ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2010
JUN-2010
2 AD. + 1 ( COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Super! Nemaipomenit! Bestial!

A fost o experienta de neuitat. Auzisem ca turcii sunt specialisti in turism dar nu-mi imaginam ca ma voi simti atat de bine.

Am stat in "family room" (numarul 4506, la parter) adica o camera cu pat dublu si una cu doua simple.

Se facea curatenie si se schimbau prosoapele zilnic.

Complexul dispune de orice: multiple piscine (mari, mici, apa dulce, apa sarata, tobogane), spatiu de joaca pt copii, accesorii pt copii, baruri deschise pe tot parcursul zilei, raulet cu pesti si ratuste pe care le hranem cu paine, sezlonguri, umbrele, perne de plaja, multa verdeata si flori.

Mesele cu o varietare de mancaruri, dulciuri, fructe. Imposibl sa nu gasesti ceva pe plac.

Intre cele 3 mese principale erau diverse gustari: inghetata, pizza, placinte traditionale, prajiturele. Bauturile locale disponibile toata ziua, sangria, cockteiluri, etc.

In fiecare seara mini-disco si un show amuzant realizat de animatorii hotelului (super tari baietii). Un filmulet: http://www.youtube.com/watch?v=GH7ovJpzssE

La orice ora, oriunde in complex, angajatii te saluta indiferent ca sunt animatori, barmani, cameriste sau instalatori.

La snack-bar animatie, concursuri, jocuri.

Plaja ingusta, pietre multe, fundul marii malos. O singura data am intrat in mare dar, sincer, numai din curiozitate, altfel nu simteam nevoia.

Trimis de razvandobre in 24.06.10 23:28:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4307 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (razvandobre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

webmasterXY*
    [24.06.10 23:44:09]

Adaugata propunerea muzicala solicitata.

Vizionare placuta!

samanta
    [29.07.10 13:39:11]

buna, as dori sa stiu cum as putea rezerva locuri la acest hotel. Nu reusesc sa dau de el la agentii, doar la o agentie din Anglia, dar imi e frica sa trimit banii pana acolo, poate ma trezesc fara locuri. Va multumesc!

[29.07.10 15:05:54]

eu am fost prin * * *

razvan

[29.07.10 15:11:45]

transmiteti numele de agentii pe privat, asa cum scrie MARE si CU ROSU mai jos referirile publice la agentii sunt interzise (si) pe acest site!

Sincer sunt din ce inc e mai convins ca doar pedepsele administrative pot functiona in romania, se vede teaba ca bunul simt (in sensul de common sense) sau avertizarile nu au absolut niciun sens ori priza la multi dintre ai nostri compatrioti.

Odata ce-ai primit o pedepasa (oricare ar fi ea), SIGUR iei alta data in considerare regulile! Iar acest lucru e valabil PESTE TOT, incepand cu soferitul!

[29.07.10 15:41:48]

wm, daca imi permiti o sugestie/propunere : acel avertisment scris cu rosu cred ca ar trebui scris cu caractere mai mari si bolduit tot mesajul.

poate ca ar trebui mutat in prima parte a paginii, sa apara deasupra review-ului (chiar sub titlul ales de autor), ar avea impact vizual inca de la inceputul lecturarii...

asa, daca review-ul este lung si are multe ecouri, cei care raspund solicitarilor chiar nu mai baga in seama avertismentul, din dorinta de a raspunde dau fuga direct la fereastra de editare a ecoului, mai ales daca sunt "incepatori" pe site si nu s-au obisnuit cu regula...

[29.07.10 15:46:44]

Corina acel text este scris EXACT deasupra casutei in care cineva raspunde, prin ecou! (cazul de mai sus). Iar cine e nou pe site nu "da fuga" sa raspunda - -pentru ca NU STIE UNDE se poate raspunde!! Asa ca citeste / se orienteaza, pana gaseste.

Nici vorba, NU CRED ca nu se vede acel text! E mai degraba vorba de altceva, ma abtin insa sa numesc ce.

[29.07.10 15:54:36]

imi cer scuze.

Nu se va mai intampla.

[29.07.10 16:04:35]

razvandobre - apreciez gestul si-mi cer la randul meu scuze, pentru ca pare ca toata aceasta "tirada" de mai sus este directionata exlusiv (sau in principal) la adresa ta, lucru neadevarat.

Doar ca s-a nimerit sa fie grseeala ta cea care a "declansat" aceste... dezamagiri ale mele, produsul unei stare generale mai aparte, astazi...

[29.07.10 16:05:35]

eu am aproape 1 an de cand m-am inscris pe site si crede-ma ca de mult ignor cu gratie acel avertisment, respectiv nu ma mai obosesc sa-l citesc, stiu ca e acolo, stiu ce contine, insa pur si simplu sar cu privirea peste el, il vad, dar nu-l citesc, sper ca intelegeti ce vreau sa spun...asta nu inseamna ca nu-l respect, cunosc regula si mi se pare corect asa...pe alte site-uri sau forumuri se cenzureaza numele agentiilor sau chiar denumirea AFA si in mesajele private...

acersk*
    [31.07.10 22:33:25]

Salut, e prima oara cand plec in Turcia (Kusadasi) si vroiam sa va cer niste sfaturi de drum?

In legatura cu hotelul mai am cateva nelamuriri. Un prieten, care a fost la un alt hotel mi-a povestit ca a avut probleme cu paharele de unica folosinta, deoarece erau folosite pe plaja... prin nisip de copii dupa care erau spalate si repuse in folosinta. Sper ca aici nu e la fel!

Puteti sa mai imi raspundeti la cateva intrebari! ?

- Hotelul are parcare?

- Terenurile de tenis sunt gratuite?

- Apele minerale sunt la liber sau trebuiesc platite?

Multumesc mult!

[02.08.10 09:16:11]

Mi se pare cam SF ce povestiti dumneavoastra despre spalarea paharelor. Sincer, nu imi imaginez ca asta se poate intampla in Turcia, cel putin la un hotel de acest rang. Daca era vorba de Romania, era discutabil...

In continuare, va raspund la intrebari:

- hotelul are parcare

- terenurile de tenis nu sunt gratuite

- apa este inclusa (numai bauturile de import se platesc)

[02.08.10 10:06:03]

anul trecut, la Batihan Beach Resort ("vecin" cu Ephesia), paharele de plastic se refoloseau. atentie, NU este vorba despre pahare de unica folosinta, acestea existau oricum la dozatoarele de apa si de cafea. pentru bauturile luate pe plaja, la piscina sau in gradina, cei de la bar iti dadeau pahare de plastic ce se refoloseau/spalau, insa erau pahare dintr-un plastic mai gros, cu capacitate mai mare (0,5 l, cred); aceste pahare sunt folosite din considerente ce tin de siguranta turistilor, nu exista riscul sa se sparga si sa se produca accidente din cauza cioburilor; personal, prefer sa beau din pahar de plastic la piscina/plaja/in gradina, decat sa fiu cu ochii in patru dupa cioburi...

daca mentionai barmanului (sau intreba chiar el, cateodata) ca doresti sa bei la pool-bar, iti punea bautura in pahar de sticla.

ce-i drept, cateodata am mai gasit si eu cate un pahar care inca avea urme de ruj pe margine, semn ca nu erau foarte-foarte bine spalate. de aceea am preferat sa iau pahar de unica folosinta de la dozatoare, in care rugam barmanul sa-mi puna bautura solicitata, insa aceste pahare erau micute...

posibil ca unele pahare de plastic refolosibile sa fi fost folosite de copilasi pentru a se juca, probabil pe plaja, caci la piscina sau in gradina hotelului NU am vazut acest lucru...

[11.08.10 15:41:55]

Buna! am rezervare la la Hotel Ephesia Holiday Beach Club, Kusadasi si as vrea sa stiu daca internetul este gratuit sau daca pt. wireless trebuie parola?

Multumesc,

[11.08.10 16:04:04]

Internetul este gratis (wireless) dar numai in zona apropiata receptiei (inclusiv cafenea).

Nu stiu daca trebuie parola pentru ca nu am folosit insa am vazut numerosi turisti cu laptop-uri.

[22.01.11 23:00:09]

Salut. As dori sa te intreb daca poti folosi topoganele de la Ephesia Holiday Beach. Si daca da in ce conditii. Trebuie sa platesti in plus la agentie? Multumesc

[23.01.11 15:11:47]

Toti cei cazati in complex pot folosi toboganele fara restrictii si fara a plati in plus.

[23.01.11 17:02:55]

Multumesc. Pretul este mult mai bun la Ephesia hotel decat la celalat si am dori sa mergem aici daca totul este ok de ce nu

[26.01.11 18:44:29]

Revin cu inca o intrebare. Am vazut prin satelit si cred ca distanta intre ele este cam mare. Ai idee aproximativ cat? Multumesc.

[27.01.11 00:40:57]

Nu este distanta mare. sunt foarte apropiate; pe malul marii, iesi dintr-un hotel si intrii in celalalt.

[27.01.11 08:49:45]

Multumesc frumos pentru informatie. Sper sa ne hotaram odata unde mergem

[27.01.11 09:51:51]

buna,

claulatug, distanta nu este chiar atat de mica precum ti-au spus ceilalti; eu am stat in 2009 la Batihan (chiar langa Ephesia), iar plimbarea din fiecare seara o faceam trecand pe langa Ephesia Holiday Beach Club. Sunt cateva sute de metri distanta intre cele 2. Plus ca EHBC se intinde pe o suprafata generoasa, iar intrarea "oficiala" (poarta de acces cu bariera) este destul de departe fata de Ephesia; probabil ca daca o iei direct pe faleza si apoi pe malul marii, ajungi mai rapid in interiorul resortului EHBC. dar mai simplu ar fi sa incercati distractia la toboganele de la Batihan, e posibil sa puteti intra... cel putin in 2009 nu se uita nimeni ce culoare are bratara de la mana celor care se dadeau pe tobogan...

[28.01.11 09:08:37]

Multumesc frumos Corina 70. Acesta este adevarul. Sunt cam indepartate asta vazandu-se foarte bine si pe satelit. Ieri ne-am luat biletele la EH, pretul este ffffff bun si ne-am hazardat 720eur (doi adulti si un copil 5 ani) in luna august. Speram sa folosim complexul Batihan si daca nu atunci o sa facem mai multe plimbari daca vom avea dispozitia necesara. Sper sa fie frumos asa cum s-a scris aici si pe EH.

[28.01.11 09:28:09]

s-ar putea sa suferiti un pic din cauza caniculei... noi am fost in perioada 28.08-05.09 si tot mi s-a parut extrem de cald la orele pranzului...

[07.10.11 13:33:47]

Buna ziua,

cam ce suprafata avea camera dvs? Era in corpurile cu piscina sau in cele mai scunde de pe malul marii?

Va multumesc, raspunsul Dvs. m-ar ajuta mult.

[07.10.11 21:02:11]

Buna! nu stiu de care piscina intrebi pentru ca hotelul are trei piscine mari si una mai mica, cea cu topogane. Camera era destul de mare (cca 25 mp.) in corpul din mijloc, cel mai aproape de mare, langa restaurant. Am vazut pe site pozele arata super dar nu este asa. Eu nu as recomanda acest hotel decat in perioada de vara, avand in vedere ca este club. Mai mult, este departe de centru.

[10.10.11 10:00:40]

multumesc pentru raspuns.

25 mp family room, cu un pat dublu si doua simple, este o camera mare?! Sau nu sunteti persoana care a scris review-ul la care comentam?

Ma refeream la corpurile din jurul piscinei cu tobogane, in antiteza cu cele insirate pe malul marii, dincolo de restaurant si de celelalte piscine paralele cu marea.

Departe de care centru?

Multumesc.

Griegut
    [21.02.12 12:13:52]

@adighh: Da, chiar asa: de care centru e departe? Si de fapt cum ajungem in centru? Pe jos cat se face? E periculos seara prin imprejurimile resortului, pentru cei care vor o plimbare?

[21.02.12 15:37:54]

Buna ziua,

nu e periculos seara in imprejurmile resortului. Nu stiu la care centru se refera, complexul nu e mare. Centrul orasului Kusadasi e mai departe, accesibil doar cu auto propriu sau cu dolmus (microbuz local).

Complexul merita banii, raportul calitate-pret este bun. Cu stima,

[21.02.12 16:01:08]

@Griegut: pana in centrul orasului sunt aprox 6-7 km. de mers pe jos pana in centru e cam aiurea, exista o portiune de drum fara trotuar, iluminatul e slabut, treci pe langa o zona pustie (se traverseaza un mic curs de apa). cel mai bine este sa mergeti in oras cu dolmusul (maxi-taxi), e f convenabil ca pret.

acersk*, adighh, claulatug, Corina70, Griegut, mary_chirea, razvandobre, samanta
    Alte impresii din această RUBRICĂEphesia Holiday Beach Club [Long Beach]: