ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2010
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: (3 ani)

Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Savoy - Sejur acceptabil

Am stat 6 zile la Hotel Savoy, la sfarsitul lui iunie. Recunosc ca ma asteptam la mai mult, fiind un hotel de 4 stele-Best Western. Nu neaparat ca ar fi rau aici, dar tind totusi sa-l incadrez undeva pe la 3 stele plus.

Sa incep cu inceputul.

Parcare exista, este gratis si are cam 30 de locuri. Daca nu mai gasesti, poti sa pui masina si in afara ei, ai unde, cu conditia sa fie liber. In Iunie, gasesti. Oricum, este mai mare ca la alte hoteluri, este pazita zi si noapte.

La intrare sunt niste baieti amabili ce te ajuta la bagaje cu ajutorul unor caruturi speciale si te duc cu ele pana in camera.

Sunt 3 lifturi moderne.

La receptie nu pot sa zic ca am gasit o amabilitate deosebita, niste fete tinere reci si fara prea mare interes. Cu mari emotii am reusit sa obtin o camera cu vedere directa la mare. Initial mi-au oferit una cu vedere laterala la mare. Dupa rugaminti si asteptari am primit ce vroiam, dar m-am simtit cumva la mana si cheremul lor. Mi-au spus ca nu am specificat in voucer, desi la agentie mi-au zis clar ca repartizarea camerelor se face la receptie.

Camera dubla simpla este generoasa, spatioasa, curata in general. Putine camere de hotel de la mare sunt asa mari.

Vederea catre mare si piscina din camera mea a fost superba.

Curatenia se face zilnic si la 2-3 zile se schimba asternuturile. Cam orice solicitare ulterioara (telecomanda fara baterii) a fost solutionata. Am avut si o problema tehnica la instalatia electrica si nimeni trimis de la receptie nu prea s-a priceput. In final, impreuna cu ei, ne-am dat cu parerea la tabloul electric si am rezolvat problema, ramanand cu un bec ars.

Balconul insa este ingust, sunt 2 scaune de plastic, fara masa.

Baia este curata si are tot ce-i trebuie, exista sapun lichid si gel de dus, uscator de par si telefon.

Televizorul este simplu si prinde destule canale romanesti.

Aerul conditionat nu l-am folosit.

Plaja insa m-a dezamagit, desi este larga, nu exista nisip fin, este plin de scoici ascutite. Fetita mea a stat cu papucei speciali sau in ciorapi pe plaja.

Exista avantajul de a face la receptie un abonament pt plaja, cu care economisesti niste bani, dar daca ploua toata ziua, sau zile intregi, nu-ti mai recuperezi banii. (se face pe min 3 zile) El costa 10 ron de persoana/zi (sezlong si umbrela) de luni pana vineri si 15 lei in weekend.

Altfel ar fi 20 ron de persoana pe zi.

Micul dejun este clasic, simplu, repetitiv si totusi gasesti din toate: fructe, sucuri, cafea, cereale, lapte, iaurt, miere, gemuri, unt, paine de 2 feluri, omleta simpla, crenvusti, carnati, bacon prajit, ardei, castraveti, masline cascaval vreo 3 tipuri, salam, sunca pui. Per total ok, dar parca mic dejun de 3 stele, comparativ cu alte hoteluri.

Restaurantul este ok, mancarea este buna si terasa unde se mananca micul dejun, pranzul sau cina, este la mare, deschisa, este placut.

Pentru copii exista un loc de joaca in interiorul hotelului, destul de mare, dar nu prea dotat. Copilul meu insa s-a jucat acolo frumos cu alti copii. Insa alte animatii pentru copii, asa cum sunt descrise in site (Domnul Girafa, etc) nu exista cu desavarsire. Deasemenea piscina pentru copii are apa cam neingrijita, tulbure.

Piscina pentru adulti este ok, mare si curata. Sunt sezlonguri si umbrele destule si gratis.

Ca pozitionare, hotelul este situat in nordul statiunii si este penultimul hotel de pe plaja din Mamaia. Este mai liniste, dar departe de faleza. Noi mergeam cu masina pana in dreptul hotelului Golden Tulip. De acolo incepe faleza si te poti plimba in voie.

Cam astea ar fi in mare, un hotel acceptabil, probabil insa voi mai testa si altele de 4 stele.

Trimis de trompy in 23.06.10 23:47:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trompy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
[24.06.10 06:25:55]

@trompy

În preţul de mai sus ai avut cazare şi mic dejun, sau 3 mese? Am înţeles că au un restaurant libanez, de care lumea se cam plânge. Ţie cum ţi s-a părut?

În altă ordine de idei, bun venit în comunitate, ai scris frumos şi îţi dau puncte pentru asta.

Te aştept şi cu alte review-uri.

[24.06.10 07:26:25]

Am platit ~1000 Ron 2 adulti si un copil pentru cazare cu mic dejun pentru 5 nopti.

Da, exista un singur restaurant (Emir), cred ca are specific libanez. Este f mare, interior si terasa exterioara spre mare. Noi am luat cina odata si am fost multumiti. Era insa cam gol.

mirelab
[24.06.10 08:20:44]

Am stat 6 zile la Hotel Savoy, la sfarsitul lui iunie

Sfarsit de iunie....2010? Nu de alta, dar nu suna atat de rau ce ai scris, iar ca bani este rezon, si sa stim daca relatarea este de anul asta sau din 2009.

Multzam!

[24.06.10 08:32:38]

Da, este vorba de anul acesta, 2010. Ne-am cazat pe 20 si vom pleca pe 25 iunie (5nopti).

Pretul insa era similar si la alte hoteluri de 4 stele (nu la toate), iar la hoteluri de 3 stele era si mai ieftin.

magdalena
[24.06.10 11:37:40]

Cam ce preturi sunt la mancare?

[24.06.10 14:59:55]

La restaurantul Emir, am mancat doar odata, seara. E cam intre 25 si 35 Ron o portie de mancare.

Revin si cu noutati, in ultima zi de sedere, adica din 24 iunie, s-a deschis in locul de joaca de la mezanin si o mare saltea gonflabila, "Domnul Girafa", unde e loc de topaiala si alergare la greu.

creivean, magdalena, trompy
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: