ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2020
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10

Ce vom face la vara?

Nimeni nu stie. Poate nimic, in afara de niscaiva plaja pe balcon sau prin curte. E bine ca unii si altii mai posteaza pe sait cate ceva despre trecutele lor (dar nestramutate) iubiri turistice: Grecia, Italia, Franta, etc. lucru ce ne mai ridica moralul. Poate ca acum, in acest moment, postarile par anacronice, de genul “tara arde si baba se piaptana” dar, e mai bine sa visezi frumos decat sa te lasi coplesit de abundenta de informatii negative care apar de la o ora la alta. Postarile ne bucura dar ne si intristeaza in acelasi timp. Sunt amintiri despre un trecut, ce, decomadata, nu are viitor. Cel putin, pentru o buna bucata de vreme.

In perioada asta de restriste si jale turistica, acum cand agetiile de turism, hotelurile, restaurantele s-au inchis, avionele nu mai zboara si anunturile gen “Vacanta in Hurghada, la numai 599 euro, cu zbor direct din Cluj sau Tg. Mures”, sunt iluzorii, e bine sa ne gandim concret si pragmatic, ce vom face la vara, in lunile iulie-august-septembrie, cand e mult posibil sa apara o oarecare relaxare in libertatea de miscare. Marii ganditori in d-alde psihologiei, ne informeaza ca nu poti tine o populatie “consemnata la domiciliu” mai mult de 3-4 luni. Ea va dori sa evadeze in natura, cu orice risc.

De-abia acum, noi cei “over 65”, putem aprecia cum se cuvine, cele cateva decenii de “liniste” ce-au trecut si ne bucuram ca, cel putin din anii ’90 incoace, am abuzat de plecari de-acasa, oriunde s-a ivit ocazia. Si, nici macar in perioada anterioara, n-am dus-o prea rau. Vara plecam la mare, iarna la munte sau in statiuni balneare. Sau pe la bulgari ca sa vedem ca Marea Neagra nu e gri ci albastra, pe la unguri ca sa ne balacim in apa lor termala imprastiata prin zeci sau chiar sute de bazine si pe la nemtii democrati, ca sa barfim un zid ce ne despartea de libertatea deplina. Libertate ce ne-ar fi dus pana-n tara lui Toulouse-Lautrec si Adamo sau Alain Delon, pe care speram sa-l intalnim, plimbandu-se pe Champs-Elysees sau pe cheiul Senei. Sau in tara lui Paul McCartney sau la Venetia, Roma, Florenta, Napoli. Wow! Vedi Napoli e poi muori! Si iata, ca intr-o zi, zidul a cazut si tot ce am visat a devenit posibil.

Ce vom face la vara?

E suficient ca, la noi in tara, circulatia “inter-city”, sa reporneasca. La inceput, lumea va fi reticienta si suspicioasa si va evita multimile, dar... o iesire cu masina proprie pe malul unui lac sau rau, o plimbare prin cheile tarii (care n-au cum sa se inchida), o ascensiune prin salbaticia unui parau de munte sau o balaceala intr-o balta plina cu apa sarata si namol, vor fi, poate, bucuria cea mai mare a verii care vine.

Eu va dau un exemplu. Defileul Muresului, aflat intre Deda si Toplita, (45 de kilometri), e un loc excelent de pick-nick pe malul apei. La fel si defileele Oltului sau Jiului. Putem porni dimineata si ne vom intoarce seara. Nu vom avea poate inca incredere in pensiuni, hoteluri si restaurante, chiar daca vor fi deschise. Microfobia sau mi bine zis, virusofobia (teama de virusi), va mai persista inca multa vreme. O masuta si cateva scaune pliante, sendviciuri, un termos cu cafea sau ciocolata calda, toate puse in port-bagaj si excursia poate incepe. Cam asa faceam si inainte de ‘89, o porneam cu Daciile, 1-2 familii si ne-aciuam pe undeva, pe malul apei.

Romania nu e o tara cu o mie de lacuri, precum Finlanda, dar avem si noi destule. Pe malul carora, putem sa iesim, la vara, cate o zi, “la iarba verde”. Acum se scot de la naftalina si cabanele noastre de la munte, ignorate atata amar de vreme, tocmai din cauza ofertelor turistice elucubrant de tentante si variate din ultimele decenii. Nu avem noi abundenta de apa a tarii cu o mie de fiorduri, Norvegia, dar rauri si parauri ce pornesc din maruntaiele Carpatilor, exista si pe la noi destule, de-a lungul carora, putem face drumetii. Si “inca” mai avem si destule paduri, pe langa care mai putem zabovi, ca sa ne umplem ochii si sufletul cu culorile lor crude, cu esentele lor aromatice si cu ozon.

In ultimele trei decenii, dupa ce s-au deschis granitele lumii, “foamea” noastra de a calatori, era apriga. Iar acum, dupa o jumatate de secol de “relativa libertate si liniste”, omul, care risca sa le piarda, isi da din nou seama ca cea mai mare valoare a umanitatii, nu este banul sau acumularile materiale ci sanatatea si libertatea de miscare.

Eu, in general, am fost mereu cam dus de-acasa. Mai ales in ultimele trei decenii. Principiul meu era: “Decat doua saptamani in resorturi de cinci stele, mai bine cinci saptamani (nu in balon) ci in pensiuni de doua stele”. Doar asa am reusit sa-mi umplu tolba cu mai multe imagini din lumea larga, pentru ca astazi, sa pot sa impart din ele si altora.

In fiecare an, imi “taiam” concediul de 25 de zile lucratoare in cinci parti. La fiecare fragmentare, mai castigam cate 4 zile, astfel incat, cele 5 zile, deveneau 9. Viata e o calatorie si calatoria a fost viata mea. Nu conta incotro o porneam. Important era, ca sa nu raman in casa. Cu timpul, am inceput sa am preferinte turistice dar si locuri in care tineam neaparat sa ma reintorc. Insulele Greciei devenisera pentru mine niste amazoane sau sirene, care ma ademeneau din departari, pentru a doua, a treia sau chiar si pentru a 5-a oara. Odiseu (Ulise) a rezistat tentatiei, legandu-se de catarg, Eu nu!

Acum, stam acasa!

In general, cei “over 65” suporta mai usor privatiunile, ei au mai trecut prin asa ceva, mai ales in perioada anilor ’84-89. Cei foarte tineri si de varsta medie, suporta insa ceva mai greu lipsa de socializare, lipsa festivalurilor muzicale, a meciurilor de fotbal, a salilor de fitness cu sau fara “zumba”, a taberelor “scoud”, sau a “city-breack-urilor” turistice. Dar nu toti, unii au deja rucsac-ul turistic mai plin decat al nostru.

Anul trecut, discutam c-un tanar IT-ist din Cluj. Se-ntorsese de la ski din Austria. I-am pomenit de Chamonix. ”Ooo, da, stiu, e grozav acolo, in Alpi am fost in urma cu doua saptamani, dupa ce m-am intors dintr-un week-end ieftin in Portugalia”. L-am intrebat de ce nu-si face un blog de calatorii sau macar sa posteaze cateva fraze si fotografii pe-un sait turistic. “N-am timp de asa ceva, poate la pensie, in vara asta, ma mai asteapta un zbor in Turcia si unul in Thailanda. Poate fac si un circuit in Maroc”.

Concediu “de-o zi”

In ideea ca in vara acestui an se va putea circula prin tara, chiar daca multe unitati de cazare, resturatie si statiuni balneare vor fi inchise, voi incerca, sa va sugerez niste locuri de pe la noi, cateva canioane si chei, unde puteti evada in natura, macar pentru o zi. Unele imagini poate, au mai fost postate, asadar, scuze!

Defileele si cheile tarii noastre, adevarate oaze de bucurie si sanatate, nu se inchid niciodata, precum hotelurile, restaurantele si statiunile balneare, dimpotriva, cel mai adesea ele deschid calea spre evadarea din cotidianul devenit astazi, tot mai stresant, poluat si neatragator

Trimis de dorgo in 29.03.20 17:48:19
Validat / Publicat: 29.03.20 19:10:13

VIZUALIZĂRI: 803 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Defileul Dunarii de la Cazane
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

webmasterX [29.03.20 19:09:44] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări... turistice, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Dan&Emascris / TELEFON [29.03.20 19:48:51] »

@dorgo:

Exact la destinatii de o zi ma gandeam astazi cand dadeam lustru la bocanci pentru a ii incuia in boxa.

Am rasfoit ieri si azi multe harti si mi-am facut deja planuri. Am si citit despre trasee superbe pe care sigur nu le voi putea aborda dupa ridicarea restrictiilor pentru ca nu voi avea conditie fizica.

Si asta este si va fi o realitate deja constata de mine. Lipsa miscarii in perioada asta nedorita rotunjeste burta si provoaca mai repede gafaiala.

Acum, stam cuminti!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
krisstinnascris / TELEFON [29.03.20 20:52:07] »

@dorgo: Azi m-am uitat toată ziulica la Travel Mix, am călătorit virtual in Asia dar și in Croatia, tare mi-a plăcut

Eu sunt cam... ”stătătoare”, vin obosita de la birou și de obicei nu mai ies din casa. Plus ca acasă muncesc mult mai mult decât la birou-stau numai in picioare

Cu toate astea parcă aș zburda nițel, mă doare ca nu pot sa merg la țară sa îmi văd părinții

De nervi am început curățenia, mai am puțin și ajung sa șterg globurile pentru Crăciun, vineri am făcut o tavă de pizza, ieri am răsfățat băieții cu papanași, azi am copt niște sărățele

In tot acest timp mă gândesc dacă se termină totul in cele 100 zile de restricții, adică pe 1 Iunie, dacă scăpăm sănătoși dar “la pungă groși”.

Am anulat Italia din Iulie, Bulgaria din aprilie, rămâne Egiptul pentru septembrie dacă pleacă Covid-ul ăsta dement.

Am muncit o zi in casa și am reamenajat sala de sport a familiei dar văd ca nu prea se înghesuie nimeni să facă efort, depresia e încă șefă de trib

Eu sper ca Iulie, august, septembrie și octombrie să fie linistite, oamenii sa călătorească și sa se bucure de libertate, sper ca cei care ne-au băgat virusul ăsta “pe gât” să scoată mai repede și leacul, sa se umple de bani și sa ne lase cu ale noastre.

Unde mi-aș fi dorit sa fiu ieri și azi? In Muntenegru sau in Croatia

Sănătate și să ne auzim cu bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
Floryn81 [29.03.20 20:53:36] »

@dorgo: La vară sigur vom face drumeții, dacă acest lucru va fi posibil! Și eu cred că va fi, vreau să rămân optimist! Așa este, articolele de călătorie, pozele din diferite destinații și alte preocupări de acest gen ne ridică moralul și ne mai feresc de avalanșa de știri apocaliptice de la tv!

Chiar dacă nu suntem Finlanda sau Norvegia, ne-ar fi necesare vreo trei-patru vieți ca să explorăm fiecare colțișor din munții noștri! Așa că bocancii sunt pregătiți, cortul este în balcon, salteaua încă nu s-a spart! Să vină vara și să moară coronavirusul!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
dorgo [30.03.20 07:46:36] »

@Dan&Ema: Exista cateva chei " pietonale" , care sunt accesibile oricui, chei unde poti ajunge cu auto propriu pana la intrare, apoi o iei pe jos. Judetul Brasov are cateva. Cheile (prapastiile) Zarnestilor (langa orasul Zarnesti), Cheile Rasnoavei (pe drumul ce duce de la Rasnov la Paraul Rece) si tot pietonala e si prima parte a drumului spre " Canionul 7 scari" , aflat la iesirea din Brasov (Dambu Morii), spre Predeal.

Sa nu mai vorbim de Cheile Bicazului, Ordancusei, Dambovicioarei, defileul Muresului, Oltului, Jiului, pe care le poti parcurge cu masina. (dar e pacat sa nu te mai opresti din cand in cand).

In jud Alba, mai exista niste chei frumoase, Cheile Rametului, dar destul de dificil de strabatut. Aici se ajunge usor de la Aiud.

Drumetie placuta!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
dorgo [30.03.20 08:27:58] »

@krisstinna: Acum toata lumea calatoreste virtual (poti vizita muzeul Antipa sau Luvru, on-line), urmareste documentare turistice si... asteapta. Nu stiu ce va urma dupa cele 100 de zile. Oamenii fac greseli. Daca se vor ridica total interdictiile si va reporni turismul in perioada august-septembrie, riscam o noua pandemie in toamna.

Un exemplu din istorie. Dupa ce a evadat din insula Elba, in luna februarie (!!) 1815, Napoleon a recastigat tronul Frantei. Dar, n-a domnit decat 100 de zile pentru ca s-a " ocoșit" sa porneasca un nou razboi impotiva aliatilor si a fost infrant la Waterloo. Pana si formatia ABBA a auzit de Waterloo (youtube).

Jobul femeii este in general mai obositor, ea lucreaza zi-lumina dar, macar, in aceasta perioada, n-are timp sa stea toata ziua pe net sau TV "ca barbatii", si sa acumuleze energie negativa.

Eu am fost anuntat de la spital ca-n curand va trebuia sa ma imbrac precum un cosmonaut (nu, nu te speria, n-am castigat un voucher pe planeta Marte , costum greu de suportat, in care te-ncalzesti ca intr-un cuptor. Exista insa si-un avantaj, nu mai dau 50 de lei pentru o sauna la Baile Sangeorgiu de Mures ci o fac gratis, in costum.

Am vazut ca la Alba, erai numbaruana la dans si animatie. dar, atentie! Zi-le te rog si celorlalte uzeritze din gasca. Statul in casa timp de 100 de zile, plus stresul permanent, predispune la ingrasare. AFA risca sa devina un sait " cu greutate" ! E posibil ca la intalnirea AFA de anul viitor, sa nu ne mai recunoastem unul pe celalalt. "Aaaa, tu esti @dorgo de la Alba Iulia? Nu-mi vine sa cred! "

Numai bine! Mersi de urare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dorgo [30.03.20 08:44:01] »

@Crazy_Mouse: Multumesc penrtu urare! Eu deja dorm in hanorac, cu bocancii de munte in picioare si cu rucsacul in spate . Astept cu infrigurare momentul " startului" drumetiilor.

Intr-adevar, tara precum a noastra, cu atatea oferte turistice (lacuri, chei, canioane, pesteri, cascade, mare, delta, saline, piscuri montane, izvoare cu ape minerale, lacuri sarate si balti cu namol terapeutic, etc, etc, etc), nu mai gasesti in lume.

Poate ca voi scrie si partea a doua a acestui gen de "reviu-propunere estivala" pentru a da noi idei pentru vara care vine, in aceasta perioada de criza a turismului clasic.

Numai bine si drumetii placute!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
krisstinnascris / TELEFON [30.03.20 08:49:16] »

@dorgo: Dar noi lucram, nu stăm acasă 100 zile, serviciile pentru populație sunt încă active

Sunt încă la cura de slăbire, îmi mențin greutatea atât cât pot

Dan&Emascris / TELEFON [30.03.20 14:22:01] »

@dorgo:

Prin majoritatea acestor chei am purces. Nu am trecut prin Ordancusei. Mai putem adauga Tisitei, Dambovitei, Dambovicioarei, Jietului, Turzii, Turenilor, Cheitei, Galbenei, Latoritei, Valea lui Stan, Zanoagei, Orzei, Cheii, Canionul Tamina, Cheile de pe Valea Dorului, Tatarului, Dobrogei, Babaruncii, Defileul Oltului...

Sunt foarte multe, unele accesibile cu masina, altele pana la intrare, cum spui, altele sunt pentru cei antrenati sau chiar alpinisti.

Dupa mine la titlul de cele mai frumoase chei din Romania concureaza Cheile Cheii (confluenta cu Cheile Dambovitei in dreptul localitatii Podul Dambovitei) si Cheile Rametului.

Cate optiuni...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
robert [30.03.20 15:48:11] »

Ce vom face anul ăsta? Cine poate stii!? Eu nu știu ce-o mai fii mâine, trăim de pe o zi pe alta sau cum s-ar zice trăim clipa. O spune unul care în vremuri normale își făcea planuri de vacanță pe un an înainte. Evident că nici anul acesta nu face excepție și mai am antamate două excursii.

Dar, totdeauna există un dar, nu am motive să mă plâng pentru că am reușit să ne facem circuitul prin SUA și Caraibe și ne-am întors sănătoși acasă. Cum s-ar spune am scăpat ca prin urechile acului.

Momentan nu am nicio așteptare, doar doresc să se termine cât mai repede nebunia asta. Și da, în perioada asta trăiesc din amintiri.

Călătorii frumoase vă doresc în vremuri mai bune!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
dorgo [30.03.20 17:19:14] »

@krisstinna: La mine nu tine! Ma ingras ca un purcel de Mangalita. Cu vadite tendinte de porc in toata regula. Camara mea arata ca un mini-market.

Daca da vreun virus peste mine, voi face precis gripa porcina. .

Mi-e teama ca vara viitoare, daca merg la bai sarate, voi plati bilet dublu iar daca intru in bazin si mai provoc si vreo inundatie, o sa ma dea lumea afara.

Am insa noroc ca prietenei mele i-a reusit cura de slabire si macar incapem in masina.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dorgo [30.03.20 17:37:45] »

@Dan&Ema: Wow! Ai parcurs cam toate cheile din tara (minus cele inundate, unde ai nevoie de o barca da cauciuc si echipament special, cum sunt, spre exemplu, Cheile Glodului. Unii zic ca acestea ar fi cele mai frumoase (si colorate) chei din tara (youtube).

Daca doresti, vei putea sa faci un top al cheilor Romaniei si sa scrii un " review-remember" de genul " Cele mai frumoase chei din tara" , punand cateva imagini din fiecare. Va fi o munca titanica dar ne-ar ajuta mult si ne-ar da idei de drumetie, in conditiile crizei turistice actuale.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Dan&Emascris / TELEFON [30.03.20 18:03:40] »

@dorgo:

Din cele 27 de chei enumerate de tine si de mine sunt 6 pe care nu le-am parcurs. Daca ma strofoc mai gasesc vreo 10 usor si daca scoatem si o harta inca vreo 30-40 usor.

Si Pesterile situate aproape de locuri de acces cu masina sunt o optiune.

Iar optiuni de drumetii de 1 zi stiu peste 100.

Doar sa fie din nou safe si posibil.

Anul asta doream sa revin in Fagaras, cel putin la un varf de peste 2.500 dar imi anchilozesc articulatiile cu criza asta. Stiu ca sunt solutii in house...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
dorgo [30.03.20 18:24:19] »

@robert: Multumesc pentru urari!

Inteleptii m-au sfatuit sa nu-mi fac decat planuri pe perioade scurte, cu sanse mari de reusita. Dar nu i-am ascultat niciodata. Imi cumparam " early-bilete" de vacanta inca din noiembrie, pentru anul urmator, in iunie. Pana acum a mers.

Probabilitatea ca aceasta fiinta (@motaneata zice ca scarba aia mica nici macar nu merita titulatura de fiinta), deci probabilitatea ca acest " nimica" , care apare " pe lume o data la 100 de ani" (precum un mare conducator dinainte de ' 89), era infima. Dar niciodata " zero" .

Ceva avertismente au rabufnit prin lume, dar nimeni nu le-a luat in serios.

Ceea ce nu-mi place mie, e ca virusul nu e " fair-play" , ataca sub centura, miseleste, nesportiv, fara avertisment si nici nu ne anunta " cat timp" va ataca, ca sa stim macar cum sa ne planuim urmatorul concediu. Un meci de fotbal dureaza 90 de minute, unul de basket tine 40 de minute. Dar nimeni nu stie cat timp va dura meciul " om contra virus" .

Din toata povestea asta, eu am invatat ceva: sa nu-mi mai fac planuri, sa nu mai cumpar nimic in avans. Poate doar o rulota, cat mai sunt inca ieftine.

Calatorii frumoase si cat mai curand!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dorgo [30.03.20 18:33:25] »

@krisstinna: Intr-un anumit fel, pana mai deunazi, lucram si eu in domeniul " relatii cu publicul" , dar am fost mutat la ghiseul "relatii cu virusul" .

Sunt convins ca atunci cand voi avea primii clienti, vor fi foarte amabili cu mine si ma vor intreba " de sanatate" .

mprofeanu [30.03.20 18:34:24] »

Citit și răscitit articolul, mi-a plăcut mult. Frumos ai scris, mă regăsesc aici: Viata e o calatorie si calatoria a fost viata mea...

Băiatul meu tot IT-ist, bine că lucrează acum de acasă... pleacă de multe ori în sejururi scurte, bineînțeles că nu îl pasionează scrisul, îl înțeleg stă prea mult lipit de laptop și nu mai are chef de așa ceva...

Îmi plac mult drumețiile și cele chiar de o zi sunt plăcute...

Așteptăm timpuri mai bune!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
dorgo [30.03.20 18:47:20] »

@Dan&Ema: Pe @Google si @Wiki, Cheile Rametului sunt descrise ca o rezervație naturală cu program non stop, 24 de ore, de Luni si pana Duminica. Tin minte ca, dupa ce-ai trecut de manastirea Ramet, incep imediat si cheile si nu exista nici o opreliste, nici casa de bilete.

Si pesterile ar putea fi deschise, dar cu acces turistic in grupuri limitate.

Salinele, cred insa ca vor fi inchise vara asta, din cauza transportului cu autobuze, microbuze sau ascensoare, unde e prea mare aglomeratia umana.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
dorgo [30.03.20 19:27:54] »

@mprofeanu: Si unul din baietii mei, lucreaza la fel, de-acasa. Tot IT.

Zice ca aceasta perioada seamana "cu un cantonament mai lung al creierului" .

Lucreaza mult. L-am incurajat, spunandu-i ca acum, munca e cel mai bun medicament. Mi-a raspuns că Lenin, daca m-ar fi auzit vorbind, ar fi fost mandru de mine.

neimportant [30.03.20 20:51:38] »

@dorgo,

Salve și mii de tunuri dom' doctor!

Am intratără din pură curiozitate. Oare ce mai face dom' doctor? Ca toată lumea la sau aproape toată lumea, la recluziune, concasat în exces și reflecții rutiere.

Ce vom face la vară, ce vom face la anu' ?

În primul rând vom păși în lume, învățând să mergem din nou. Vom căsca ochii curioși și bucuroși să ne vedem cu apropiații.

Vom ajunge la cheiuri, lacuri (multe dintre ele concesionate) și altele asemenea după ce vom reinventa roata, după ce vom redescoperi satisfacția plimbatului chiar și pe aleile dintre blocuri.

”Eu, in general, am fost mereu cam dus de-acasa. ” - tare aserțiunea matale, continuă tot așa, mie îmi place, doar ești din ”club”...

Să nu lăsăm să ne cuprindă rugina, chiar dacă nu vom mai avea activitate, să nu lăsăm să ne cuprindă moleșeala, chiar dacă vom dormita, mânca și vegeta peste ce eram obișnuiți, conștientizând cu fiecare celulă că decrepitudinea așteaptă mârșavă la cotitură...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
dorgo [31.03.20 08:55:02] »

@zapacitu: Salut! Pai ce sa fac? Mai nou am inceput o 9 existenta, imi duc viata “on line” .

Nu ne-am mai auzit in scris de la dezbaterea (d)racusorului apelor sarate ce facea pe “orbul” ca sa obtina pensie de hanicapat, (dupa parerea lui @motaneata). Dar, asa, macar in bazinul sarat si inchis de la Ocnele Mari, nu vor mai aparea submarine umane.

Am impresia ca planeta asta e tot mai des revendicata de racusorii orbi, care si-au schimbat numele din Artemia Salinas in Pandemia Satanas. Va trebui sa covietuim cu ei. Sa ne ferim de ei. Sa-i respectam.

Ne-ar prinde bine acum pe sait, revenirea grupului umoristic format din @valimi, @santana, @motaneata, @Flavius, @gheisa si “tu”, bine-nteles (si parca mai erau si altii cativa), ca sa trecm mai usor peste aceste vremuri tulburi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
neimportantscris / TELEFON [31.03.20 10:26:37] »

@dorgo,

Mais ou sont les neiges d' antan?

Submarinele din bazinele cu apă sărată de la Ocnele Mari și (d) răcușorii orbi ce practicau înotul bras cu eleganță, erau prietenii noșt' i și noi nu știam, comparativ cu guvidu' aista perfid care s-a " inoculat" în trupul și spiritul speciei umane. Arză-l-ar focu' de guvid și stinge-l-ar benzina!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Mika [01.04.20 15:07:10] »

@dorgo: Ce voi face in această vară, este greu de spus acum. De obicei noi nu ne facem planuri mult inainte, ideile ne vin atunci când ne vine cheful de ducă. ce este sigur este că abia aștept să plec pe munte, măcar o zi. Asta va fi primul lucru pe care il voi face.

Cred că această pauză are și un lucru ”bun” pentru mine și consoarta mea. Poate ne va determina să ne planificăm un comncediu intr-un loc exotic anul viitor in ianuarie.

Să ne vedem cu bine și sănătoși până atunci.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
dorgo [02.04.20 17:24:22] »

@all

Va mai trimit cateva locuri (fotografii) unde puteti iesi la vara, la " iarba verde" sau poate, chiar la balaceala.

In aceasta perioada, cand avionul nostru turistic ce zboara de mai bine un deceniu, risca sa ramana fara combustibil (cei 50-60 de uzeri permanent-activi, isi vor goli in curand sacul cu amintiri), ar fi bine ca uzerii " new-entry" , sau fostii uzeri ce s-au retras (si care, eu stiu bine, ca au batut lumea-n lung si-n lat), sa puna umarul, fiecare cu cateva review-uri, la bunul mers al saitului.

Sa ne-auzim cu bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
dorgo [03.04.20 08:57:16] »

@dorgo: Draga @ Web, in conditiile in care anul acesta nu exista turism in stil clasic, si, daca vom reusi totusi, la vara sa iesim din casa, chiar daca reviurile de genul acesta sunt de importanta minima, ele sunt pragmatice si ne prezinta singurele locuri unde vom face turism (individual si fara taxe), adica prin canioane si pe malurile lacurilor si raurilor tarii. Asadar, daca se poate, te rog, pune si restul fotografiilor adaugate, pe langa text, in prim plan, pe verticala. Mai ales ca incerc sa mai expun un reviu si cu alte posibilitati practice si reale de evadare in natura, in vara ce vine. Multumesc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
webmasterX [03.04.20 09:44:55] »

@dorgo: s-a rezolvat

dorgo [03.04.20 15:35:32] »

@webmasterX: Multumesc!!

Dan&Ema, dorgo, Mika, mprofeanu, neimportant, robert
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: