ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2020
ÎNSCRIS: 21.08.11
FEB-2020

Hotel Atlanta, Viena – un hotel din alta epoca

Dupa ce am luat contact cu mijloacele de transport in comun foarte bine puse la punct, ajungand de la aeroport in centrul Vienei in 35 de minute, am bajbait doar o idee pana am gasit hotelul.

Este localizat foarte bine, la intersectia strazilor Wahringer cu Sensengasse, la doar aproximativ 2 km de centrul orasului, la nr 33-35, in apropierea statiei de metrou Schottentor (la aproximativ 800m), si in apropierea cladirii Josephinum (fosta Academie medicala si chirurgicala, actualmente Institutul pentru istoria medicinii, aflata in renovare momentan). Pe acest considerent al apropierii de centru l-am si ales.

Hotelul are o istorie lunga in spate, fiind construit in 1895, dar a fost renovat destul de recent, pastrand atmosfera inceputului de secol, dar aliniindu-se la confortul zilelor noastre.

Dupa ce ne-am speriat de usa automata care s-a deschis in fata noastra inainte sa apucam sa punem mana pe ea, am primit repede camera repartizata noua, cu nr 209 la etajul 2. Peste hol de liftul original - care trecea prin centrul scarilor marginite de balustrade din fier forjat si care nu se mai foloseste azi - este un lift nou, modern si silentios.

Am deschis usa si dupa ce am traversat un hol destul de maricel, printr-o arcada, am intrat in camera. O camera uriasa, cu tavan inalt, cu stucaturi, si pereti tapetati pana la tavan, cu tablouri cu Viena veche, mobilata cu mobila vintage bine intretinuta. Singurele doua semne ale prezentului erau televizorul plasma si caloriferul pus pe un perete.

Patul matrimonial era urias si el, cel putin 2x2.40m, plus ca mai era un pat de o persoana, astfel ca putea fi gazduita aici lejer o familie cu doi copii! Lenjeriile erau impecabile si calcate. Baia era destul de spatioasa, cu dus, prosoape si produse de igiena, plus uscator de par.

Pe hol, pe interiorul usii de la intrare, era postat un mesaj despre securitatea in camera, si despre hoti. Tot acolo era si un dulap urias, pana aproape de tavan, in care erau perne si paturi suplimentare, un seif, umerase destule si o aeroterma, ca si cum ar mai fi fost nevoie de caldura suplimentara, in conditiile in care camera era foarte calduroasa deja. Podeaua era mochetata si scartia sub picioare semn ca era cea originala pe sub mocheta. In dulapul pe care statea televizorul era un minibar destul de dotat.

Coborand pe scari, la mezanin am regasit o camera mare deschisa, ca un living, ca o camera de oaspeti, cu peretii acoperiti pana la tavan cu lambriuri de lemn, cu tablouri mari, cu semineu, luminata de candelabru, in care probabil pe vremuri, gentlemanii isi fumau pipele in timp ce puneau tara la cale. Si aici singurul lucru al prezentului era un televizor plasma.

Internetul wi-fi a fost fara costuri si la o viteza foarte buna. Parcarea exista, dar se face pe alta parte a hotelului si nu am verificat.

De la geam vedeam toata strada si intersectia dintre Wahringer cu Boltzmanngasse, si desi tramvaiele circulau foarte des (cam la 2-3 min), zgomotele erau absorbite de ferestrele termopan care izolau foarte bine fonic. De altfel, toata zona era linistita, la o aruncatura de bat de centrul animat si zgomotos.

In cladirea hotelului, la parter, cu intrare separata, este un local numit Forky’s, unde poti manca o salata, iar in apropiere sunt mai multe restaurante, localuri si cafenele. La ora la care am ajuns noi, dupa 18.00, nu am mai gasit prea multe deschise, ajungand pana la urma la Noodle King, unde am mancat “nudalsi” cu pui crocant si cu creveti. In apropiere este si un parc micut, numit Arne Carlsson.

Foarte usor, fiind foarte aproape, se ajunge pe jos intr-o plimbare la Biserica Votiva (impresionanta si imposibil de ratat), Opera Volksoper, muzeul lui Sigmund Freud (pe care nu o sa-l gasiti in parcul cu acelasi nume!), Strudlhof (palat si hotel ), Palatul Liechtenstein Garden si parcul aferentdar si la Strudhofstiege, pe care noi l-am ratat, pe motiv de intuneric :) , toate intr-un cerc cu raza de 650 m.

De la receptia hotelului, cu program non-stop, am luat o harta foarte bine pusa la punct, cu care ne-am descurcat foarte bine pe traseu.

Trimis de vulpe mihaela in 05.02.20 11:58:05
Validat / Publicat: 05.02.20 14:36:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Strada hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.27 EUR pe cameră

[05.02.20 12:24:47]

Mutat în rubrica "Atlanta Hotel, VIENA" (nou-creată pe sait)

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
    [05.02.20 12:30:45]

@webmasterX: Este ok, Multumesc.

[05.02.20 14:37:13]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

roth
    [08.02.20 22:06:27]

O cazare frumoasa si accesibila, bine situata si cu dotari frumoase. Este de retinut.

Vacante minunate

[26.03.20 22:58:06]

@vulpe mihaela: Un hotel ok la un pret ok, deci merita retinut.

Felicitari, votat cu mare drag.

mishu, roth, vulpe mihaela