ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2020
MAR-2020
single

Imperial Inn Hotel – o optiune excelenta de cazare in Targu Mures cu SPA

Unde?

La intrarea in Targu Mures dinspre Cluj, in zona Metro, se gaseste pe strada Gheorghe Doja, la nr. 231, Hotel Imeprial Inn, fostul President. Este pe partea dreapta a acestei importante si foarte circulate artere de circulatie, cum intri in oras.

Este o cladire lunga, cu ziduri maro, cu geamuri mari, cu 3 etaje, tip administratie de fabrica.

Hotelul este flancat de Restaurant Casa Ardeleana si Imperial Inn SPA, care apartin acestui “grup”.

In fata hotelului este o parcare amenajata, imensa.

Receptia si personalul

Deasupra usii de la intrare in hotel flutura mai multe steaguri. Trec prin usile automate si in fata am un lobby room imens si luminos. Pe mana dreapta este receptia. O receptie ca de hotel mediu / mare.

Am facut formalitatile de check-in si am primit informatiile specifice de la receptionera de serviciu, o domnisoara draguta, care stie sa isi indeplineasca bine functia pe care o are.

M-a surprins usor, dar pe mine nu m-a deranjat, faptul ca a trebuit sa platesc la check-in. Plata am facut-o cu cardul si am primit factura fiscala.

Camera

Am urcat la camera 105 cu liftul pentru ca eram incarcat ca un pom de iarna. In dreptul lifturilor, pe casa scarii, este un spatiu de relaxare cu 4 fotolii. Pe holul foarte lung si curat, de o parte si de alta, erau insirate camerele.

Accesul se face cu card care permite atat deschiderea usii, dar care realizeaza si conectarea la instalatia electrica.

Camera a fost una dintre cele mai mari, luminoase si aerisite din cate am vazut eu in multele locuri unde am fost cazat. Excelenta senzatie de spatiu si lumina.

Mocheta era foarte curata, peretii tapetati si decorati cu un tablou, perdeaua alba si draperia in ton cu maronul care domina ca si culoare in camera. Un efect deosebit il da mobilierul care este din lemn masiv brun inchis.

Ca si dotari, exista tot ce trebuie: dulap, oglinda, masa de lucru, TV, internet, instalatie de aer conditionat si de incalzire.

In camera o masuta ovala si 2 fotolii confortabile, mari au fost folosite de mine inclusiv pentru pregatirea draftului acestui articol.

Patul a fost unul de calitate si foarte comod. Veiozele sunt si ele in ton cu mobilerul si nu sunt oarecare, ci chiar unele faine, estetice.

Wireless-ul a fost gratuit, exista 2 retele, fara parola, una insa nu a mers, alta avea viteza mica, dar stabila.

Minibarul a fost full, eu nu l-am folosit.

Baia arata si ea foarte foarte bine. In afara de faptul ca si aceasta era spatioasa si ca am gasit multe accesorii de baie, avea si o cada cu hidromasaj.

Peste tot curatenie impecabila.

Bineinteles ca existau uscator, papuci, halae, pahare, seif si absolut tot ce trebuie. O camera de nota 10.

SPA

Un alt punct forte al acestui loc, este SPA-ul. Acesta este deschis atat celor cazati aici, accesul facandu-se cu cardul primit la receptie, si este gratuit. Pentru alti oaspeti exista o intrare separata, acestia urmand sa plateasca 80 lei / zi pentru un adult.

Am trecut intai prin sala de fitness. O sala mare, cu multe multe dotari din categoria profi. Apoi se intra in zona de vestiare si de fotografiatul interzis. De aici se ajunge apoi catre piscine, inclusiv una cu apa sarata si la saune. Am vazut destul de multa lume in zona SPA, copii si adulti, ceea ce sustine ideea ca SPA-ul acestui hotel este cautat si apreciat.

Singurul dezavantaj pe care eu l-am remarcat la acest hotel, la camera mea, a fost faptul ca in afara zgomotului surd al traficului, cu care insa m-am obisnuit, deranjant a fost cel al picaturilor de ploaie care cadeau pe suprafetele exterioare metalice, producand un rapait ba mai puternic ba mai surd functie de intensitatea ploii si directia in care sufla vantul.

Mic dejun

Micul dejun se serveste intr-o sala dedicata situata la parterul cladirii, cu iesire catre o curte interioara. O sala mare, incapatoare, pe masura marimii hotelului. Totul arata si aici perfect. Oferta de mic dejun a fost imensa. Nu enumar in detaliu, pentru ca am gasit de de toate, de la produse de casa, gen zacusca, pana la clasicele branzeturi, mezeluri, fructe, sucuri, produse de patiserie, cafele etc etc. Tot ce am mancat eu a fost proaspat si gustos.

Recomand cu toata convingerea aceasta foarte buna optiune de cazare dar si de relaxare din Targu Mures.

Numai bine!

Trimis de Dan&Ema in 06.03.20 06:21:57
Validat / Publicat: 06.03.20 10:20:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 1563 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 decotr pe casa scarii
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.00 EUR pe cameră

[06.03.20 10:13:31]

Excelentă recomandarea

CATAAS
    [06.03.20 10:52:14]

@Dan&Ema: Multumim pentru review! De mult timp, dau târcoale” acestui hotel! Mă gândeam să îi fac soțului o supriză de ziua lui! Așa, m-am decis!

doinafil
    [06.03.20 13:11:03]

@Dan&Ema:

„Imperial Inn Hotel” își merită numele!

Păcat de zgomotul ploii! În rest pare excelent!

Felicitări pentru alegere și descriere!

Zoazore
    [06.03.20 17:48:47]

@Dan&Ema: Titanicul meu prieten, te-ai cam rasfatat in ultima vreme! Mancare super la Petry, cazare superba la Imperial!

Meriti, dealtfel!

Imperial la modul propriu arata hotelul asta!

nicole33
    [06.03.20 18:02:23]

@Zoazore:

Titanicul meu prieten, te-ai cam rasfatat in ultima vreme!

Noroc cu spiritul tău de observaţie, Tiza, pentru că altfel ratam ocazia de a-l felicita pe Dan pentru noul statut recent obţinut

Felicitări, Dane, pentru articol şi pentru statut şi la mai mare!

[06.03.20 18:51:17]

@webmasterX: pozitionarea e corecta

[06.03.20 18:55:20]

@CATAAS:

Daca sunteti si amatori de SPA, e o optiune de considerat!

Iar hotelul arata impecabil. Si la cele 4 stele plus calitatea serviciilor si camerelor si dotarilor are un pret corect, bun.

In weekend au si servicii de masaj.

Daca sunteti amatori de carne de vita, mergeti la Petry despre care am scris ieri. Este de exceptie!

Alegere inspirata si numai de bine! ????

[06.03.20 18:59:00]

@doinafil:

„Imperial Inn Hotel” își merită numele!

Sa stii, Doina, ca am vrut initial sa marchez asta in titlul articolului, apoi am lasat-o balta.

Ai punctat foarte bine! Certific ca isi merita denumirea.

Si tot despre denumire... Inainte s-a numit President... L-a cumparat, nu stiu cine, si acum e Imperial. A promovat in rang! ????

Numai bine! ????

[06.03.20 19:03:29]

@Zoazore:

Wow, de azi m-am titanizat! Multumesc ca esti cu ochii pe elementele astea chimice speciale. O fi scump titanul?

S-o gasi in cartierul Titan? Ia, neamule, titan, la talcioc... ?

Acum si tu, cica am meritat! Dar cand am stat la janghina aia de camera din Sibiu cu cateva zile in urma, nu mi-am meritat-o? Ba da, ca puteam sta la Hilton!

Pe bune, au fost 2 locuri de exceptie, de colectie in Targu Mures despre care am povestit.

Numai bine! ????

[06.03.20 19:10:53]

@nicole33:

Felicitări, Dane, pentru articol şi pentru statut şi la mai mare!

Foarte, foarte multumesc! ????

Acum ca ma felicitati, elogiati, titanizati, m-ati provocat sa purced la un offtopic caci alta coincidenta, si eu cred in d-astea, urmeaza articolul aniversar! Asa ca bag un off topic.

Iar mai sus de titan, @Admin nu a mai gasit nimic! Sau nu ne spune inca! Poate mai baga o categorie de “dinozaur” de “neandertal” sau din astea chimice la “molibden”, “strontiu”, “uraniu” plutoniu”. Nu “mercur” ca nu se desparte in silabe!

Multumesc, Nicole, numai bine! ????

PS: sa imi soptesti cum e sa fii titan ca nu stiu ce provocari ma asteapta!

Zoazore
    [06.03.20 19:23:20]

@Dan&Ema: Ca ziceai de of-topic:

1. Eu contin titan! M-am tunat, am puntea-spate din titan! O aveam si cand stateam in Titan!

3. Ia sa vezi ca @Admin a dus rangurile spre Zeus! Mai ai doua trepte! Mie mi-a fost teama ca nu te-am felicitat la timp!

@Admin, mie mi se pare periculos de asemanatoare culoarea de la Zeus cu cea de la Chibit!

Pai de-aia am si spus ca meriti cazarea asta! Dupa Jegul boem de la poetul ala!

Hai cu aniversarul!

nicole33
    [06.03.20 19:27:30]

@Dan&Ema:

Nimic nu ştii!

Mai sunt deja vreo trei noi statuturi introduse anul acesta, cu conotaţii mitologice. De fapt, cred că şi " Titanul" a fost gândit fără vreo legătură cu elementul chimic cu aceeaşi denumire, ci mai degrabă cu:

Titan (plural Titani; în greaca veche Τιτάν, la plural Τιτᾶνες) este denumirea purtată de cei șase fii ai lui Uranus și ai Gaiei: Coeus, Crius, Cronos, Hyperion, Iapetus, Oceanus (titani) și cele șase fiice: Mnemosyne, Febe, Rhea, Theia, Themis și Thetys (titanide).

, conform Wiki.

PS: sa imi soptesti cum e sa fii titan ca nu stiu ce provocari ma asteapta!

Poate tu vei fi mai norocos ca mine şi nu vei stârni invidii şi animozităţi pe site. Poate domnul doctor nu va încerca să-ţi minimizeze munca aşa cum a încercat cu mine aruncând în derizoriu, cu acuzaţii nefondate şi de o penibilitate maximă, articole la care am muncit mult şi cu mare drag. Dar nu vreau să te sperii

Altfel, îmi place poate şi pentru că trăiesc în cartierul bucureştean omonim.

Noi să fim sănătoşi şi să ne revedem curând la Sâmbăta

[06.03.20 19:33:26]

@Zoazore:

Ca stiu ca esti plina de titan, ... de glume. Daca ai titan pe luntea spate poti face drifturi la Sambata pe Circuitul de formula 1... anume pe ringul de dans.

E titan si la Braila!

Revenind, sa fii sanatoasa si in forma ca... zbanghie te-ai autointitulat! Sau vine de undeva zbangheala?

Haidi pa, scrie un ma”-rasesti”- tean pe aici!

Numai d-alea bune! ????

[06.03.20 19:41:32]

@nicole33:

Nu stiam de coeus si ceilalti...

Multumesc pentru primul sfat cel cu doctorul! ????

Stii eu, n-am prea fost pe la medici, dar la un moment dat in ciuda pasivitatii mele pe tema verificarii de 50 de ani, Ema cu diplomatie si ingeniozitate m-a facut sa ajung la revizia de 50 de ani la medic.

Cand am intrat la medic, omul m-a intrebat: ce caut p-acolo?

Am fost sincer si i-am spus ca m-a trimis nevasta. ????

Acum astept reactii, pregatesc Titan 500 si accept critici. Important e sa nu pierd simpatiile! ????????????

Weekend fain! ????

dorgo
    [13.03.20 10:38:47]

@nicole33: Vai de mine, sunteti bucuresteni si nu stiti ce urmeaza dupa Titan! Pai, dupa Titan, nu urmeaza nici Zeus, nici Strontiu ci urmeaza Costin Georgian, apoi Republica si apoi, Pantelimon. Dupa care, gata, se termina linia de metrou!

[13.03.20 10:50:06]

@dorgo:

Si cat m-am plimbat cu mijloacele de transport inca din frageda copilarie, si normal ca mi-am plimbat apoi copiii cu metroul de “fun”.

La 7 ani eu stiam toate liniile ITB cum se numea atunci si puteam ghida orice doritor din punctul A in punctul B in Bucuresti si suburbii cu mijloacele de transport in comun.

Acum e mai simplu, stiu, google maps, iti da si ora de pornire si de sosire etc.

Dar parca eram in Targu Mures... ????

Numai bine!

[19.04.20 13:36:47]

@Dan& Ema:  O recomandare foarte utile, mai ales ca Targu Mures mi l-am propus ca pe una dintre destinatiile de vacanta.

Iar pretul, intradevar este ok, asa ca e de luat in seama.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

​​

Dan&EmaPHONEAUTOR REVIEW
    [19.04.20 14:49:58]

@mishu: ​​

​​Imperial Inn merita! Daca esti inserata si de optiunea Spa, cu atat mai mult. Am apreciat, calitatea hotelului. ​​

​​

Cred ca vara e fain si la restaurantul romanesc lipit de hotel! ​​

​​Singurul dezavantaj este ca e la sosea, dar pe mine nu m-a deranjat. ​​

Recomand optiunea asta de cazare cacsi alta mai veche facuta, Passion! ​​

​​Numai bine! ????

CATAAS, Dan&Ema, doinafil, dorgo, mishu, Zoazore