ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2020
ÎNSCRIS: 08.10.12
AUG-2019
3 AD. + 2 COPII -- v: 1-8

Lunch with a view: AKIS Fish Bar & Restaurant in Lakka

Unde facem plaja astazi? Hmmm, hai in Lakka, pentru ca stiam plaja: nu este foarte mare, de fapt este chiar mica, dar are si un pic de nisip si intrare lina in mare - tot pe nisip, iar succesul este garantat daca ajungi inainte sa acosteze vapoarele cu turisti din Corfu, ca sa ai posibilitatea sa prinzi un sezlong la terasa.

Normal ca am ajuns in timp util, am ocupat 3 sezlonguri si am facut consumatia regulamentara la Harami Beach Bar: 2 frappe, un fresh de portocale, 2 beri FIX la 0.33 si niste inghetate; Harami are sezlongurile chiar pe portiunea cu nisip, si de-aia ne-am asezat acolo.

Pe la 11.00, s-au umplut si portul, si plaja, si restaurantele, si tavernele si toate alea... Si, de indata ce au sunat goarnele, s-au golit toate, asa ca pe la ora 2 dupa amiaza erau locuri pe alese, peste tot.

Si tot atunci ni s-a facut foame si cum ne gandeam noi ce si cum, am dat un telefon: pai, unde sunteti? In Lakka, la Harami. Pai hai sa ne vedem in 30 de minute la Akis, ca este chiar langa voi. E ok? Bineinteles.

Si asa, intr-o jumatate de ora eram pe terasa la Akis fish bar & restaurant, chiar langa portul turistic din Lakka.

Terasa este utilata si dotata foarte modern, serviciul este ok iar pana la mare este distanta... exact de un geam. Dat fiind faptul ca vapoarele de croaziera deja plecasera, era si liniste iar balansoarele aflate chiar pe malul marii erau libere. Drept urmare, nici la comanda n-am asteptat mult, desi am in total am stat vreo 2 ore la palavre, mai ales ca deja eram prajiti dupa tura de plaja de dimineata.

La Akis este foarte frumos, e drept ca si Lakka este mai mare decat Loggos si restaurantul este unul cu pretentii.

La inceput am luat 1 salata si un antreu de scoici, apoi un piept de pui la gratar si 2 lobsteri - ne-am manjit din cap pana in picioare pana i-am spart, desi am avut sortulete, iar la final 2 deserturi. De baut, am comandat un vin rose, o apa minerala si o coca cola. Pana a venit mancarea, am dat obisnuitele 230,62 ture de terasa cu vipera mica, si apoi ne-am leganat cat am vrut in balansoar, cu o vedere minunata asupra portului.

La sfarsit am lasat 250 de euro, cu tot cu bacis, cu mentiunea ca din nota, 122 de euro au facut doar homarii.

Una peste alta, la Akis fish bar & restaurant este foarte frumos si se mananca foarte bine. Pretul este mai mare ca la alte restaurante - ca nu se incadreaza la capitolul taverne - dar si panormama asupra portului este una de 1000 de puncte.

Pofta buna va ureaza black_mamba!

Trimis de black_mamba in 04.03.20 17:20:50
Validat / Publicat: 04.03.20 22:58:52

VIZUALIZĂRI: 274 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în insula Paxos?:

• pagină generată în 0.059921979904175 sec