ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 24.06.10
JUL-2007

Impresii personale

As dori sa adaug cateva lucruri care nu au fost spuse despre acest hotel - Sara's Sons. Ca plusuri - aer conditionat in fiecare camera, intrarea libera la piscine pentru cei cazati in hotel, mancarea buna si diversificata, restaurant cu aer conditionat, precum si terasa in aer liber, cu suficiente locuri, posibilitatea de a folosi bonurile valorice primite pentru micul dejun si la alte mese, inclusiv la piscine. Atunci cand am fost noi acolo era curatenie peste tot, inclusiv in piscine si in jurul acestora - am vazut ca bazinele se goleau si se umpleau periodic - pe rand, nu toate odata. Unul dintre bazinele mari are captat un izvor cu apa sulfuroasa, iar celalalt bazin cu apa feruginoasa. Hotelul se extinde, in 2007 se mai construia un corp de cladire - in care am inteles ca urma sa fie receptia. Ca minus - ati ghicit - hotelul nu avea receptie... ne-am tot uitat peste tot sa gasim receptia. Am intrat pe la piscine, cautand intrarea in hotel. "Receptia" era amenajata in barul prin care se intra si in hotel... Un alt minus - hotelul nu avea parcare amenajata. Toate masinile stateau pe un fel de maidan, in plin soare. Poate intre timp s-a mai schimbat ceva.

Exista "Herculane nou" cu cladiri nou construite in care se afla in acest hotel si "Herculane vechi" care arata trist - ici si colo cate un hotel renovat, multe fiind parasite, geamuri sparte, etc.

Daca ajungeti in Herculane, mergeti neaparat in Orsova si vizitati Manastirea Sf. Ana. Este un loc de vis. Despre celelalte nu va spun pentru ca le stiti - Dunarea la Cazane, chipul lui Decebal, etc. Dar Manastirea Sf. Ana reprezinta un loc a carui frumusete iti taie respiratia!

Trimis de ascent in 24.06.10 15:51:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE. A mai fost în/la: Arieseni, pensiunea Gianina Tusnad, Pensiunea Olt Sambata de sus, Pensiunea Maria Sovata, Hotel Alunis Caciulata Durau, Hotel Durau, Pensiunea Ioana

VIZUALIZĂRI: 6770 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel/pensiune Sara's Sons - vedere din balconul camerei in care am fost cazati

any* [24.06.10 20:40:39] »

@ascent, parcare este in fata hotelului dar e foarte mica, avind in vedere faptul ca acolo e cu circuit deschis si vine multa lume si din afara, iar despre minastirea SF ANA, pot sa spun ca are o istorie foarte interesanta, inainte era minastire de calugari, dupa 1990 acolo era un frumos restaurant, iar de 15 ani incoace este iarasi minastire, oricum e frumoasa si peisajele sunt la fel de frumoase. Un vot si de la mine.

ascent [24.06.10 21:26:00] »

@any - multumesc pentru vot. Despre Manastirea Sf. Ana se poate scrie mult. Intotdeauna simti o emotie deosebita atunci cand vizitezi o manastire. De regula, locatia este deosebita. Insa in cazul acestei manastiri, asteptarile au fost depasite. Nu se poate descrie frumusetea acestor locuri. Am senzatia ca nu exista cuvinte suficient de frumoase pentru a descrie ceea ce vezi acolo, ceea ce simti. Poti sa consideri ca esti in rai ... De la leandrii care te inntampina la intrare si pana la privelistea superba a Dunarii si a muntilor de pe celalalt mal, totul este de o frumusete aparte.

alinarez [30.06.10 11:50:58] »

Zona cu potential turistic foarte ridicat dar din pacate abandonata de autoritati, pacat ca nu se iau masuri pentru ca sa se foloseasca resursele naturale pe care le avem si pe care le ignoram.

lupul negru [25.05.13 18:32:31] »

ascent: nu te supara dar cred ca ai scris despre alt hostel. Eu cu familia de cativa ani ne cazam la Calypso, la 5o metri de Saras Sons, unde dupa ce ne-am cazat un sejur la Saras Sons ne-am dat seama cat lux este la Calypso cu bani mult mai putini.

De ce sa-ti fie bine cand se poate sa-ti fie rau? In fiecare an venim la Herculane la inceputul verii de 3-4 ori. Am facut prostia sa rezervam un apartament si la Saras Sons cu plata unui avans. Ei stiu de ce solicita acest avans si acum stiu si eu. La apartament ferestrele dau in holul de acces in camerele hotelului si nu au legatura cu exteriorul. Baia avea legata instalatia wc-ului cu sarma care dupa doua folosiri s-a rupt si am fost nevoit sa o leg si eu tot cu sarma. Podeaua este din scandura si cand mergeai prin camera scartaia Tv. cu anunturi locale. Un miros persistent de aer inchis. O singura masa am servit si nu ne-a mai trebuit alta (o jumatate de ora asteptare, sleita, putina, tacamuri dupa vremea lui bunicu""si scumpa.) Terasa despre care vorbesti are 5 mese cu 4 locuri din care una era ocupata de patron tot timpul si la ora pranzului soarele iti incalzeste mancarea. Patronul, fost director pe la ALRO Slatina, probabil ca este invatat cu ploconelile si asta asteapta si de la turistii care ii aduc bani. Ca sa goleasca, sa curete piscina si sa o umpla la loc ii trebuie mai multe zile. Poate ai vazut o persoana care este paznic de noapte, in zori avea o plasa cu care aduna mizeria care plutea si ziua era salvamar dar nu stia sa inoate ) Si sezlongurile nu sunt pentru plaja ,nu se pot rabata,probabil sa aiba mai multi turisti loc pe ciment

Concluzia?? afara gardul inäuntru leopardul...

ascent [25.05.13 19:01:00] »

@lupul negru... nu stiu de ce tot insisti pe notiunea de "hostel" si nu stiu de ce tot am impresia ca ai mai scris si cu alt nick... [***] (editat webmaster)

Eu am postat suficiente poze din care sa-si poata da seama oricine cate locuri are restaurantul si cate mese terasa. Din punctul meu de vedere, esti cat se poate de liber (a) sa-ti exprimi optiunea pentru un anumit spatiu de cazare, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma acuzi mereu si mereu pe mine ca nu am scris corect sau ca am fost in alta parte... Pozele demonstreaza ca acolo am fost si nu la alt... "hostel"...

Impresiile tale despre Calypso nu le vad ...sau poate nu stiu eu sa le caut ..

webmaster [25.05.13 19:49:49] »

Eu cu familia de cativa ani ne cazam la Calypso...; ...dupa ce ne-am cazat un sejur la Saras Sons...

@lupul negru ne-am bucura să putem citi impresiile tale despre hotelul Sara'S Song şi pensiunea Calypso scrise ca articole (review-uri) noi. Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la medii mai reprezentative ale acestor destinaţii.

- - -

...am impresia ca ai mai scris si cu alt nick...

@ascent Astfel de supoziţii nu cred că îşi au rostul.

lupul negru [25.05.13 19:53:54] »

ascent; te rog nu te supara pentru ecou, sunt nou pe forum si peste cateva zile plec in Herculane. Intamplator am intrat pe impresii si am vazut review-ul tau fapt ce m-a determinat sa postez ecoul nefiind de acord cu ce ai prezentat tu. Am folosit acele fraze nu pentru a te supara ci din contra am ramas dezamagit de felul in care ai prezentat calitatile acestei locatii crezand ca ai facut cumva o confuzie. Daca nu am fost de acord cu tine asta nu inseamna ca trebuie sa-mi inchizi gura acuzindu-ma ca as folosi alt nick. Crezi ca ce ai postat este atat de important in siguranta nationala incat sa-mi schimb nick-ul sa nu ma descoperi?? Daca citeai cu atentie ecou-ul postat de mine observai ca sunt suparat pe mine ca am facut greseala sa renunt la o cazare la Calypso pentru ,,cioara" de pe gard de la Saras Sons. Citeste si celelate impresii despre Saras Sons si nu mai fi suparat pe mine. Iti doresc sejururi placute la Saras Sons

P.S.

.Ai observat ca nu am comentat despre celelalte impresii care intradevar sunt asa cum le-ai expus

ascent [25.05.13 22:03:22] »

@webmaster: ok... eu una ma retrag... deja este evident, asa ca nu are rost sa continui... Seara frumoasa tuturor!

alinarez, any*, ascent, domidoc, lupul negru
Alte impresii din această RUBRICĂSara's Sons Hotel & Hostel:

• pagină generată în 0.041982889175415 sec