ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2010
ÎNSCRIS: 26.06.10
FEB-2010
2 AD. + 1de 4 ani COPII

Merita Egipt in plina iarna

Ca sa fiu la obiect (adica titlul), trebuie sa specific ca am urcat in avion la -15 grade si am coborat la 28-30 grade.

Hotelul nu merita 4 stele si nu era cel prezentat de agentie pe site, dar au mai patit-o si altii.

Mancarea buna, dar nu atat de diversificata cum ne-au obisnuit turcii. Nu au lipsit carnea sau fructele, prajiturile erau super, dar nu aveai voie sa scoti vreo portocala sau o sticla cu apa din restaurant. Foarte zgarciti cu bauturile, berea se servea in pahare de unica folosinta pentru cafea, jumatate bere, jumatate spuma. Nu puteai lua decat un singur pahar, sotul trebuia sa mearga el insusi pentru o bautura.

Dar totul era trecut cu vederea cand mergeai pe plaja pe o alee plina de vegetatie luxurianta. Mii de flori divers colorate si cu miresme deosebite. Marea, pestii viu colorati si recifurile de corali fac toti banii si merita sa suporti nepolitetea chelnerilor sau lipsa branzeturilor ori a salatelor de la masa.

Camera era foarte spatioasa, curatata zilnic, cu o baie mare si minunata.

La piscina nu am stat decat in prima zi, inainte sa descoperim scufundarile la recif.

A fost primul sejur in Egipt, dar cu siguranta vor mai urma si altele. E foarte adevarat ca majoritatea turistilor sunt rusi, dar nu ne-au deranjat deloc. De altfel, noi am fost un grup de 10 persoane si a fost de ajuns sa ne simtim bine in ciuda celorlalti turisti, rusi galagiosi si englezi beti de la ora 8 a. m. , inclusiv doamnele.

Am sa va mai impartasesc din vacante, daca timpul mi-o va permite. Eram innebuniti dupa Turcia, dar merita si Egiptul cu siguranta, mai ales cand acasa sunt -15 grade si zapada de 50cm.

Trimis de vera77 in 26.06.10 19:25:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vera77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea laterala si "statia"pentru shutle bus

Admin [26.06.10 19:33:02] »

frumos scris, o lectura placuta, te mai asteptam sa mai desarti din "tolba" cu amintiri si recomandari turistice...

Admin [26.06.10 19:34:27] »

o intrebare: nu este cumva acelasi hotel cu cel prezentat de userul "if" aici?

vera77 [26.06.10 19:36:44] »

Cam greu, din februarie vreau sa scriu, dar nu am timp.

Oricum vreau sa dau peste nas carcotasilor care nu stiu sa se bucure de peisaje sau de descoperirea unor noi civilizatii si fac mofturi.

vera77 [26.06.10 19:37:53] »

NU e deloc acel hotel, desi acolo am crezut si noi ca vom ajunge

Admin [26.06.10 19:38:35] »

multumesc vera.

magdalena [26.06.10 20:29:59] »

Poate ai si niste fotografii, m-a intrigat titlul tau si, cu aceasta ocazie, chiar mi-ai dat de gandit vizavi de Egipt iarna.

Preturile la sejur sunt mai accesibile in acest anotimp?

Cum adica ai crezut ca vei ajunge la un alt hotel si surpriza a fost ca era vorba de altul?

ancamariagadea* [26.06.10 20:35:08] »

Mi-a facut placere sa citesc acest review! Cred ca daca vei mai scrie impresii aici, pe site, vei avea multi cititori

vera77 [27.06.10 18:29:29] »

pe situl agentiei era prezentat Tiran Louis Sharm, hotelul de care m-a intrebat si Webmaster, iar noi am stat la Tiran Island Sharm. Reprezentantul agentiei pe care nu cred ca am voie sa o numesc ne-a spus ca e vorba de o confuzie.

In alta ordine de idei, daca stii unde sa cauti, gasesti sejururi foarte ieftine oricand. Depinde cat esti de pretentios. Noi preferam sa facem doua vacante cu banii unui sejur super luxos

magdalena, vera77