ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.11.09
JUN-2010

Weekend la Magnolia

In data de vineri 11 iunie cand in bucuresti erau 35 de grade pe la ora 15. 00 iar la televizor pe orice post auzeai numai stire referitoare la codul galben de canicula pt weekend am zis ca nu ar strica un mini concediu pe litoralul vecin mai ales ca in zona varna se anuntau doar vreo 30 de grade si numai soare, am verificat la o agentie cu care am mai fost prin bulgaria si care mai mereu are preturi si oferte bune ne hotaram sa mergem la viva club din nisipuri pret de 21 euro pe noapte, sun repede vorbesc dar dezamagire totala, nu se mai poate azi ca ar trebuii platit la banca banii inainte si ca doar de luni incolo se poate resemnat ma pregatesc de ce e mai rau... dupa cateva ore insa imi vine in cap ideea stralucita de caut ceva pe booking si gasesc o super oferta cu 50% reducere pentru ultima camera libera din Hotel Magnolia 3 stele in Albena pret 64 euro 2nopti 2 persoane all inclusive, verific repede pe AFA cam ce este cu acest hotel si vad numai comentarii pozitive fapt ce ma convinge sa fac rezervarea.

Dupa cateva ore de somn, pornim spre Albena via Giurgiu cu oprire la unul din restaurantele celebrului lant Happy situat la cativa km inainte de intrarea pe autostrada, ca prea ne-au facut pofta impresiile citite aici, am fost multumiti pe deplin si recomand la randul meu acest lant.

La ora 13. 00 eram la intrare in statiune, luam cartela pentru parcare si porneam in cautarea hotelului fara a avea coordonate gps sau vreo harta, doar imaginea din memorie de pe google maps si bineinteles spiritul de navigator al oricarui barbat, bineinteles ca de fiecare data nu am gasit hotelul asa de usor cum ma asteptam.

Am facut statiunea de la un capat la altul fara sa gasesc hotelul bineinteles iar primul contact cu Albena a fost un pic socant numai hoteluri vechi si unele foarte dezolante pe dinafara ma simteam ca pe litoralul nostru, ma luase transpiratia, tot ce mai puteam gandi in aceste momente era la inevitabila cearta monstru cu sefa (ea fiind din fire foarte exigenta din fire) deja tipa la mine "ar trebuii sa te dai jos sa intreb de hotel ca ne invartim in cerc nu vezi", las la o parte spiritul de navigator al lui Columb si reusesc sa gasesc un panou cu harta statiunii, vad hotelul si imi dau seama ca trecusem prin fata lui dar datorita vegetatiei abundente nu l-am observat, ajungem intr-un sfarsit la destinatie, gasim un loc de parcare intre copaci la umbra si pornim spre receptie cu inima stransa deorece nu aveam voucher-ul primit pe mail de la booking tras la imprimanta (ramasesem fara toner) dam buletinele ne cauta pe niste liste si surpriza nu ne gasim acolo, incerc sa le explic ca rezervarea e facuta acum cateva ore si poate cauta in alta parte, vine managerul hotelului se uita mai atent si ni se spuna ca totul e ok intr-un final dar ca trebuie sa platim anticipat si in leva suma de 64 de euro. Intreb daca e acceptata plata cu cardul asa cum scria la descriere dar raspunsul este simplu si foarte previzibil"card not function today" defapt stiam ca nu functioneaza niciodata si schimbasem in ruse, platim suma de 126 leva pt camera + 5 leva pt parcare si primim in schimb cheile de la camera, ajungem in fata usii, intram, eu eram mai in spate si un pic spasit asteptandu-ma la ce e mai rau, insa am avut o surpria placuta, credeam ca o sa avem camera la Magnolia standard si vazusem numai poze de acolo, de fapt acest corp era inchis si toate cazarile se faceau la Magnolia Lux, diferenta fiind de mobilier marime si cel mai important aspectul baii (spun asta deorece intr-una din zile am aruncat un ochi si in celalta corp).

O sa precizez din start ca aceasta impresie o sa fie un raport intre conditiile+serviciile primite si bineinteles pretul platit (16 euro/pers/zi all inclusive In jumatatea lunii iunie) daca as fi platit pretul normal de 32 euro va asigur ca notele acordate ar fi un pic mai mici dar nu cu mai mult de 5 procente in minus

Albena foarte curata, aer asemanator celui de munte foarte relaxant plaja si marea curata vegetatie bogata plin de copaci strazile sunt largi iar statiunea este mult mai aerisita decat nisipuri insa si distractia pt tineri este mai slaba. Pentru relaxare recomand. Hotelul nu duce nici el lipsa de vegetatie, umbra si racoare a fost peste tot in afara de piscina, sunt 2 corpuri + vile iar restaurantul situat un pic pe deal mai in spate cu o terasa superba inconjurata numai de copaci si verdeata.

Camera cu mobila noua cel putin optic, doua paturi de o persoana, o canapea extensibla un sifonier suficent de mare, un birou cu oglinda, un scaun, aer conditionat in camera, tv cu 2 posturi romanesti, balcon cu doua scaune si o masuta, ca minus as mentiona lipsa frigiderului, faptul ca in camera si in sifonier era acel miros de mare de la noi, vasul de wc nu era bine ancorat si se cam clatina

Pe toata perioada mini sejurului de aici nu am intalnit alte probleme, curatenie s-a facut in camera, tocmai ma intorceam de la plaja si am gasit femeile de servici cum dupa ce aspirasera mai si spalau pe jos, prosoapele se inlocuiau zilnic insa nu prea se poate comunica cu serviciul de curatenie decat prin limba internationala a semnelor.

Piscina vazuta in pozele de prezentare a avut rolul ei de convingere in alegerea hotelului si va pot spun ca mi-a depasit asteptarile, 3 piscine situate pe 2 niveluri cu cascada si topogane, din care una de copii cu adancime mica, sezlonguri suficiente la fel si umbrele, la orice ora se gaseau locuri insa asta si datorita faptului ca desi Magnolia lux era la capacitate maxima celalalt corp standard era inchis.

Hotelul dispune de 2 baruri, langa lobby si la piscina cu mentiunea ca la piscina gaseai si ceva snacks-uri cum ar fi pizza (doar atat am mancat de aici si a fost ok) paste cartofi prajiti, mici, chiftele sau carnati+cateva salate, de dulce numai inghetata 4 tipuri insa foarte buna, despre bauturi nu va pot spune decat de pepsi, prisum, apa sau bere care au fost ok

Echipa de animatie omniprezenta si foarte numeroasa insa un pic cam galagiosa si cam prea scalambaiata pt mine, au fost concursuri de water polo, darts, tenis de masa mini disco pt copii, water gym si multe altele

De mancare am fost foarte multumiti atat de calitate cat si de faptul ca asiguaru necesarul pana la ora inchiderii, mese suficiente si in interior si afara, debarasatul era rapid, la pranz si cina gaseai carne de pui porc vita si peste in diferse forme de preparare, 2 feluri de ciorbe sau supe, paste, piure, cartofi prajiti, salate, branzeturi, mezeluri, chiftele, mici, carnati, gratar, orez,

La capitolul desert aveai ce alege dintre fructe cum ar fi pepene, cirese, banane, portocale, grepfruit, struguri sau prajituri cam 5-6 tipuri la fiecare masa

Ca si minus la restaurant ar fi faptul ca marea majoriatate a farfuriilor erau prost spalate si calitatea mezelurior un pic cam indoielnice, insa gaseai sa inlocuiesti cu brio aceste produse

Nu am avut probleme de reclamat la receptie iar stafful a fost serviabil si cat de cat zambaret insa vorbitor de bulgara si rusa, cu engleza slab iar cu romana inexistent, asta si datorita faptului ca 90% din turisti erau din spatiul ex sovietic

Ne-am simtit foarte bine aici, ne-am bronzat, am avut 3 mese pe zi + bautura si snacks-uri toata ziua, am inotat, ne-am plimbat, ne-am relaxat iar pt toate astea am platit un total de 280 ron, la sfarsitul sejurului ne venea sa o luam la fuga exact ca in reclama de la Burger King atat de ieftin Incat "vei crede ca ne furi"

Sper ca nu va suparati pt folosirea sloganuli acesta dar tocmai inainte sa postez am citit o impresie si am ramas tablou ba chiar revoltat de cat poate costa un sejur de 6 nopti pe un litoral "concurent" Bulgariei la un hotel de 2 stele fara masa... 2400 ron

Trimis de danyepz in 27.06.10 01:23:48

VIZUALIZĂRI: 3601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyepz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia din corpul Magnolia Lux

bogdan 75
    [27.06.10 07:24:38]

Foarte frumos descris,ai un mare vot.

Dragoș_MD
    [27.06.10 11:39:07]

macar si pentru faptul ca esti al treilea (de care stiu) de pe AFA care a petrecut acel w.e. in "triunghiul" Balcic - Albena - Nisipuri ofer SBul meritat.

bogdan 75
    Alte impresii din această RUBRICĂMagnolia Standard / Garden / Lux Hotel: