ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2020
ÎNSCRIS: 12.01.20
OCT-2019

Insula Samana - excursie din Punta Cana Republica Dominicana

Insula Samana e frumoasa foc si in mod clar cu multe de aratat. Inainte de a incepe sa detaliez despre ce e vorba, iti marturisesc din start ca experienta mea a fost alterata de 2 lucruri: vremea, pentru ca a plouat tot intervalul dedicat plajei si durata foarte mare petrecuta in masina. Am facut in total 8-9 ore cu autocarul + minicarul de pe insula, iar pentru o excursie de o zi mi s-a parut mult prea mult timp “pierdut”.

Drumul din Punta Cana in Samana

Samana fost cea mai scumpa excursie pe care ne-am luat-o (130$ de persoana). Tocmai pentru ca drumul e lung, plecarea se face in jur de 6 dimineata de la hotel, iar pana in port ai de mers cam 3 ore. De mentionat este ca in toate autocarele si microbuzele lor aerul conditionat este dat tare, asa ca noi am cam inghetat de frig. Nu strica sa ai la tine ceva mai gros sau un prosop (uscat :)) pentru timpul in care stai in masina. Odata ajunsi in port, am luat cu totii micul dejun la un local dragutel, asta insemnand un sandvis, ananas, putina nuca de cocos si suc sau cafea.

In jur de 10 am plecat cu barca rapida spre insula, iar cand zic rapida ma refer ca am zburat practic pe apa de ma credeam intr-un avion in decolare. Ajunsi pe insula ne-am suit intr-un minicar din ala clasic, cum erau la noi la mare prin statiuni acum 20 ani si cred ca inca mai sunt si azi. Pe drum te loveste realitatea trista privind locuintele si magazinele lor, care nu seamana deloc cu ceea ce vezi prin resorturile turistice. Multe dintre case arata ca niste cocioabe neingrijite, iar magazinele si terasele lor sunt mici gherete insalubre de care te-ai feri fara ezitare. Din pacate asa arata tara in afara zonei turistice, insa saracia lucie in care traiesc nu-i face pe dominicani mai putin prietenosi sau fericiti. Peste tot ii vezi cantand si dansand (pe) muzica merengue, indiferent daca lucreaza in restaurantele din resort, in micile lor aprozare stradale sau daca ii intalnesti pe plaja.

Dupa vreo jumatate de ora am oprit la un magazin local de unde puteai sa cumperi trabucuri, mamajuana (bautura lor alcoolica traditionala), bratari din piele, cafea, ciocolata si altele. Ce era fain aici era ca angajatii faceau trabucuri live si puteai sa fumezi unul gratis, ca demo. Am incercat unul cu ciocoloata si era chiar bun!

Cascada Limon

Am pornit apoi spre cascada Limon, urmatorul obiectiv al zilei. Acolo ne-am echipat cu totii cu cizme de cauciuc, caci drumul pana la cascada e super accidentat si mlastinos si nu-l faci pe picioarele proprii, ci calare! Acestea fiind spuse, ne-am urcat fiecare pe un cal si insotiti de un localnic ne-am indreptat spre cascada. Drumul dureaza cam 15-20 minute, timp in care te opresti putin pentru poze, iar final esti invitat bineinteles sa le cumperi, Spre deosebire de celelalte excursii, unde ti se fac vreo 20 poze si pretul este aproximativ 50$ pentru toate, aici costa 15$ un CD continand cam 5 poze cu tine calare si niste muzica specifica locului ca bonus. Puteai sa negociezi lejer pretul, asa ca daca voiai musai sa-l cumperi, reuseai si cu 10$ sau chiar mai putin.

Cascada in sine este frumoasa, apa turcoaz, cristalina dar foarte rece. Am petrecut aici cam 10-15 minute savurand privelistea si facand poze, inainte sa pornim spre drumul de intoarcere, tot calare. In perioada asta mare minune mare, NU a plouat, ba chiar am avut soare :)

Tot cu minicarul ne-am dus de la cascada pana la o plaja unde am avut un pranz bogat si gustos. Doua-trei feluri de carne (inclusiv peste), orez si alte garnituri, salate si nuca de cocos. Bauturile erau asigurate si ele asa ca singurul lucru care ne strica starea era… ploaia.

Plaja Samana – Cayo Levantado

Dupa masa am plecat cu barca spre o plaja superba (Cayo Levantado), pana la care am facut maxim 20 minute. Aici trebuia sa petrecem o ora jumate conform programului initial, dar cum ploua si nu prea aveai ce face atata timp, am plecat dupa 40-50 minute. Plaja mi s-a parut de vis chiar si pe o vreme mohorata, era lata si cu nisip fin, iar turcoazul specific zonei Caraibilor imi dadea si mai mult de inteles ca pe soare ala ti se parea probabil paradisul.

Traseul spre hotel a fost desigur la fel cu cel de la dus, asa ca barca rapida ne-a dus ca vantul si ca gandul in port si de acolo autocarul ne-a preluat spre Punta Cana. O furtuna puternica ne-a insotit tot drumul, din-aia cu tunete si fulgere de n-ai fi scos un deget afara si abia vedeai asfaltul in fata ochilor. Vreo 3 ore am mers asa, iar momentul in care am ajuns la hotel a scos un mare Aleluia de la mine, caci eram uzi fleasca de la ploaie si inghetasem si in autocar de la minunatul aer conditionat.

[***]

Enjoy beachin’!

Trimis de beachingtravel in 20.01.20 22:05:19
Validat / Publicat: 21.01.20 06:20:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 2989 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (beachingtravel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja Cayo Levantado insula Samana
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

nicole33
[21.01.20 09:13:15]

@beachingtravel:

Păcat ca nu găsești disponibilitatea de timp probabil pentru a posta aici pe site mai mult de trei fotografii dintr-o destinație de vis cum este Republica Dominicana.

Mi-ar fi plăcut sa revăd imagini de acolo

beachingtravelAUTOR REVIEW
[21.01.20 10:03:49]

@nicole33: Buna! O sa mai postez poze si articole insa pana atunci daca vrei ppti sa vezi multe multe poze pe blogul meu: [***]

nicole33
[21.01.20 10:20:27]

@beachingtravel:

Se pare ca nu ai înțeles ce am vrut sa spun.

Ideea era ca eu când intru pe AFA vreau sa găsesc totul AICI, nu sa umblu aiurea pe bloguri și alte saituri sa pierd vremea, iar ca mine mai sunt și alții.

Scopul cititorilor este acela de a se informa despre o destinație sau alta, iar pozele sunt adesea mai convingătoare decât textul la care sunt atașate.

Eu am intrat mai mult din dorința de a revedea imagini de acolo, puțin nostalgica. Am petrecut deja doua vacante superbe ide câte doua săptămâni in Dominicana, astfel ca știu exact cu ce se mănâncă aceasta insula.

Nu am nici timp și nici vreun interes sa-ti vizitez blogul, degeaba insisti cu trimiterile la blogul personal, iar pentru câteva poze cât te înduri sa postezi aici, probabil voi renunța și sa mai citesc articolele tale.

beachingtravelAUTOR REVIEW
[21.01.20 10:38:07]

@nicole33: am inteles ideea si iti multumesc pentru mesaj. O sa tin cont de feedback iul tau. O zi minunata sa ai!

beachingtravel
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Punta Cana: