ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2020
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
FEB-2019

Trinity Residence Bansko. O gazda perfecta.

Salutare dragi colegi si navigatori pe siteul A. F. A. Astazi am sa va impartasesc impresiile mele despre aceasta unitate de cazare din statiunea bulgara Bansko.

Desi a trecut ceva timp de la vizita mea acolo, am vazut ca pe site nu sant deloc reviewuri despre acest hotel asa ca impresiile mele au scopul sa ajute pe cei care isi doresc sa ajunga aici.

Anul trecut am mai facut un circuit care a inceput chiar de aici, a continuat cu Serbia, Bosnia Hertegovina si 11 zile in Italia. Asa ca prima escala am facut-o in statiunea montana Bansko pentru a vedea personal aceasta statiune care este o concurenta serioasa a celebrelor statiuni turistice de la noi.

Comparativ cu statiunile noastre ar fi in primul rand pretul practicat de unitatile de cazare si alimentatie. Indiferent ca este varf de sezon sau nu aici o sa gasiti cu siguranta preturi rezonabile. Desi nu sant practicant al sporturilor de iarna, am ales acest hotel pentru relaxare, centrul spa al acestei locatii a fost punctul forte atunci cand am facut rezervarea.

AMPLASARE - Hotelul se afla la cateva sute de metrii de centrul comercial al statiunii Bansko si la aproximativ 1,5 km de telegondola care va duce la partii. Este un hotel de patru stele cu o nota foarte buna pe majoritatea site-urilor de rezervari.

RECEPTIA - Acest serviciu se afla in imensul hol de la intrarea in hotel in partea stanga. Personalul de aici este foarte amabil si bun vorbitor de limba engleza. In asteptarea rezolvarii formalitatilor de cazare puteti savura o cafea sau o bautura de la barul situat in partea opusa receptiei si va puteti relaxa pe canapelele si fotoliile care se gasesc in lounge barul locatiei.

Tot in imediata vecinatate a receptiei se gaseste o camera pentru depozitarea echipamentul sportiv folosit pe partie si un centru de inchiriere pentru cei care nu au in dotare asa ceva

. CAMERA -Am primit o camera situata la etajul al doilea. Accesul la etaje se face cu liftul care este in imediata apropiere a receptiei sau pe scarile de langa lift. Am rezervat o camera dubla cu balcon. Suprafata camerei 30 de mp. suficient de mare putea gazdui fara nici o problema trei sau patru persoane, canapeaua din zona de relaxare fiind extensibila.

La capitolul mobilier camera nu iese cu nimic in evidenta, un pat matrimonial destul de confortabil, o canapea si o masuta in zona de relaxare, o comoda cu mai multe sertare in fata patului pe care era amplasat un televizor lcd de dimensiuni normale. Dulapul pentru incaltaminte si haine se afla in holul de la intrarea in camera. Pe toata suprafa camerei si a holului era mocheta recent pusa pentru ca nu avea nici o urma de uzura. Desi nu are nimic deosebit in afara de marime aceasta camera este destul de ok si frumos amenajata.

BAIA - Peretii si podeaua acestei incaperi sant tapetati cu faianta si gresie modele mai vechi si foarte simple. Nu exista cabina de dus, doar o cada de dimensiuni normale Oglinda si lavoar model mai nou si un scaun toaleta prins in perete intre lavoar si cada. Pentru cei care prefera dusul o pot face stand in picioare in cada, dar aceasta neavand perdea cu siguranta veti improsca cu apa peste tot. Prosoapele sant de buna calitate iar ca produse de igiena corprala va sant oferite sampon, gel de dus si sapun solid. Per ansamblu camera si baia sant in nota hotelului care asa cum am spus este una foarte buna.

MASA - Cand am ales cazarea aici am avut posibilitatea sa optam pentru demipensiune. Avand in vedere ca majoritea clientilor acestui hotel vin aici pentr ski, acest sistem de masa care include micul dejun si cina este binevenit. Fiind toata ziua pe partie cand ajung la camera gasesc un restaurant care serveste cina si micul dejun in stil bufet suedez. Nu sant foarte multe preparate dar sant destul de bune si proaspete. Seara poti servi carne de pui si porc, peste, paste cu diferite sosuri si alte cateva feluri de mancare si salate.

La micul dejun gasiti branzeturi, mezeluri, cereale, produse de panificatie si de patiserie. Avand in vedere pretul platit pentru aceste mese, nu pot decat sa va recomand acest serviciu de masa demipensiune. Chiar daca santeti mai pretentiosi si aveti un standard ridicat in privinta meselor cu siguranta veti gasi ceva si pe gustul dumneavoastra.

PARCAREA -La acest hotel exista o parcare subterana si una in fata hotelului si este gratuita. Daca aveti ghinionul sa nu gasiti nici un loc liber, puteti parca pe strada din fata hotelului la indicatiile personalului de la receptie.

FACILITATIPentru toti iubitori de sporturi de iarna acest hotel pune la dispozitia turistilor o camera pentru depozitarea echipamentului de ski si un shutle bus care face curse gratuit intre hotel si telegondola sau anumite partii. Serviciul Wi-fi foarte bun iar la televiziunea prin cablu si doua programe romanesti.

CENTRUL SPA -Aici gasiti o piscina cu apa incalzita super frumoasa si suficient de mare Singurul inconvenient ar fi adancimea care este peste tot de doi metri. Exista si o mini piscina pentru copii si un jacuzzi pe care il puteti folosi fara a plati in plus. Hotelul mai dispune de o baie turceasca si sauna. Exista in permanenta un salvamar iar la vestiar va sant oferite gratuit prosoape si halate de baie.

RECOMANDARI - Va recomand acest hotel pentru conditiile oferite celor care vin aici pentru relaxare si pentru toti cei care iubesc sporturile de iarna. Hotelul este foarte frumos si serviciile oferite sant la preturi rezonabile. Va recomand statiunea care este foarte frumoasa, consider ca este locul unde va puteti petrece un concediu indiferent de anotimpul ales.

Locurile sant frumoase si preturile sant destul de rezonabile comparativ cu Poiana Brasov sau Valea Prahovei asta ca sa nu mai pomenim de statiunile austriece. Vacante si calatorii frumoase va doresc.

Trimis de micutzu in 23.01.20 21:26:19
Validat / Publicat: 24.01.20 00:11:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Bansko vedere din balconul camerei
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[23.01.20 21:57:30]

Mutat în rubrica "Trinity Residence Bansko Hotel, BANSKO" (nou-creată pe sait)

[24.01.20 00:12:04]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[23.03.20 20:04:22]

@micutzu: Intradevar daca te gandesti la preturile din Poiana si ce ati platit voi chiar e ok. Ati nimerit si o vreme frumoasa, cu mult soare ceea ce faca ca totul sa fie si mai frumos. Foarte interesanta P13, felicitari, votat cu mare drag.