ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2020
ÎNSCRIS: 08.10.12
AUG-2019
3 AD. + 2 COPII -- v: 1-8

Averto Bar & Restaurant - daca nu stii, nu te opresti, insa este foarte bine inauntru

Fiind toata ziua in miscare intre Lakka, Loggos si Gaios si viceversa, am trecut pe langa o gramada de taverne, baruri, porturi, plaje si alte asemenea. De fapt, cam asta este, in mare, insula: taverne si restaurante mai peste tot, vile cochete cocotate pe pietre, maslini, plaje cu pietre si beach baruri.

Am profitat si de putinele zile libere ale prietenilor nostri (de fapt, i-am prins doar separat) sa colindam impreuna - pentru ei deja erau chestii cotidiene si, intr-o zi, cand ne intorceam de la Lakka si ne indreptam spre Gaios, au zis: opreste aici, ca astazi mancam de pranz la Averto. Am bagat masina intr-o parcare si m-am uitat de jur imprejur, sa ma dumiresc: mai nimic nu dadea de inteles ca in zona ar fi un restaurant, in afara de o firma mica - Averto.

Cand am intrat, insa, alta treaba: un bar indoor super sic si, mai departe, o terasa in trepte - meserie. Si aproape plina, pentru ca fiind ora pranzului, am ocupat singura masa disponibila. Bine, si aceasta avea placuta de rezervat pe ea, dar eram impreuna cu "o bastinasa", deci...

Toata lumea zambitoare, imediat au venit meniurile si bauturile, bebe bucuria ei ca a dat de trepte si avea de urcat si coborat, asa ca eu si serpoaica am mancat pe serii, ca in tabara.

Terasa este foarte misto, desi utilata fara pretentii e foarte moderna si neaglomerata, ca sa zic asa. Putin si bun. Nu are vedere la mare, fiind situata pe drumul principal care leaga Lakka de Gaios, deci in mijlocul insulei, insa are vedere la padure / plantatie de maslini, fiind situata undeva la inaltime.

Cat am socializat (pe rand, ca vipera de-abia se obisnuise cu mersul), am sorbit o gura de vin rose si am facut de 161,7 ori turul meselor, a venit si mancarea: eu si serpisorul mare am fost mai conservatori, ca am luat un T-bone steak cu cartofi si sos si un hamburger; doamnele s-au bagat la o salata cu nuci, smochine & alte alea (pfff...), peste, fructe de mare si risotto. Oricum, mancarea a fost foarte buna, clar, iar atmosfera atat de linistita, incat daca nu era vipera aia mica sa ne plimbe peste tot, in mod cert ne apuca motaiala pe toti...

La final, "bucuria": o salata, 3 feluri principale, o sticla de vin rose, paine, apa, un desert au facut undeva la 125 euro, minus discount-ul si plus bacsisul... vreo 120 euro. Insa, cel mai important este faptul ca am petrecut aproape 2 ore incantatoare, intr-un peisaj parca rupt dintr-un film din cretacicul inferior - doar stanci si maslini - si cu prieteni apropiati.

Si da, si in aceasta vara vom reveni la Averto.

Pofta buna va ureaza sarpele_negru!

P. S. Acum observ ca nu mai am poze cu pesiajul; banuiesc eu un serpisor ca a facut o nefacuta pe telefonul meu...

Trimis de black_mamba in 04.03.20 16:01:57
Validat / Publicat: 04.03.20 18:50:32

VIZUALIZĂRI: 266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [04.03.20 16:11:26] »

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în insula Paxos?, IONICE, alte insule" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în insula Paxos?: