ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2020
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
FEB-2019

Hanul Paprika din localitatea Ozun

Anul trecut în luna februarie am petrecut un sejur la hotelul Căprioara din Covasna. Am pornit la drum spre Covasna pe traseul: Rm. Vâlcea – Sibiu – Brașov – Covasna. După ce am trecut de Brașov, în localitatea Ozun, am oprit la hanul Paprika să mâncăm un gulaș.

Hanul Paprika este amplasat pe partea stângă a drumului național DN 11 în sensul de mers Brașov – Târgu Secuiesc. Cu câțiva kilometri înainte de a ajunge în localitate puteți vedea pe stâlpi reclame care vă învită la han. Adresa hanului este următoarea: localitatea Ozun, strada Gabor Aron, numărul 89. Hanul este deschis de luni până duminică între orele 9-22.

Parcarea

Parcarea hanului este destul de mare, se întinde pe toată lungimea locației dar și pe o parte laterală. Fiind orele amiezii cu greu am găsit un loc de parcare pe partea laterală. Coordonatele GPS ale parcării sunt următoarele: N – 45.799403 și E – 25.846344.

Hanul

Hanul este format dintr-o clădire destul de mare care dispune de o terasă amenajată pe toată lungimea clădirii. Fiind luna februarie terasă era goală, erau doar câteva persoane ieșite la fumat. Lângă un perete al terasei erau aranjate cu imaginație proviziile de lemne pentru iarnă, rezultatul final întruchipând o pasăre. Sala hanului este decorată cu motive tradiționale ungurești și românești, iar pereții sunt decorați cu diferite unelte folosite în gospodărie.

După numărul mare de mașini parcate la han ne-am dat seama că o să fie aglomerat. Când am intrat în han toate mesele erau ocupate și ne-am gândit să plecăm urmând să venim altădată, dar spre norocul nostru s-a eliberat o masă de două persoane la care ne-am asezat noi. Imediat a venit o chelneriță și a debarasat de pe masă apoi ne-a înmânat două meniuri.

În meniu se găsesc preparate din bucătăria ungurească, dar și preparate tradiționale românești. Aici se pot servi toate cele trei mese ale zilei. Prețurile nu sunt mari, să vă dau câteva exemple:

- Ciorbă țărănească de văcuță - 12 lei

- Ciorbă de burtă – 13 lei

- Gulas de vită -10,5 lei

- Sarmale cu smântână și mămăligă - 17,5 lei

- Expreso - 4,5 lei

- Bauturi răcioritoare – 6 lei.

Nouă nu ne-a fost greu să ne hotărâm asupra comenzii pentru că știam clar de ce am venit aici, așa că am comandat câte un gulș de vită, unul cu cartofi și unul cu fasole, asezonate cu o saltă de ceapă roșie. Pentru a ne revigora puțin am comandat câte o cafea, iar pentru a ne stinge setea o apă plată și un suc.

Până să vină comanda am admirat interiorul hanului. Pe perereți sunt puse farfurii ceramice cu motive tradiționale, mesele sunt din lemn masiv, iar pe mese sunt fețe de masă țesute. Tacâmurile ne-au fost aduse într-un vas mic din lemn, asemănător celor în care se mulgeau oile la stână. Hanul este decorat cu vaze ceramice în care sunt puse spice de grâu, lămpi cu gaz, diferite obiecte vechi din alamă, borcane cu murături asortate și borcane cu compot care îți încântă privirea. Pe o scară din lemn care este agățată de tavan sunt expuse funii cu usturoi, semn că locul este ferit de vampiri =)) » :). Chiar și televizorul era pus într-o ramă din lemn.

Imediat după ce am făcut comanda am primit cafeaua și băuturile răcoritoare, apoi cam în zece minute ne-a fost adusă și mâncarea. Într-un coș împletit din nuiele am primit pâine proaspătă foarte gustoasă, specifică zonei. Gulașul era fierbinte, am așteptat puțin să se răcească apoi ne-am bucurat de savoarea sa împreună cu salata de ceapă roșie.

La final am cerut nota de plată. Plata se poate face cash sau cu cardul. Noi am plătit cash, valoarea consumației fiind de 54,6 lei.

Dacă aveți drum prin zonă vă recomandăm hanul Paprika.

Trimis de zlatna in 02.03.20 09:12:53
Validat / Publicat: 02.03.20 14:26:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SFÂNTU GHEORGHE [CV]

VIZUALIZĂRI: 1403 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 ornamente de pe peretii hanului

[23.03.20 17:26:01]

@zlatna: Pai sa va fie de bine, ce-i drept eu as fi luat cafeaua la final, dar nu-i bai. In schimb mi s-au oprit ochii pe salata de ceapa, la gulas a fost perfecta.

Felicitari, votat cu mare drag.

zlatnaAUTOR REVIEW
[23.03.20 17:44:20]

@mishu:

Bune toate, recunosc... și gulașul și salata de ceapă.

Îți mulțumesc pentru ecou și vot.

Toate cele bune!

mishu, zlatna