ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2010
DIN: ro
ÎNSCRIS: 25.06.09
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII

In Skiathos - o vacanta incantatoare!

Da, a fost o vacanta incantatoare datorita:

- unui ghid care ne-a oferit informatii inca de la sosire

- frumusetii plajelor Lalaria si KouKounaries, orasului Skiathos

- amabilitatii si caldurii simtite la tot pasul din partea oamenilor de acolo: sofer de autobuz, casier la market, personal de la taverne.

Inca din aeroport am simtit ca va fi o vacanta reusita. Am fost intampinati de reprezentantul agentiei, care, pana la Vila Alexis -- pe care o stiam din prezentarea de pe site si, deci stiam la ce sa ne asteptam:) -- ne-a dat cateva informatii despre reperele intalnite pe traseu si minunatiile cu care ne putem delecta in vacanta: insula Tugria, Skopelos si Alonnisos, plajele Koukounaries, Lalaria, Banana Mica si Mare, delfinii care ne vor insoti in excursiile cu vaporasul, si despre posibilitatea de a inchiria o masina (25e/zi T, 35e/zi S 4X4 sau pe 7 zile o mica reducere) - caci insula are peste 60 de plaje. Bagajele ne asteptau deja la vila, iar apartamentul in care am stat a fost exact ce ne doream si ne asteptam: la etaj, un living mare cu bucatarie utilata complet, baie si 2 dormintoare cu AC, plus o terasa generoasa. In 7 zile ni s-au schimbat prosoapele si asternuturile 1 data si 1 data au mai facut ordine si curatenie.

De la vila in 15min eram la plaja Koukounaries, dosebit de frumoasa: nisip ff fin si auriu din cauza micii, nu puteam modela nici un castel, apa ff curata si linistita, aer cu parfum de pini, sezlong 2 buc + umbrela 8 e, suc bere Amstel 2, 5e, distractii de apa: banana... etc. La 8 dim era numai bine de facut o baie: liniste, cald si in apa si in aer. Pe la 11 se aglomereaza ptr ca vin vaporase cu turisti din partea continentala a Greciei si stau pana pe la 17 (ne-a spus si ghidul). Seara sa aveti spray/crema contra tantarilor, care apar din cauza lacului din zona Koukounaries.

Plaja Banana Mare mi-a placut pentru ca la taverna de acolo era o frumoasa muzica ambientala, iar la plaja Agia Eleni am vazut un frumos apus de soare.

Cea mai spectaculoasa plaja este Lalaria unde se ajunge numai pe mare. Nu trebuie sa o ratati! Este o plaja numai cu pietre care absolut toate sunt ca niste oua mai mari sau mai mici, de culoare gri deschis... si de aceea apa este de o culoare si limpezime fantastica: bleu-verzuie (ca a unui pet de apa min PoianaN) Sunt excursii optionale pentru a vedea aceasta minunatie, noi am ales-o pe cea propusa de ghid, si a facut toti banii: 23e excursia si 3 e transferul de la vila in port / persoana, si a fost de la ora 10 la 17, astfel: opriri LA plaja Lalaria cu scaldat, trecere pe sub arcada 1h, LA Kastro urcat pana la bisericuta si locul unde a fost arborat steagul Greciei la 1821 si scaldat, LA portul Pilios la o taverna unde am mancat copios- o portie calamar, un tzatiki, o portie hamsii, o placinta cu branza, 2 beri si 2 sucuri =30e, LA o plaja pe insula Tugria (insula aflata la vanzare... numai ca plajele in Gecia sunt publice).

Langa vila este supemarket la 200m iar la 500 un altul. De asemenea e plin de taverne, am mancat la Big Bad Wolf si Stamelos chiar langa vila, si mai sunt multe in apropiere.

In oras ajungi cu autobuzul 1.80e adulti, copii pana la 6 ani nu platesc -- uneori taxatorul ii vedea pe ai mei ca au sub 6 ani :). Aici am mancat la un grillhouse Koziakas pe care nu poti sa nu il remarci daca nimeresti sa treci pe straduta unde se afla, pentru ca este un grill/rotisor cu carne de tot felul (porc, pui, oaie) si la plecarea fiecarui client se suna clopoteii. Apoi spre port este o cofetarie care face din fiecare client un sarbatorit al zilei: la fiecare prajitura comandata, esti servit cu artificii, stegulete, iar la bere cu supliment de snack si sos picant. La restaurantul Dino's, patronul, un mosulet amabil, iti face cu mana cand vede turisti infometati, ca si cum v-ati cunoaste... si uite asa am mancat la el delicioase fructe de mare si souvlaki (ouzo, suc si prajitura a fost din partea casei). In general, la taverna, pana vine comanda, ti se aduce paine cu unt... chiar daca nu ceri... care va apare pe nota de plata... dar poti refuza daca nu vrei.

Ce mai... nu ratati plajele Lalaria si Koukounaries (dimineata si seara), nu uitati sprayul contra tantarilor si asteptativa la preturi cam duble la supermarket si suveniruri.

Vacanta frumoasa!

Trimis de marcela in 23.06.10 21:31:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja Koukounaries

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[24.06.10 07:26:16]

Asa o vacanta visez si eu , si in plus o plimbare cu vaporasul (barcuta) cu care au venit in insula cele doua prietene coapte ale lui Meryll Streep la inceputul filmului Mamma Mia.

Felicitari pentru review si pentru vacanta!

kmy
[28.07.10 18:59:24]

Frumos review. Si eu visez la o asa vacanta. Puncte si de la mine.

dianabzs
[23.03.11 19:19:52]

un review foarte util. felicitari!

dianabzs
[23.03.11 19:23:04]

daca ai putea sa-mi trimiti pe privat cu ce agentie ati contractat sejurul, as fi foarte recunoscatoare! multumesc!

dianabzs, ionescunic, kmy
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: