Richmond Ephesus [Pamucak]

cu transport AUTOCAR
+ COPII: 1

Caldura si prietenie

Buna ziua tuturor

Am plecat pe 10 iunie din Bucuresti spre Kusadasi, si la ora 9.40 eram la receptia hotelului (intampinand unele mici probleme cu autocarul)... soferi de nota 10, care sincer in Romania nu ii gasim, la fel ca si ghidul si fata care ne-a servit cu bauturi calde in autocar.

In autocar am aflat ca suntem 13 hoteluri la cer vom fi lasati pe parcurs... eu am avut privilegiul de a sta la Richmon... da a fost un privilegiu... din primul moment in care am coborat din autocar totul a luat o intorsatura frumoasa... oamneni primitori, calzi, draguri si foarte atenti.

Pentru ca am gasit si comentarii nu foarte dragute tin sa va explic ca femeie, mama si persoana care am vazut Europa si Asia.

Romanii nostrii se asteapta la mici, ceafa de porc la gratar si multe alte feluri de carne... ei [turcii] nu ... ei sunt axati pe salate, fructe. si peste.

Si ii cred, pentru ca am trait cu ceva ani in urma in alte tari asiatice... totul se bazeaza pe felul lor de mancare, orez si restul, sau paste si restul cu carne dar doar pui, peste si oaie, feluri de mancare care noua romanilor nu ne plac.

Despre personal... incepand cu baietii care strang si aseaza mesele nu am cuvinte... 10, pentru animatori, 12 iar pentru sefi 14... nimeni din romania nu m-a intampinat intr-o seara la intrarea in restaurant sa imi spuna pofta buna... aici erau de la seful bucatar pana la manager acolo, sa iti ureze o seara placuta si o cina, mic dejun sau pranz. Tot timpul ei erau acolo printe clienti, sincer la noi nu am vazut niciodata pe cineva din conducerea hotelului sa imi spuna asa ceva, chiar daca platem 1000 de euro.

Bravo lor, vor fi o tara cu un turism desavarsit.

Plaja... mai mult de cat superba, doar cand au venit cativa romani au inceput sa apara chistocuri si pe nisip

Si inca o treaba care nu mi-a placut: oameni buni chiar daca suntem intr-o tara straina care vorbeste cat de cat engleza, au mai fost si alti romani, iar cei de acolo stiu in primul rand cuvintele urate, ca fa, ba, prostilor si alte injuraturi.

Comportati-va cu respect ca sa fiti respectati.

Sincer eu deja strang bani pentru anul viitor tot aici.

Tepe: Adaland si croaziera pe mare... mergeti in Kusadasi si luati excursiile pentru Efes si Pamukale.

Apropos... am avut si aer conditionat si curat, sau foarte curat in camera, zilnic mi-au schimbat prosoapele, perna daca a fost transpirata, si restul in frigider.

Va pup, sejur placut si nu uitati Respecta si vei fi Respectat

Impresii încărcate de olokun in 27.06.2010 15:09:16

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (olokun); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2450 PMA (din 6 voturi) nota2

- cristi_an3000
[27.06.10 15:45:30]

sunt curios daca chiar ai fost in croaziera pe mare inainte s-o consideri teapa sau o faci din auzite. pt ca daca ai fost... nu prea-mi explic pe ce se bazeaza afirmatia ta.

noi de exemplu pt 11 euro/pers am primit o zi intreaga de plimbare cu vaporasul si facut baie prin diferite golfulete + un pranz (consistent chiar) + sucuri la liber pe tot parcursul zilei, lucru pentru care in Grecia de exemplu platest 30-35 euro/pers (in plus in Corfu de exemplu am mai stat si inghesuiti cu alte sute de turisti pe un ditamai vaporul, ceea ce in Kuasadasi nu e cazul).

dupa ce ca e si foarte ieftin, mai este si foarte relaxat (lume destul de putina, cand am fost noi de exemplu vaporasul a fost cam la 30% din capacitate) si conditii de relaxare mai mult decat decente. ce poate fi mai placut si odihnitor decat sa stai pe terasa vaporasului la plaja, in briza marii si din cand in cand sa sari in apa albastra stravezie pentru o racoreala pe cinste. si totul pt 11 euro/zi.

sotie-mea de exemplu, de cate ori vine vorba de Turcia sau Grecia zice ca ar fi de acord sa mergem doar pentru aceasta croaziera, care este intr-adevar ceva inedit si foarte-foarte placut.

- valimi
[27.06.10 21:50:33]

Cati ani are copilul, ma intereseaza pentru aprecierea pretului.

- Admin
[28.06.10 00:48:02]

felicitari din partea mea pentru ideea de baza (in opinia mea) din review

Comportati-va cu respect ca sa fiti respectati.

O "filozofie" si un mod de a fi nu doar demult uitate de multi dintre conationalii nostri -- vezi atatea exemple, povestite in impresii, de comportament cvasi-nesimtit in vacanta - cat si una care merita hotarit si permanent evidentiata - iar acest site se va ingriji sa o faca!

- unica
[09.08.10 20:17:14]

buna

intrucat am fost extrem de critica referitor la acest hotel, ma simt datoare sa dau cateva explicatii fata de aprecierile laudative in scopul viitorilor clienti ai hotelului. Pornind de la principiul ca orice parere este subiectiva, nu vreau sa intru intr-o polemica cu nimeni insa:

1. legat de mancare, ei bine, eu nu fac parte din romanii care se asteapta la mici, ceafa de porc la gratar si multe alte feluri de carne ci, dimpotriva, nu mananc nici un fel de carne. Salatele erau cateva dar multe aveau un gust indoielnic - cele de seara (pe care le regaseam si la pranz) sau chiar mai rau dar poate ca e explicabil datorita faptului ca stateau cel putin 3 ore in soare. Este inacceptabil ca pranzul sa se serveasca in asemenea conditii si la astfel de temperaturi; nici nu puteai sa inghiti.

2. personalul - pe mine nu ma interesa ca sefii mici si mari ma intampinau la intrare (ma rog, nu intotdeauna). Rostul lor, dupa umila mea parere, ar fi fost acela de a supraveghea pe inferiorii lor astfel incat treaba sa mearga unsa, atunci, da, as fi fost impresionata. Dar, ce sa vezi, nu era deloc asa si, mai mult decat atat, nu au fost deloc receptivi la sugestiile noastre.

3. curatenia - nu am mai auzit pe nimeni sa vorbeasca in romaneste in timpul sejurului (dar aste nu este echivalent cu absenta lor) asa ca nu conationalii nostrii lasau mizerii pe plaja. INSA, eu vorbeam de politica hotelului care, indiferent ce gen de clienti au, este aceeasi, adica sa nu tina plaja curata. pacat pentru ca este faina, am spus deja acest lucru.

4. despre lipsa aerului conditionat - cea mai mare problema din punctul nostru de vedere care a dus la impisibilitatea de a te odihni atat noaptea cat si in timpul pranzului, acesta fiind scopul sejurului, cesa spun, m-as bucura daca s-a rezolvat insa citind precedentul review am constatat ca nu... prin urmare, nu pot recomanda hotelul celor care au nevoie de alte temperaturi in camera.

5. "Comportati-va cu respect ca sa fiti respectati" - este cat se poate de corect in relatiile interumane si nu numai. DAR! A) sunt absolut convinsa ca am fost mai mult decat civilizati si amabili chiar si intelegatori si ca atare nu am inteles de ce trebuia sa suferim atat in conditiile in care am achitat un pret de doua ori mai mare decat ce ni s-a oferit. B) relatia dintre turist si personalul hotelului nu este una de respect reciproc ci strict comerciala eu cumpar si platesc, ei incaseaza banii si imi presteaza serviciile achitate, ma rog, cel putin eu asa vad lucrurile.

Da, raman la parerea mea ca nu este un hotel de 5*, mai ales ca Turcia are o oferta generoasa de resorturi clasificate similar unde te simti extraordinar. Si pot sa compar cu multe astfel de locatii atat in Turcia cat si in alte tari Grecia, Tunisia, Egipt, Spania, Bulgaria, care practica acelasi sistem de all inclusiv.

Toate cele bune si concedii agreabile in continuare tuturor.

Publicitate    [17.06.19 22:44:42]

• Sejur reusit (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 28.12.17 de Vastu din TURCENI [GJ]) - RECOMANDĂ
  • RICHMOND si atat (May.2017) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 19.06.17 de danyo din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Doar BINE si atat (Jul.2015) - punctaj satisfactie: 8.33 (scris in 05.07.15 de beks din BISTRITA) - RECOMANDĂ
  • Recomand (Jun.2015) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 13.08.15 de fane64 din SIGHIşOARA) - RECOMANDĂ
  • Richmond - bun, dar nu de 5 stele. (Jun.2015) - punctaj satisfactie: 8.10 (scris in 16.07.15 de Lisa din MOLDOVA) - RECOMANDĂ
  • Un vis de vara (Sep.2014) - punctaj satisfactie: 9.20 (scris in 14.10.14 de crisanada57 din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Richmond 2012 (Aug.2012) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 17.07.13 de cris&vio din BUCURESTI) - RECOMANDĂ