ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2010
ÎNSCRIS: 14.03.10
AUG-2010
3 AD. + 1 COPII

Nunta de pe insula

Intr-o zi eu si familia mea, fiind in vacanta in Grecia, in insula Zakynthos, am fost sa vizitam statiunea Laganas, statiune forte a insulei, in cea ce priveste distractia. Am fost foarte incantati de statiune, de plaja, care avea nisipul foarte fin, iar apa era ca in restul statiunilor, foarte curata. Dupa ce ne-am pus prosoapele pe nisip (cea ce am asteptat foarte mult, ca deja ma plictisisem de sezlong) am intrat in apa si eram un pic nedumeriti din cauza ca nu vedeam ceva. Nu vedeam o insulita despre care stiam foarte multe si stiam ca este superba. Am incercat sa ne relaxam inotand in apa cristalina, iar spre uimirea noastra am zarit un pod indepartat. Imediat ne-am dat seama ca acolo este insula Agios Sostis. Aveam impresia ca insula Zakynthos ii intinde mana acestei insulite sa nu se indeparteze in larg deoarece nu vroia sa o piarda!

Nu am stat mult pe ganduri, ci ne-am dus imediat catre insula din departare. Pe drum ne tot gandeam ce ne va putea oferi aceasta insula si cum va fi acolo. Eram curiosi! Eu, va spun sincer, ca nu mi-am imaginat-o chiar atat de frumoasa si in acelasi timp atat de exotica. Dupa ce am trecut poduletul care leaga insula Zachynthos de insulita Agios Sostis, pod care parca era scos dintr-un basm, am ajuns! Am urcat pe niste scari, in dreapta noastra erau stanci, iar in stanga noastra se vedea marea si intreaga plaja a statiunii Laganas. Dupa ce am urcat acele trepte trebuia sa platim cate 4 euro de persoana si am primit cate un tichet cu ajutorul caruia puteam servi o bautura racoritoare. Am mers inainte si am ajuns la alte scari care de data asta mergeau in jos, dupa ce am coborat am ajuns la un bar foarte dragut si cochet. Acolo am putut vedea din alt unghi fermecatoarea Mare Ionica, iar in departare se vedea insula Marathonissi, numita si insula broastelor Caretta-Caretta.

Locul unde era amenajat barul era foarte aproape de apa, se putea face si baie si plaja, iar insula avea un decor minunat, niste bucatele albe de panza, care atarnau si se miscau in adierea vantului si creau un “vals” minunat care se asorta cu peisajul.

Dupa multe priviri pline de curiozitate ce ne-a oferit aceasta insulita, ne-am asezat la o masa servind un suc natural. Ne-am simtit foarte relaxati, cand deodata am simtit o oarecare agitatie! M-am uitat in jur, nu puteam sa inteleg ce se intampla, a sosit o barca, iar doua persoane au inceput sa descarce tot felul de lucruri cum ar fi: buchete de flori, lumanari, scaune, covor rosu. Dupa aproximativ 15 min. ne-am dat seama despre ce era vorba, o nunta pe aceasta mica insula fermecatoare!

Deodata s-a auzit o melodie sentimentala iar pe scarile pe care am coborat si noi, a coborat o mireasa, care impreuna cu natura, au creat o imagine coplesitoare! Nunta s-a desfasurat foarte frumos intr-un cadru minunat iar razele soarelui mangaiau cu drag minunata atmosfera a nuntii.

Pe aceasta insula se organizeaza sambata “white night”, unde fiecare persoana care intra trebuie sa fie imbracatea in alb si cu ajutorul luminilor se creaza un spectacol al luminilor foarte interesant! Am fost foarte bucuros ca am nimerit sa vedem nunta pe acesta insula superba. Cred ca a fost prima nunta vazuta de mine in aer liber. As da orice sa mai pot ajunge sa ma intalnesc din nou cu peisajul ce ni l-a oferit insula.

Imaginea nuntii aceleia pe care am vazut-o pe insula Agios Sostis, va ramane in mintea mea de copil, ca si ceva care seamana mai mult cu un film sau ca un vis frumos!

Trimis de adrian2010 in 24.06.10 13:26:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 O parte din insula Agios Sostis!

adrian2010AUTOR REVIEW
[24.06.10 15:13:21]

Va rog frumos sa-mi atasati acesta melodie

webmasterXY*
[24.06.10 15:24:09]

Done

[24.06.10 20:58:32]

Cred ca este bestial sa te casatoresti acolo sau pe oricare insula. Si eu am avut nunta in aer liber.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[24.06.10 21:16:46]

Alina scuze, nu ma pot abtine sa nu fac o gluma nesarata la comentariul tau: de ce, era biserica in constructie inca?

[24.06.10 21:48:46]

Nu, starea civila, la noi in Cluj, de cativa ani, vara, se face in Parcul Mare (central), religioasa la biserica, iar cheful, l-am avut pe o terasa superba.

De exemplu, la Motel Gilau, mirii pot avea parte, daca-si doresc, de o nunta ca in filme, starea civila, religioasa si nunta se fac acolo, nu mai mergi la sfat, la biserica, etc. Si se fac multe nunti asa.

[24.06.10 21:52:21]

Mi-as fi dorit sa fie si cununia religioasa in aer liber, dar nu s-a putut.

Te-am lamurit?

georgiana
[24.06.10 22:48:20]

Un vot si din partea mea, cel de-al 7 lea!

Ma bucur nespus cand citesc un nou subiect despre insula Zakynthos! Imi imaginez cata emotie ati tarit voi acolo, nestiind ca vine o nunta! Ma mir ca cei cu nunta nu au rezervat toata insula, ca oricum nu e mare! Am fost si eu acolo, in 2008 si mi-a placut foarte mult. Daca ai un binoclu, de la barul de sus, vezi si Dafni si Kalamaki, absolut tot golful Laganas!

Foarte tare poza nr 20,cu tipul in costum si-n tenesi!

Felicitari!

SI... VACANTE MINUNATE!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[08.07.10 23:06:31]

In primul rand ca tenesii sunt de firma asa ca...

Am fost si eu in insulita asta , e foarte deosebita si foarte mica , este proprietate privata si se numeste mai nou Cameo Island. Din pacate se inchiriaza cu totul si acum la orice eveniment privat insula se inchide pentru vizitatori.

Noi am prins deschis intr-o seara si am baut niste cockteiluri de genul sex on the beach destul de bune dupa ce am scos tona de gheata din pahare. In rest in alte doua ocazii a fost inchisa intrarea in insulita.

popescu.borsa*
[21.10.10 08:38:44]

Frumoasa ,,compunerea'' ta. Nu stiu ce nota ai primit la scoala, pentru ea, dar eu iti dau nota 400.

[07.10.14 03:00:51]

Mutat în rubrica "Zakynthos - locuri ,,must see", ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

danadana*
[25.10.14 17:36:26]

@ioncsovadrian - Superb, superb superb! Ati fost foarte norocosi sa va "iasa nunta"in cale. Asa am patit si noi cand am intalnit un spectacol la ALBA IULIA de care nu stiam initial. LOcuri superbe, privelisti inegalabile pt care va multumim.

[30.11.17 13:42:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Laganas» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Zakynthos]

adrian2010, Alina Morar, danadana*, georgiana, ionescunic, popescu.borsa*