ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2010
ÎNSCRIS: 06.02.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

O vacanta linistita

Am fost in perioada 7-17. 06 la acest hotel.

Dupa experienta trista de a fi insalat dpdv financiar anul trecut de o agentie, anul acesta am concluzionat ca inpresiile de pe acest forum sunt cele mai aproape de adevar; si tot cautand de vreo 4 luni era sa nu mai plec nicaieri!! sunt multi carcotasi dar si persoane implicate in turism care scriu aproape zilnic macar un raspuns la un review.

Dupa aceasta paranteza pe care trebuia sa o scriu (din punctul meu de vedere), sa revin la acest hotel

Cum l-am gasit: tot butonand pe net (a se intelege in oferta unei agentii)

Locatia: kusadasi - guzelcamli (25km sud, 500 m inainte de intrarea in rezervatia MilliPark)

Conditii cazare: hotel absolut nou, dat drumul in 2009, micut, 70 camere, 4 nivele, la cca 120m de mare. am avut camera standard, 2paturi+1pat fotoliu extensibil (pentru copil mic) dar ca marime tot ca un pat simplu, dotare standard: AC, LCD, minibar (gol), seif, dulap mare pt. haine, balcon cu masa si scaune cu vedere la piscina si la mare. mobilierul nou, lenjeria si prosoape schimbate zilnic. baia super curata, spalata si dezinfectata zilnic (nu stiu cu ce stergeau sticla la cabina de dus dar ziceai ca-i noua!! in fiecare zi)

Singurul inconvenient legat de camera era faptul ca nu aveau multe cameriste si dimineata faceu curat in zonele publice si dupa 14. 00 incepeau in camere (rezolvat din prima zi cu un bacsis cameristei; cand veneam de la masa de pranzzera facut curat de fiecare data)

Masa: in prima seara la masa am avut un soc! tot bufetul nu avea mai mult de 20m lungime pentru toate felurile de mancare!!! deja incercam sa ma gandesc unde vazusem pe drum suprmarketuri. TOTAL GRESIT!!!

Fiind la inceput de sezon si intr-o zona periferica nu erau mai mult de 15 camere ocupate, deci tot ce era acolo nu era decat pentru 30-40 persoane

Nu prea le am eu cu scrisul, dar tocmai citisem cateva pareri de pe la esat, prelude, si nu mai stiu care... , precum ca nu au avut ce sa manance. asa as putea spune si eu fiindca la pranz si cina nu aveau decat cate doua feluri de mancaruri gatite din carne (PE PLACUL ROMANULUI: CARNEEEE!!! ) din care una era 95% pui si peste iar cealalta ceva tocaturi de ale lor super condimentate. in completare erau insa peste 30 de feluri de salate de legume, cu carne, peste)

La capitolul fructe intradevar ma asteptam la mai mult decat pepene rosu, galben, un fel de corcoduse si portocale

La dulciuri am avut o surpriza: sunt facute din orice fel de cerale super insiropate si dulci; ceva torturi, sarlote gen dr. oetcker, baclavale facute din paste fainoase (? ! )

Am uitat de ciorbe: NICI VORBA! un singur fel de crema la prinz, si seara

Bauturi: tarie-vodka, gin, raki (uzo), vin alb, rosu, roze-sec si dulce, cola fanta etc. din bidon de 2l, bere tuborg la sticla si la dozator

Animatie; ZERO; un teren de baschet cu cateva amenajari si jucarii pentru copii mici (max 5ani)

Plaja: hotelul are un tarc la mare cu sezlonguri si umbrele, un dulap frigorific cu cele de mai sus in el, DAR PIETRE SI BOLOVANI PE PLAJA1!! am asistat la ceva incredibil pentru romania. in urma simplei intrebari patronului ca in site-ul de prezentare se spune de un ponton de pacare intri direct pe nisip a facut urmatoarele: - A ADUS O RABA DE 20T DE NISIP PE MAL!!!

- A INCEPUT UN PONTON (in ziua cannd am plecat a fost gata...)

Poate nu sunt pe placul multora astfel de conditii dar sunt obiectiv si cred ca pentru pretul platit a fost mai mult decat "BINE"

Trimis de eug in 27.06.10 01:20:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5447 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eug); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 DE LA INTRARE

laurak
[22.06.11 19:18:54]

Buna seara,

Am si eu o intrebare legata de plaja, ea este privata, adica doar pentru cei din acest hotel, sau este publica.

Si mai vroiam sa stiu daca au loc de joaca pentru copii.

Multumesc.

eugAUTOR REVIEW
[23.06.11 22:56:36]

plaja este deschisa, in ideea in care nu are garduri, zona foarte strict delimitata, dar sezlongurile sunt destinate exclusiv hotelului

adica vreu sa spun ca daca hotelul nu este direct pe plaja, plaja nu este ingradita

nu exista un loc de joaca in adevaratul sens al cuvantului, pe terenul de baschet existand ceva casuta si jucarii pentru copii f. mici

laurak
[29.06.11 17:12:11]

Revin cu cateva intrebari.

In jurul hotelului cum este? Este pustiu sau mai sunt si alte hoteluri?

Cu copilul ati avut probleme cu mancarea, ati avut ce alege potrivit copiilor?

Multumesc.

eugAUTOR REVIEW
[29.06.11 20:53:34]

hotelul este la cateva sute de metri de intrarea in rezervatia milli park, la sosea, in capatul localitatii

in jurul hotelului sunt vile de inchiriat, dar si alte hoteluri mai mici

la 10 min de mers pe jos se poate ajunge pe faleza din localitate

in ceea ce priveste mancarea pentru copii nu ar trebui sa va faceti probleme, dar conteaza si felul copilului; a mea este destul de mofturoasa si totusi m-am descurcat

oricum la pretul platit de mine anul trecut a meritat si ultimul cent!

eug, laurak
Alte impresii din această RUBRICĂAkbulut & Spa Hotel [Guzelcamli]: