ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2020
ÎNSCRIS: 08.10.12
AUG-2019
3 AD. + 2 COPII -- v: 1-8

Dinner with a HUGE view: Erimitis Bar & Restaurant

Am deschis seria "Unde mancam In Paxos" cu o taverna buna, apoi cu un restaurant bun si o o inchei acum, cu cel mai bun restaurant din insula Paxos, si nu numai dupa parerea mea. Pentru ca Erimits Bar & Restaurant este, intr-adevar un restaurant bun, pozitionat magnific, pe creasta unei stanci si avand o panorama splendida asupra vaii, plajei Erimitis si marii.

Cel mai bun reper pentru a ajunge la Erimitis Bar & Restaurant este benzinaria Shell (singura din insula) situata pe drumul zic eu de munte, dintre capitala Gaios si orasul cel mai nordic al insulei, Lakka. Spun de munte, pentru ca mai este un drum de coasta, care trece prin Loggos; la un moment dat, acestea se incruciseaza si ajung, deopotriva, in Lakka. De fapt, aceste doua drumuri sunt principalele din insula Paxos si cele mai late, restul fiind mai mult... alei.

Asadar, pe sensul Gaios - Lakka, dupa benzinaria Shell se face stanga pe un drumeag, asfaltat ce-i drept, dar care serpuieste numai printre case cu garduri inalte si, din loc in loc, exista cate o alveola astfel incat sa se poata strecura doua masini. Daca veniti din Loggos, ori mergeti spre Lakka si la drumul principal faceti stanga si apoi dreapta pana in benzinarie, ori va intoarceti spre Gaios, la ramificatie faceti stanga si apoi, la drumul principal faceti iar stanga iar pana in Shell faceti dreapta spre restaurant.

De la drumul principal, se merge pe aleea aia, ca strada nu pot sa ii spun, pret de vreun kilometru si ceva si se ajunge in parcare.

Cu mana pe inima, va spun ca merita "chinul" sa te strecori pe ulitele alea intortocheate, pentru ca, odata ce ai ajuns sus, privelistea este magnifica. Noi am rezervat anterior o masa pe terasa, in randul doi de la balustrada, din pricina zmeului care n-avea stare, si am ajuns exact cu vreo 20 de minute inainte sa apuna soarele. Si oricat m-am zgait, tot n-am reusit sa prind exact momentul cand soarele a intrat in mare, pentru ca vorbea serpoaica cu soacra-sa pe telefonul meu...

Oricum, panorama oferita iti taie rasuflarea la propriu si se incadreaza in my personal top 3; cine vrea, poate sa cumpere vila care se vede in zare - asta vara era la vanzare pentru 2 milioane de euro.

Despre mancare, ce sa mai zic... numai de bine. Bucatarie mediteraneana dar si locala traditionala. Am comandat doua salate si un antreu pe baza de scoici, pulpa de miel, risotto cu fructe de mare si cerneala de sepie, eternul hamburger pentru sarpele de casa mic iar prietena noastra a comandat ceva cu carne de vita, din cate retin. De baut, 2 sticle de vin rose, apa minerala si plata, coca cola.

Dupa aproape 3 ore incantatoare, din care prima a fost alocata pozelor de tot felul si live-urilor doamnelor, am achitat 220 de euro, cu tot cu bacsis dar am beneficiat de un discount de 25%.

Una peste alta, macar pentru un cocktail si tot merita sa ajungi la Erimitis Bar & Restaurant, dar musai sa fie la apusul soarelui.

Numai bine!

Sarpele negru.

Trimis de black_mamba in 04.03.20 20:23:20
Validat / Publicat: 04.03.20 23:03:35

VIZUALIZĂRI: 409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.03.20 21:11:11]

@black_mamba: Cred ca avand o asemenea priveliste si mancarea e si mai buna. Intradevar locul merita din plin, felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în insula Paxos?:

• pagină generată în 0.049281120300293 sec