ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2020
ÎNSCRIS: 23.07.12
OCT-2019

Plimbare pe langa West Lake

Hangzhou nu era neaparat pe lista mea. Era pe lista doamnei care, de data aceasta, m a insotit in China si care in sfarsit si a vazut prietenii in alb si negru pe viu si de aproape. Insa impactul cu civilizatia chineza si faptul ca engleza inca este ceva sf pentru prietenii nostri cu ochi oblici i au provocat unele retineri de a pleca de la Yiwu pana la Hangzhou pentru o excursie de o zi.

Asa ca am hotarat impreuna ca in loc de 2 zile in Shanghai sa rupem una dintre ele si pentru punctul terminus al Grand Canalului.

Totul s a facut pe repede inainte si cu o seara inainte inca nu aveam o camera de hotel sau vreun bilet de tren.

Asa ca am facut un mic brainstorming cu prietenul Charlie si am rezervat o camera de hotel pentru o noapte, altul decat ne recomandase el , si biiiiine am facut, si 2 bilete de tren a cate 50 yuani fiecare.

Dis de dimineata eram prezenti in gara din Yiwu sau mai bine zis in furnicarul din Yiwu cu biletele in dinti si gata de a lua in piept cei 300+km/h cu care urma sa strabatem distanta de ~100km pana in Hangzhou. Asa cum ne au obisnuit

prietenii nostri sunt foarte organizati astfel incat cu un minim de atentie ne am descurcat si cu trenul si cu metroul si ne am trezit intr un colt de intersectie aglomerat intrebandu ne unul pe altul incotro sa o luam.

Aici urmand partea de cazare o sa dau fast forward, pentru ca va fi un episod separat, pana dupa dus si schimbatul hainelor si ne aflam din nou in acelasi colt de intersectie aglomerat de data asta intrebandu ne pe unde sa traversam. Fiind noi isteti din fire (si laudarosi cateodata) ne dam seama ca doar prin pasajul subteran, comun cu statia de metrou, putem trece dincolo asa ca ne conformam si iata ne la inceputul unei plimbari de 15-20 minute pana pe malul lacului pentru care este cunoscut orasul. Afara era caldut, 24-25 grade, cu ceva umiditate si Starbucksul ce ne a iesit in cale ne a oferit o limonada care ne a ajutat sa trecem mai usor peste acest inconvenient. Ajunsi acolo si nestiind cu ce se mananca West Lakeul, deh lenea e cucoana mare si cititul provoaca somnolenta, n am avut decat sa ne plimbam agale de a lungul lui admirand felul in care era intretinut parcul, barcile si barcagii care te indemnau la o plimbare, nu violent cum se intampla in alte locuri turistice, cu tarife de la 50y pentru o croaziera la comun cu o barca mai mare sau 150-160 yuani pentru o croaziera romantica de 2 persoane pe o barca mai mica cu barcagiu. Nici una nu ne a convins asa ca am continuat plimbarea cu ochii atintiti catre pagoda care se vedea in departare si catre care ne fixasem punctul terminus al calatoriei noastre. Asa absorbiti eram incat nu i am bagat in seama nici pe cei care treceau pe langa noi si care contra unei sume modice de 15 sau 20 yuani aveau grija de picioarele tale si le lasau sa se odihneasca intr o masinuta electrica, de genul celor folosite la golf, pana la pagoda. E drept ca la intoarcere ii cautam ca pe sfintele moaste dar programul lor se terminase si picioarele noastre nu mai aveau de ales decat sa ne poarte si pe drumul de intoarcere. Foamea a acutizat oboseala noastra insa in momentul cand ne am intors in zona cu restaurante, o alee mare pietonala plina cu diferite magazine, fast fooduri si restaurante, luminata de sarbatoare am mai prins curaj si ne am infipt in primul KFC, deh mai bine mergi la sigur decat sa ramai nemancat. Deja se facuse ora 19.00 si ne am gandit noi sa ne intoarcem spre lac unde ar fi trebuit sa inceapa spectacolul de lumini. Spectacolul incepuse dar cu vreo 2 ore inainte asa ca nu ne a mai ramas de facut decat sa tregam cu ochiul pe telefonul unui cetatean care il filmase pe tot ca sa vedem ce am pierdut. Cu povara celor 14 kilometri in spate ne am dus agale catre hotel stiind ca a doua zi urmeaza o calatorie destul de grea catre Shanghai si alti zeci de kilometri de umblat.

Hangzhou este tipul oraselului de provincie, dar a nu se uita ca in China un orasel de provincie are ~21 milioane de locuitori, care in zilele de sarbatoare, prilejuite de ziua Chinei, de exemplu, care a fost in Octombrie, este luat cu asalt de alte cateva zeci de mii de turisti, veniti in primul rand pentru West Lake dar si pentru mostenirea destul de bine reprezentata a dinastiei Song, temple sau pagode.

Pe langa traditionalul ceai Longjing ce se cultiva in apropiere, Hangzhou a cunoscut in ultimii ani o dezvoltare si datorita tehnologiei pe care ne bazam viata in ziua de astazi, Alibaba fiind una dintre companiile care isi au sediul central aici.

Daca va ganditi sa va organizati un tur dyi in China, indreptati va atentia si catre Hangzhou, ce am descrie eu aici este doar o mica parte din ce poate oferi orasul acesta.

Trimis de gotty in 18.02.20 13:24:10
Validat / Publicat: 18.02.20 14:27:27

VIZUALIZĂRI: 661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [18.02.20 15:41:44] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mishu CONS. ONORIFIC AFA / CHINA [22.03.20 11:17:05] »

@gotty: Spre norocul nostru pentru Hangzhou am avut o zi libera (cred ca era weekend), asa incat am avut un ghid la dispozitie pentru intreaga zi si alegerea a fost de a vizita parcul ce inconjoara lacul si binenteles o plimbare pe lac. Am avut parte de o zi frumoasa, astfel incat ne-am bucurat din plin de tot si am admirat oamenii care se bucurau de tot, cantau, faceau diverse exercitii, sau pur si simplu se plimbau. Cred ca pentru masa am ales Pizza Hut, numai ca era atat de multa lume incat am primit un biletel pe care era ora la care sa revenim.

Cat despre trenuri, eu sunt indragostita de transportul lor si disciplina (chiar daca uneori este putin exagerata).

Felicitari pentru destinatia aleasa, votat cu mare drag.

gotty [31.03.20 14:52:05] »

@mishu: Pai normal ca reviewul dumneavoastra a fost una pe care am citit o ca sa mi fac un plan la fata blocului. Noi am avut cam 60% dintr o zi la dispozitie si cat ne au tinut bateriile din noapte. La fel ca si dumneavoastra am facut si noi turul parcului pe jos, nu ne am aventurat insa pe lac desi, gandind acum, parca ar fi mers o plimbare. Una peste alta a fost foarte relaxant si daca n ar fi fost si chinezii, minim 10, care ne ar fi cerut sa facem poze cu ei ar fi fost si mai relaxant.

Sa mai zic ca gara de acolo arata mult mai bine ca Otopeniul nostru?

gotty, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hangzhou și împrejurimile: