ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2020
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
NOV-2019

Restaurant Aleksandar, din nou foarte mulțumit

Unul dintre restaurantele de top ale orașului, un loc cu o ambianță plăcută și un decor de sfârșit de veac XIX dedicat regelui Alexandru I Karađorđevic pe care l-am mai vizitat odată acum vreo 5 ani și unde am vrut musai să revin pentru că mi-a plăcut foarte mult încă de atunci și am vrut să i-l prezint și lui iubi.

Am mers la ei mai spre seară, după o zi plină de relaxare prin piscinele de la Hotelul Izvor, așadar aveam și ceva poftă de mâncare...

Și acest restaurant este tot în centrul orășelului, se ajunge foarte ușor aici pe jos de la hotel sau din parcul Bukovička Banja.

Am luat loc la o masă în sala din dreapta bucătăriei (ceva mai mică); salonul „mare” era pregătit pentru ceva eveniment dar au lăsat-o pe iubi să-l viziteze când le-a spus că suntem din România și suntem mândri că Regina Maria a fost nevasta lui Alexandru... nici ea nu știa ce i-au mai povestit ăia pe-acolo... ;)

În fine, să revin la „cestiune”: vine un chelner și ne oferă meniurile, ne întreabă ce am dori să bem până ne hotărâm asupra comenzii și desigur, eu îi cer un shot de dunja; însoțit evident de sticla de apă plată.

De mâncat, am ales o ciorbă de vită și la felul doi un „șnițel Karađorđev” - un soi de cordon bleu dar de dimensiuni pantagruelice. Foarte bun, de altfel. A, și o salată de ardei copți. Tot cu usturoi. Și ca să putem „îndesa” mai mult „șnițel” la ghiozdane, am mai luat și câte un pahar de rose. Foarte bun și ăsta.

Serviciul, ambianța, mâncarea - totul de nota 20. Nu e de mirare că prin toate ghidurile de recomandări pentru restaurante din Aranđelovac e mereu în top 3.

Și aici se poate plăti cu cardul, au și wifi (tot netestat). E un local cu prețuri peste medie, dar sincer vă spun că merită fiecare bănuț!

Trimis de Dragoș_MD in 24.01.20 19:06:08
Validat / Publicat: 24.01.20 19:34:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Restaurant Aleksandar - mica terasă și „prispa”, acum pustii dar foarte căutate vara

doinafil [24.01.20 20:43:32] »

Cine și cui i-a povestit că...

... regina Maria a fost nevasta lui Alexandru...

Dacă-i vorba de Regina Maria a României, mama lui Carol al II-lea, ea nu a fost căsătorită decât cu Ferdinand.

Poate n-am înțeles eu bine ce ai scris mai sus!

Restaurantul ăsta arată foarte bine, interiorul este intim, plăcut, masa bine aranjată, îmi place! Cred că și gusturile mâncărurilor au fost OK! , altfel nu reveneai aici și nu dădeai nota maximă!

Felicitări pentru alegerea inspirată!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA [24.01.20 21:04:43] »

@doinafil:

Cine și cui i-a povestit...

Dacă-i vorba de Regina Maria a României, mama lui Carol al II-lea...

Poate n-am înțeles eu bine ce ai scris mai sus!

Mai mult ca sigur. Și tot mai mult ca sigur, nu ai citit impresiile mele despre Topola și colina Oplenac din acel orășel, loc de veci și de comemorare al Karađorđevilor.

vezi impresii (ziua #5)

vezi impresii

E vorba despre Regina Maria a Iugoslaviei măritată cu Regele Alexandru I al Serbiei.

Iar de spus, e vorba despre cineva din personalul restaurantului, care i-a povestit Sorinei diverse amănunte. Din păcate, în limba sârbă și ea săraca n-a prea priceput mare lucru.

doinafil [24.01.20 22:15:45] »

@Dragos: Ai dreptate! N-am citit articolul tău din 2015, nici nu eram înscrisă în AFA! Acum l-am citit și m-am dumirit!

Cât despre celălalt articol, mai recent, l-am recitit și am văzut că este vorba despre Regele Alexandru I, cel ucis în 1934, în timpul vizitei oficiale în Franța

Mulțumesc că m-ai lămurit!

nicole33 [24.01.20 23:27:38] »

@doinafil:

Poate n-am înțeles eu bine ce ai scris mai sus!

Corect, dar Dragoş făcea referire la Regina Maria a Yugoslaviei, cea de a doua fiică a Reginei Maria a României, care, într-adevăr, a fost căsătorită cu Regele Alexandru I al Yugoslaviei.

doinafil [25.01.20 00:30:25] »

@nicole33: Da, Nicole, am „săpat” pe net și am citit despre acest rege, ginere al regilor noștri - Maria și Ferdinand, care, împreună cu ministrul de externe al Franței de la acea vreme, au fost asasinați în portul Marsilia

... de un terorist bulgar, care acționa în numele unei organizații care milita pentru alipirea Macedoniei la Bulgaria.

Uuuuuf! tare-i stufoasă istoria Balcanilor! Dar nu numai a lor, ci toată istoria omenirii! (ca să mă cert singură, spun că așa o platitudine n-am mai scris de mult! )

mishu [29.03.20 15:49:47] »

@Dragos: Un SB acordat cu mare drag mai ales pentru snitel. Inghit in sec, inca nu am mancat de pranz, cred ca pot lua o chifla si sa citesc articolele tale.

doinafil, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Arandjelovac?: