ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2020
DIN: Ro
ÎNSCRIS: 17.06.10
APR-2019

Cracovia un oras superb, pastrat pentru viitor, asa cum ii sta bine unei foste capitale!

Daca tot a venit peste noi aceasta nenorocire numita COVID – 19, m-am gandit ca daca tot stam mai mult in casa decat de obicei sa incerc sa impartasesc din experintele mele trecute de calator, cu membrii AFA.

Am fost anul trecut de Paste in Cracovia, fiind prima data cand am ajuns in Polonia si am ales sa merg la Cracovia ca un drum de recunoastere (sa vad cum se circula in Polonia) pentru aventura care a urmat in August si anume calatoria spre si de la Nordkapp despre care am scris aici - vezi impresii.

Dar sa revenim la subiect din diverse review-uri de aici ma asteptam la un oras deosebit dar la fata locului privelistea si modul in care este pastrat acest oras vechi, cat si zona moderna in care am stat au intercut toate asteptarile mele.

Am plecat de acasa pe data de 26.04.2019 la ora 7 in directia Oradea, unde am ajuns in jurul orei 14. Am mancat ceva la un restaurant in Mall si apoi in mare graba am trecut granita pentru ca in acea zi aveam de facut 966 km si nu stiam cata autostrada voi prinde in Polonia.

Din fericire ungurii se tin de cuvant cand promit autostrazi, chiar le fac si asa ca avem acum autostrada 27 km de Bors la Berettyóújfalu si de aici am mers intins pe autostrada pana la Miskolc, dupa care am mers pe un drum national (pe langa un mare santier pentru constructia autostrazii ce va lega Ungaria de Slovacia, care probabil va fi gata anul asta) pana la granita cu Slovacia. Am platit vineta pentru Ungaria si Slovacia online, este mult mai simplu decat sa cauti chioscuri mai ales ca la intrare in Slovacia nu am vazut asa ceva.

De la vama am intrat apoi pe o mica portiune de autostrada in Slovacia iar apoi de la Presov ai de ales varianta de a tranzita Slovacia prin Poprad si apoi prin Nowy Targ sau prin Nowy Sacz.

Noi am ales a doua varianta la dus si la intors am venit prin prima varianta care ne-a dus prin zona statiunilor montane din zona Zakopane.

La dus drumul sa desfasurat aproape in totalite pe drumuri nationale si am avut parte de o mica portiune de autostrada A4 inainte de a ajunge la Cracovia, am constatat cu acest prilej ca viteza maxima legala pe autostrada la polonezi este de 140 km/h. In Polonia sunt autostrazi cu plata la care plata se face la porti si alte portiuni care nu se platesc, asa a fost si acesata bucata pe care am mers pana in Cracovia.

La intors am stat destul de mult la un blocaj in zona statiunilor Zakopane partial din cauza unui accident si partial din cauza traficului care pe aceasta zona este foarte aglomerat. Cred ca varianta de mers prin Nowy Sacz este mai rapida desi ai parte de mai putina autostrada decat pe varianta prin Poprad.

Am ajuns pe la ora 23 in Cracovia si desi am nimerit din prima locatia unde aveam rezervata cazarea am reusit destul de greu sa gasesc liftul din garajul subteran spre apartament, deoarece nu erau deloc panouri de semnalizare iar garajul era unul pentru cinci blocuri. In fine a fost amuzant pana la urma caci m-am inteles cu un paznic prin semne, nu vorbea deloc engleza si nici eu poloneza si m-a dus pna la usa care trebuia si care dadea spre liftul corespunzator blocului unde aveam cazarea, ne si vedeam dupa cateva ture cu trolerul dupa noi dormind in masina pentru ca nu am stiut sa iesim din garaj!

In fine cazarea am avut-o cele trei nopti cat am stat in Cracovia intr-o zona foarte moderna a orasului un cartier de blocuri noi langa un mall, la Apartment Prestige Boulevard in cartierul Grzegórzki, foarte aproape de centul vechi la cca 3 km de mers pe jos. Nu o sa scriu un review pentru acest loc de cazare caci nu as putea scrie prea multe, este un apartament cu un living si un dormitor, in living se afla si o kicineta dotata cu de toate si avand in vedere ca langa noi era un Mall mare, nu am dus lipsa de nimic, mai ales ca zlotul polonez este aproape la paritate cu leul si chiar preturile mi s-au parut mai mici ca in RO.

Apartamentul era foarte modern, cu acces pe baza de coduri pe care le-am primit pe mail, nu m-am vazut cu proprietarul am lasat cheile in camera asa cum mi s-a comuncicat pe mail.

In prima zi am avut parte de vreme buna desi era inorat si am luat la colindat Cracovia la pas. Prima data ne-am plimbat prin cartier si pe malul raului Vistula. Apoi trecand prin mai multe parcuri foarte bine amenajate am ajuns in zona centrului istoric, unde am vizitat pe rand principalele atractii din piata centrala, Biserica Sf. Maria, cladirea Sukiennice, un mini mall cu suveniruri, de unde am luat magneti de frigider, (am platit aici in euro caci nu am schimbat bani, in rest am platit cu cardul peste tot), turnul primariei, iar din piata centrala am mers pe o strada foarte frumoasa Florianska pana am ajuns la Barbican, un turn construit in fata cetatii pentru aparare, dupa care ne-am intors pe alta strada pana am ajuns la Biserica Franciscana, unde avea loc o slujba care m-a impresionat foarte mult deoarece erau acolo un cor foarte mare de tineri cu chitara care cantau si insusi preotul canta la chitara. In apropiere se afla cladirea unde a avut dioceza Papa Paul II, in curtea careia am intrat. Am mers in continuare pana la castelul Wawel, pe care l-am lasat pentru vizita pentru a doua zi.

Am mers apoi si am mancat la Morskie Oko, un restaurant traditional polonez care aveea revew-uri foarte bune pe Tripadvisor, aflat pe strada Plac Szczepański, nr. 8, un restaurant destul de frumos, renumit si destul de aglomerat, dar se pare ca nu ne-am prea impacat cu bucatria poloneza caci tot ce am luat, supa, felul doi varza cu carne de porc, celebrele pierogi, toate au foarte mult piper, parca au pus cu pumnul piper in mancare nu cu lingurita, in rest mancarea era foarte bine prezentata nu foarte scumpa, am baut si doua pahare de vin rosu iar la desert un fel de clatite, totul a costat in jur de 200 lei, convertiti in zloti, totul am platit cu cardul iar pentru tips am lasat cativa euro, spre incantarea chelneritei caci toti lasau zloti.

Dupa masa am mers la Starbucks in piata centrala si am baut cate un capucino, dupa care alene am luat-o spre apartament, iar dupa masa de seara am vizitat Mall-ul de langa noi si am constatat cu stupoare ca aveau preturi la alimente si la alte produse mai mici ca la noi!

A doua zi am plecat de la apartament pe o ploaie marunta parca de toamna, dar asta nu ne-a impedicat sa vizitam castelul Wawel, am ajuns la castel trecand din nou prin piata centrala pe care am gasit-o modificata total in ciuda ploii se organizase aici si pe strada care ducea la castel un circuit pentru un maraton, noroc ca am facut filme si fotografii in prima zi. La castel am urcat contra unei sume de 15 zloti in turnul castelului de unde se vedea foarte frumos toata Cracovia.

Dupa ce am terminat cu castelul si zonele din apropiere ne-am dus sa mancam la alt restaurant de top aflat in apropierea castelului si anume Pod Wawelem. Aici am mancat cate o portie de coaste de porc cu varza si ca desert cate un pahar de vin dar din nou am avut neplacuta surpriza ca varza sa aiba exces de piper de unde am tras concluzia ca probabil asa manaca polonezii mai piperat ca noi romanii!

Dupa aceasta datorita faprului ca ploaia sa intetit am mers spre apartament sa ne uscam sis a ne pregatim pentru drumul de intoarcere pe care l-am facut a doua zi cu oprire de doua nopti la Misckolc unde am mers la Spa-ul din pestera, despre care voi scrie un review.

Sper ca cele scrise de mine si de alti membri AFA, sa va motiveze sa vizitati acest frumos oras, si Polonia in general, caci este o tara foarte frumoasa, chiar daca manaca polonezii cam piperat, sunt oameni draguti si foarte amabili.

Voi incerca intr-unul din concediile viitoare post pandemie sa fac o vizita completa in toata Polonia caci avem ce vedea.

Trimis de scoty in 25.03.20 15:22:24
Validat / Publicat: 25.03.20 16:42:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în POLONIA

VIZUALIZĂRI: 3351 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scoty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Castelul Wawel vazut din turnul de aparare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

krisstinnaPHONE
[26.03.20 11:49:43]

@scoty: Mulțumesc pentru flori, sunt foarte frumoase

Foarte util articolul tău, mă bucur că ai scris despre Cracovia.

Și eu vreau să revin in Polonia mai cu seama ca soțul meu nu a fost acolo niciodată.

[07.04.20 23:29:37]

@scoty: O destinatie minunata intradevar si poate va fi candva si in planurile mele candva.

Multumim pentru flori, felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cracovia și împrejurimile: