ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2020
JAN-2020
3 AD. + 3 COPII

încărcat de pe telefon!

Și iar Dubai

Sa va povestesc din nou cum a fost in Dubai. Am venit cam stresați pe avion din cauza ultimelor evenimente. Bine ca suntem bine.

Cel mai mult de data asta mi -a plăcut sentimentul de relaxare in fiecare seara. Parca eram un copil ce se bucura de un beculeț. Am adormit in fiecare seara cu privirea la Burj Al Arab. A fost o relaxare fantastica, mi-am dat seama ca dacă vii in Dubai și nu ai o priveliște a orasului nu simți ca ești in Dubai. Dacă stai la un etaj inferior și daca te mai și duci in Deira, de exemplu, nu vezi nimic. Ți se pare ca nu e nimic Oau. Dacă stai sa admiri cu privirea orașul in fiecare seara, ți se pare ca timpul sta pe loc.

Căutam de mult bilete de avion acceptabile de revelion in Dubai. Și am cumpărat in Octombrie bilete de avion la un preț foarte bun cu plecare din București pe 31.12 si sosire la 21:05 in Dubai.

Dupa aterizare am fugit la Burj Kalifa, in 2018 nu au fost artificii ci doar lumini și cineva pe avion ne-a spus ca va fi la fel anul acesta. Având in vedere ca am ajuns la 23:00 la Burj Kalifa nu aveai unde sa parchezi, nu aveai unde sa urci masina nici măcar neregulamentar. Așa ca am decis sa fugim pe plaja la Burj Al Arab, iar spectacolul a fost fantastic, mai ales ca am văzut artificiile din depărtare și pe Burj Kalifa și cele de pe Bluewaters Island. O trecere între ani deosebita pentru noi și prima pe plaja.

Ne-am cazat la același hotel Two Seasons de data asta la etajul 38 cu vedere la Burj Al Arab și Burj Kalifa și Autostrada Sheikh Zayed. Perfect!

Ca și perioada 31.12-08.01 a fost cea mai friguroasă din toate dațile in care am fost in Dubai, dar tot bronzați am venit. Eu nu am intrat in apa decât pana la brâu, dar copii nu știu cum de au reușit sa stea in apa, cred Ca apa avea vreo 24 grade. Ziua intre 24 și 29 grade, noaptea 21-25 grade.

Voi scrie doar completări ca sa nu ma repet (sper eu????).

Am vizitat din nou Dubai Festival City pentru fântâni, iar de data aceasta era efectiv înghesuiala, data trecută ziceai ca bate vântul in mall.

Am reușit sa vizitam de data aceasta Global Village, costa 15 Dirhami intrarea, cam 17 lei. Sunt lumi preZentate, frumos luminate, Persia, Iran, Azerbaidjan, China, Europa, Japonia (cred ca toate pentru ca nu am reușit sa le vedem pe fiecare in parte), și aici in fiecare lume au mini spectacole, haine, suveniruri și mâncare. Normal ca noi am mâncat un fel de mici in Lipie ????????????.

Nu am ratat Oultet Village nici de data aceasta, numai ca găsești ce nu cauți, așa ca ne-am făcut ditamai rezerva de parfumuri. Parfumuri de marca erau reduse de la 450 dirhami la 250, reduceri de 50%, eu nu am mai găsit reduceri așa de mari la parfumuri. Mai mult la bărbați, eu mi-am luat doar 4 parfumuri, Nu Cred ca se dau nume aici. Soțul și-a luat 15 parfumuri. Se sărbătorea in tot Dubai -ul 25 ani de shopping.

Sa știți ca e destul de greu pentru cei ce nu se trezesc de dimineața, se luminează pe la 7 ceea ce la noi e 5 dimineața, deci a fost îngrozitor cu micul dejun, in perioada asta nu cred ca mai comand vreodată mic dejun, pana și copiilor le era greu sa mănânce. Se întuneca pe la 17:30, ora noastra 15:30, așa ca plaja doar pana pe la 17 maxim. A fost mai greu cu fusul Lor orar de data aceasta. Când ne-am obișnuit s-a făcut ziua de plecare ????.

Și cum nu trece o vacanța fără vreo Boacănă pentru cei ce nu știu: dacă ai făcut ckeck in, după, nu mai poți cumpara bagaj de cala. Dar norocoasa de mine s-a dus la aeroport cu o zi înainte și cineva binevoitor a anulat ckeck in -ul meu și ne-am învârtit cam o ora prin aeroport pana am reușit sa luam un bagaj de 40kg. Și dacă asta nu e de-ajuns cele 40 kg se pun in minim 2 bagaje, nu ca noi ????, dar le-am împachetat și despachetat pana le-au luat.

Trimis de Aniram in 12.01.20 01:32:35
Validat / Publicat: 12.01.20 06:46:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Dubai

VIZUALIZĂRI: 13470 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aniram); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Artificii 2020 Burj Al Arab
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 22 voturi)

[12.01.20 06:42:35]

Ne-am cazat la același hotel Two Seasons

-Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[12.01.20 08:37:04]

Buna. Ce inseamna preț bun la bilete? Cazarea a fost mult mai scumpă decât în timpul anului? Multumesc.

[12.01.20 12:11:34]

@Ramo78: Am găsit la dus cu 96 euro de persoana și 170 întors, și prețurile astea au stat cam 1 săptămâna. Cazarea nu a foat mai scumpă, la fel ca in celelalte perioade.

[12.01.20 13:54:56]

@Aniram: Presupun ca preturile sunt fara bagaj de cala iar compania fly dubai?

Ilie OLIVIA
[23.01.20 21:06:11]

@Aniram:

Multumim de indicatii, si noi am fost de mai multe ori.

[24.01.20 14:01:47]

@Ramo78: Da, Fly Dubai. Bagaj De cala am luat la întoarcere cu 90 euro (40 kg). Atenție ca nu ai voie 40 kg intr-un singur bagaj (maxim 3 minim 2). Și locul in fata 10 euro

[25.01.20 10:15:20]

@Aniram: Multumesc. Citisem pe un grup ca la cazare preturile sunt de 3 ori mai mari în această perioadă. Voi urmări din septembrie ca sa ma asigur ca nu ratez????

[25.01.20 11:11:19]

@Ramo78: sper sa nu uit, dar dacă văd îți scriu ????. Sa știi ca eu am luat tot timpul cazare la pret bun de la agenții și nu direct de la hotel.

[25.01.20 16:01:59]

@Aniram: si eu de 4 ani același lucru... Nu inteleg de ce preconceptia ca bookingul este mai ieftin... Eu am calculat si este mult peste agenție.

Nasshu
[25.01.20 18:51:47]

@Ramo78: depinde, de la caz la caz.

De exemplu eu booking il folosesc doar pentru cazari intermediare spre diverse destinatii.

Am vazit si cazari pe booking care costau de 10 ori pretul real de la receptie dar si cazari mai ieftine, acu nu cit sa te imbogatesti.

De exemplu, concret, acum eu caut cazari intermediare spre Paris.

Am gasit una in Gyor.

Booking cere 88 / suita/ MD + parcare sau 120 / suita / HB + parcare.

Anulare gratuita pina in ziua cazarii+ plata la receptie

AM zis ca la hotel e mai ieftin deh, comisionul booking.

Cand colo ce sa vezi, raspunsul de la hotel

90/suita/MD + parcare sau 130 /suita hb + parcare.

Un pic mai scump la receptie si un rating mai scazut pe booking pentru mine.

In aceste conditii o sa merg pe booking chiar daca diferentele sunt mici, pe masura ce rezervi prin ei mai primesti cite ceva in plus.

[27.01.20 09:24:11]

@Nasshu: Eu am facut comparatie cu booking, receptie si agentie. Cel mai bun pret la agentie si mi s-a explicat ca au contracte permanente cu unele si de aici din cauza volumulul preturile competitive.

[27.01.20 16:49:28]

@Ramo78: Da, eu il folosesc pt Europa și cazări de 1,2 nopți. Dar pe termen de peste 3 nopți merg pe agenții. ???? Mai ales in Dubai ????

[31.01.20 12:57:22]

Buna... spune-mi si mie, te rog

exista ceva restrictii la imbracaminte (in afara de moschei, evident) adica... fara maneca scurta, sa ai un sal pe tine neaparat, etc?

[31.01.20 13:44:35]

@artemisa24: nu e nici o restricție majora. Nu am văzut sa se facă toples dar sunt o mulțime in bikini Pe plaja.

Ce e important e ca nu ai voie sa ieși de pe nisip in costum de baie sa cumperi de ex o apa. Au venit cei de la securitate și ne-au pus sa intram pe nisip unde ne-au găsit, n-am avut voie sa ne întoarcem tot pe faleza. Dar foarte respectuoși și noi ne-am conformat. Poți și fără mâneci de ex cu maiou și fusta scurta.

In mall-URI pt mine era prea frig și aveam tot timpul legat de brâu o gecuta sport subțire. Și dacă ar fi ceva ei vin și îți explica și îți pun in vedere cum sa faci.

Noi am pățit-o cu ieșitul in costum de baie de pe plaja și cu cafeaua de Ramadan, și cu Imbratisatul in moschee, dar s-au rezolvat foarte frumos nu ne-a speriat nimeni.

[31.01.20 19:18:50]

multumesc pentru raspuns…. pe mine ma interesa in mall (desi stiu ca este f f f frig} dar mai mult pe strada cum sa ne imbracam...

[31.01.20 21:19:20]

@artemisa24: dacă am detaliat prea mult, scuze, Da, te poți îmbracă cum vrei, nu e nici o restricție

[31.01.20 21:23:43]

@Aniram: nuuu, ai fost foarte explicita... eu cred ca voi fi acolo doar pentru cateva ore si nu am timp sa stau si la plaja, din pacate

nicole33
[31.01.20 23:54:39]

@artemisa24:

Impresia mea după o vizită în Dubai şi una în Abu Dhabi este că oamenii sunt destul de conservatori şi nu acceptă prea uşor extravaganţe vestimentare sau de comportament.

Foarte foarte stricţi cu vestimentaţia femeilor, dar şi a bărbaţilor sunt la Marea Moschee din Abu Dhabi, oferindu-ţi, gratuit, hainele care respectă cerinţele impuse.

Dacă pe plajă nu-ţi interzice nimeni purtarea unui costum de baie normal, pe stradă, în mall sau în metrou este preferabil să ai o ţinută decentă, fiind suficient să ai genunchii şi umerii acoperiţi.

Trebuie să ai capul acoperit doar la intrarea în moschei, tot aşa cum este obligatoriu să te descalţi.

Vei fi respectată ca turistă atunci când şi tu respecţi câteva reguli minime, de altfel de bun simţ.

[01.02.20 10:32:31]

@Aniram & nicole33: ultimele 2 ecouri au fost șterse

- rog să vă abțineți de la contre pe tema ”cine induce lumea în eroare mai mult”

NIMENI nu „induce în eroare” - există doar puncte diferite de vedere asupra aceleiași realități. O realitate care, și în acest caz, NU ESTE doar alb și negru.

Cititorul își poate forma liber propria opinie, funcție de argumentele de până acum.

[01.02.20 11:43:45]

multumesc mult pentru raspunsuri….

[22.03.20 10:51:17]

@Aniram: Frumos si amuzant articolul tau, felicitari, votat cu mare drag.

AniramPHONEAUTOR REVIEW
[22.03.20 12:12:26]

@mishu: mulțumesc mult ????

Alfacorleone
[06.12.21 15:16:36]

Ma bucur ca inca cineva apreciaza jocurile de apa/laser si foc de la Dubai Festival City Moll. De mult voiam sa le vad, dar timpul... De data asta am reusit (vezi impresii).

Ar mai trebui spus de roboteii care-ti fac cafa si danseaza pentru tine, precum si de simulatorul de avion din acel mol

AniramPHONEAUTOR REVIEW
[06.12.21 17:13:57]

@Alfacorleone: cred ca atunci când am postat articolul, roboțeii nu existau. Dar i-am pus aici, nu e reclama ca nu promovez nimic ????https://www.instagram.com/p/CUSh3JDLpJ4/? utm_medium=copy_link

si ce simulator am ratat? ???? ma întorc

Alfacorleone, Aniram, artemisa24, Ilie OLIVIA, mishu, Ramo78
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Dubai: