ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2008
    DIN: Romania
    ÎNSCRIS: 22.08.08
    AUG-2008

Agios Gordios ne-a placut mai mult decat Paleokastritsa

M-am intors din Corfu acum cateva zile. Ce-as putea sa zic? Pur si simplu nu mai vroiam sa plecam de acolo, insula este absolut SUPERBA!!

Drumul l-am facut cu masina si a fost fara probleme deosebite, soselele lor sunt foarte bune, chiar in locurileunde se lucreaza, drumurile sunt de o calitate mult mai buna decat in Romania. La dus am luat feribotul pana in Kerkyra, a costat 46 euro, iar la intors l-am luat din Lefkimi si a costat 36euro pana in Igoumenitsa.

Am ales statiunea Agios Gordios, cazare inchiriata de pe net, iar vila unde am stat a fost la fel, superba! Puteai trai acolo fara probleme, aveai tot ce vroiai in camera!

In timpul sejurului nu am stat in acelasi loc, am colindat statiunile. Cea care ne-a placut cel mai mult a fost Agios Gordios si asta nu pentru ca am stat noi acolo, ci deoarece, per total, avea cea mai misto plaja si cel ami frumos peisaj. Intr-adevar, si la Paleokastrita a fost de vis, intrai in apa si inotau pesti enormi pe langa tine, daca mai aveai cumva si ochelari sa ii vezi ramaneai uimit. Dar in apa erau prea multi bolovani, puteai doar sa inoti deasupra lor.

Mai multe nu va mai zic, va las sa descoperiti cel mai bine :) !

Va pun si cateva poze, din Agios Gordios, Paleokastrita si de la Kaiser's Tomb de unde vezi aproape toate tarmurile insulei.

Trimis de Thendre* in 22.08.08 01:19:20

VIZUALIZĂRI: 5646 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Thendre*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Apus de soare in Agios Gordios
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

bogdan
    [09.01.09 07:54:20]

daca mai citeste cineva p-aici si are habar, il rog sa-mi spuna si mie CARE SE MERITA MAI MULT CORFU SAU THASSOS? multumesc

lottee7
    [24.01.09 16:54:54]

La ce vila ai stat?

Anul acesta vrem si noi sa facem rezervare direct pe internet si am gasit o oferta la LOISA APARTMENTS. Poate sa-mi spuna cineva ... ceva in plus despre aceasta locatie?

[24.01.09 21:29:33]

lottee7, am primit de la Thendre urmatoarele [nu poate scrie inca pe site, din cauza procesului de migrare pe alt server, care nu s-a incheiat - mai precis dns-urile nu s-au propagat inca la toti providerii de net]:

-----------------------------------------------

Am stat la Vila Lindas, unde este o familie foarte draguta de greci. Iti pot da numarul de telefon, cu rugamintea de a preciza la telefon ca recomandarea vine din partea Andreei Voicu din Bucuresti.

Insa mare ATENTIE! Este posibil ca atunci cand va suna, sa raspunda altcineva decat proprietara si, din pacate, doamnele de pe acolo nu vorbesc engleza [stiu doar sa zica "Sofia no" ]. Va trebui sa insiste pana o va gasi pe SOFIA (proprietara). Ii doresc sa aiba un sejur de vis, la fel de fumos ca al nostru!

Grammenou Sofia asa se numeste doamna - http://www.agios-gordios.net/Apartments/Lindas. htm - aici gasesti toate datele necesare despre vila, inclusiv numar de telefon).

Vila arata exact ca in imaginile de pe site, nu este nici o diferenta in realitate.

Vacanta placuta!

mary-criss
    [08.02.09 19:08:14]

BUNA ANDREEA VAI LA CE VILA FRUMOASA AI STAT....UNDE AI GASITO PE NET?CIT ERA CAMERA?FARA MINCARE NU?CA AM VAZUT CA ARE BUCATARIE....VREM SI NOI SA PLECAM IN IUNIE TOT IN AGIOS GORDIS SI SUNT IN CAUTARE DE HOTEL DAR MI-A PLACUT TARE MULT UNDE AI STAT TU....AI PLECAT CU AGENTIE SAU PE CONT PROPRIU/

mary-criss
    [21.02.09 18:27:34]

Heloo...nu mai intra nimeni pe aici sa-mi dea si mie raspuns/?/

ciombe81
    [27.05.09 09:39:43]

salut!

daca vreti sa mergeti in Agios Gordios va recomand cu caldura Vicky's apartments.

www. vickyapartments. gr

site-ul are si varianta in limba romana

si cel mai bun lucru dintre toate este ca proprietara este o romanaca extraordinara din Craiova, ajunsa in Corfu in anii 70

bafta

[27.05.09 21:18:10]

ciombe81: n-am mai intalnit inca pe cineva care sa se straduiasca atat de mult (un review + mai multe ecouri) in a promova o vila/pensiune, oricat de bune conditii ar fi intalnit acolo... Nu stiu care-ti sunt scopurile, dar in cazul meu cel mai probabil ai reusit... efectul contrar

bose
    [25.01.12 19:51:55]

Cu plaja sunt de acord pentru că am stat şi eu în această staţiune dar apa era cam rece, poate pentru că golful acela muşcă adânc din mal şi probabil curenţii de acolo nu sunt favorabili combinării cu apele mai calde din sud.

Nu prea ai spus mare lucru despre locaţia unde ai stat. Eram curios măcar pe unde era aşezată în staţiune pentru că eu nu prea am văzut pensiuni pe acolo. Sau poate nu le-am remarcat eu pentru că acele câteva case din mica staţiune nu prea aveau sigle cu denumiri.

Oricum o staţiune mică, liniştită cu câteva terase şi câteva hoteluri, cu plajă bună de nisip, suficient de lată dar cu apa cam rece în plin sezon.

Cora
    [22.07.13 14:39:17]

Si noi am fost anul trecut tot in Agios Gordios si afost superb, chiar daca e o statiune mai micuta. A meritat din plin pt plaja, apa, apusul de soare, peisaje super. Am stat la hotel Alonakia care ne-a placut tare mult, este foarte bine pozitionat si am avut o priveliste superba de la balconul camerei. Va recomand cu drag

[22.07.13 14:44:22]

@Cora: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

bogdan, bose, ciombe81, Cora, lottee7, mary-criss
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Agios Gordios: