ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2020
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.01.08
JAN-2020

Malta: Tliet darbiet: lva! = Malta, de trei ori: da!!!

Motto:

„In călătorii de orice fel oamenii sunt mai buni. Sunt mai deschiși, vor sa comunice. Au mintea mai deschisă, mai liniștită, știu ca fiecare loc din lume are frumusețea lui și merg sa respire alt aer, sa înțeleagă alta cultura, sa guste alta mâncare, sa vadă alți munți și alte mari. Și se întorc de acolo mai bogati”

Ideea de a vizita Malta o aveam de mult dar încă nu-i venise rândul. Când am dat peste niște bilete ieftine de avion am zis: acum este momentul Maltei!

I-am făcut o surpriza soțului de ziua lui și am avut o super vacanța în doi așa ca de 19 ani de când ne cunoaștem :).

Ponturi și informații utile

Cazarea am ales-o în zona Gzira - Sliema și a fost excelenta (voi detalia separat)

De la aeroport am luat autobuzul X2 către stația Ponsoby, atenție aplicatiile de călătorii arata capătul de de linie la San Giljan (Saint Julian) dar de fapt puteți merge mai departe cu acleasi autobuz nu trebuie sa coborâți și sa luați altul.

Așadar după aproximativ 50 minute am ajuns în stația Ponsoby din apropierea hotelului unde aveam cazarea.

Biletul se cumpăra de la șofer contra sumei de 1,5 eur (preț de extra sezon).

Tot din aeroport puteam lua TD2 care este un autobuz express în sensul ca nu ocoleste și nu oprește în enspemii de statii ca precedentul dar la acesta biletul costa 3 eur /persoana și în cazul nostru trebuia sa așteptam încă 30 min ca sa plece: x2 pleacă din ora în ora la fix și Td2 din ora în ora la și jumătate.

Nu am optat pentru cardul de călătorii deoarece noi de regula mergem mult și pe jos așa ca nu am considerat ca ni se potrivește, dar va voi scrie câte ceva despre acest card (tallinja card): transport nelimitat 7 zile, un tur Hip on Hop off sau o călătorie în insula Comino, 2 călătorii cu Valetta ferries. Transportul este nelimitat în insula Malta și în insula Gozo precum și pe autobuzele care circula noaptea. Un card din acesta costa 21 eur. Copiii intre 4 și 10 ani achita doar 15 eur.

Mai exista varianta cardului de 15 eur (redus de la 24 eur) care este valabil pentru 12 călătorii și poate fi împărțit cu alta persoana. La achiziționarea cardurilor primiti și o harta gratis. Pe noi transportul pentru 5 zile ne-a costat 27 eur/2 persoane/ 18 călătorii.

Biletul de autobuz are o valabilitate de 2 ore din momentul achitarii la șofer puteți schimba câte autobuze doriți în cele 120 minute.

Cum am împărțit cele 4 zile și jumătate?

• În a doua jumătate de zi după check în am plecat la masa.

Am ales Moo’s Kebab Turkish Restaurant (The Strand, nr 177, Gzira). Aici ne-a intampinat o profesionita de chelnerita careia meseria i se potrivea manusa: ne-a convins sa mâncam la ei: am optat pentru 2 frigarui de pui/ mixta (miel, vita, pui) cu 5 salate la alegere fiecare, 3 sosuri, cartofi prajiti și doua beri locale: Cisk. Nota de plata: 29 eur. Mâncarea a fost buna și portiile „ca la turci” adică :) marinimoase!

După masa am plecat la mall!!! adică la The Point Shopping Mall din Sliema, aflat la 1,6 km de localul turcesc. Pe drum am luat pulsul locului, sedinta foto, am admirat marea, bărcile, oamenii... ce frumoase toate.

• A doua zi am luat autobuzul din stația Ponsoby către Domul din Mosta.

Precizez ca pentru transport am folosit de fiecare data aplicația Moovit care ne informa în cât timp soseste, ce autobuz trebuie sa luam și la ce stație trebuie sa coboram doar ca necesita conexiune permanenta la internet și consuma ceva baterie dar merita! Și acum netul este si ieftin și la discretie deci clar recomand acesta aplicație!

Domul din Mosta orar: Luni-Vineri 09.30-17.30, Sâmbăta:09,30-17,30, Duminica: 12,00-16,30, tarife: 2 e Bazilica, 2 e adapostul subteran din al 2-lea război mondial (Shelter), 3 e urcatul „ mai în vârful Domului „ și admirarea interiorului de acolo, copiii sub 12 ani insotiti de un adult intrau gratis.

Oferta specială: 3 e Bazilica+adapostul subteran sau 5 e toate trei: Bazilica, adapostul și vizita la etaj.

De la Mosta am plecat pe jos către Mdina (5 km). A fost interesant drumul presarat cu plantatii de capsuni (în ianuarie, pare de necrezut), iarba verde, floricele galbene și mulți cactusi. Singura problema a fost lipsa trotuarului pe alocuri dar nefiind trafic intens ne-am descurcat.

În Mdina am făcut un scurt popas la o cafenea: 2 espresso și 2 sucuri (0,5 L) 6 eur.

Mdina Catedrala&Muzeu orar: Luni-Sambata: 09,30-16,45. Duminica (doar catedrala):15,00-16,45. tarif adulti: 10 eur, studenți și seniori: 8 eur, copii sub 12 ani: gratis. Biletele se cumpăra de la muzeu aflat vis a vis de catedrala. Trenuletul care strabate 3 orase: Rabat, Mtarfa și Mdina (partial) se ia din stația de autobuz (urmăriți indicatorul Train sightseeing) și pleacă din ora în ora, ultimul fiind la 16.00. Călătoria durează 30 min și costa 6 e de adult respectiv 4 e de copil. Turul Mdinei îl puteți face și cu o caleasca foarte frumoasa la pretyl de 35 eur/4 persoane maxim și durează 30 minute.

La plecare am luat autobuzul de lângă Mdina Gate și am coborat la stația Bombi 2, alegand să mergem pe jos către hotel (3,5 km) admirand astfel superba zona Msida Yacht Marina. Într-un parculet am găsit niște narcise micute inflorite, va dați seama ca ziua a devenit și mai frumoasa din acel moment!

• A treia zi am plecat către Gozo. Autobuzul are capăt de linie la Cirkewwa, drumul pana aici este foarte frumos, dureaza cam 1ora și jumatate, soselele sunt mai late în aceasta parte a insulei Malta.

Un bilet dus întors la ferry costa 4,65 eur de persoana, la ducere biletele nu sunt verificate pe principiul ca oricine se duce trebuie să se și întoarcă (are valabilitate un an) dar la întoarcere biletul trebuie validat. Drumul pana în Gozo durează 20 minute. Tot procesul este foarte bine organizat și toate anexele: sala de așteptare pt ferry, toaletele, feribotul în sine, toate sunt curate și bine intretinute... ca la maltezi :)

Un bilet la ferry costa 1.15 e pentru copii iar cei care pleacă către insula Malta dupa ora 20.00 au tarif redus la 4,05 eur. Tarifele aceste sunt valabile pentru low season, și ferry circula la interval de 45 min. In sezon probabil se modifica ușor și prețurile și frecventa.

Ajunsi în Gozo am luat un tur Hip On Hop Off ca sa vedem cât mai multe pentru ca insula desi mica este ofertanta și timpul trece repede mai ales iarna când se întuneca și devreme. Turul a costat 18 eur de adult (de copil costa 10 eur) și include ambele trasee cu 13 opriri în total. Nu aveți timp sa va opriți la toate dar alegeți ce va interesează ma mult. La fiecare 45 min trece alt autobuz în care va puteți urca. Noi am coborat la Victoria, Savina Creativity (produse locale cu degustare gratuita la unele) Xlendi un sat pescaresc fermecător, Ta Pinu, Marsalforn (13 eur: doua sandvisuri, un suc, o cafea și o prăjitura mare și buna) un alt sat pescaresc unde am așteptat 20 min să ne incalzeasca niște sandvisuri încât era sa pierdem și autobuzul :)) era foarte ”inceata” doamna care servea în conditiile în care eram 4 clienți toți!

Am regretat ca nu am coborat la Ramla sa vedem nisipul dar se pornise un vânt teribil și fiind așa descoperiți în autobuz nu ne mai ardea de nimic. Rămâne pe data viitoare!

• A patra zi am luat autobuzul către Valetta, am coborat chiar lângă fantana Triton și am luat-o la pas pe Republic Street pana am ajuns la Fort Elmo și la Muzeul Războiului pe care le-am și vizitat contra sumei de 10 eur/persoana. Ne-am îndreptat apoi către Lower Barrakka și am poposit chiar la intrare pentru a ne energiza cu doua cafele și doua sucuri (6 eur în total). Am ajuns apoi la Upper Barraka și la Saluting Battery și pt ca mai aveam timp pana la salva de tun de la ora 16.00 am mers sa mâncam iepure maltez cum dorea soțul la o carciuma aflata lângă Lower Barrakka. Iepurele sub forma de tocanita și pastele mele cu nuci pisate, capere, somon și muguri de pin plus doua pahare de vin ne-au costat 37 eur dar mâncarea nu a fost pe gustul meu... iepurele zice soțul ca parea reincalzit iar tagliatelele aveau prea multe arome care nu au mi-au fost pe plac.

Ajunsi la Saluting Battery am urmărit mica demonstrație de sus dar dacă vreți sa fiți în miezul actiunii plătiți câte 3 eur și veți sta mai lângă tunuri însă părerea mea este ca se vede mai bine de sus acolo unde este și gratis.

Fiind sâmbăta Valetta mustea de oameni ieșiți la plimbare sau la cumpărături fiind și perioada reducerilor. Mergând către biserica anglicana St Paul am nimerit în mijlocul unei procesiuni religioase cu fanfara live și câteva feţe bisericesti.

In sezon cand este aglomerat puteti traversa cu ferry din Sliema in Valetta scapand astfel de imbulzeala din autobuze. Statia este putin mai jos de catedrala St Paul, o calatorie costa acum 1,50 eur sau 2,80 eur dus intors, drumul dureaza 5 minute si frecventa este de 45 min.

• A cincea zi si ultima am facut check out la 11.00 si am plecat pe jos din Gzira 4 km pe malul marii catre St Julian – Spinola Bay. Zona de promenada este foarte frumoasa, linistitoare si energizanta. Din Spinola Bay, statia Ross am luat autobuzul catre Valetta si din autogara Valetta altul catre Marsaxlokk. Am ajuns in satul cu Luzzu dupa amiaza cand piata de peste se terminase, comerciantii strangeau standurile ambulante pentru ca fusese un targ in acea zi. Am hotarat sa mancam la Skuna aflat in capul satului chiar peste drum de statia Alka de unde urma sa luam autobuzul direct catre aeroport.

La Skuna am luat un platou pescaresc de 2 persoane si o sticla de vin. Platoul a fost imens intr-adevar insotit de salata verde, cartofi prajiti, un fel de cartofi la cuptor, legume la grill: morcovi, broccoli, toate puternic condimentate cu de toate... posibil influente arabesti... oricum mult prea multe arome amestecate... nici vietatile marine nu mi-au fost pe plac fiind fierte in vin, insa sotul s-a declarat multumit de preparat! Nota de plata 57 eur.

Am primit din partea casei traditionala paine cu unt si cate doua bruschete... din nou... influente gatronomice... de peste tot.

Temperatura a fost in primele zile de 14-15 grade si am avut parte de mult soare, vant am avut doar in a doua parte a zilei in Gozo, iar in ultimele zile temperatura a crescut spre 16-17 grade si mi s-a parut excelenta deci dupa mine aceasta este temperatura ideala. Noaptea temperatura nu coboara sub 11 grade. Recomand imbacaminte anti vant si crema cu factor de protectie, soarele este al naibii de arzator chiar si in ianuarie!

• Cateva idei de excursii optionale: Tur cu autobuz City Sightseeing: 20 eur adult/12 eur copil,

Tur Hop on Bus+croaziera pe mare: 25 eur adult, 15 eur/ copil.

Tur Gozo cu pranz inclus si preluare de la hotel: 60 eur adult, 37 eur copil. Jeep safari in Gozo cu pranz si ferry inclus: 70 eur adult. /55 eur/copil.

Excursie in Sicilia (Etna, Taormina, Pozzallo): 129 eur adult/97 eur copil.

Excursie Comino (Laguna albastra) 25 eur adult, 10 eur copil etc...

• cateva preturi: magneti de la 1 la 3 eur bucata, apa 2 L: 1,40 eur, Kinnie bautura acidulata locala aromata (aduce cu un bitter dar nu chiar asa amar) 0,5 L: 1,90 eur, bere locala Cisk la 0,5 L: 2,75 eur, prajituri in Sliema de la 3 la 3,5 eur bucata, sticla de vin 7-11 eur. Preturile produselor difera usor de la un supermarket la altul.

Acesta a fost voiajul nostru maltez, sau cum sa descoperi o particica dintr-o tara in aproape 5 zile.

Micuta Malta este plina de istorie si incantatoare (si) iarna iar celor care ati fost acolo va spun: norocosilor!!! iar celor care intentionati sa va duceti sau aveti dubii daca sa (nu) mergeti va spun:

“Ieqaf taħseb! Mur! ” — Nu te mai gandi! Du-te!

Trimis de indiralisa_26 in 29.01.20 14:38:47
Validat / Publicat: 29.01.20 15:53:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 1959 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In Xlendi, Gozo

[29.01.20 17:16:06]

krisstinna
[29.01.20 17:23:50]

@indiralisa_26: Excelent articol, plin cu energie pozitivă și bucurie!

Mulți ani fericiti împreuna!

Mă bucur sa văd ca au terminat fântâna din Valetta, e foarte frumoasă.

Malta este o minune, indiferent de anotimp, o destinație pe gustul meu, deloc scumpă, cu obiective spectaculoase.

I-a plăcut soțului surpriza (călătoria)?

[29.01.20 17:33:22]

@webmaster: Mulțumesc!

[29.01.20 17:40:53]

@krisstinna:Mulțumesc mult! Ma bucur ca am reușit sa transmit energie și bucurie! Ne-am simțit foarte bine și ne-a plăcut foarte mult!

La vreo doua zile după ce am ajuns in Malta soțul mi-a spus ca surpriza nu l-a încântat la început: “ hmmm, ce poate sa fie așa interesant in Malta? ” Dar nu a zis nimic nedorind sa ma supere... ulterior văzând cât de ofertantă este Malta mi-a mulțumit pentru surpriza!

crismis
[29.01.20 18:03:07]

@indiralisa_26: Excelent articol! Și felicitări pentru surpriză, la cât mai multe!

Mi-am amintit cu drag despre excursia noastră în Malta, noi am stat o săptămână, într-un februarie. La fel, temperatura era numai bună de colindat, dar în câteva rânduri ne-a cam suflat vântul.

Ne-a impresionat teribil această insulița! Prima dată am zis ca soțul tău, că n-o să avem ce face o săptămână, iar la final ne-am trezit că n-am vizitat chiar tot ce ne-am propus... Mi-a rămas inima la Gozo (noi am apucat și Fereastra Albastră; la Xlendi în port am mâncat excelent) și la micul sat de pescari cu bărci colorate, Marxashlok... Pentru ele m-aș întoarce cândva, 3-4 zile în fiecare...

[29.01.20 19:00:14]

@crismis: Mulțumesc mult! Eu aveam Malta pe lista scurta dar prețul biletelor de avion ma cam demoraliza! In cele din urma am zis ca se poate vizita de ce nu? și iarna! M-as întoarce peste câțiva ani sa viziteaz și restul și sa fac plaja și sa mai văd turcoazul ăla atât de odihnitor al mării! Mi-a părut rău ca nu am mâncat in Xlendi, priveliștea aia din golfuleț nu o voi uita multa vreme de aici înainte, dar atunci când am ajuns nu ne era foame! Malta este poezie!

dianabzs
[11.02.20 12:00:16]

la finele lui martie mergem si noi in Malta. am gasit cardul de transport pe 7 zile in care este inclusa ori croaziera ori excursie cu hop-on hop-off la pretul de 38 euro, tu ziceai de 21 euro, o prietena a fost in ianuarie si tot 38 euro a dat pe el. 21 de euro cred ca este cardul doar pt transport fara excursii incluse.

[11.02.20 12:20:30]

@dianabzs: Buna, in statia de autobuz era afisat asa: 21 eur card transport nelimitat in Malta, Gozo si autobuzele nocturne, ulterior in autobuz am gasit afisat:card transport:

- nelimitat 7 zile, un tur Hop (sau o calatorie la Comino) plus calatorii cu Valetta ferries. Cel de 21 eur nu este valabil pe autobuzele expres: TD

La cel de al doilea afis din autobuz nu imi amintesc daca era si pretul precizat... probabil nu si eu am dedus ca este unul si acelasi

Pe net apare cardul ExplorePlus Meep care costa 39 EUR, nu 38 si include intr-adevar si cele mentionate de mine in review la alegere (https://www.publictransport.com. mt/en/bus-card-and-ticketing)

Deci nu am vrut sa dezinformez, probabil nu am fost suficient de atenta cand am notat.

Vacanta placuta sa aveti!

P.s exista si hoteluri care ofera gratuit o croaziera pe mare

[22.03.20 18:00:23]

@indiralisa_26:

Tânăr vreau mereu sa fiu! Sa trăiesc așa cum știu...

de aici porneste totul, de la cum gandesti, de la micile surprize pe care ni le facem la bucuria c care ne traim fiecare zi.

Si eu imi doresc sa vad Malta insa nu se stie cand va fi fi si acea zi, deocamdata calatoresc pe aici, ma bucur de multe locuri frumoase si de oamenii frumosi (asa ca tine) pe care ii intalnesc.

Foarte frumos totul, multe amanunte utile si recomandari turistice dar si culinare, felicitari, votat cu mare drag.

indiralisa_26PHONEAUTOR REVIEW
[22.03.20 20:03:06]

@mishu: Mulțumesc!

Avem in perioada aceasta timpul pe care Credem noi ca nu ajunge niciodată... alergând după lucruri materiale, după himerele “indispensabile “ confortului nostru... Trăind in bula noastră... Dorindu-ne mai mult și mai mult... in realitate am uitat sa ne bucurăm de lucrurile simple și cu adevărat importante..... viața, familia, prietenii.

Multa sanatate și sa auzim de bine @Mishu!

Diana55
[24.10.21 13:43:36]

@indiralisa_26 :

In luna decembrie anul acesta avem si noi planificata o minivacanta in Malta, cu ocazia zilei de nastere. Am citi cu mult drag tot ce ati scris si marturisesc ca mi-a placut foarte mult . De asemenea , multumesc pentru ponturi si informatii, noi avem cazare in Saint Julian si vom sta doar trei nopti.

Inca odata, multumesc de informatii si ma bucur ca i-a placut sotului surpriza!

Toate cele bune si vacante fumoase!

indiralisa_26PHONEAUTOR REVIEW
[24.10.21 14:49:04]

@Diana55: mulțumesc! Sa aveți călătorie frumoasa plină de amintiri de neuitat! Saint Julian are un vibe tineresc????l -am vizitat la pas... este foarte frumos! PS La mulți ani! ????

Diana55
[24.10.21 18:39:38]

@indiralisa_26: Multumesc frumos! Chiar daca nu mai suntem tineri, ne plac locurile frumoase si tineresti!

Numai bine!

crismis, Diana55, dianabzs, indiralisa_26, mishu