ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2010
2 AD. + 1 COPII

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Sunt dezamagita de Siam Elegance

Desi nu am contactat direct agentia FIBULA pentru sejurul nostru, hotelul ne-a fost recomandat de catre o alta agentie sub forma ca: este un hotel nou si ca de aceea are acest pret pentru ca se doreste promovarea sa pe piata.

Primul lucru care trebuie retinut este acela ca hotelul nu este unul de 5 stele. Cel mult poate fi catalogat la 3 ½ stele.

Cel mai important este faptul ca se plateste pentru UAI si, eventual, EUAI (cum am primit noi biletele de la FIBULA) insa catalogarea acestuia este de AI (bauturile au fost numai dintre cele indigene).

Hotelul are o arhitectura foarte frumoasa, este frumos colorat insa:

Camerele sunt pline de praf, se gasesc urme de grasime pe geamurile balconului si pe usa de la baie, precum si urmele carpei cu care au fost sterse acestea. Peretele baii (care da in camera) avea urme de apa. Prosoapele nu au fost schimbate zilnic (de exemplu, prosopul de picioare nu a fost schimbat niciodata pe durata sejurului).

Si am uitat sa va spun. Prima oara am primit o camera care avea vedere spre o gramada de masini care lucrau (betoniere etc. ) si faceau praf, precum si spre o mlastina (de genul care au broaste raioase – cel putina sa parea de la etaj). Am solicitat sa ne schimbe camera si atunci am primit o alta cu vedere spre celelalte camere (spre interiorul hotelului) care era, de asemenea, cam murdara (ingalata).

Mancarea este aceeasi in fiecare zi (cu mici modificari) si, sincer va spun, am nimerit chiar si mancare care mirosea a stricat. Din toata mancarea (in jur de 15-20 feluri – poate ca sunt eu indulgenta) daca gaseai 2 feluri de mancare cu carne si, de cele mai multe ori, numai carne de pui. Seara se facea gratar (inafara restaurantului unde se lua masa) insa nu ajungea pentru toata lumea asa ca trebuia sa astepti langa gratar pana se facea urmatoarea runda. Se mai organizau mese intre orele 12. 00-16. 00 la snack-bar insa cu mai putine feluri de mancare (un fel de gustare).

Piscina pot sa spun ca era OK. Foarte curata si ingrijita dar pentru a ocupa unul din locurile preferate trebuia sa te duci dimineata si sa arunci ceva pe sezlonguri (nimeni nu punea mana pe nimic).

Pentru copii: un miniclub, 3 tobogane cu apa, animatie seara si cam atat (animatia pe scena parca mai era si la pranz).

Pentru alte informatii legate de sejurul nostru puteti sa ma contactati la adresa de email angelicastanescu@yahoo. com.

Trimis de ludmila in 25.06.10 12:05:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Bursa

VIZUALIZĂRI: 5726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ludmila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O singura data s-a intamplat asta.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

georgiana
    [25.06.10 12:32:29]

Dar plaja cum era?

Si cu ce hoteluri se mai invecina hotelul tau?? Ai si niste poze??

[25.06.10 12:35:58]

harta regiunii, cu pozitionarea hotelului si a celorlalte din zona: click aici

Aproape fiecare hotel de pe amfostacolo are o asemenea harta in pagina de prezentare a hotelului respectiv

[25.06.10 14:57:28]

Sezlongurile erau cam la 20 de metri de apa iar plaja era cu nisip pana aproape de apa unde era ceva pietris. Apa era curata si foarte sarata. Nu prea am stat pe plaja.

In dreapta hotelului (cand stai cu fata spre el) era o zona neconstruita unde se lucra (am povestit despre aceasta in review). In stanga lui era un alt hotel (nu stiu cum se numea) iar in fata sa camp. Oricum hotelul este inafara statiunii Belek.

Poze nu prea am, mai mult filmari insa trebuie sa le descarc (am venit ieri, 24. 06. 2010).

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [25.06.10 15:03:22]

Crystal Family Resort este langa Siam.

sbacau
    [26.06.10 10:41:55]

deci sa inteleg ca ai luat biletele de la Fibula sau de la o alta agentie partenera? In primul caz ok, in cel de-al doilea ar trebui sa stergi numele Fibula si sa-l pui eventual pe al agentiei care te-a dezamagit, ca nu Fibula trebuia sa-ti dea informatii despre hotel, ci partenera acestei agentii.

Si nu vad nici o fotografie de la tine care sa ateste ceea ce spui...din pozele postate de @ralucaf, camera arata superb...si restul...asa ca scuze, dar inclin mai mult spre bine decat spre rau la acest hotel, atata vreme cat nu ai dovezi...

Concedii placute!

[27.06.10 13:42:41]

draga mea ludmila, eu amfost anul trecut la acest hotel (poti citi la impresii) sunt ff mirata de impresiile tale... sunt clienta fideluta a acestei agentii si sunt ff multumita de servicii, eu cred ca nu intelegem ce inseamna in fiecare tara un standard raport pret-servicii-calitate etc...

un hotel de 5* la 1000 si un pic de euroi... iti ofera maximum de servicii si calitate la acest pret, incearca mergi la un hotel de 5* cu pretentii europene si ai sa vezi ca sejurul /2 pers pleaca undeva de la 1800 E,

eu iti doresc vacante placute si impresii noi despre ce vezi acolo, nu cred ca ca im memoria mintii si placerea sufletului sunt mai importante niste prosoape... ci locurile pe care le vedem si povestim despre ele si mai ales unii avem sansa sa le vedem! cu aceste lucruri ramanem si ne bucura.

[27.06.10 19:04:09]

sbacau: Desi nu ma simt obligata sa raspund celor care nu pot sa isi dea macar prenumele, din respect pentru ceilalti voi raspunde la “ecou”.

In primul rand, daca ai nevoie de dovezi te invit sa te duci pe banii tai (aprox. 1800 E cu toate taxele si asigurarile medicale incluse, pentru trei persoane – 2 adulti si un copil – pentru 7 nopti) la Siam Elegance cu speranta ca hotelul este de 5 stele si ca este Elegance Ultra All Inclusive (astfel cum apare pe site-ul FIBULA).

In al doilea rand nu am fost acolo in calitate de reporter, evaluator sau ceva de genul acesta pentru a fotografia fiecare colt prafuit, mancarea, petele de pe geamuri sau prosoapele neschimbate. In plus, de toate aceste lucruri iti dai seama pe parcurs cand vezi ca este acelasi praf in acelasi colturi, cand vezi ca mancarea este aproape aceeiasi in fiecare zi etc. (mai sunt multe de povestit, cum ar fi faptul ca intre orele 10. 00 si 11. 00 exista posibilitatea luarii unui mic dejun tarziu insa, intr-una din zile cand am ajuns la masa, aproximativ la ora 10. 10, nu mai era aproape nimic, doar ceea ce ramasese de dimineata. Toate celelalte recipiente erau curatate).

Si, nu in ultimul rand, asa cum am spus si in review, mai mult am filmat decat am facut poze (multe dintre acestea contin imagini cu familia mea pe care nu doresc sa le fac publice).

Referitor la mentionarea agentiei FIBULA precizez ca acest lucru il fac cu bunastiinta avand in vedere urmatoarele aspecte:

La momentul solicitarii unui astfel de pachet agentia la care am fost a spus ca nu are asa ceva si a sunat, in prezenta mea, la agentia FIBULA care a recomandat hotelul ca fiind de 5 stele si UAI (si in prezent pe site-ul FIBULA hotelul apare cu o astfel de catalogare). In plus, pe voacherul eliberat de FIBULA scrie foarte clar ca este EUAI. Este adevarat ca am incheiat un contract cu agentia partenera dar, pentru moment, tind sa cred ca nici aceasta nu avea cunostinta de calitatea serviciilor oferite si ca a mers pe mana celor de la FIBULA. In fine, cam asta e parerea mea.

Pozele postate de @ralucaf sunt OK (incerc sa postez unele dintren ele). Mai mult si eu m-am uitat peste pozele Ralucai inainte de pleca in vacanta. Chiar si eu am spus in review ca hotelul are o arhitectura foarte frumoasa, piscina este curata si ingrijita, o parte din personalul hotelului s-a purtat civilizat insa am incercat sa evidentiez faptul ca una este ceea ce ti se ofera in tara si alta este ceea ce ti se ofera acolo, precum si faptul ca mi-am stricat concediul.

In concluzie, hotelul nu este de 5 stele si nici nu este UAI sau EUAI asa ca aveti grija ce vi se ofera si pentru ce platiti.

[27.06.10 19:10:45]

Pentru Magdan,

Raspunsul la ecoul tau se afla in raspunsul pentru sbacau.

Si, in plus, daca platesc o suma de bani pentru anumite servicii atunci vreau sa am acele servicii asa cum mi-au fost promise.

Cred ca Sandi din Sibiu a evaluat mult mai bine decat mine hotelul.

[28.06.10 09:37:08]

nu inteleg inversunarea ta... in fine... ar trebui sa iti aduci aminte cu placere de momentele frumoase din vacanta.

georgiana
    [28.06.10 11:23:35]

@magdan,

Si eu sunt deacord cu tine!

Mie atat de putin imi trebuie ca sa fiu fericita!

Dar vad ca altora,nu!

sbacau
    [28.06.10 11:24:35]

@ludmila, sper ca printre ceilalti pe care-i respecti ma incluzi si pe mine...reciproca fiind valabila :-) Nu este nici o obligatie sa raspunzi la ecou...eu mi-am exprimat o nedumerire si o parere. Prenumele nu vad ce rost are sa mi-l dau...daca doresti iti pot spune tot numele, nu e nici un secret...dar nici nu vad vreun rost; daca vrei sa ma identifici, intrebi un web, se uita fain-frumos la adresa de mail..sau ma intrebi direct :-)

tind sa cred ca nici aceasta nu avea cunostinta de calitatea serviciilor oferite si ca a mers pe mana celor de la FIBULA - aici am de obiectat, avind in vedere ca am agentie detailista si cam stiu cu ce se mananca turismul in agentii...deci ca si concluzie: daca nu stii, nu vinzi, sau daca vinzi inchei contractul tour-operatorului (in acest caz Fibula) si tu scapi ca agentie detailista; pentru ca in acest caz al tau vinovata se face agentia detailista, adica cea de la care ai luat tu biletele

Dar ca sa n-o mai lungesc, imi pare rau de concediul tau stricat, dar parerea mea este ca ar fi trebuit sa te informezi mai bine, si nu de la agentii, in foarte rare cazuri iti prezinta realitatea, mai ales cand...n-o cunosc!

[28.06.10 14:50:15]

Oameni buni! Sunt destul de suparata pentru ca mi-am stricat concediul si destul de indignata pentru am fost inselata, pacalita sau cum vreti voi sa spuneti.

Lucrurile sunt mult mai simple! Stiu ce am cerut, stiu ce mi s-a zis si stiu ce am primit acolo.

Am vrut sa va avertizez in legatura cu ceea ce ofera agentiile si in legatura cu ceea ce gasiti acolo.

VA SPUN DIN NOU: HOTELUL NU ESTE DE 5 STELE SI NICI EUAI. E foarte simplu! Mai departe urmeaza sa aflati singuri daca vreti.

Iar in legatura cu amintirile frumoase (ma refer la ecoul lui magdan) iti pot spune ca daca vroiam prosoape si asternuturi nechimbate, mancare superficiala etc. ma duceam pe litoralul romanesc si nici nu plateam atatia bani. Mai mult, in urma ce ceva ani am gasit o locatie la 2 Mai foarte buna unde este cat de cat curat, unde exista loc de joaca pentru copii, unde poti sta seara in curte, unde ti se ofera (la cerere) masa proaspata (este facuta in ziua respectiva) etc.

Referitor la agentia care mi-a redactat contractul s-ar putea sa aveti dreptate dar mai stau pe ganduri pentru ca nu avea nici macar un pliant si pentru ca a sunat la FIBULA in prezenta mea. Poate sunt credula. Nu stiu inca. Voi afla.

[28.06.10 15:23:03]

draga mea.....si asa invatam cate ceva...nu mai fi suparata ai atatea vacante de facut!

domidoc, georgiana, ludmila, magdan*, sbacau
    Alte impresii din această RUBRICĂSiam Elegances & SPA [Bogazkent]:

• pagină generată în 0.059780120849609 sec