ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2020
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
SEP-2019
single

Cu Flixbus catre vacanta de vis

Si pentru ca am spus, sa pornim la drum, hai sa incepem cu un drum. Uite cum am ajuns sa calatoresc din nou cu Flixbus, asta deoarece am cautat cea mai buna varianta de a ajunge de la Munchen la Rotterdam. Cu avionul era destul de scump, m-am uitat si la tren, insa as fi facut 3 schimbari de tren asa ca am trecut si la varianta Flixbus care a trecut pe locul 1 ca avantaje (scuzam dezavantajele), cursa directa, pret convenabil (am luat biletul din timp si a fost 152 lei), durata calatoriei insa era de 14 ore (sa nu comentati, cand am venit acasa am facut 21 ore pe drum).

Dar sa va spun cum se desfasoara lucrurile, mi-am facut cont pe Flixbus (data trecuta cand am venit acasa), si mi-am rezervat calatoria (de fapt am si platit-o) si de asemenea ca sa nu ma uit dupa locuri disponibile, mi-am cumparat si locul adica 15 lei. In pretul biletului ai inclus un bagaj de cala de 20 de kg (nu verifica nimeni asa ca poate exista o mica diferenta, nu prea mult ca se simte) si un bagaj de mana de 7 kg (problema aici este ca spatiul de deasupra scaunelor nu este foarte mare asa ca acest bagaj nu poate fi foarte voluminos). Puteti sa platiti la rezervare sau ulterior prin serviciul de asistenta, bagaj suplimentar de 20 sau 30 kg.

Odata achizitionat biletul veti primi si un format de eticheta pe care trebuie sa il atasati bagajului vostru ca sa il recunoasteti sau daca se pierde, in fine, in caz de…...

Dar sa revenim la cursa mea, plecarea din Munchen era la ora 21.30 (autogara care se afla la o statie de metrou de gara centrala) iar punctul meu de sosire, Rotterdam, Gara Centrala ora 11.20 (destinatia finala a cursei fiind Amsterdam).

Am constatat ca este o cursa intens utilizata si asta avand in vedere statiile de pe traseu, acestea fiind: Ausburg, Ulm, aeroportul din Stuttgart, Karlsruhe, Coblenz, Bonn, Cologne (sau in germana, mai cunoscut Köln), Aachen, Heerlen, Eindhoven, De Efteling, Rotterdam, cel putin statiile din Olanda fiind la 15-30 de minute intre ele. Dar sa spunem cate ceva si despre cursa pe care am efectuat-o eu.

Am ajuns in Munchen ceva mai devreme, ca sa fiu sigura ca nu se intampla ceva pe traseu, asa incat am asistat la un superb apus de soare, deja celebru printre localnicii din Munchen asta deoarece o multime de tineri erau catarati pe pod sa admire acest adevarat spectacol si de asemenea erau si fotografi veniti sa prinda momente unice. Mi-am clatit si eu ochii cu acest spectacol de lumini, dupa care am plecat sa caut un loc unde sa mananc ceva, am poposit intr-un mic fast food unde am luat hamburger cu cartofi prajiti si un suc, apoi am coborat in autogara.

Aici o multime de autocare apartinand unor firme precum Eurocar, BlaBlabus si binenteles Flixbus. Exista binenteles afisaje electronice care iti arata de unde pleaca masina ta, asadar totul este bine pus la punct. De obicei masinile vin cu maxim 30 de minute inainte pentru a nu bloca mult timp locul.

A venit si autocarul meu, prezinti biletul la control (sau mai modern ai biletul pe telefon asa ca QR-codul este citit simplu si usor) si totodata si un act de identitate (avand in vedere ca treci granita), apoi am predat bagajul mare si am urcat in autocar.

Mi-am ocupat locul, m-am facut comoda si m-am pregatit de o lunga calatorie. Nu pot spune ca am dormit prea mult pe drum, asta deoarece cam la fiecare ora era cate o statie, doar spre dimineata au fost vreo 3 ore intre 2 statii, si am avut si un tovaras de drum care sforaia la greu (ma gandeam la prietena lui cum ii poate sta alaturi noaptea), dupa care in Olanda statiile erau frecvente, dar deja era dimineata.

Daca in Romania opririle se faceau in general in benzinarii, aici unele statii erau chiar in statiile locale de transport in comun.

Ce sa mai spun, am facut pe traseu si cateva poze pe care o sa vi le arat si voua si per total drumul a fost placut. Din cate stiu la drumul in Romania am avut access la net, aici nu mi-a mers net-ul. As fi vrut sa am access la net sa urmaresc traseul, asta deoarece sunt informatii despre cursa pe care o efectuezi, daca exista modificari in traseu sau ore, asa ca era interesant de urmarit.

Am ajuns si la Rotterdam, o vreme superba, si am avut timp sa ma informez asupra modului in care sa ajungem in port, am cumparat bilete de calatorie, 4.5 euro biletul, valabil pe toate mijloacele pentru 2 ore, sau 8 euro pe zi. Cum aveam de gand sa ne mai plimbam dupa ce urcam pe vas am luat bilete valabile o zi.

Acum vreau sa va atrag atentia asupra transportului in Rotterdam (cred ca este valabil in toata Olanda), biletele de calatorie (chiar si cele valabile 24 ore) se valideaza si la urcare dar si la coborare, si daca nu o faceti si la coborare, riscati ca la urmatoarea calatorie sa nu puteti trece de turnicheti (de exemplu la metrou). De asemenea familia mea venea de la Amsterdam si am vazut ca si pentru a parasi gara trebuie sa validati biletele de calatorie.

Vreau sa va mai spun ce mi-a placut in gara din Rotterdam, aici este instalat un pian la care canta cine vrea, acum canta un tanar de culoare pe care nu ai fi dat prea multi bani, dar care canta foarte placut.

Asadar v-am ajuns la Rotterdam, o sa inchei aici deoarece sunt foarte aproape de a incepe croaziera, asa ca ne auzim in curand.

Calatorii frumoase in continuare.

Trimis de mishu in 27.03.20 18:47:54
Validat / Publicat: 27.03.20 19:23:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 1200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Ca sa stiti pe unde sunt

webmasterX [27.03.20 19:22:53] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu autocarul prin Europa - circuite diverse, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Zoazore [27.03.20 21:28:38] »

@mishu: Si iata-te la primul articol adevarat, cu puncte! Si sa nu ti se urce la cap, l-am sorbit pe tot! Mi-era tare-tare dor de scriiturile tale!

Asa c-am calatorit si eu cu tine, cu FLIXBUS-ul!

si am avut si un tovaras de drum care sforaia la greu

vezi? Eram eu travestita!

Cum suporta prietena lui? S-a-nvatat! Adoarme prima

Ai avut un drum frumos, verde si, chiar dac-ai mers noaptea, nu cred c-a fost prea obositor. Eu faceam 3 ore jumate Bucuresti-Braila, 5 ore cu trenul, asa ca 14 ore nici nu-s asa de multe!

Mie mi-a placut drumul (chiar daca am cam sforait!), iar apusul e chiar impresionant!

Si eu te-am votat! Cu mare dor!

mishu [27.03.20 21:59:02] »

@Zoazore: Stii cum ma simt? Ca la primul meu articol (adica incepand din 2015 ca inainte nu se pune), incerc sa ma gandesc cum sa le structurez, ce sa spun... ei, in fine, la inceput nu prea gandeam, doar scriam, insa eram atat de patrunsa de ce voiam sa scriu incat cele 2 degete cu care scriu ca mai mult de atat nu sunt in stare, alergau ca nebunele pe tastatura, ca odata o prietena mi-a spus ca parca vreau sa ajung pe cineva din urma, asa de repede se auzeau tastele.

Dar stai sa vezi ce urmeaza, a fost pana in prezent vacanta pe care mi-am dorit-o de atata timp si care nu m-a dezamagit. Asa ca in curand... poate maine?

Yolanda [28.03.20 11:27:02] »

@mishu: sa ne bucuram de articolele celor care au calatorit în ultima perioada, anul acesta vor fi putine articole pe site datorita restrictiilor impuse si granitelor inchise.

Ma gândesc cu amaraciune si ca excursia mea din luna august va fi probabil reprogramata pentru la anul (asta ca sa nu pierd avansul de 50%...).

Astept cu interes continuarea...

Mika [28.03.20 17:40:27] »

@mishu: Bine-ai revenit! Util articolul, era să merg și eu fu Flixbus-ul in iarna asta, dar doar de la Salzburg la aeroportul din Munchen. Până la urmă am mers cu trenul, o poveste pe care poate voi reuși să o pun pe hârtie. Felicitări și aștept continuarea.

mishu [28.03.20 17:44:06] »

@Mika: De la Salzburg la Munchen este cel mai potrivit trenul. Avand in vedere ca Salzburg este la granita cu Germania, este valabil un bilet care se numeste Bayern Ticket (o sa povestesc mai mult despre el) si ai tren din ora in ora.

Mikascris / TELEFON [28.03.20 17:58:05] »

@mishu: Da, noi aveam doar problema bagajelor, pt ca aveam și schiuri și clăpari și care în troler. Dar a fost foarte bine cu trenul.

Dan&Ema [31.03.20 16:40:17] »

Eu am citit intai croaziera si apoi Flixbus-ul dar cred ca se pune!

NU auzisem de optiunea asta, nici nu m-a interseat sau am avut nevoie pana acum, dar uite asa mai afla omul ceva. Si inca ceva si inca ceva.

De acum sper sa citesc in ordine cronologica articolele tale, pe care le astept (si eu) cu mare curiozitate.

Pe unde calatorit @mishu un an de zile fara sa ne destainuie nimic. Ne-ai tinut la fiert, dar acum inteleg ca nu mai ai motive sa dai drumul la povestiri.

Sanatoasa sa fii si tu si familia!

Numai bine!

mishu [31.03.20 23:23:25] »

@Dan&Ema: Cred ca nu conteaza ordinea decat pentru o eventuala pastrare a cronologiei. A incercat sa ma uit la avion si era destul de costisitor, si nici nu salvam foarte mult timp (de fapt nici nu gasisem ceva potrivit ca orar), cu trenul trebuia sa schimb de vreo 2 ori, ori cu bagaj dupa tine parca e mai greu, asa incat am ales varianta asta si a fost ok.

Ca sa fiu cinstita insa mi-a placut mai mult cand am venit cu Flixbus in tara, oamenii mi s-au parut ceva mai civilizati (erau oameni modesti care veneau de sarbatori acasa la familii), imi aduc aminte de un domn (un om simplu) care spunea la un moment dat (eram intr-o benzinarie) ca si-ar fi dorit o cafea dar nu avea lei si i-am oferit eu o cafea (eu intotdeauna cand merg in tara am si ceva lei la mine ca nu se stie niciodata).

Recomandarea mea pentru Flixbus este ca atunci cand iei bilet sa iei si loc, sa fii sigur ca nu te deranjeaza nimeni.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

mishu [31.03.20 23:25:38] »

@Yolanda: Hai sa fim optimisti, poate ca pana in august se rezolva totul si vom reveni la vietile noastre. Nu spun ca vom reveni la normal, deoarece totul se va schimba, dar trebuie sa speram.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Dan&Ema, Mika, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCu autocarul prin Europa - circuite diverse: