ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2020
ÎNSCRIS: 13.06.18
JUL-2019
2 AD. + - COPII -- v: -

Villa Angela – o oază de liniște

Hotărât pe destinația Lefkada, am căutat cazare încă din luna februarie. Nu aveam preferințe, dar parcă ceva mă trăgea spre sudul insulei! Și chiar așa a fost: după ezitări și chiar o anulare de rezervare, am găsit, nu mai știu cum, adresa de e-mail a Angelei, proprietara vilei cu același nume din Vassiliki.

I-am scris ce doresc, mi-a făcut o ofertă, astfel încât la sfârșitul lunii eram fericiții “proprietari” ai unei camere cu chicinetă (condiție obligatorie!). 12 nopți cu 45 euro/noapte ni s-a părut un preț bun pentru perioada aceea de vacanță (a doua jumătate a lunii iulie). Singura condiție a gazdelor a fost virarea a 100 euro în contul lor.

Plecați dimineața din Macedonia de Nord, intenționam să mai poposim o noapte în zona Tyriei, mai ales că zvonurile privind orele de așteptare la granița cu Grecia se înmulțeau! N-a fost deloc așa, la Gevgelia am trecut în 10-15 minute, Salonicul nu era departe, apoi am pilotat pe Egnatia Odos și frumoasa ei salbă de tuneluri. Ajungem în zona Ioanninei și realizăm că Lefkada nu e departe, așa că trecem în insulă, iar după coborârea pe coasta de est a acesteia ajungem la destinație. Villa Angela e situată într-o zonă liniștită a așezării, vis-a-vis de singura stație BP din localitate. Chiar la intrarea în curtea proprietății e un magazin de articole de plajă, al gazdelor, în care l-am găsit pe fratele Angelei. I-am explicat că am ajuns cu o zi mai devreme și vrem să ne cazăm, dacă e posibil, tot acolo. A plecat să vadă care e situația, scuzând-o totodată pe sora sa, care, însărcinată fiind, se odihnea.

Simpaticul Yorgos revine în câteva minute cu o veste bună: camera repartizată era deja disponibilă, așa încât nu ne-a rămas decât să cărăm bagajele de la mașină!

Sub denumirea de Villa Angela funcționează un studio, cu mai multe corpuri situate într-un cadru pitoresc: foarte multă verdeață, flori și arbori caracteristici climei mediteraneene, multă liniște. Ici colo, câte un hamac prins între doi copaci, sezlonguri “aruncate” ca niște pete de culoare pe gazonul impecabil tuns de tatăl Angelei, care robotește cât e ziua de lungă prin toată proprietatea.

Parcarea e gratuită, în spațiul de la intrare, pe iarbă, tot seniorul familiei fiind cel care dirijează, când e prezent, modul de aranjare al vehiculelor.

Camera noastră s-a nimerit a fi la parter, într-un corp de clădire cu un etaj, se pare că am avut și ceva vecini (sic!) pe care însă nici nu i-am simți, antifonarea și dispunerea camerelor făcând ca zgometele să nu deranjeze pe nimeni.

E drept, dimineața noi ne trezeam imediat după ora 6 a. m. (deh, ca bătrânii!) luam micul dejun pe terasa din fața camerei, plecam spre plajă cel târziu la 8 și reveneam după-amiaza sau seara.

Camera a fost spațioasă, cu TV (foarte puțin folosit), aer condiționat (imperios necesar, și-a făcut datoria cu brio), baie cu grup sanitar și duș și o chicinetă utilată cu tot ce e necesar: frigider, plită electrică, veselă, chiuvetă (apă caldă), etc. Nu e punctul meu forte bucătăria, dar nu mi-am auzit consoarta plângându-se de ceva, rezultă că totul a fost O. K. ! Vecini cu Villa Angela sunt două cafenele-patiserii cochete, la una dintre ele (al cărei client am fost zilnic) aprovizionarea cu diferitele sortimente de pâine și produse ale patiseriei locale făcându-se imediat după ora 6, astfel încât plecam la drum cu marfă proaspătă și aromată! Plus că nici cafeaua nu era de neglijat!

Prea multe nu ar mai fi de spus, doar că Angela și familia ei îți stau la dispoziție, oricând, cu sfaturi și sugestii, că după două-trei zile am vrut să-i plătesc restul sumei, dar m-a refuzat politicos, plata urmând a fi făcută în penultima zi.

Ah, da: fermecați de tot ce a însemnat Lefkada am vrut să prelungim șederea cu încă două zile! I-am spus Angelei care, din păcate, nu a mai putut să ne ofere decât o noapte în aceeași cameră! A fost bine și așa, inițial am intenționat 12 nopți și au rezultat 14 până la urmă!

Dacă viața va face să mai ajungem vreodată în frumoasa Lefkada, nu voi ocoli Vassiliki și Villa Angela! Vacanțe la fel de frumoase să aveți!

Trimis de Artiglio in 13.02.20 12:47:57
Validat / Publicat: 13.02.20 13:54:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Artiglio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Villa Angela - detaliu

webmasterX [13.02.20 13:06:24] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Villa Angela, VASILIKI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmaster [13.02.20 13:54:42] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂVilla Angela: