ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2010
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 24.06.10
APR-2010

Planeta moldova

In aprilie am hotarat sa revad dupa 20 de ani Chisinaul, capitala Moldovei.

Am ajuns tarziu asa ca ne-am cazat la primul hotel iesit in cale, hotel Turist. Camera aleasa (28 euro pe noapte) ne-a adus aminte cu emotie de camerele din hotelurile noastre vechi: robinetul la chiuveta lipsa, faiante cazute, tapet ca la bunica si apa rece cata vrei (cea calda costa suplimentar). Pe lift, cu amabilitatea specifica, am fost intrebati daca dorim fetite din productia interna...

Chisinaul mi s-a parut schimbat in bine, peste tot afise in moldoveneste (romana) cu litere latine. Populatia rusofona a invatat limba romana! De necrezut fata de acum 20 de ani cand am auzit vorbinduse romaneste doar in autobuz. Sigur, accentul rusesc e inca puternic, dar schimbarea e clara si e in bine. Orasul curat, cu firme noi, lume multa, fete modern imbracate si multe case de schimb valutar. Si cel mai important: romanii nu mai sunt vazuti ca niste dusmani, ci ca niste prieteni si parteneri de biznis (bisnita).

Ca locuri de vizitat, am fost la o vinarie la Milestii Mici, lume foarte amabila, vinuri bunute.

In concluzie: Va asteptam cu noi in Europa!

Trimis de vgaby in 25.06.10 21:46:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în REP. MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 3397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vgaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baie comunista

Dragoș_MD
[25.06.10 22:55:40]

apropo de fetitele recomandate in lift: recomand filmul "Interdevochka/Интердевочка". e povestea unei astfel de fete (din St. Petersburg/Leningrad).

brumarica
[07.02.11 14:55:43]

Pentru cei care ajung in Chisinau, recomand hotelul "Vila Verde", pretul este in cam 50 euro noapte, dar camerele sunt foarte curate si elegante. Nu fac reclama, sa nu ma intelegeti gresit, il stiu pentru ca de fiecare data cand venim mergem acolo si stim cum este... Nu este in centrul orasului, dar cu un taxi se poate ajunge si nu e scump... sant doar cateva hoteluri luxoase, dar pretul este ireal, in centru in schimb o sa dati de un hotel cu 50 euro aratand jalnic.

brumarica
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Chișinău și împrejurimile: