ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2020
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
FEB-2020

Dream by Sole D'Italia – un local interesant în Drumul Taberei

Unde ne mai întâlnim și m-ai mâncăm sau gustăm ceva în cartierul Drumul Taberei? Ei bine, zilele trecute am intrat într-un restaurant pe care îl știu de câțiva ani de zile, dar nu avusesem încă ocazia să îl testez. Nu am stat prea mult pe gânduri atunci când am ales acest loc, poziționarea în cadrul cartierului și părerile/notele bune de pe Internet m-au convins (cum se face oare că atunci când citești impresii despre un loc îți sar în fața ochilor mai întâi cele nefavorabile?).

Poziționare și acces. Restaurantul menționat în titlu s-a deschis acum circa 10 ani într-un spațiu generos, verde, lângă un bloc de garsoniere situat în apropierea zonei Favorit. Adresa administrativă este: Drumul Taberei nr. 28; site-ul oficial îl găsiți la adresa web: dreambysole.ro. Locuri de parcare există la marginea trotuarului sau chiar pe trotuar, cum am văzut că „se poartă”. Este accesibil și cu mijloacele de transport în comun, stația „Favorit”.

Descriere. Să vă spun în două vorbe cum e împărțit acest local: în primul rând veți trece printr-o terasă exterioară de mare capacitate, circa 250 de persoane, apoi veți pătrunde în bistroul care poate primi până la 80 de clienți. Terasa e deschisă total pe timpul verii și beneficiază de un bar exterior și un mic loc de joacă pentru copii; în anotimpul rece o parte din terasă e acoperită fiind dedicată fumătorilor. Bistroul e drăguț, colorat, ornamentat cu obiecte vechi la intrare și împărțit cumva în câteva „separeuri”, deși întreg spațiul e deschis. Mobilierul e din lemn, există și o serie de canapele pe câteva laturi, o mare parte din pereți sunt placați cu scânduri colorate, becuri de diferite formă atârnă din tavan.

Meniu și comandă. Am ocupat o masă în apropierea geamurilor mari și am primit rapid meniurile. Era trecut puțin de orele amiezii și restaurantul începe să se anime ușor, ușor. Cei 4 chelneri tineri fac față acum comenzilor din interior și exterior, dar mă gândesc că vara atunci când terasa e mai plină s-ar putea să meargă treaba ceva mai greu. Meniul nu e stufos, dar conține cele mai cerute preparate de obicei, grupate pe categorii specifice. Deși vorbim de un meniu internațional se observă cu ușurință specificul italienesc: bruschete, pizza, paste, pește și fructe de mare.

Deschidem masa cu răcoritoare și felurite cafele pe care le primim rapid în câteva minute. Câteva prețuri din această categorie: limonadă cu mango (400 ml/14 lei), suc carbogazos (250 ml/7 lei), espresso lung (8 lei), frappe vanilie (14 lei), caffe latte (12 lei), apă minerală (750 ml/11 lei). După ce am răsfoit meniul ne-am hotărât să abordăm drept fel principal câte o salată Caesar (25 lei), quesadilla de pui (29 lei) și tortelini al forno (29 lei). În circa 20 de minute preparatele solicitate au sosit, porții potrivite, plating drăguț, gust normal. Drept desert am încercat cheesecake și tiramisu (15 lei/porția).

Concluzii. Prânzul degustat la Dream a fost unul plăcut, normal, nimic ieșit din comun. Vorbim despre un restaurant de cartier cu servicii bune, prețuri medii, personal amabil în momentul vizitei noastre (de exemplu am fost anunțați din timp că au probleme tehnice la plata cu cardul). Pe timpul verii cred că e plăcut să bei o bere la umbră pe terasă la Dream în mijlocul unui grup de prieteni.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 12.02.20 08:27:13
Validat / Publicat: 12.02.20 08:58:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Cheesecake cu floricele naturale.

Dan&Ema [12.02.20 09:13:55] »

@tata123:

Ma intreb daca are vreo legatura cu Sole d’Italia deschis pe Virtutii despre care am scris pe AFA si unde am serbat implinirea a inca unui an de viata la sfarsitul lui 2019. A fost FB mancare, serviciile mai cu minus.

La Sole din Drumul Taberei am servit niste cafele atunci in asteptarea unor acte de cumparare de la notar cand eram in proces de mutare din Drumul Taberei in Militari.

Am vazut si ca are o nota buna pe saituri.

Felicitari pentru articol. Si util.

Numai bine! ????

tata123 🔱 [12.02.20 10:12:26] »

@Dan&Ema: Mulțumesc pentru ecou. Cred că cel puțin la un moment dat cele două restaurante au avut legătură, având în vedere vechea siglă a localului din strada Virtuții care apărea în titlul restaurantului Dream. După rebranduirea lui „Sole d' Italia. Urban italian kitchen” nu știu ce să mai zic - specificul e același, decorurile seamănă...

Numai bine!

Zoazore [12.02.20 15:28:30] »

@tata123: Fix asta am vrut si eu sa-ntreb, dar Dan a fost mai rapid!

Legatura sau nu, e un loc tare dragut si bine venit in cartier!

Sa va fie de bine!

mishu [10.04.20 20:47:04] »

@tata123:  Da, un local placut cu produse apetisante si preturi decente, felicitari, votat cu mare drag.

Dan&Ema, mishu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: