ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2020
ÎNSCRIS: 03.05.11
JUN-2019
single

Din nou la Hotel Charter

Unul dintre primele mele review-uri pe AFA a fost despre Hotel Charter din București. Un review scurt, 13 rânduri! L-am scris în 2012 și cuprindea cât se poate de succint impresiile mele după o primă cazare a acest hotel. De atunci l-am ales de fiecare dată când trebuia să iau avionul spre destinațiile mele de vacanță, ultima dată în iunie 2019.

Charter este un hotel de tip boutique, situat pe str. Odăii, nr. 1, aflat la aproximativ 3 Km de aeroport.

Din 2012, anul primei mele cazări în acest hotel, și până în 2019, data ultimei șederi, hotelul a cunoscut transformări. În 2016, hotelul a fost extins, i s-au adăugat un corp nou, lift, parcare subterană pe perioada cazării, și-a mărit numărul de camere. Clădirea are două aripi: cea veche și aripa nouă. Am stat în ambele aripi. Îmbunătățiri cunosc și camerele mai vechi, dar, hotărât, de recomandat sunt camerele din aripa nouă.

Recepția

Ca să ajungi la ea, trebuie să cobori câteva trepte, ceea ce nu este prea plăcut când ai și bagaje. Două fotolii, o canapea, o măsuță, câteva aranjamente decorative întregesc ambientul. Nu este ceva „Wow! ”, modest față de ceea ce oferă alte hoteluri de 3*. În partea dreaptă, liftul și scările ce duc la etaj. Există și o cameră pentru depozitarea bagajelor.

Holul de la etaj

Fotolii, calculator, aparat pentru apă, formează un loc plăcut de socializare. Pe jos mochetă, pe pereți tablouri. Un perete din sticlă are deschidere spre stradă. Din acest hol se deschide un coridor lung având de o parte și de alta camerele.

Camera

Ultima dată am fost cazată pentru câte o noapte, la dus și întors, și în corpul nou, și în cel vechi. Camera din corpul nou, cu două paturi twin nu este mare, dar suficientă. La intrare, un hol mic, pe un perete fiind dulapul și locul pentru bagaje, ușa băii, o ușă glisandă din oglinzi.

În cameră este și o masă -birou pe care se află o sticlă cu apă plată, fierbător, cafea instant, pliculețe de ceai, zahăr. Incastrat în mobilier, un răcitor mic. Patul este foarte confortabil, saltelele Dormeo și lenjeria de calitate contribuind la acest confort.

Aparat de aer condiționat cu telecomandă, televizor.

Oglinzile dau o notă de eleganță și luminozitate. Una mare acoperă peretele unde se află masa-birou. Cele mai multe sunt însă în baie.

Am stat, la întoarcere și într-o cameră din vechiul corp. Aici am avut o cameră cu un pat matrimonial, foarte confortabil, o masă cu un fotoliu, o altă masă-birou, televizor, aparat de aer condiționat. Mai puține oglinzi, de fapt, doar două, una în cameră, alta în baie. Camera este mai spațioasă decât cea din noul corp, dar baia este mai mică, mai veche, n-a mai fost renovată de la prima mea cazare din 2012.

O observație: hotelul nu are camere single. Eu am plătit o dublă , chiar dacă am fost singură.

Baia din aripa nouă a hotelului

Este modernă. O ușă glisandă o desparte de holul de intrare. Oglindă și în exteriorul ei, și pe interior. O altă oglindă acoperă peretele unde este chiuveta. De remarcat faptul că baia este adaptată și pentru persoanele cu mobilitate redusă, având de-o parte și de alta a vasului de toaletă mânere de susținere. Baia este cu duș. Prosoapele sunt pufoase, desigur, albe. N-ar strica un cuier în baie, niște agățători. Lipsesc!... Consumabile bune.

Restaurantul

Se află la mezanin. O dată cu renovarea și extinderea hotelului, și restaurantul s-a mărit. Dacă înainte era doar un loc de luat micul dejun, cu doar câteva mese, acum te întâmpină un local cu mai multe mese, canapele și fotolii, pereți din sticlă ce dau spre terasă și ceea ce oferă un plus, este terasa unde, de asemenea, se poate lua masa.

Micul dejun este bogat, cu produse de calitate.

Dacă faci rezervare direct la hotel, micul dejun intră în prețul camerei care este echivalentul a 35 euro în weekend și 40 euro în cursul săptămânii. Rezervarea pe booking presupune plata separată a micului dejun, adică 20 lei.

Alte facilități

Inernetul wirelles este gratuit și bun. Hotelul oferă transfer gratuit la aeroport începând cu ora 4 dim. Programarea pentru transfer trebuie făcută în momentul cazării/ cu o zi înainte. Mașina pleacă de la hotel din jumătate în jumătate de oră. De anul trecut, acest transfer se efectuează doar de la hotel spre aeroport, dar înainte, era și invers, aeroport- hotel. Nu știu de ce s-a renunțat, clienții, bineînțeles, sunt nemulțumiți.

Hotelul Charter este o alternativă bună pentru cei care iau avionul din București. Dacă vii cu mașina, pe DN1, perpendicular, în dreapta, se formează strada Odăii. Eu îmi iau ca punct de reper McDonalds aflat în față, pe stânga, dar și firma de la Nike.

În concluzie, recomand hotelul.

Trimis de Rodel in 09.03.20 12:50:33
Validat / Publicat: 09.03.20 15:45:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Salonul pentru micul dejun.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.77 EUR pe cameră

webmaster [09.03.20 15:52:28] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Rodel [09.03.20 15:53:43] »

@webmaster: Mulțumesc!

mishu [21.03.20 18:06:13] »

@Rodel: Cand vii din afara Bucurestiului (desi cinstit vorbind, la ore de varf mai usor ajungi la Otopeni de la Pitesti decat din Bucuresti), un hotel cat mai aproape de aeroport iti ofera siguranta ca nu vei rata avionul.

Ciudat transferul, doar intr-o singura directie, poate a intre timp s-a remediat asta.

In rest arata destul de bine si chiar si cu inconvenientul scarilor de la intrare, cred ca este o varianta potrivita.

Felicitari, votat cu mare drag.

Rodelscris / TELEFON [24.03.20 16:28:19] »

@mishu : Până anul trecut, transferul se făcea în ambele sensuri, acest aspect fiind unul dintre motivele pentru care l-am ales.

Multumesc pentru lectură , ecou și vot!

mishu, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂCharter Hotel [Otopeni]: