ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2020
ÎNSCRIS: 29.08.12
JAN-2020

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nu merita banii si nici efortul sa vii special!

Anul trecut am descoperit frumoasa gradina zoo din Brasov. Prin vara am vazut la tv si am citit peste tot ca s-a deschis in incinta gradinii zoo un planetariu, reclama facuta a avut efect asupra mea astfel ca la intoarcerea de la Tusnad am hotarat sa oprim in Brasov sa vedem acest planetariu. Cercetand siteul locatiei am dedus ca se vizioneaza un film despre spatiu cosmic. Exista 4 filme care ruleaza la diferite ore (primul la ora 10 ultimul la ora19), de fapt din ora in ora ruleaza un film de 30 minute. Noi am ajuns inainte de ora 14 asa ca am avut parte de un film despre calatoria in spatiu. Prima problema a fost ca nu am reusit sa platim cu cardul, eu cred ca vanzatoarea nu stia sa foloseasca POSul. Am platit cash cei 65 lei (25 lei de adult si 15 lei printesa) apoi am intrat in cladirea planetariului.

Cum intri te intampina un “sistem solar” cu planetele atarnand din tavan si cateva scurte explicatii despre fiecare scrise pe niste placute. Arata bine dar nimic woow. Tot la parter mai este si o masinarie care cu ajutorul ochelarilor 3D iti permite sa iei parte la un safari virtual. Din pacate ca in multe locuri din Romania lucrurile nu sunt facute cu cap! Filmul incepe la fix pana la si jumatate, iar safariul virtual incepe tot la fix sau la si jumatate astfel ca nu poti sa vezi filmul si sa faci un safari decat daca stai 30 minute sa astepti pe hol unde nu ai ce face. Daca se decala putin inceperea safariului intr-o ora puteai sa faci ambele activitati. Din ce spuneau copii care au terminat safariul parea interesant. Pretul pentru aceasta distractie este de 10 lei.

Sa revin la planetariu. Am urcat la etaj unde este sala de proiectie. Pe culoar inainte de intrarea in sala sunt cateva informatii despre misiunile Apollo si despre rachetele Soiuz plus un costum de astronaut. Sala este spectaculoasa, am fost primi care am intrat, iar supraveghetorul ne-a recomandat sa stam pe locurile din centrul salii pentru ca ofera cea mai buna priveliste asupra ecranului 360grade. Scaunele sunt foarte comode, mari si acoperite cu plus. Am avut parte de o “atractie” suplimentara fiind colegi la proiectie cu Laurentiu Duta, totusi nu au fost mai mult de 15 spectatori in sala de 106 locuri. Filmul a fost interesant, cu ceva efecte speciale dar nimic care sa te dea pe spate, am ametit un pic cand ne-am plimbat cu barca pe valuri dar la un film 7D de la un loc de joaca din Craiova ai parte de mult mai multe senzatii tari. In plus multe detalii din film au fost foarte tehnice, astfel ca trebuit sa imi folosesc cunostintele capatate de-a lungul timpului in scoli pentru a-i lamuri printesei multele neclaritati.

Pe scurt pot spune ca nu merita banii! Avem la muzeu in orasul nostru o prezentare aproape identica a sistemului solar si un film de prezentare a acestuia, nu pe ecran 360 grade ci doar panoramic, care costa 5 lei. Filmul prea tehnic a facut ca nici printesa sa nu fie foarte incantata. Daca ajungi la zoo si mai ai ceva timp liber un copil poate fi incantat totusi sa vada un film, dar sa vii special nu merita efortul si nici banii.

Trimis de nrs † in 11.01.20 12:03:48
Validat / Publicat: 11.01.20 12:42:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 730 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 jeepul pentru safari
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

mprofeanu
[11.01.20 18:19:56]

@nrs: Am citit cu atenție articolul tău. Mă interesează pentru că am nepoții la Brașov și deja fata ne-a programat de câteva ori anul acesta să mergem acolo când ei vor fi plecați. Noi suntem în vacanță permanentă acum...

Vom sta cu cei mici și normal vom merge să vizităm câte ceva, de reținut despre cele două obiective pe care le-ați văzut...

nrs †AUTOR REVIEW
[11.01.20 18:34:47]

fiind in Brasov merita o vizita la zoo, cat despre planetariu filmul care l-am vazut noi nu era accesibil, ca informatie, unui copil de 9 ani cum este printesa. efectele speciale sunt asa si asa, mai bine mergeti la Zao Park sa vedeti filme 3D, un film bun de 15 minute constand 10 lei

Zoazore
[12.01.20 19:37:04]

@nrs: La Planetariumul din Pitești au filme dedicate copiilor. Bine, cred că și aici, dar depindea de ce public aveau. Dacă predominau copilașii, puneau pentru ei, dacă nu, copilașii (cu părinții, firește, erau îndrumați să formeze un grup de min. 12 și le rulau filme la nivelul lor de înțelegere!

[25.03.20 20:28:18]

@nrs: Un SB pentru o semi satisfactie pe care ai avut-o fata de acest loc.

mishu, mprofeanu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina Zoologică din Braşov: