ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2010
JUN-2010
2 AD. + 1, 7 ani COPII

Către satisfăcător

Sejur la CARPE DIEM

M-am intors din concediul petrecut la Carpe Diem, hotel ales datorita pretului care ni s-a parut mic in raport cu oferta. Citisem foarte mult despre hotel, inclusiv pe site-ul TUI. DE, unde este prezentat ca un hotel de 4 stele, cu ALL INCLUSIVE. Asa si este. Pentru cati bani am dat, sunt multumita, si voi spune si de ce.

Anul trecut am fost la SUSESI si am convenit cu prietenii cu care am fost, ca NU vom face comparatie intre hoteluri si intre servicii.

Hotelul Carpe Diem este, ca hotel, o locatie buna, confortabila, curata, noi am platit o camera standard in cladirea principala, dar pentru ca s-au vandut mai multe bilete decat locuri in perioada de sfarsit de iunie, multi au fost trimisi la alte hoteluri, respectiv la Bodrum. Asta e alta poveste.

Deci nu am primit o camera in cladirea principala ci o camera family la vila, unde am avut de fapt un apartament cu doua camere separate, fiecare cu LCD, se facea curatenie zilnic, se schimbau prosoapele si lenjeria. Minibarul se umple o data pe saptamana, la cerere.

Avantajul la vila este, ca nu se sta la coada la lift, nu se asteapta foarte mult timp la lift, pur si simplu, faci o plimbare pana la vila, fara sa fie nevoie neaparat de masinutele, care, daca le prinzi, te duc fara probleme la destinatie.

La Carpe Diem trebuie sa stii sa valorifici tot ce e pozitiv si sa incerci sa nu te enervezi pe multe aspecte negative, pentru ca ai platit foarte putin, de fapt.

Bautura, este foarte proasta, adica dupa 2 zile, am trecut pe apa, si rareori vin rosu, de la butoi, acceptabil.

La plaja, daca te duci la ora 8, 30, gasesti locuri berechet.

Aquaparkul este satisfacator, mai putin problema cu colacele, daca prind romanii un colac, nu-l mai lasa altora, spunand ca e al lor. Dar trebuie doar sa incerci sa faci abstractie si sa prinzi un moment prielnic, cand, precis, vei gasi un colac.

Restaurantele (4) sunt acceptabile, mi-a placut mai mult cel chinezesc, TEOS. Rezervarile le-am facut fara nicio problema si fara nicio coada.

Zona de fitness/spa sunt OK, melo- si cromodusurile le-am mai intalnit la Pescariu spa in Bucuresti. Ce n-am mai vazut la spa niciodata, este congelatorul, unde te bagi direct din sauna, de la +90 de grade la -20 de grade, e o senzatie tare...

Nu mi-a placut ca era plin de romani de proasta calitate, care isi lasau copiii in jacuzzi, cu colace si cu saltele, ceea ce este lipsa de educatie.

Echipa de animatie este de nota 10 cu felicitari. Zona de joaca ptr. copii atat in apa, cat si la miniclub este de asemenea, foarte variata si potrivita pentru toate varstele.

Sala de fitness are aparate bune, moderne si acolo mi-am petrecut cam 2 ore pe zi.

Personalul de peste tot a fost zambitor, dragut, amabil. Managerul general al hotelului putea fi vazut seara, la spectacole, unde urca pe scena si dansa cu multimea.

Partea proasta este ca dupa 15. 06. a inceput invazia de romani mai nedusi pe la all inclusive si asta s-a vazut cam tare, a fost deranjant.

Mancarea nu a fost cine stie ce, cam ca la o cantina mai bunicica, dar pe mine nu m-a deranjat, ptr. ca am facut o selectie si am stiut sa ma simt bine in orice moment.

Cred ca in iulie si august este mult mai bine, dar mai scump, si foarte cald. Intr-un cuvant, la banii dati, eu nu regret ca am fost aici. Sigur ca mai sunt multe aspecte de mentionat, va mai las si pe voi sa le descoperiti.

Vacanta placuta!

Trimis de mmonica in 24.06.10 17:01:38

VIZUALIZĂRI: 1733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mmonica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

elena6200 [24.06.10 17:17:02] »

good point!!!

minicar-urile pot fi chemate din camera... sunand la receptie; eu asa faceam mai ales pentru mama si fetita mea... si uneori si pentru noi dimineata... cand intarziam la micul dejun

doina [24.06.10 20:24:44] »

Foarte util si linistitor rw, mai ales ca vine intr-un moment cam tulbure ptr acest hotel; din cate inteleg camera family e ok, eu avand rezervare la family-room, in vila,

ma intereseaza daca este si o piscina destinata acestei zone (in cazul in care nu vrem sa ne deplasam la altele).

Multumesc!

elena6200 [24.06.10 20:46:33] »

din pacate, nu.

insa piscinele si marea sunt la 5-10 min departare de mers pe jos... si daca nu minicarurile sunt solutia ideala...

mmonica [24.06.10 21:03:10] »

Cred ca turista dinainte nu a observat, este o piscina chiar la complexul cu restaurantul Teos, cu jacuzzi, special pentru cei care stau la vile si nu mai vor sa se deplaseze pana la plaja.

Insa, chiar la capatul aleilor dinspre vile este plaja ptr. adulti, un loc ideal, unde se poate sta intr-o liniste perfecta, cu bar si restaurant, prospape, plaja cu pietricele si intrare in apa direct de pe ponton.

Singurul inconvenient este ca nu au voie copiii, ca si la complexul Teos, dealtfel.

myama [24.06.10 22:31:58] »

Va rog sa-mi spuneti si mie cum este masa mai detaliat . Ce pot sa-i dau unui copil de mancare acolo?

mmonica [24.06.10 22:46:45] »

Exista kids corner, un loc unde este mancare pentru copii, nu prea variat, si exista Vitality food, unde este mancare dietetica, recomand de acolo carnita de curcan sau de pui fiarta, pilaf, orez, sau cartofi prajiti ptr. copii.

A fost si o seara cu pizza, mai sunt niste lipii umplute cu branza dulce, foarte bune.

Sa nu dati copilului prea mult suc, cel de mere mi s-a parut mai bun, cel mai bine sa bea ceai de fructe si lapte, dimineata.

myama [24.06.10 23:05:29] »

multumesc pentru raspuns, as mai vrea sa stiu daca la celelalte restaurante au acces si copii.

am inteles ca nu sunt suficiente colace, te poti duce cu colacul tau ?

mmonica [24.06.10 23:09:51] »

Copiii au acces peste tot, in afara de rest. Teos, (cel chinezesc). Si Farina, cel italian, mi-a placut.

laura12345 [25.06.10 10:13:39] »

sper din suflet sa ai dreptate si in luna iulie sa fie cat mai putini romani dintre aceia care uita bunele maniere.

ai postat cateva impresii care m-au mai linistit putin si iti multumesc pentru tonul nu tocmai pesimist cu care ai scris.

mmonica [25.06.10 11:35:39] »

Buna dimineata,

sper sa ai o vacanta frumoasa si nu uita ca nicaieri nu este perfect. Cand este foarte cald afara, se poate sta la fitness, spa, piscina interioara cu jacuzzi, etc.

elena6200 [25.06.10 21:23:24] »

stiam de piscina de la teos insa daca cineva isi ia cazare la vila family e clar ca are si copii

myama [26.06.10 18:59:30] »

cine imi poate spune si mie daca la hotel este farmacie si gasesti de toate acolo?

elena6200 [27.06.10 21:26:31] »

nu este... insa este un cabinet medical care cred ca la nevoie te poate ajuta... de fapt te sfatuiesc sa iti iei minimum de medicamente din tara... pentru ca nu am prea vazut farmacii in turcia

Admin [28.06.10 03:13:35] »

eu am vazut chiar foarte multe farmacii, insa trebuie tinut cont ca 1) medicamentele au acolo alte denumiri comerciale (e obligatoriu sa stiti substanta activa, pentru a obtine medicamentul corect) si 2) majoritatea resorturilor sunt departe de orase -- astfel ca sustin si eu recomandarea elenei: e bine sa aveti cu voi medicamente luate din tara!

doina, elena6200, laura12345, mmonica, myama
Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :