Forum AmFostAcolo.ro: Indrumar pentru o scriere cat mai corecta - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

• 6 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Indrumar pentru o scriere cat mai corecta Aici ar trebui să se regăsească cele mai uzuale greşeli gramaticale.

#1 User is offline   creivean 

• Senior
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • LocationOradea

Posted 02 June 2010 - 09:02 AM

La iniţiativa Administratorului, de aici :
http://amfostacolo.r...__20&#entry4935
Am decis să deschid eu acest topic.
În primul rând, eu cred că aici ar trebui postate cele mai uzuale greşeli gramaticale + explicaţiile de rigoare.
Astfel, conform dexonline : http://dexonline.ro/ghid-exprimare,am să copiez aici cele mai frecvente probleme de exprimare în limba română, discuţia urmând să fie continuată de toţi colegii care înţeleg să ne supună atenţiei astfel de greşeli.

Corect Greșit Comentarii

Eu am numai trei picioare. Am decât 10000 lei.
Nu am decât 10000 lei.
Ca adverb restrictiv, în construcții afirmative se folosește numai, iar în construcții negative se folosește decât.

Eu sunt Eu sînt, eu sânt
Fără comentarii. Dacă ținețimorțiș să vă împotriviți normelor ortografice curente și să scrieți cum ați învățat, scrieți eu sînt. Eu sânt este greșit după ambele seturi de norme.

Înger Ânger Se folosește î, nu â, la începutul cuvântului, la sfârșitul
A hotărî A hotărâ cuvântului și în cuvintele formate cu prefix dacă î este
Reîntregire Reântregire prima literă din rădăcină. Participiul și gerunziul verbelor
Hotărât Hotărît nu fac excepție: dacă participiul se formează cu -ât sau dacă
Hotărând Hotărînd gerunziul se formează cu -ând, folosim â.

Fii cuminte! Fi cuminte! Pentru imperativul afirmativ (fii cuminte!) și pentru conjunctiv
Nu fi fraier! Nu fii fraier! (să fii punctual) n-am argumente, dar așa e :) Imperativul negativ
Să fii punctual. Să fi punctual se formează întotdeauna cu nu + infinitivul verbului: nu veni,
nu pleca, nu uita. Deci, în cazul lui a fi, avem nu fi fraier!

Munții noștri Munții noștrii Singurul motiv pentru care s-ar adăuga un al doilea i este
articolul hotărât. Dar noștri este adjectiv posesiv și nu se
articulează niciodată.

Eu creez Eu crez
Tu creezi Tu crezi
El creează El crează
creare
Verbul a crea, deși se termină în -ea, nu este un verb de Conjugarea a II-a, ci de conjugarea I. Sufixul este -a,
lucr- cu cre-. Pentru ușurință, conjugați-l ca și pe a lucra, înlocuind lucr- cu cre-. Oriunde a lucra se conjugă cu un e, a crea se conjugă cu doi (eu lucrez – eu creez). Formele crez, crezi, crează există în limba română în cu totul alt context; ele sunt conjugări populare ale verbului a crede.

Fumător inveterat Fumător învederat Paronime
Adevăr învederat Adevăr inveterat

Masculin Feminin Oricum altcumva Pronume de întărire
Eu însumi Eu însămi
Tu însuți Tu însăți
El însuși Ea însăși
Noi înșine Noi însene
Voi înșivă Voi însevă
Ei înșiși Ele înseși (însele)

Repercusiune Repercursiune
Oprobriu Oprobiu
Complet Complect DEX-ul menționează complect ca variantă acceptată a lui
complet. Totuși, dacă până acum ați folosit complet, vă
sugerăm să-l folosiți și în continuare. :)

DOOM și DOOM2-ul nu acceptă forma complect.

Delincvent Delicvent Delictvent
Vezi definiția, care nu are legătură cu delictul. Delicvent este doar o formă acceptată de DEX (dar nu și de DOOM și DOOM2).

Piuneză Pioneză Pioneză este doar o formă acceptată.

Saxana Sarsana Sarsana este o formă acceptată de DOOM2 și DAR.

Crevetă, pl. crevete DOOM2 acceptă și versiunea crevete / creveți.
Crevete, pl. creveți
Robinet, pl. robinete Robinet, pl. robineți Robineți este o formă acceptată de DN.
Suport, pl. suporturi Suport, pl. suporți Suporți este o formă acceptată de DN.
Balot, pl. baloturi Balot, pl. baloți Baloți este o formă acceptată de DOOM2.
Acumulator, pl. acumulatoare Acumulator, pl. acumulatori

Mai este mult, dar nu mai am timp. O să încerc să postez din nou spre seară, iar un webmaster să lege posturile.
3

#2 User is offline   krondia 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationbrasov

Posted 02 June 2010 - 11:53 AM

Cred ca poti aduce si alte completari editand mesajul de mai sus.
0

#3 User is offline   molko 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 02 June 2010 - 08:27 PM

mai sunt doua lucruri frecvente care pe mine ma enerveaza rau.. si anume:

- am fost la servici... in loc de serviciu
si expresia

- NU SE MERITA..
nu am avut timp sa studiez daca e corecta sau nu dar pe mine ma zgarie la ureche. eu stiu ca se spune NU MERITA.
0

#4 User is offline   krondia 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationbrasov

Posted 03 June 2010 - 07:42 AM

View Postmolko, on 02 June 2010 - 08:27 PM, said:

mai sunt doua lucruri frecvente care pe mine ma enerveaza rau.. si anume:

- am fost la servici... in loc de serviciu
si expresia

- NU SE MERITA..
nu am avut timp sa studiez daca e corecta sau nu dar pe mine ma zgarie la ureche. eu stiu ca se spune NU MERITA.

Corect este "NU MERITA" intrucat verbul "a merita" nu este reflexiv (nu este insotit de pronumele reflexiv "se").
0

#5 User is offline   molko 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 04 June 2010 - 07:39 AM

azi am mai citit o minunatie.. pe care imi aduc aminte ca am mai vazut-o si in trecut destul de des.. si anume

Obtiune, cuvant care nu exista in limba romana.

e foarte limpede ca se spune Optiune
0

#6 User is offline   krondia 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationbrasov

Posted 04 June 2010 - 08:30 AM

Alte greşeli:
"promt" în loc de "prompt"
"a înnota" în loc de "a înota"
"a se înora" în loc de "a se înnora" unde "în" este prefix
"plaje" în loc de "plajă" respectiv "a face plaje" in loc de "a face plajă"
"100 metrii" în loc de "100 metri" - unde numărul nu contează"
(tu)ai primii" în loc de "(tu) ai primi"
"a-ţi primit" în loc de "aţi primit"
"neobijnuit" în loc de "neobişnuit"
"sânt" în loc de "sunt"
"v-a fi" în loc de "va fi"
0

#7 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip
  • LocationBucureşti, Vitan

Posted 04 June 2010 - 09:39 AM

sau "jicnit" in loc de "jignit"
0

#8 User is offline   mirelab 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • LocationBucuresti

Posted 05 June 2010 - 10:25 AM

super, super super! felicitari de idee creivean. Vad ca mi-ati luat-o inainte cu multe cuvinte care ne zgarie urechea/retina, asa ca vin si eu cu o umila contributie:

nivel cu pluralul niveluri cand ne referim la inaltimea la care se afla un punct (nivelurile unui hotel, terase) sau la trepte ierarhice.
nivel cu pluralul nivele folosim numai cand ne referim la intrumente care ne ajuta determinarea planului orizontal.

Pe masura ce imi mai vin idei, revin:)
0

#9 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 07 June 2010 - 04:40 AM

O expresie din ce în ce mai des întâlnită este: Nu mă risc, că nu se merită.
Expresia este total greşită, pentru că ambele verbe nu sunt reflexive.
Deci:
Nu risc, pentru că nu merită şi nu Nu mă risc, că nu se merită.
Apariţia acestor forme a fost semnalată iniţial în limbajul colocvial, ca o formă de exprimare peiorativă, de unde s-a extins de multe ori şi în limbajul obişnuit.
Un cuvânt din ce în ce mai des utilizat, chiar în situaţii când s-ar impune un limbaj literar, de exemplu în emisiuni TV, este naşpa

E cert că naşpa reprezintă o trunchiere a adjectivului naşparliu, care circulă în paralel [...] şi care este înregistrat de dicţionarele de argou citate (cu sensuri ca "persoană nesuferită, tîmpită" [...]). Naşparliu provine cu mare probabilitate din adjectivul ţigănesc nasvaló (cu accentul pe vocala finală şi cu varianta nasfaló [...]); acesta are sensul "bolnav"
vezi articolul de aici.
De precizat că naşpa nu se găseşte în niciun dicţionar explicativ a limbii române, cel puţin deocamdată.
O altă "minune". Combinarea cuvintelor pancartă şi placardă, care a dat forma greşită pancardă.
0

#10 User is offline   almona 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 07 June 2010 - 11:18 AM

Aud in fiecare si am inceput sa vad si scris ca un oarecare evenimnt va avea loc la orele 19.00 in loc de ora 19.00.
Pe langa faptul ca zgarie auzul, este si ilogic din punct de vedere gramatical: in decursul celor 24 de ore, exista o singura ora 19.00, cealalta este 7.00.

Alte expresii care mie, cel putin, imi repugna sunt
Scopul activitatii
Scopul evenimentului
Scopul invitatiei
0

#11 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 07 June 2010 - 07:35 PM

View Postalmona, on 07 June 2010 - 01:18 PM, said:

Aud in fiecare si am inceput sa vad si scris ca un oarecare evenimnt va avea loc la orele 19.00 in loc de ora 19.00.
Pe langa faptul ca zgarie auzul, este si ilogic din punct de vedere gramatical: in decursul celor 24 de ore, exista o singura ora 19.00, cealalta este 7.00.

Alte expresii care mie, cel putin, imi repugna sunt
Scopul activitatii
Scopul evenimentului
Scopul invitatiei

almona, te gândeşti prea departe :lol: , limba română este plină de astfel de ... ambiguităţi, măcar să rămânem cu astea şi să elimiăm greşelile grosolane din exprimarea multora dintre noi...
0

#12 User is offline   almona 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 08 June 2010 - 07:54 AM

View PostCosti, on 07 June 2010 - 09:35 PM, said:

almona, te gândeşti prea departe :lol: , limba română este plină de astfel de ... ambiguităţi, măcar să rămânem cu astea şi să elimiăm greşelile grosolane din exprimarea multora dintre noi...

Asa e, Costi, omul cand n-are ce face, gandeste:)

Si ca sa raman in sfera "ambiguitatilor"

verbul trebuie este impersonal si, pe cale de consecinta, nu se conjuga in functie de persoana
Eu, tu, el, ea, noi, voi, ei trebuie
Din ce am observat eu, greselile apar mai mult la modul imperfect:

Ei trebuiau sa plece in loc de ei trebuia sa plece
0

#13 User is offline   cosminp 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationbucuresti

Posted 10 June 2010 - 06:28 PM

una din cele mai enervante si mai persistente este expresia "datorita" folosita in loc de "din cauza".
exemplu: au avut loc inundatii in satul X "datorita" iesirii raului din matca.
"DATORÍTĂ prep. 1. grație, mulțumită, (înv.) slavă. (~ lui a izbutit.) 2. pentru."
"CÁUZĂ, cauze, s.f. 1. Fenomen sau complex de fenomene care precedă și, în condiții determinate, provoacă apariția altui fenomen, denumit efect, căruia îi servește ca punct de plecare; motiv. 2. Problemă socială care interesează o colectivitate largă de oameni și pentru a cărei apărare și punere în valoare se duce o luptă susținută. Cauza păcii. ♢ Expr. În cunoștință de cauză = cunoscând bine chestiunile despre care este vorba. A face cauză comună (cu cineva) = a-și uni interesele (cu ale altuia). ♦ Motiv, rațiune. 3. (Jur.) Proces, pricină. ♦ Expr. A avea câștig de cauză = a i se da cuiva dreptate (într-o dispută etc.; a câștiga, a învinge. A da (cuiva) câștig de cauză = (despre un organ de jurisdicție) a se pronunța în favoarea uneia dintre părțile aflate în proces. (A fi) în cauză = (a fi) interesat, implicat într-o chestiune. A pleda cauza cuiva = a apăra interesele cuiva. [Pr.: ca-u-] – Din lat. causa, fr. cause."
"kilometrii" in loc de "kilometri"
0

#14 User is offline   mirelab 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • LocationBucuresti

Posted 10 June 2010 - 09:06 PM

View Postcosminp, on 10 June 2010 - 06:28 PM, said:

una din cele mai enervante si mai persistente este expresia "datorita" folosita in loc de "din cauza".
exemplu: au avut loc inundatii in satul X "datorita" iesirii raului din matca.
"DATORÍTĂ prep. 1. grație, mulțumită, (înv.) slavă. (~ lui a izbutit.) 2. pentru."

Nu sunt foarte convinsa ca ai dreptate aici. Cele doua dictionare din dotare si dex-urile on line nu vin in spijinul afirmatiei tale. Datorita are si sensul din cauza, din pricina. Deci, aplicand cele doua explicatii, cred ca este corecta afirmatia: "inundatii datorita/datorate iesirii raului".
Dar accept si alte pareri insotite de argumente:)
0

#15 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 12 June 2010 - 05:46 AM

View Postmirelab, on 10 June 2010 - 11:06 PM, said:

Nu sunt foarte convinsa ca ai dreptate aici. Cele doua dictionare din dotare si dex-urile on line nu vin in spijinul afirmatiei tale. Datorita are si sensul din cauza, din pricina. Deci, aplicand cele doua explicatii, cred ca este corecta afirmatia: "inundatii datorita/datorate iesirii raului".

Ba da, cosminp are dreptate! E drept, această greşeală este minoră, faţă de altele, de-a dreptul grosolane.
Una din ele este cea citită de mine chiar acum un minut pe site:

... la un moment dat pe deasupra noastra la numai 20/30 metrii a trecut un Boeing urias ...
.
Cuvântul metri se scrie cu doi "i" numai atunci când este articulat, ceea ce nu era cazul în exprimarea de mai sus.
Explicaţia este foarte simplă.
La singular, cuvântul este metru. La plural, "u" se transformă în "i".
Dacă am scrie cuvântul nearticulat metrii, asta ar însemna că primul "i" face parte din rădăcină, aşa că forma la singular ar trebui să fie metriu, ceea ce nu e cazul.
Situaţia se potriveşte pentru copil-copii-copiii, unde rădăcina este copi, la care se adugă, după caz, "l", pentru singular, "i", pentru plural şi, dacă e cazul, încă un "i", ca articol hotărât.
0

#16 User is offline   krondia 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationbrasov

Posted 12 June 2010 - 12:42 PM

View Postmirelab, on 10 June 2010 - 09:06 PM, said:

"datorita" se foloseste cand efectul cauzei exprimate este pozitiv, de exemplu: "Datorită voinţei şi perseverenţei a reuşit".
"din cauza" se foloseste cand efectul cauzei exprimate este negativ, de exemplu: "Am gresit din cauza stresului".
1

#17 User is offline   mirelab 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • LocationBucuresti

Posted 12 June 2010 - 06:22 PM

View Postkrondia, on 12 June 2010 - 12:42 PM, said:

"datorita" se foloseste cand efectul cauzei exprimate este pozitiv, de exemplu: "Datorită voinţei şi perseverenţei a reuşit".
"din cauza" se foloseste cand efectul cauzei exprimate este negativ, de exemplu: "Am gresit din cauza stresului".

@krondia, saru'mana pentru definitii. retinut! :)
0

#18 Guest_io_*

• Group: Guests

Posted 15 June 2010 - 02:07 PM

turismul arde si calatorii se piaptana... lasati, oameni buni, sa scrie omu' cum stie (nu mai invata cal batran...), DOAR SA SCRIE!!!
-1

#19 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 15 June 2010 - 08:13 PM

View Postio, on 15 June 2010 - 04:07 PM, said:

turismul arde si calatorii se piaptana... lasati, oameni buni, sa scrie omu' cum stie (nu mai invata cal batran...), DOAR SA SCRIE!!!

Cam aşa au zis mulţi şi despre actualii noştri conducători şi vedem ce bine se descurcă :angry:
De-asta merg "bine" lucrurile la noi, pentru că aici se aplică principiul "Merge şi-aşa!"
Şi pentru că întotdeauna există nişte chibiţi dispuşi să "închidă ochii" la lucruri făcute-n doru' lelii, pentru că la rândul lor nu sunt în stare de mai mult! Aparenta indulgenţă este acoperirea mediocrităţii!
Eu sunt de părere contrară: omu', decât să scrie agramat, ilogic, dezlânat, mai bine să NU scrie!
Nu-i destul că am trimis agramaţi şi semidocţi în Parlamentul European?
2

#20 User is offline   krondia 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationbrasov

Posted 16 June 2010 - 06:20 PM

Datorită unui ecou al lui @costi pe site, am observat, târziu ce e drept, că se poate scrie cu diacritice, nu ştiu cum de nu am observat până acum... Nu le-am folosit până acum gândindu-mă că nu se vor păstra şi voi intra în alte încurcături dar, pentru că se poate, de acum încolo voi scrie şi eu româneşte, aşa cum scriu când e vorba de profesia mea. Mulţumesc!
0

Share this topic:

• 6 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users