ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2010
ÎNSCRIS: 26.06.10
JUN-2010

Către satisfăcător

Un sejur nu tocmai dupa asteptari

Buna ziua tuturor celor care doresc cateva informatii "proaspete" din Turcia - mai exact Belek - Hotel Belek Beach Resort [Bogazkent].

Ne-am intors din vacanta aseara, 25. 06. 2010 cu avionul. Nici nu stiu cu ce sa incep si ce sa va povestesc mai intai pentru ca as vrea sa cuprind exact ceea ce am trait o saptamana si nu prea se scrie pe aici. Metoda pasilor marunti e cea mai buna. Deci:

1. Am plecat in concediul mult visat 5 familii cu copii mici (3, 5, 7 si 10 ani).

Tot auzisem si noi de Turcia, de concediile care se petrec pe acolo si vizionand siteu-rile am hotarat sa mergem la hotelul mai sus amintit. 5* UAI.

Va spun cinstit ca acest hotel poate fii clasat din punct de vedere al cazarii la cel mult 4*. Corect ar fii 3*+. (Nu ai papuci, halat de baie, programele TV sunt dublate in turca sau germana, pentru romani doar TVRi iar aerul conditionat este amplasat in asa fel incat bate exact pe pat. ) Curatenia in camera se face dar la tot felu de ore prost alese. Spre exemplu: la ora 14: 30 cand ne-am intors de la masa la noi se aspira si eram plecati din camera de la 09: 30 cu "Please clean my room" pe usa. Pentru reumplerea mini barului ne-au batut la usa in jur de ora 15: 30. Intr-o alta zi tot intre orele 14 si 16 ne-am trezit cu turcul de la security la usa care a intrat si a verificat ceva la televizor (numai el stie ce ca nu stia engleza sa ne explice si noua).

Desi eram mai mult de jumatate romani nimeni nu stia romaneste si cu engleza vai de ei!!! (si de noi).

Oameni buni, va rog din suflet sa ma credeti ca acest hotel se afla intr-un sat "Bogazkent" - NU in Belek. Este o zona extrem de saracacioasa cu maidan in jur si daca treci de poarta hotelului totul in jur te deprima. De fapt drumul de la aeroport pana la hotel traverseaza o zona oribila cu case amarate ca niste grajduri cu vaci si oi pe langa ele si mai vezi si niste sere cu geamuri sau folie pline de zoaie. Totul este in praf.

2. Sa va povestesc despre "minunata" plaja. Ei spun nisip fin si pietris. In realitate este nisip fin pana la vreo 2 metri inspre mare. Apoi ca sa intri iti trebuiesc papuci speciali pentru ca pietrisul respectiv nu este chiar marunt si iti rupi picioarele. Copii nu pot intra decat in brate.

3. Piscinele sunt grozave e adevarat dar sezlongurile de pe langa ele sunt insuficiente. Asa ca in fiecare zi plecam la vanatoare de sezlonguri. Tot la vanatoare eram in fiecare zi si dupa mese libere daca vroiai sa mananci la niste ore rezonabile pranz 12 - 14: 30 si cina 19 - 20: 30. Altfel gaseai dar luai pranzul sau cina dupa aceste ore.

4. Atentie la tantari (turcii se straduiesc dar nu fac fata sa-i starpeasca).

5. Animatorii sunt draguti si amabili dar incearca sa te faca sa dansezi pe ritmuri de Lambada si alte cateva melodii (cam rasuflate) care pe la noi nu se mai aud de 15 - 20 de ani. In discoteca care era deschisa intre orele 23 - 02 nu punea nimeni piciorul.

6. La aprox. 1km de hotel se afla un asa zis bazar pe care nu va sfatuiesc sa-l strabateti pentru ca marfurile sunt foarte scumpe, de proasta calitate iar vanzatorii turci sunt obraznici si agresivi. Si se supara daca nu cumperi dupa ce i-ai intrebat si ai vrut sa le vezi marfa.

Va rog sa nu ma intelegeti gresit. Impresiile pe care le-am descris aici nu tin numai de hotel ci de intreg ansamblu (regiune, hotel, oameni) care iti formeaza o vacanta.

Mai am multe sa va spun si despre excursia in orasul Antalya, vizita la fabricile de aur si pielarii, vremea care de miercuri s-a stricat si a culminat cu ploaie la plecare si tot de miercuri nu s-a mai putut face baie in mare deoarece valurile erau mari si puternice si te izbeau de "pietrisul" de pe mal si din apa.

Concluzia finala este:

Nu a fost chiar un concediu nereusit pentru ca am fost mai multe familii si ca tot romanul faceam haz de necaz si ne distram intre noi dar pe noi Turcia si acest hotel "ne-a pierdut de clienti".

PS: daca, copiii dumneavoastra sunt obisnuiti sa manance o supa, o ciorbica la pranz, teapaaaaaa - aici nu o sa gasiti decat niste creme ca o ciulama mai zemoasa (mie mi s-a parut oribila). Si aveti grija ca uneori mancarea este foarte iute.

Trimis de Crisa29 in 26.06.10 17:23:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Am fost in anul 2007 la Istanbul la hotel Orient care era de doar 4 stele dar care mi-a placut foarte mult.

VIZUALIZĂRI: 3233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Crisa29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [26.06.10 17:40:15]

Nimic nou sub soare , daca te informai putin inainte sa alegi acest hotel sunt sigur ca aflai asta inainte sa pleci acolo.

dar pe noi Turcia si acest hotel "ne-a pierdut de clienti".

Despre hotel nu zic nimic dar Turcia are multe de oferit oricarui tip de turist.

Totul este sa stii bine ce fel de vacanta vrei sa ai si sa alegi cu grija locul si hotelul.

In rest felicitari pentru review si bine ai venit pe AmFostAcolo.

maimerg
    [26.06.10 17:44:02]

Nu trebuie sa iei o hotarare si sa nu te mai duci in Turcia ca nu e singurul hotel, c ei drept ar trebui sa incerci zona Lara mult mai scumpa dar si serviciile ireprosabile

[26.06.10 17:56:59]

Crisa29 - pentru tine a fost de fapt PRIMA data pe litoralul turcesc (experienta Istambul e cu totul altceva) si mi-e clar ca te-ai dus cu asteptari "de 5 stele".

Ce nu stiai probabil tu este ca sunt mai multe tipuri de "5 stele" in Turcia , diferentiate prin pret (intre 5-600 si 2000 de euro per persoana) - iar hotelul la care ai fost tu este printre cele mai ieftine dintre cele "de 5 stele" din aceasta zona (Belek-Lara)! Daca ai fi stiut asta, probabil ca si asteptarile ti-ar fi fost altele si daca te-ai fi si documentat un pic mai mult despre hotelul la care urma sa ajungi, aveai sanse sa te simti mult mai bine...

Sau, daca pretentiile ti-ar fi ramas la fel de sus, mai aveai alternativa sa schimbi pe un alt hotel de 5 stele, desigur mai scump sau - poate - MULT mai scump...

mandi
    [26.06.10 18:27:31]

Toti stim diferentele de pret intre hoteluri dar in stilul tipic romanesc gandim doar ca ambele sunt hoteluri de 5* si nu ca asta ascunde si diferente de servicii!

La Delphin Diva la receptie, relatii cu publicul, animatori, centru spa aveai persoane vorbitoare de limba romana.

Turci nu sunt nici obraznici nici agresivi ei sunt comercianti, in prima mea vizita in Turcia am fost invatata de un ghid roman sa negociez cu ei sa nu-i jignesc Intreband pretul si mergand mai departe.

Iar cand mergi intr-o alta civilizatie, stii ca si bucataria lor este diferita, pt mine supele crema au reprezentat un deliciu, si asa mi-am obisnuit copiii sa guste si sa le placa si alte mancaruri.

mandi
    [26.06.10 18:37:22]

Iar votul meu merge catre Andox .

radu99*
    [07.08.10 13:21:39]

Cum ?!?! NU aveau ciorba.... dar sarmale mamaliga ceva?

maimerg, mandi, radu99*
    Alte impresii din această RUBRICĂBelek Beach Resort [Bogazkent]: