ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2020
ÎNSCRIS: 07.04.10
FEB-2020

Viziteaza Edinburgh daca vrei sa faci parte dintr-un basm - Intamplare Surpriza in review!

Dragilor, incep prin a va spune cat de nerabdatoare sunt sa va revad! De abia astept sa dansam impreuna la intalnirea AFA, sa mancam delicii traditionale si sa ne povestim la un pahar de vin si muzica live! Nu ai cum sa intreci asa ceva, asta doar noi stim!

In aceasta perioada, 28.02-03.03.2020 era planificat sa mergem in Pisa, insa toata povestea cu Coronavirusul ne-a stricat planurile. Am deci pe 23.02 ca este mai intelept sa nu ne asumam un risc efectiv fara rost, asa ca am anulat rezervarea pentru Pisa de pe AirBnb si am decis sa ne asumam pierderea biletelor de avion. Norocul a fost ca pe AirBnb am avut Full Refund la cazare (banii au intrat in 2 zile in cont), iar biletele de avion pentru Pisa au fost foarte ieftine (70 de euro 2 persoane, dus intors) asa ca nu am putut sa ne plangem.

Partea interesanta a fost cu achizitia biletelor de avion spre Edinburgh. Atat eu, cat si prietenul meu, am cumparat biletele in acelasi timp, fiecare de pe deviceul lui, insa eu am prins pretul de $103, iar el de $150. Am ales sa cumparam separat pentru ca, pe platforma minunata Ryanair, atunci cand selectam doua persoane, pretul era de $300, in timp ce pentru o persoana arata $100. Daca ma puteti lumina, va rog sa o faceti ca tare mi-ar prinde bine!

Despre cazare

Cu cazarea am rezolvat foarte usor. Am gasit aceasta cazare in doar cateva minute si a fost exact cum este descris: airbnb.com/rooms/19189874 ... d=p3_1583271668

V-am anuntat inca din titlu ca am avut parte de o intamplare surpriza. Ei bine, are legatura cu acest AirBnb. In prima seara (Vineri 28.02) in jur de ora 10 cand noi inca mai despachetam din bagaje, bate cineva la usa cu putere. Am tresarit, in mod natural, m-am speriat putin, insa nu atat de tare. Prietenul meu a mers sa deschida usa, sa vedem cine este. Credeam amandoi ca poate este proprietarul, desi era curios sa fie el la o ora asa tarzie, fara sa anunte. Nu era nimeni la usa. Nici pe strada, nicaieri. Am presupus ca s-a razgandit si a plecat mai departe in pas rapid.

A doua seara (sambata) in jur de ora 12 noaptea cand amandoi adormisem (noroc ca cu televizorul aprins ca sa mai elimine din panica) auzim 3 batai puternice in usa, mult mai puternice decat in prima seara, si cum spuneam, mai multe. Nu va puteti imagina panica, adrenalina, sperietura. A fost mai rau pentru ca dormeam, poate daca eram trezi era ceva mai suportabil. Eu m-am speriat pana acum atat de tare doar la cutremure, deoarece sunt frica mea cea mai mare. Tot ce aveam in cap era cutitul bucatarului din bucatarie, deoarece in mintea mea credeam ca o sa sparga usa si o sa intre peste noi. Am crezut ca au trecut zeci de minute, nu cateva secunde, pana m-am calmat putin. Ne-am dat seama ca se auzeau chicoteli si rasete, asadar am dedus ca era vorba despre un grup de tineri ce consumasera "putin" alcool si s-au decis sa faca glume celor din cartier. Cu siguranta pentru ei a fost o gluma buna, acum este si pentru noi (nu chiar buna...), insa pe moment va pot asigura ca nimeni nu a ras in afara de cei de dupa usa.

Acum, sigur ca nu o sa las un review negativ acestei cazari din cauza celor doua nefericite intamplari. Aceasta garsoniera este absolut superba, impecabil de curata, foarte bine organizata si echipata cu tot ce iti trebuie: masina de spalat, tacamuri, pahare pentru orice bautura, tacamuri, tirbuson, prosoape, gel de dus, sapun de maini, aragaz, ibric, cafea, ceai, zahar, microunde, fier de calcat, masa de calcat, uscator de par, televizor si chiar si Netflix! Proprietarul a lasat un cont de Netflix activ asa ca va veti putea bucura de filme si seriale la o calitate excelenta datorita televizorului modern!

In plus, totul este decorat intr-un mod foarte frumos, foarte cu bun gust. O sa vedeti in poze la ce ma refer si sunt sigura ca o sa va placa!

Partea cea mai buna? Este la doar 10-15 minute de mers pe jos de centrul orasului!

Acum, destul despre cazare, sa vorbim putin despre ce am vizitat. Poate nu o sa vi se para mult, si mie mi se pare ca am vazut mai putine decat intr-un city break obisnuit (vezi Roma si Vienna), insa nici vremea nu prea ne-a permis. A plouat, a batut vantul, a fost frig. Doar Sambata a fost putin soare, insa prea putin.

Edinburgh Castle

Acest castel este o grozavie, o minunatie, o bucatica rupta dintr-un basm. De cum il vezi, simti ca te teleportezi in timp si faci parte din alta era, din alt secol, din alt univers. Iti deschide ochii si mintea spre visare.

Castelul Edinburgh este o veche fortareata ce a fost ridicata pe roca vulcanica. El a servit drept baza militara in razboiul impotriva Angliei. Printre atractiile cele mai importante se numara Piatra Destinului, deasupra careia monarhii scotieni au fost incoronati timp de secole intregi. In secolul 18, piatra a fost luata de un rege englez invadator si multi monarhi scotieni s-au luptat sa o recastige.

Acestea sunt atractiile acestui castel pe care nu trebuie sa le ratati: The Great Hall, The Stone of Destiny, Honours of Scotland, St. Margaret's Chapel, Mons Meg, One o'clock Gun, Regimental Museums, The Queen's Embroideries, Scottish National War Memorial si Half Moon Battery. Mai multe detalii pe siteul oficial: edinburghcastle.scot/see- ... d-do/highlights

Noi nu am reusit sa le vedem chiar pe toate, insa am vazut marea majoritatea si experienta a fost superba. Se pare ca se fac si poze pentru nunta aici, pentru ca spre iesire au intrat mirii cu domnisoarele de onoare impreuna cu un cantaret la cimpoi imbracat in port traditional si au facut poze. Daca va surade ideea, puteti pune si voi in aplicare!

Royal Yacht Britannia

Incep prin a va spune un super fapt: TOATE ceasurile de pe acest yacht sunt oprite la ora 3:01pm. De ce? Pentru ca aceasta este ora exacta la care Britannia a fost condusa pentru ultima data la tarm si ancorata. VOILA!

Ce pot sa va spun, este ceva absolut superb de vazut. A fost prima data cand am simtit cu adevarat ca fac parte din alt secol, dar si gustul adevarat al istoriei si monarhiei. Ghidul audio in Romana pe care l-am primit gratuit a fost foarte util, deoarece acesta ne-a spus o intreaga poveste timp de o ora si jumatate (aproximativ).

Aici veti vedea camera reginei, camera ducelui de Edinburgh, localizate una peste drum de cealalta, fiecare cu biroul ei si conexiune la camera secretarului personal. Acestea sunt decorate in stilul fiecaruia si comunica intre ele prin linia telefonica, care este identica ca si sistem cu cea din palatul Buckingham. Ambele paturi sunt de o persoana. Exista un singur dormitor cu pat dublu, localizat tot la acest nivel. Aici si-au petrecut luna de miere Printesa Diana si Printul Charles.

Tot pe acest Yacht veti vedea si camera de zi a reginei, locul unde isi petrecea o mare parte din zi atunci cand isi dorea sa se relaxeze. Tot yachtul este decorat dupa bunul gust al reginei si a ducelui de Edinburgh, Philip, iar acest lucru se vede pana la cel mai mic detaliu.

Camera in care cei doi isi primeau oaspetii si in care se tineau cine elegante este si ea impresionanta. Sunt 56 de locuri la aceste mese, iar tacamurile sunt asezate chiar si astazi la linie, ca si atunci. La propriu la linie: distanta dintre tacamuri este efectiv masurata si trebuie sa fie egala la fiecare farfurie. Aici inca se tin evenimente pentru marile corporatii.

Yachtul a fost construit pentru a fi ca o casa de vacanta. Astfel, este dotat si cu bucatarie (inca folosita si astazi), infirmerie, camera de consultatii, camera de operatii (unde chiar miroase, si astazi, a spital), spalatorie si toalete perfect functionale.

Pe puntea superioara va puteti bucura dun ceai delicios si de o mancare calda sau de un desert. Este o experienta superba de care va sugerez sa va bucurati.

Atat va povestesc. Restul, va las pe voi sa descoperiti! Si asa am spus cam mult.

Gradina Botanica

Royal Botanic Garden Edinburgh este una din cele mai elegante, frumoase si atragatoare gradini din lume. “The Glasshouse” este un obiectiv foarte frumos si interesant de vazut, pe care noi insa nu l-am putut vizita deoarece era inchis in aceasta perioada.

Aceasta gradina botanica adaposteste 10 astfel de “case de sticla” si fiecare are o clima diferita: treci astfel de la un aer tropical la o zona arida, desertica. Peste 3000 de specii exotice de plante se regasesc aici si tot aici veti vedea si un palmier ce are varsta de 200 de ani.

Noi ne-am bucurat tare mult de gradina chinezeasca si de Rock Garden, gazda unei cascade superbe. Veti vedea in poze despre ce este vorba, va invit sa le vizionati pentru ca povestea mea sa prinda contur.

Princess Street Gardens

Localizate chiar in inima orasului, aceste doua gradini adiacente se afla chiar in umbra Castelului Edinburgh. Au fost realizate in doua faze in anii 1770 si 1820 dupa ce lacul Nor a secat si dupa ce a inceput constructia noului oras in anii 1760.

Aici veti putea vedea: Ross Fountain, Royal Scots Monument, statuia lui Sir Walter Scott, a exploratorului David Livingstone, a lordului Provost Adam Black si a scriitorului John Wilson. In plus, va veti putea bucura de o priveliste superba a castelului, de aer curat si de verdeata.

Diagon Alley

Dragi iubitori de Harry Potter, aici este locul vostru, macar pentru o ora. Nu va imaginati ca este cine stie ce, insa este o placere sa vizitezi aceasta straduta si magazinele sale magice.

Veti gasi aici magazinul Great Wizard de unde veti putea achizitiona pulovere Harry Potter (de exemplu, cele tricotate de mama lui Ron pentru Harry si Ron de Craciun), fulare, figurine, baghete magice in marimi reale si foarte frumos realizate, ghiozdane, portofele, magneti, cani si tot ce va puteti imagina pe tema Harry Potter. Desigur, preturile sunt pe masura.

Tot pe aceasta strada veti gasi si un alt magazin de magie ceva mai intunecata sa zic asa. Figurine cu vrajitoare, carti de potiuni, de magie, talismane si tot asa.

Ce am mancat si unde

Deacon Brodies Tavern

Aici am mancat de doua ori: prima data pranzul, a doua oara chiar inainte sa plecam la aeroport, un ceai si un desert. Am mancat fish&chips, balmoral chicken, chocolate brownie si inca un desert ce vine intr-o mica halba de bere (cu miere, zmeura, si… inca cateva ingrediente). La parter este barul unde puteti servi o bere sau o bautura in general, in timp ce la etaj se serveste masa. Este un local care merita, are o gama variata de manaruri, pe toate gusturile si este foarte bun.

Teuchters Landing

Acest local este situat la aproximativ 10 minute de mers pe jos de Yachtul Britannia si serveste o mancare foarte buna. Burgerul crocant si picant de pui a fost excelent, la fel si supa zilei si mancarea lor specifica cu piure si haggis. Preturi okay, portii mari si gustoase. Atmosfera este s ea placuta, cu siguranta o sa va placa.

Cowan and Sons

Aici veneam pentru mic dejun: cafea buna, cornuri delicioase si proaspete, rulouri cu scortisoara si tot felul de bunatati. Este un loc primitor si cu gustari tare bune.

Despre transport prin oras

Cu autobuzul: calatoria costa o lira si puteti plati direct in autobuz, cu telefonul sau cash, insa trebuie sa aveti fix.

Cu tram: calatoria de la aeroport la Princess Street cu trenul Tram costa 6.50 lire.

Uber: de la Yachtul Britannia pana la Gradina Botanica, de exemplu, calatoria a costat 12 lire. Aceasta a fost cea mai scumpa calatorie. In rest, de la cazarea noastra (langa gradina botanica) si pana in centru, de exemplu, mai mult de 5 lire nu a fost.

Cam atat am sa va spun despre acest oras minunat si despre aceasta excursie. In afara de vremea urata, ploiasa, de vant si de musafirii nocturni de la cazare, totul a fost foarte frumos si cu siguranta merita sa mergeti intr-o mica escapada! 4 zile consider ca sunt suficiente, mai ales daca mergeti cand este putin mai cald.

Sa ne vedem cu bine la Sambata de Sus!

Trimis de Anduise in 04.03.20 22:42:00
Validat / Publicat: 04.03.20 23:35:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 3221 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anduise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Ross Fountain, Princess Street Gardens

[04.03.20 23:50:33]

[05.03.20 08:56:19]

Fondul sonor care a fost ataşat se poate şterge sau se poate schimba!

Dana2008
[10.03.20 15:05:18]

@Anduise: Mi-a plăcut mult povestea ta! Felicitări pentru excursie, vizite, relatare și fotografii!

Ai o energie pozitivă contagioasă, povestești din tot sufletul, deși nu am fost acolo, mă bucur de ceea ce ai vizitat doar citindu-te.

Se pare că vei mai acumula câteva povești frumoase din excursii pe care să ni le povestești in toamnă, pe când ne vom întâlni la marea sărbătoare Afa.

Călătorii plăcute!

Numai bine!

Te pup! ????????

[10.03.20 18:23:36]

@Dana2008: te pup Dana, esti o scumpa! De abia astept sa ne revedem! Ma bucur ca ti a placut povestea mea si da, mai urmeaza! Imbratisari si pupici!

[22.03.20 12:19:03]

@Anduise: O alegere inspirata, mi-a placut totul, povestea, pozele, felicitari, votat cu mare drag.

[22.03.20 12:52:20]

@mishu: Multumesc tare, ma bucur sa aud!

Ralu7
[19.08.20 15:27:05]

Buna, multumim pentru review si relatare.

Mai poti pune o data link-ul cazarii? ​​

[19.08.20 15:35:52]

@raluca2016:  sigur, acesta este linkul: https://www.airbnb.com/rooms/19189874? source_impression_id=p3_1597840518_%2FQGPKl%2FMUrmW9DAD

Anduise, mishu, Ralu7
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Edinburgh și împrejurimi: