mi-as permite sa merg oriunde ( nu este cazul ), ci pentru faptul ca recunosc ca am gresit cand nu am trecut sursa informatiilor mele.
Felicit pe cei care pun suflet pentru acest site, sunt demni de tot respectul nostru si merita toata aprecierea.
Nu prea am timp sa stau foarte mult, de aceea vreau sa le multumesc pentru tot ceea ce fac pentru noi!

Raspund la textul subliniat, mi se pare cel mai important, mai precis cu relevanta cea mai mare in context.
Tentatii vor exista, sunt sigur, insa mult mai putine vor fi duse la indeplinire, pentru ca acest Regulament aplica sanctiuni drastice si clare. Cu atitia ochi pe ei si cu un asemenea instrument (set de reguli), ma indoiesc ca vor fi prea multi amatori. Si chiar daca vor exista, mi se pare un fel de amenintare a "drobului de sare" - si NU un argument pentru a renunta la idee.
E la fel ca in viata reala - exista de exemplu oameni tentati sa fure din bancomate, dar nu renunta nimeni la bancomate datorita acestei posibilitati de actiune a lor :).
0

#23 User is offline   divio 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Group: Members

Posted 19 November 2009 - 10:29 PM

View PostAdmin, on 19 November 2009 - 10:15 PM, said:

Multumesc tuturor pentru pozitiile exprimate.
Asa cum am scris mai sus, si eu sunt de parere ca noul regulament nu ar trebui aplicats retroactiv -- extrem de probabil, daca el ar fi existat la data la care au postat oameii, acestia ar fi tinut cont de prevederile lui (mentionarea sursei)

INSA raman la parerea mea ca nu este corect ca acele reviews-uri dovedite ca majoritar plagiate sa ramana cu acele puncte. Macar in acest sens putem fi corecti - voi depuncta acele reveiws-uri de PMA primite nemeritat.

In plus, in mod clar NU MAI DORESC asemenea cazuri pe site, astfel ca prevederile acestui Regulament INTRA DEPLIN VIGOARE incepand de astazi. Posturile care vor fi scrise incepand de astazi 20.11 si care nu respecta prvederile lui vor suferi INTEGRAL toate masurile adminsitrative prevazute de el.

@WM/Admin:
Multumesc pentru precizarile clare privind masurile luate (ce se vor lua) cu privire la "continutul impresiilor postate".
De altfel, acest lucru il puteai face foarte simplu in baza
"Modificarea Termenilor si Conditiilor
WEBMASTER-ul are dreptul de a modifica oricand si in orice mod oricare dintre prevederile din Termeni si Conditii sau Termenii si Conditiile in intregime, fara nici o notificare prealabila si fara a fi obligata sa indeplineasca vreo alta formalitate fata de Utilizatori. Orice modificare este acceptata deplin si neconditionat de catre Utilizatorii Site-ului prin simpla utilizare sau accesare a oricarei facilitati oferite de Site sau de Serviciile AmFostAcolo.ro ori prin accesarea Site-ului, intervenita oricand dupa operarea modificarii, iar neacceptarea oricarei modificari atrage obligatia respectivului Utilizator de a inceta de indata accesarea Site-ului si/sau utilizarea in orice mod a Serviciilor AmFostAcolo.ro." fara prea multe alte cereri catre membri.
Accepti o "provocare"?
Esti dispus sa accepti formarea unui "sindicat" al membrilor amfostacolo.ro? <_<
Astfel "membrii de sindicat" pot fi sustinuti in apararea drepturilor individuale (sau colective), mai ales in situatia cand pot fi defavorizati intr-un fel sau altul (renegocierea unor sanctiuni aplicate , propuneri de modificare a regulamentului, initierea de sondaje in randul membrilor etc.).
0

#24 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 19 November 2009 - 10:37 PM

View Postdivio, on 20 November 2009 - 12:29 AM, said:

@WM/Admin:
Multumesc pentru precizarile clare privind masurile luate (ce se vor lua) cu privire la "continutul impresiilor postate".
De altfel, acest lucru il puteai face foarte simplu in baza
"Modificarea Termenilor si Conditiilor
WEBMASTER-ul are dreptul de a modifica oricand si in orice mod oricare dintre prevederile din Termeni si Conditii sau Termenii si Conditiile in intregime, fara nici o notificare prealabila si fara a fi obligata sa indeplineasca vreo alta formalitate fata de Utilizatori. Orice modificare este acceptata deplin si neconditionat de catre Utilizatorii Site-ului prin simpla utilizare sau accesare a oricarei facilitati oferite de Site sau de Serviciile AmFostAcolo.ro ori prin accesarea Site-ului, intervenita oricand dupa operarea modificarii, iar neacceptarea oricarei modificari atrage obligatia respectivului Utilizator de a inceta de indata accesarea Site-ului si/sau utilizarea in orice mod a Serviciilor AmFostAcolo.ro." fara prea multe alte cereri catre membri.
Accepti o "provocare"?
Esti dispus sa accepti formarea unui "sindicat" al membrilor amfostacolo.ro? <_<
Astfel "membrii de sindicat" pot fi sustinuti in apararea drepturilor individuale (sau colective), mai ales in situatia cand pot fi defavorizati intr-un fel sau altul (renegocierea unor sanctiuni aplicate , propuneri de modificare a regulamentului, initierea de sondaje in randul membrilor etc.).

Dac-as avea timp suficient pentru site, as accepta cu drag provocarea (un sindicat).
Pentru ca timpul ma strange de gat si nu am timp de asemenea distractii, ma tem ca va trebui voi sa va resemnati cu ideea unei dictaturi gen Ceausescu -- cum am fost astazi gratulat pe mailul privat :)))

--

divio, eram in mijlocul unui raspuns adresat tie (o sa urmeze imediat dupa). Ma disturbi din starea de extrema seriozitate in care intrasem! Cine stie daca voi mai reusi sa reintru in ea, la ora asta inaintata!!!!! :) :P
0

#25 User is offline   divio 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 19 November 2009 - 10:44 PM

View PostAdmin, on 19 November 2009 - 10:37 PM, said:

Dac-as avea timp suficient pentru site, as accepta cu drag provocarea (un sindicat).
Pentru ca timpul ma strange de gat si nu am timp de asemenea distractii, ma tem ca va trebui voi sa va resemnati voi cu ideea unei dictaturi gen Ceausescu -- cum am fost astazi gratulat pe mailul privat :)))

--

divio, eram in mijlocul unui raspuns adresat tie (o sa urmeze imediat dupa). Ma disturbi din starea de extrema seriozitate in care intrasem! Cine stie daca voi mai reusi sa reintru in ea, la ora asta inaintata!!!!! :) :P

WM,
Uneori soarta dictatorilor e in mainile multimii :D , nu dau exemple, sunt destule...
Legat de "sindicat", e o gluma care s-ar dori transformata in ceva serios. Poti accepta si prin prisma faptului ca ai ajutoare de nadejde alaturi, ma refer la ceilalti WM, care pot prelua din sarcinile de baza (asa cum o fac zilnic, cu brio).
Te las sa compui in liniste raspunsul catre subsemnatul (are vreo "culoare politica"?) :rolleyes:
0

#26 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 19 November 2009 - 10:50 PM

View Postdivio, on 19 November 2009 - 11:19 PM, said:

@WM/Admin:
Observ ca se incearca incet-incet gasirea unei solutii care sa impace si capra si varza; daca in prima faza ai "lovit" puternic in ghecamelia, depunctand-o serios ca urmare a acelor review-uri "scoase din burta", acum, cand s-au mai ivit si alte "mici inspiratii", deja se fac pasi inapoi, tocmai pentru a nu inrosi urechile celor prinsi cu "rata-n gura". Am vazut raspunsul pe care i l-ai dat lui pepsi, probabil ca un raspuns asemanator vei da si celei de-a doua persoane.
In final, ca sa fie toata lumea multumita si sa poata rasufla usurata, lasa-le review-urile asa cum au fost "prelucrate manual", viata merge inainte, acest concurs cladit pe un tsunami se va incheia cu bine, lumea va ciocni un pahar cu sampanie la final, si din ianuarie 2010 o luam de la capat sub aceleasi auspicii.
Sa fie pe intelesul tuturor (inclusiv a celor ce au fost "pusi sub lupa" aseara): personal, nu am nimic cu nimeni, indiferent de varsta, sex, culoare politica, amator/oare de plagiat (recunoscut sau nu) etc.
Singurul lucru care ma deranjeaza (la o parte dintre cei urcati pe val) e ca, in anumite momente, ii iau pe ceilalti drept fraieri, ceea ce nu e corect deloc. Daca s-au creat anumite afinitati/simpatii/bisericute in cadrul acestui site, foarte bine, insa nu e cazul ca acest aspect sa incline balanta in defavoarea altora.
WM, am mai spus-o de atatea ori, deciziile (bune sau rele) iti apartin; fiind propria-ti creatie, faci cu ea ceea ce-ti doreste inima, insa incearca sa utilizezi ambele maini in aceleasi scopuri, fara a urechea cu una si a mangaia cu cealalta.
In aceast caz, parte dintre membrii site-ului vor privi precum copilul nedumerit, cand, pentru o greseala comisa unul dintre parinti il pedepseste iar celalalt ii ia apararea...

La fel raspund doar fragmentului subliniat, mi se pare cel mai important de lamurit.

Nu ai idee ce usurat ma simt de faptul c-a TREBUIT sa-mi fac timp de acest Regulament. Oricat ar incerca cineva sa fie impartial la modul mecanic, robot-style, ramane om si nu-si poate depasi conditia. Am o parere foarte buna despre capacitatea mea de a fi obiectiv, dar totusi realista, in orice caz nu absurd de buna :-). Unii dintre voi ati remarcat (mi-ati scris pe email) ca nu e de dorit sa-mi intrati in vizor intr-o seara de miercuri cand toate echipele romanesti pierd toate meciurile disputate :) -- sunt MULT mai morocanos si mai putin tolerant decat daca mi-as fi petrecut, de exeemplu, toata seara cu copilul meu :-)

Revenind la idee, avand un Regulament cu principii clare, e mult mai usor sa fiu obiectiv cu toti membrii, indiferent de simpatiile-mi inerente in calitate de fiinta umana!

Recunosc, am avut de la inceput sentimentul ca unii alearga cu orice pret dupa puncte (de fapt dupa pozitii cat mai bune in clasament), iar in cazul altora am simtit ca "sar calul" sau gresesc fiind totusi bine-intentionati. Evident, intuitia ma poate insela, dar asta nu ma poate impiedica sa nu am si pe viitor acelas tip de sentimente. Sustin si pe mai departe ca nu am favorizat si nici defavorizat pe nimeni fara sa argumentez rational si obiectiv masurile.
Pe viitor o sa fie si mai usor. Nu voi reusi POATE sa fiu intotdeauna si 100% obiectiv; o sa pot aplica insa ACELEASI masuri - cele indicate de regulament - IN TOATE CAZURILE. Chiar daca o sa completez "imi mentin sentimentele nestirbite cu toate masurile aplicate" sau invers "nu pot aplica Regulamentul, pentru ca nu te incadrezi [deplin] in prevederile lui, dar asta nu ineamna ca vei avea parte pe mai departe de acelasi respect din partea mea" .

Nu stiu daca-am fost suficient de explicit, insa sper ca macar ideea in mare sa fi reusit s-o pot transmite.
0

#27 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 19 November 2009 - 11:02 PM

View Postmili1983, on 20 November 2009 - 12:04 AM, said:

Parerea mea este ca din 2010 ar trebui sa introduci noul regulament. Cei care au gresit au fost deja pedepsiti. Si vor fi in continuare cei care o sa mai greseasca...dar sa fie pedepse ca si la ceilalti.

NU mili, introducem de azi Regulamentul si-l aplicam tot de azi pentru ca nu mai vreau - si nu mai vrea nimeni, sunt sigur - discutii neprincipiale pe site. Aceste reglementari au ca scop ESENTIAL in primul rand de a stabili un mediu normal si "normat" de activitate si nu neaparat cel de a putea pedepsi "legal" si moral utilizatorii. Sunt FOARTE convins ca daca aceste Regelmentari existau mai demult, FOARTE mare parte din discutiile de aceste zile erau evitate (i primul rand prin lipsa "obiectului muncii")

Pe de alta parte, nu aplicam retroactiv regulamentul pentru ca nu este moral. DAR aplicam vechiul Regulament (cel al "bunului simt") ORICUM. Nu este corect/moral ca reiews-urile care s-au dovedit a fi copiate in proportie majoritara sa stea lanaga cele 100% creatii proprii. Indiferent daca "greselile" au fost facute cu buna sau rea intentie.
0

#28 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 21 November 2009 - 09:34 AM

Privind astazi, in weekend, cu mintea libera -- in orice caz mai putin solicitata de "multitasking" :-) -- ma gandesc daca nu m-am lasat (si nu ne-am lasat cu totii) prea prinsi de val, daca nu am exagerat perceperea unor probleme, altfel reale. Si daca nu reglementat cumva exagerat aceste probleme.
Evident, postarea unor reviews-uri copiate INTEGRAL de pe alte site-uri, fie ca ele sunt gen wikipedia fie ca nu, NU ESTE IN REGULA si trebuie OBLIGATORIU luate masuri impotriva acestor practici, cand sunt depistate.
In afara de acest caz, insa, includerea in impresii ale unor fragmente "straine" - fie ca sunt cifre/date pur statistice, fie ca nu - este un lucru totusi normal, ce tine de aprecierea proprie a celui care intocmeste respectivul review. NU stiu daca nu cumva singurele prevederi nu ar trebuie totusi sa fie - in aceste ceazuri - cele ale bunului simt.
As mai avea de spus/scris, dar am un "factor de presiune", cu varsta de 6 ani, in spatele meu, care ma someaza "sa-i dau cezarului ce-i al cezarului" - atentia mea, promisa majoritara in zilele de sambata :) O sa revin mai catre seara.
0

#29 User is offline   ileanaxperta 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 21 November 2009 - 10:36 AM

Sa-ti traiasca pustiulica si sa te bucuri de el cat mai mult timp, pt, ca acest Timp fuge de nici nu-ti dai seama si te trezesti ca a crescut si...Deci, bucura-te cat poti mai mult de prezenta lui, fii ataturi de el si de restul familiei, pt ca acea familie a TA este tot ce ai mai presus in viata ta. Iti spune o persoana care are copii deja mari, ma uit la ei si nu stiu pur si simplu cand a trecut Timpul asta nemilos...si eu am fost permanent alaturi de ei...Un week-end fericit alaturi de cei dragi tie!
0

#30 User is offline   alexandruduma 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • LocationTimisoara

Posted 21 November 2009 - 11:38 AM

Vad ca sunt tot felul de replici si idei ceea ce bine.
Asa ca o sa imi dau si eu cu parerea.
1. Regulamentul nou trebuie sa intre in vigoare cat mai urgent.
2. Cei care au comis greseli pana acuma au fost taxati dupa legea bunului simt si dupa regulile aflate atunci in vigoare. Cei care scriu "din burta" ar trebui cumva insemnati astfel incat cei care citesc acele review-uri sa stie ca sursa nu este de incredere.
3. Sunt de acord cu sindicatul dorit de Divio

In rest multa bafta.
0

#31 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 21 November 2009 - 10:43 PM

Am revenit - ca am promis - dar sincer nu mai tin minte ce vroiam sa mai completez azi-dimineata :unsure: :D
Cand imi aduc aminte, mai scriu.
--
Multumesc, ileana.
--
alexandruduma:
- Regulamentul ESTE in vigoare, de cateva zile.
- Fragmentele imprumutate trebuie delimitate (asa ar fi corect si normal), cel mai bine de ghilimele, iar sursa scrisa explicit, nu musai imediat dupa, dar macar mentionata la final. Insa fara sa cadem in extremisme, de genul quotarii unei singure propozitii, sau a unei referinte la preturile practicate! :P
0

#32 User is offline   pepsi70ro 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 22 November 2009 - 05:56 PM

Asa este cel mai bine. Luaţi în considerare ca este important ca pentru cineva interesat de o anume destinatie, sa descopere si alte surse care sa completeze impresiile postate. Deja m-am conformat iar la sfarsitul impresiilor mele referitoare la India - Mumbay, am trecut si doua adrese, unde cei interesati pot obtine informatii suplimentare despre locatie.
0

#33 User is offline   mili1983 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • LocationBrasov

Posted 23 November 2009 - 01:00 PM

Super ok ideea lui @pepsi70ro de a trece la sfarsitul impresiilor link catre alte surse de informatii.
0

#34 Guest_danoradea_*

• Group: Guests

Posted 01 December 2009 - 03:15 PM

Buna, as avea si eu cateva intrebari:
1. dupa cum se poate deduce si din nume sunt de loc din Oradea si m-am gandit ca poate ar fi util sa postez pe site cateva impresii referitoare la Oradea, Hotelurile din Oradea, Baile Felix, Hotelurile din Baile Felix, Baile 1 Mai si cazare in 1 Mai, avand in vedere ca le cunosc foarte bine, inclusiv cateva poze. Impresiile ar fi grupate de genul:
- Descopera Oradea
- Hoteluri in Oradea sau hotelurile luate separat, depinde de sugestiile voastre,
totodata as dori ca aceste review-uri si poze, daca va dati acordul de a fi postate, nu vreau sa fie punctate, nu vreau sa dau liber la interpretari si oricum mai am destule locuri si in afara tarii in care am fost in ultimii 2 ani si pe care le voi mai posta in masura timpului liber pe care il am .
2. incerc da cateva zile sa-mi conving cumnata sa se inscrie si ea si sa-si posteze impresiile, dar dupa 8 ore in fata calculatorului la servici, refuza sistematic sa mai stea in fata lui si acasa, in schimb mi-a dat voie sa-i postez impresiile si pozele daca va dati acordul in acest sens.
Cu multumiri,
danoradea
0

#35 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 01 December 2009 - 06:59 PM

View Postdanoradea, on 01 December 2009 - 05:15 PM, said:

Buna, as avea si eu cateva intrebari:
1. dupa cum se poate deduce si din nume sunt de loc din Oradea si m-am gandit ca poate ar fi util sa postez pe site cateva impresii referitoare la Oradea, Hotelurile din Oradea, Baile Felix, Hotelurile din Baile Felix, Baile 1 Mai si cazare in 1 Mai, avand in vedere ca le cunosc foarte bine, inclusiv cateva poze. Impresiile ar fi grupate de genul:
- Descopera Oradea
- Hoteluri in Oradea sau hotelurile luate separat, depinde de sugestiile voastre,
totodata as dori ca aceste review-uri si poze, daca va dati acordul de a fi postate, nu vreau sa fie punctate, nu vreau sa dau liber la interpretari si oricum mai am destule locuri si in afara tarii in care am fost in ultimii 2 ani si pe care le voi mai posta in masura timpului liber pe care il am .

Personal gasesc mai mult decat benefic un text "Descopera Oradea", sunt de parere ca pot fi informatii utile unora, chiar daca numarul celor care le vor cauta sau aprecia va fi mai mic decat in alte cazuri. Ma bucur chiar de initiativa ta si cred ca abordarea optima ar fi doua review-uri, "Descopera Oradea" si "Hoteluri oradene - recomandarile mele" (ca rubrica de calatorie - si nu ca hotel distinct, pentru a nu influenta media de la acele hoteluri si a nu fi astfel interpretat ca reclama mascata sau interesata).
In plus, apreciez MULT, sa stii, cererea de nepunctare a acestor reviews-uri. Este un gest care dovedeste SUFLET pus in reviews-urile tale, pentru care ai din partea mea acelasi: "Jos Palaria".
O rugaminte pentru cand vei incarca aceste reviews-uri: scrie explicit, la sfarsit, cererea de depunctare, nu toata lumea citeste si forumul si nu vreau sa se intrepreteze altfel aceasta retragere a PMA standard.

2. incerc da cateva zile sa-mi conving cumnata sa se inscrie si ea si sa-si posteze impresiile, dar dupa 8 ore in fata calculatorului la servici, refuza sistematic sa mai stea in fata lui si acasa, in schimb mi-a dat voie sa-i postez impresiile si pozele daca va dati acordul in acest sens.
Cu multumiri,
danoradea

Cel mai bine ar fi sa le scrii pe un cont separat. Pentru ca nu iti poti crea un cont pe aceeasi adresa de mail, ti-am creat eu unul: danoradea2 (parola e un cuvant pe care ti-l transmit prin email), in rest avand aceleasi date precum contul initial. Este deja notat ca activat; intra te rog URGENT pe acest cont pentru a-ti schimba parola. Mai tarziu, cand ajungi, scrie de acolo impresiile cumnatei.
0

#36 Guest_Dragos_*

• Group: Guests

Posted 02 December 2009 - 06:23 PM

Uite, lăsand la o parte conţinutul, eu subliniez necesitatea reglementării FORMEI. Deşi nu prea am intalnit astfel de review-uri, totuşi as pune un articol in acest sens în regulament:

*). Se interzice folosirea formulărilor de tip ICQ, mess, SMS (gen vb, ms, pls, plm, etc.), a scrierii cu sh si tz în loc de ş si ţ. Suntem pe un sait din România, pentru români şi este imperios necesar sa fie scris in română! Mesajele (review sau comentarii) ce nu respectă această regulă, vor fi depunctate cu 33% din valoarea PMA dobândită.
1

#37 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 03 December 2009 - 08:18 AM

View PostDragos, on 02 December 2009 - 08:23 PM, said:

Uite, lăsand la o parte conţinutul, eu subliniez necesitatea reglementării FORMEI. Deşi nu prea am intalnit astfel de review-uri, totuşi as pune un articol in acest sens în regulament:

*). Se interzice folosirea formulărilor de tip ICQ, mess, SMS (gen vb, ms, pls, plm, etc.), a scrierii cu sh si tz în loc de ş si ţ. Suntem pe un sait din România, pentru români şi este imperios necesar sa fie scris in română! Mesajele (review sau comentarii) ce nu respectă această regulă, vor fi depunctate cu 33% din valoarea PMA dobândită.

Multumesc! Si eu gasesc importanta aceasta cerinta si in mod sigur o sa fie inclusa in Regulament.
Nu stiu insa daca si sanctiunile aplicate celor care nu o respecta, cel putin nu in forma propusa. E bine sa luam in calcul si gradul de "pocire" al textului - nu cred ca ar fi corect sa tratez cu aceeasi asprime folosirea cvasi-accidentala a doua-trei prescurtari (intr-un text cu o exprimare in rest civilizata) cu alte cazuri mai grave.
Probabil va fi ceva de genul "Cine nu respecta aceasta cerinta va fi AVERTIZAT, iar la recidiva, punctajul PMA acordat acelui text va fi diminuat cu un procent de 10-25%, functie de ponderea prescurtarilor de acest gen in text. Postarile care folosesc in exces acest tip de exprimare vor fi pur si simplu sterse"
0

#38 User is offline   molko 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 03 December 2009 - 10:17 AM

Glumind putin,

atunci, ce parere aveti de o "depunctare" a celor care sistematic aduc deservicii gramaticii limbii romane??/ pe mine ma zgarie la ureche si chiar ma enerveaza greseli sistematice pe care le intalnesc in viata de zi cu zi si chiar si aici pe site.
EX:
- complecteaza
- sant in loc de sunt
- mi-ar place (in loc de mi-ar placea)
- A-ti!!!, Uitate scris legat, si diverse alte texte in care cratima nu este folosita sau folosita total aiurea...
- servici in loc de SERVICIU
- NU SE MERITA!!.. nu exista asa ceva, se spune nu merita

cred ca sunt mult mai grave decat folosirea prescurtata gen mess... bineinteles ca depunctarea este doar o gluma, dar o atentionare din partea WBM urmata de o corectare ulterioara a textului nu ar strica... astfel incat cei ce urmeaza sa vizioneze postul sa nu fie nevoiti sa citeasca perlele autorului... nu stiu cum sunteti voi, dar eu intotdeauna atentionez pe cineva cand face o asemenea greseala... si nu o consider aroganta.
0

#39 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 03 December 2009 - 10:50 AM

Am inteles c-ai glumit, dar sub nici o forma nu vreau sa pornesc o alta vanatoare de vrajoitoare pe acest site - depistarea de catre unii useri a greselilro facute de altii in posturile lor. Nu se ajunge la nimic bun.

TOTUSI: daca ai ocazia, te rog sa observi anumite postari - imediat dupa ce sunt incarcate pe site si apoi la un interval de 5 minute, de exemplu (sunt sigur ca ai - ca si mine - privirea "formata" si-ti vor sari imediat in ochi astfel de cazuri). Vei observa ca TOATE aceste scapari OCAZIONALE sunt corectate de noi (de mine si de webmasteri). Cred ca de-a lungul timpului am facut mii astfel de corecturi.
Nu intervenim insa acolo unde numarul lor este MARE - dintr-un motiv foarte simplu. Modul cum scrie un om este un indicator suplimentar al felului cum trebuie perceputa parerea lui. Daca am interveni si am face "fara cusur" toate impresiile, ar insemna sa falsificam perceptia pe care si-o poate face cineva vizavi de continutul lori. Cred ca esti de acord cu aceasta abordare.
Cu toate ca intervenim, din cand in cand, cu observatii facute pe cat posibil cu tact (din care cel care a postat un astfel de text sa inteleaga ca o exprimare neingrijita nu este cea mai fericita alegere), vreau sa scriu cat se poate de clar: nu trebuie sa ai o diploma de filologie ca sa poti scrie pe acest site. Parerile oricui, exprimarea oricui sunt MAI MULT DECAT BINEVENITE, atata vreme cat sunt postate cu bun-simt si din dorinta sincera de a-i ajuta pe altii.
0

#40 User is offline   molko 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 03 December 2009 - 11:01 AM

View PostAdmin, on 03 December 2009 - 10:50 AM, said:

Am inteles c-ai glumit, dar sub nici o forma nu vreau sa pornesc o alta vanatoare de vrajoitoare pe acest site - depistarea de catre unii useri a greselilro facute de altii in posturile lor. Nu se ajunge la nimic bun.

TOTUSI: daca ai ocazia, te rog sa observi anumite postari - imediat dupa ce sunt incarcate pe site si apoi la un interval de 5 minute, de exemplu (sunt sigur ca ai - ca si mine - privirea "formata" si-ti vor sari imediat in ochi astfel de cazuri). Vei observa ca TOATE aceste scapari OCAZIONALE sunt corectate de noi (de mine si de webmasteri). Cred ca de-a lungul timpului am facut mii astfel de corecturi.
Nu intervenim insa acolo unde numarul lor este MARE - dintr-un motiv foarte simplu. Modul cum scrie un om este un indicator suplimentar al felului cum trebuie perceputa parerea lui. Daca am interveni si am face "fara cusur" toate impresiile, ar insemna sa falsificam perceptia pe care si-o poate face cineva vizavi de continutul lori. Cred ca esti de acord cu aceasta abordare.
Cu toate ca intervenim, din cand in cand, cu observatii facute pe cat posibil cu tact (din care cel care a postat un astfel de text sa inteleaga ca o exprimare neingrijita nu este cea mai fericita alegere), vreau sa scriu cat se poate de clar: nu trebuie sa ai o diploma de filologie ca sa poti scrie pe acest site. Parerile oricui, exprimarea oricui sunt MAI MULT DECAT BINEVENITE, atata vreme cat sunt postate cu bun-simt si din dorinta sincera de a-i ajuta pe altii.

absolut de acor cu 2 lucruri:

- daca nu intervii iti fac o parere mai clara despre "calitatea" impresiilor...
- corect nu trebuie sa ai diploma de filologie ca sa scrii pe site... dar ca sa scrii corect romaneste.. idem nu ai nevoie de acea diploma... se invata pana in clasa a 8-a..
0

Share this topic:

• 21 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users