ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2020
ÎNSCRIS: 05.07.11
AUG-2018

Mai mult ca perfect

Studio Irene***& Altamar hotel****, staţiunea Pefki, insula Evia

Am rămas datoare cu review-ul pentru acest loc minunat din Pefki.

Pefki este o staţiune în partea de nord a Insulei Evia, cu multiple locuri de cazare, taverne cu preparate tradiţionale greceşti, care mai de care mai primitoare, baruri, cafenele, supermarket-uri, magazine de suveniruri. Portul de aici este punctul de plecare în excursiile opţionale către insula Skiathos.

De fiecare dată când am fost în Grecia ne-am simtit f. bine, dar aici a fost mai mult ca perfect şi asta datorită proprietarilor. Sunt deosebit de atenţi cu toti turiştii, nu simţi că stai într-un hotel şi atât. Eşti acasă la ei şi fac tot posibilul să te simţi extraordinar.

Studio Irene***& Altamar hotel****. Aceste două spaţii de cazare sunt luate la pachet pentru că, indiferent unde sunt cazaţi în complex (studio sau hotel), turiştii beneficiază de aceleaşi facilităţi extra (restaurant, mic dejun, piscină, parcare etc.).

Camera: Noi am stat la Studio Irene. Pe parcursul celor 14 zile, cât a fost sejurul nostru aici, am avut o cameră tripă, cu aer condiţionat, plasmă TV, acces gratuit wi-fi, seif. Camerele de la etaj au balcoane, iar cele de la parter cum a fost a noastră, au o terasă destul de generoasă. Iniţial am strâmbat din nas când ne-au dat camera la parter, că aveam impresia că nu se vede marea la fel de bine ca la etaj, dar m-am înşelat. Pe parcursul şederii noastre acolo, am constatat că numai pe sezlongurile de pe terasa noastră îşi făcea somnul de frumuseţe motanul portocaliu al complexului. Când ne întorceam „acasă” ne întâmpina cu un mieunat insistent, căci ştia că primea ceva de mancare. De asemenea, la streaşina de la terasa noatră îşi făcuseră cuib o familie de rândunele. Se spune că rândunica nu-şi face oriunde cuib. Şi asta ne-a adus un plus de bucurie.

Bucătăria: era de fapt acea chicinetă complet utilată aşa cum deja ne-am obisnuit la greci, (cuptor, plită, hota, frigider, vesela).

Baia: curată, cu duş, prosoape, uscător de păr. Curăţenia s-a făcut zilnic, cu schimbat de prosoape, lenjerie, etc.

Piscina exterioară: ok, foarte curată, cu sezlonguri şi umbrele, bar (de unde puteai comanda cafea, îngheţată şi se crea, pentru cine cina acolo, o atmosferă deosebită. Restaurantul de aici e cunoscut căci vin şi turisti din afara complexului şi asta pentru că, într-adevăr servirea, atmosfera şi preparatele sunt de excepţie.

Micul dejun: am beneficiat de micul dejun de tip bufet suedez, la restaurantul hotelului Altamar unde aveau fără nicio exagerare: diverse tipuri de cereale, gemuri, o miere excelentă din productia proprie (proprietarii au stupi), renumitul iaurt grecesc, cremwurşti, şuncă, salam, caşcaval, brânză feta, unt, lapte, ceai, cafea, prăjituri de casă, suc de portocale, omletă simplă sau cu cremwurşti sau o omletă cu roşii brânză şi tot felul de condimente, ouă fierte, pâine de vreo câteva feluri, foietaje, pepene şi alte fructe şi tot ce-ţi mai trece prin cap. Să vrei să mănânci din toate şi nu poţi. Ţin să precizez că în zilele când am plecat dimineaţa devreme, la Atena, am primit ceva la pachet pentru micul dejun (sandvichu-uri, ouă, prăjiturele).

Parcare: există locuri de parcare suficiente pentru toti turiştii. Pentru cei care sosesc cu avionul, se oferă transfer de la aeroportul din Atena sau Salonic.

Plaja: de la pensiune până la plaja din Pefki distanţa este de aproximativ 500 de m. Intrarea în mare este ok, dar plaja este cu pietricele. Turiştii beneficiază de umbreluţe şi sezlonguri în schimbul unei mici consumaţii (frappe, suc, etc).

Ce mai poţi face pe timpul sejurului în Evia/Pefki: de mers la plaja Elinika, insulele vulcanice Lichadonisia, la apele termale din staţiunea Edipsos şi, neapărat o zi la Atena. Avand sejur dublu am putut să mergem de două ori în Atena şi parcă tot nu a fost de ajuns. Am mai facut plajă şi în staţiunile apropiate de Pefki, Neo Pirgos şi Kanatadika (unde am ajuns cu taxi, tot cu ajutorul celor de la hotel care au vorbit cu un taximetrist ce ne-a dus la destinaţie şi la ora la care am convenit, ne-a adus înapoi).

Recomand cu mare drag hotel Altamar & Irene Studio.

Trimis de mulinita in 25.01.20 18:22:55
Validat / Publicat: 26.01.20 12:04:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1747 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mulinita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 cuibul cu randunele de la streasina terasei aferente camerei noastre.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20100 PMA (din 16 voturi)

[26.01.20 12:03:23]

Bună și această recomandare

Mutat în rubrica "Irene Studios & Altamar Aparthotel, PEFKI" (nou-creată pe sait)

[26.01.20 12:06:50]

@webmasterX: Mulțumesc frumos. Da, într-adevăr, este ok poziționarea pe hartă.

[26.01.20 12:11:32]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[26.01.20 20:01:18]

@webmasterX: Daca se mai poate o mica rectificare chiar in rubrica si anume: Studio Irene***& Altamar Hotel****. Mentionez că Altamar nu este aparthotel ci hotel de 4*. Multumesc

[28.01.20 19:21:11]

@mulinita: fiind o combinatie intre cele doua, si avand in vedere ca pe booking figureaza cu 3 * il pastram si noi momentan asa.

[28.01.20 19:52:45]

@webmasterX: am vazut si eu acum pe booking catalogarea de 3*, (noi de la agentie, am primit voucerul cu 4*) asadar puteti modifica. Ceea ce voiam de fapt sa rectificati, este faptul ca Altamar nu este aparthotel. Din cate stiu eu, notiunea de aparthotel, se refera la cu totul altceva. Multumesc.

liliana163
    [01.02.20 12:33:33]

Si eu am avut un sejur la Irene Studios. Camerele sunt foarte bine echipate, curate, cu o vedere uimitoare la mare si la piscina. Mancarea a fost foarte multa si buna. Personalul a fost extraordinar de amabil si saritor. E locatia perfecta pentru un sejur minunat. Cazarea este o bijuterie pentru Pefki.

[01.02.20 12:45:26]

@liliana163:

Si eu am avut un sejur la Irene Studios.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[01.02.20 14:03:54]

@liliana163: Intr-adevăr, cazarea este o bijuterie pentru Pefki. Nici eu n-o puteam spune mai frumos!

liliana163, mulinita