ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2020

Către satisfăcător
Sub orice critică

Poet Pastior Residence – de evitat

Unde?

Adresa locatiei este strada Gheorghe Lazar, nr. 6, Sibiu, cod 550165. Se gaseste in Centrul Vechi al Sibiului, la 300 metri distanta de Piata Mare si in apropierea unui liceul de top al municipiului de Cibin.

Se parcheaza pe strazile perpendiculare pe Gheorghe Lazar din apropiere. Va urez bafta la acest capitol caci nu este asa usor sa gasesti un loc liber! Atentie! Sa parcati regulamentar ca sa nu platiti amenda! Parcarea se poate plati prin sms urmand indicatiile de pe panourile din zona, care sunt suficiente si lizibile ca sa nu scape vederii. 10 lei pe zi sau 2 lei pe ora, tarife care se aplica in intervalul orar 8 – 22. Exista si alte optiuni de plata decat sms-ul.

La capitolul “Unde? ” marcam un plus situarea in centrul istoric si un minus gasirea unui loc de parcare si distanta de parcurs de la parcare la locatie.

Sa fi gresit adresa?

Ce cauta intrebarea asta in articol? Am fost la un pas de 2 minute ca aceasta locatie sa apara la listele negre AFA. Dar iata patania mea!

Facusem rezervare intr-o platforma derivata din booking si aveam confirmarea acesteia pe sms.

Mai locuisem in zona la Schiller Apartments unde a fost foarte ok.

M-am gandit ca este acelasi sistem ca la Schiller Apt. si anume trebuie sa vina cineva de undeva cu cheia. Avand aceasta intuitie, am sunat la orele 15:33 la numarul de contact cu 15 minute inainte sa ajung, dar nu mi s-a raspuns si nici nu am fost sunat inapoi.

Am revenit tot eu cu 4 apeluri intre orele 15:49 si 16:01 atunci cand ajunsesem deja la destinatie. Ma hotarisem sa fac o plimbare pana in Piata Mare sa imi vina inspiratia cum sa procedez vazand o casa apparent parasite, la care nu raspunde nimeni la interfon si la telefonul din rezervare. Cand tocmai ma hotarisem sa renunt si sa caut alta cazare, la orele 16:03 suna telefonul. Era “gazda”.

Mi -a spus sa revin in fata portii si sa telefonez din fata portii pentru a primi un cod si indicatiile de acces. Am urmat sfaturile telefonice. La 16:06 am tastat la interfon un cod de acces si “sesam” actionat de mecanismul cuplat la interfon si de forta mea de impingere s-a deschis.

Pentru acest episode nota 0 (zero) de la mine.

Casa

Casa este una veche saseasca, zugravita in verde, cu etaj, care gazduieste in regim hotelier oaspeti. Se traverseaza o curte pavata cu piatra si se urca o scara la etaj.

In capatul scarii era camera mea, nr. 4. Camera single, 35 EUR, la cursul BNR.

Accesul la camere se facea de la etaj dintr-un balcon comun. Din acest balcon, mai tarziu, iesind sa mai pozez una alta, am vazut ca podul casei era cu lucarnele acoperite cu panze, ramase fara geamuri. Urat tablou!

Nota 4.

Camera

Camera a fost spatioasa, sa fi avut la vreo 30 mp. Usa era una veche, din lemn, candva cu geamuri, acum acoperite cu placaje din lemn. Peretele opus usii era trei sferturi din caramida si netencuit, asta mie insa mi-a placut. Restul peretilor erau zugraviti simplu in alb. Camera era foarte bine luminata. Ca si mobilier punctez: un scaun, un blat cu o cafetiera, niste pahare, plicuri de cafea, o noptiera, o veioza, un TV si un minifrigider. Pe acesta era 2 liste de preturi cu produse specific unui minibar, de unde am presupus ca este cate ceva in frigider. Oha! Zero! Tzeapa!

Patul parea unul ok, cand m-am asezat in fund sa lucrez pe laptop, comod, dupa standardul meu. Cam patratos ca forma, dar neimportant, am spus. Dat totusi, cand am trecut la orizontala, am constatat ca nu incapeam intins pe niciuna din laturile “patratosului” pat. Chircit sau pe diagonala, intram insa “integral” in pat. Pentru cei ce nu ma cunosc, nu sunt in Ghita Muresan, am avut 184 cm in timpurile mele de glorie.

Camera mai avea o usa culisanta in spatele careia era un dressing cu ceva umerase amarate, 2 perne, fier de calcat, uscator de par si branturi.

Baia mi-a placut, cu cabina de dus, ghiuveta mare, moderna, sapun lichid in recipient speciale ca in Germania, WC, radiator de prosoape. Avea insa si un mare minus, un miros infect de canalizare. Chiar puternic, o spune unul care nu e deranjant de orice miros.

Camera a fost foarte calduroasa, iar accesul la wi-fi gratuit, dar de calitate medie, te mai rejecteaza din cand in cand. Antifonarea era lipsa, se auzeau vocile din curtea (nu camera!) vecina.

Pe jos parchet si mult praf. O exemplificare gri haioasa intr-o poza.

Una din clante avea joc mare, urma candva sa se strice.

Mic dejun

Conform primelor indicatii telefonice primite micul dejun se serveste de la 7:30 la 10:30 cica, dar cand am cerut ferm de la 7:30 ca la 8 vreau sa fac check out, s-a incercat sa fiu deturnat catre o ora mai cu opt in fata. Am ramas ferm pentru 7:30 pentru ca aveam programul meu.

Pentru micul dejun se coboara in curte si se intra pe usa din stanga portii.

Se ofera 7 variante de mic dejun. Am ales-o pe prima, care este exemplificata in poza. Am golit farfuria de ompleta simpla, cateva felii de salam, de castraveti, de rosii si partial de o costita prea arsa, care facea trosc si crant in dinti. Plus 2 jumatati de sandwich-uri toast cu cascaval topit. Si o cafea cu lapte. NU a exceleat micul dejun, dar a fost in primul rand suficient.

Receptia si check-out-ul sau OUT

Am platit cu cardul, am primit factura pe datele pe care le-am trimis de cu seara pe sms celui care mi-a dat indicatiile de intrare. Receptia se gaseste in aceeasi camera cu sala de mic dejun, vezi poze.

Concluzie

Imi pare rau sa inchid cu o concluzie ferma, negativa, dar aici nu e de stat. A fost o bataie de joc.

Adespre alternative de cazare in Sibiu puteti citi aici:

Schiller Apartments in Centrul Vechi si ok vezi impresii,

Hotel Hilton, in Dumbrava SIbiului, langa Muzeul Astra si Parcul Zoo vezi impresii

Hotel Ibis, in centru, vezi impresii

Hotel Continental Forum, tot in centru, vezi impresii.

Alegeri inspirate! Numai bine tuturor!

Trimis de Dan&Ema in 20.02.20 16:46:44
Validat / Publicat: 20.02.20 19:39:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 1284 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 peretele care mi-a placut, TV-ul pe care nu l-am pornit si minifrigiderul gol dar cu 2 liste de produse pe el

webmasterX [20.02.20 19:14:29] »

Mutat în rubrica "Poet Pastior Residence, SIBIU" (nou-creată pe sait)

krisstinna [20.02.20 20:20:51] »

@Dan&Ema: Vezi? Dacă aveai papuci nu te mai murdareai

Glumesc, desigur. Când ai văzut așa mizerie nu trebuia sa umbli desculț, măcar ciorapii trebuia sa îi pui in picioare. Nu e vorba doar de praf ci și de altele care poate nu se văd.

I-ai transmis proprietarului nemulțumirile tale?

Că poate el nu știe, zic și eu

webmaster [20.02.20 20:22:12] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dan&Ema [20.02.20 22:07:07] »

@webmasterX: corect

Dan&Ema [20.02.20 22:18:07] »

@krisstinna:

Mersul descult a fost mai mult sa strang special praful pe talpi pentru poza! ????

Apoi m-am bagat la dus, locul cel mai reusit din aceasta locatie! ????????

Altfel nu e mare lucru de spus.

Daca as fi fost cu familia, nu as fi ramas, asa solo mi-am facut treaba, dusul, apoi am iesit la cina, apoi nani in patul patrat, mic dejun si auguri.

Am vorbit ceva cu “receptionistul” care a fost aceeasi persoana care m-a ghidat telefonic cu o seara inainte, dar cand l-am vazut, am inteles ca este din categoria care vrea bani cu efort minim fara implicare si interes, speculand pozitia foarte buna a locatiei. L-am citit de cand l-am vazut dimineata, nu simtea nicio bucurie cu turistul, nu transmitea nimic, nu avea nicio grimasa tip ????.

Closed!

Numai de bine si pe curand! Gata tinuta pentru Sambata?

krisstinna [20.02.20 22:24:24] »

@Dan&Ema: Am înțeles, așa e când neica nimeni face turism, nu e interesat de turist, vede doar bani peste tot, chiar și in locuri prăfuite

Lucrez încă la ținută, îmi plac provocările și abia aștept sa ne distram

Zoazore [22.02.20 16:01:03] »

@Dan&Ema: Tare... boema atmosfera!

Stii (nu ma-ndoiesc de asta!) povestea Alba-ca-zapada! Si tu, ca si ea, ati dormit intr-un patuc pentru pitici! O fi fost Patul lui Procust?

Cam sumbra camera, totusi! Sumbra si prafoasa, zic eu!

Pacat ca unii aleg banul excluzand confortul turistului!

Trist!

Dan&Ema [22.02.20 19:59:58] »

@Zoazore:

Sigur n-a fost patul lui Procust.

Nu am fost nici Alba ca Zapada ca n-aveam poseta.

Oricum in patul piticilor nu as fi incaput, ba mai mult ar fi cedat sub greutatea mea rotunda.

A fost un stift de pat patrat si atat.

A fost naspa. Oricum am prins diagonala si n-am mai parasit-o pana dimineata.

Noapte buna! Numai de bine! Sanatate! Pe curand! ????

mishu [10.04.20 20:38:47] »

@Dan& Ema:

Pe acesta era 2 liste de preturi cu produse specific unui minibar, de unde am presupus ca este cate ceva in frigider. Oha! Zero! Tzeapa! ​

, noroc ca vazusem poza ca nu imi venea sa cred, poate lista de preturi de minibar era luata de la o alta cazare?

Cat despre pat, incercam sa te vad cum stai in diagonala, insa incercam sa il vad pe @Dragos ​cum ar incapea in acel pat

A fost o experienta utila... noua , un loc de evitat, felicitari, votat cu mare drag. ​

Dan&Emascris / TELEFON [10.04.20 21:22:28] »

@mishu:  ​​

Trebuia sa fac o poza cu mine in pat dar nu era niciun fotograf cu mine, iar la selfie-uri sunt praf. In loc de pat ar fi iesit in poza zidul de caramida, care oricum arata mai bine, ????​​​​

La locurile mai putin reusite pe unde uneori ajung, am mereu si o satisfactie: pot relata altora care daca vor sa aleaga si ei acel loc sunt macar avertizati de patania mea. Multumesc, @mishu! Numai bine! ????​​

​​

Dan&Ema, mishu, Zoazore