ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2020
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2018

Campingul de la Golden Beach

Introducere

Cred ca e bine mai intai sa urmarim doua “remember”-uri, care m-au indemnat sa scriu acest review despre un camping, care, nu e cel mai grozav din Thassos, exista si altele doua, mai bune, Pefkari si Prinos. Iata ce scrie @alina fulg: “Marea mea bucurie, e de a iesi din cotidian și de a vedea locuri frumoase chiar daca am dormit la cort sau am avut cazari modeste. De multe ori colegi de breaslă îmi povestesc despre o nouă achiziție, casă, masină sau teren și automat parcă îmi vine să le cer iertare pentru nesăbuinta mea de a cheltui sume considerabile pe călătorii, dar atunci când discutând cu ei aflu că nu au văzut Grecia, Veneția, Roma, Barcelona sau Israelul, îmi dau seama că sunt mult mai bogată sufletește”.

Si iata si ce spune @adrianagloglo: “De cand ma stiu am preferat sa calatoresc, in detrimentul altor necesitati. Am amanat cumpararea mobilei pt. dormitor si am plecat in URSS, apoi mobila pt. dormitorul mic si am plecat in Polonia (prin anii 80). In studentie faceam blatul la cantina sau foamea, pentru doua zile in Bucegi! Avem niste prieteni care ani de zile nu au plecat nicaieri pt ca, ziceau ei, nu aveau bani. Dar ei credeau ca un concediu frumos e doar la 4*. I-am dus in Grecia, la 3* sau chiar la 1* si acum sunt morti dupa concediu. Ne roaga sa cautam cazari ieftine, modeste, sa stam cat mai mult. Ne-au facut sa stam acum 2 ani, 18 zile, de credea lumea ca am cerut azil in Grecia! ”

Aceste pasaje mi-au adus aminte de felul cum voiajam si eu prin tinerete si mi-au dat apa la moara, ca sa va mai deapan in vorbe si imagini, si eu, inca vreo 2-3 amintiri recente despre destinatii si cazari ieftine.

Unde e campingul de la Golden Beach?

Acesta se afla in insula Thassos, langa plaja dintre Skala Potamias - Chrisi Akti si Golden Beach -Chrisi Ammoudia, ceva mai aproape de cea de-a doua.

Localitatea cunoscuta mai ales ca “Skala Potamias” e-o statiune din Thassos pe care o ador. Am stat acolo, in urma cu cativa ani, 14 zile. Si pentru ca jinduiam sa recidivez, mai ales ca pretul unui sejur in Thassos, din Timisoara, e ieftin ca braga, (mai ales pana-n 15 iunie si dupa 15 septembrie), in iunie 2018, am mai luat un sejur in Thassos-city (vila Philipos) cu 143 euro/persoana/14 zile, (transport, cazare dar fara masa).

Cateva zile le-am petrecut pe plaja de la Skala Potamias, exista din autogara din Thassos si pana-n Skala Potamias, care e aproape, legaturi foarte bune. In aceasta statiune ai tot ce-ti trebuie: liniste, apa limpede si nu foarte adanca, cu intrare lina ca la Mamaia, cateva mini-marketuri, agentii “rent-a-car” cateva taverne si cafenele, unele chiar pe faleza, plus 4-5 baruri, o pizzerie, teverne si fast-food-uri, (meniul se scrie si-n limba romana), si multi turisti (sau chelneri) romani. Daca e sa visam un pic, Skala Potamias am putea-o muta pe litoralul nostru si i-am putea schimba chiar si numele in “Skala Romanias”.

Litoralul nostru are destul loc, are 250 Km lungime, si, daca acesta ar avea o apa mai limpede, mult mai multa curatenie si mai multa amabilitate in servicii, nici n-am mai merge in Thassos. Golful dintre cele doua Chrisi (Ammoudia si Akti), are si o plaje lunga de 2,5-3 Km, care, cred ca e cea mai lunga din Thassos.

Ori de cate ori am trecut, in luna iunie, prin Skala Potamias, apa era calda si peisajul superb: in fata ta, ai marea iar in spate, in departare, pe fundal, ai muntele. De ce e apa calda? Pentru ca Skala Potamias e situata spre Est, soarele rasare dimineata “direct din mare” si intr-un golf in forma de semiluna, inconjurat de munti destul de inalti (1000 m) iar curentii reci de aer, pe-aici, nu prea au cum ajunge "la mal". Iar insasi insula Thassos, e adapostita in asa-zisul “mare golf”, aflat intre continentul elen si Turcia, plin cu apa verzui-albastruie a marii Egee”.

Din cauza golfului, ferit de vanturi puternice, folosit doar pentru turism, marea e mai mareu ”oglinda”, fara valuri, “ca un lac” sau are valuri foarte mici. La un capat al mega-plajei gasiti plaja de la Chrisi Akti (Skala Potamias) iar la celalalt, pe cea de la Chrisi Amoudia (Golden Beach), unite printr-o sosea, care e paralela cu plaja.

Pe aceasta sosea se afla intrarea la Campingul Golden Beach. Cum am ajuns acolo? Din intamplare.

Campingul

Intr-o dimineata cand soarele incepea sa arda cam tare, fac o plimbare pe soseaua ce leaga Chrisi Akti (Skala Potamia) si Golful Chrisi Ammoudia (Golden Beach). Pe undeva, dincolo de mijlocul distantei, situate intre sosea si plaja, se afla campingul de la Golden Beach. Nu e greu sa ajungi acolo, chiar daca campingul nu se afla chiar la soseaua principala, exista tablite indicatoare. Cel mai bine e sa cautati un “Market”, aflat nu departe de intrarea in camping.

Langa intrare gasiti un bancomat si chiar la intrare e receptia, unde gasiti toate detaliile necesare cazarii, inclusiv preturile pentru persoane, autoturisme mici sau mari, instalarea unui cort mare sau mic. Campingul e imens!

Preturile din camping sunt mici, in jur de 10 euro/zi. Oare de ce? Concurenta! Pai faceti o simpla socoteala si veti vedea ca pretul la vila Philipos, la care am stat noi, a fost acelasi sau chiar mai mic decat cazarea intr-un cort sau o rulota din camping. Conditiile de cazare din camping, sunt multumitoare. Grupul sanitar era curat (toalete turcesti, dusuri, chiuvete, apa potabila), aveai acces si la frigiderul sau congelatorul comun, locurile pentru instalarea corturilor erau delimitate si numerotate.

Dupa ce-ai intrat in perimetrul campingului si ti-ai ales locul preferat, comunici la receptie numarul locului si-apoi iti instalezi cortul. Campingul este chiar langa plaja, are mai multe alei de-a lungul carora stau insirate corturile si rulotele, in partea opusa a intrarii se afla o poarta mereu deschisa, care te “poarta” spre plaja de nisip si spre mare.

Plaja e minunata, lunga, lata si neaglomerata, nisipul e fin, apa marii e limpede. In stanga si dreapta acestei plaje, gasesti sezlonguri si umbrelute, pe care le poti inchiria, dar poti sa stai si gratis, adica sa-ti aduci cu tine de-acasa, o masa, un sezlong sau scaune pliante, plus o umbrela si sa stai pe nisip, “la cearceaf”.

Mie, campingul acesta ieftin, mi s-a parut insa, cam aglomerat. In iunie, de-abia daca mai gaseai cateva locuri libere ptentru instalat cortul. Cred ca grecii isi lasa rulotele si corturile toata vara pe-acolo, isi aleg din timp locurile cele mai bune si mai ales umbroase, si tie nu-ti mai raman decat locurile pe care nu le ocupa ei.

Din cate am auzit, exista in camping si corturi si rulote de inchiriat, cu paturi si frigider, la preturi mici. Am intrat in discutie cu doi tineri din Serbia, care stateau “la o rulota inchiriata” o luna intreaga. Si cu doi romani, mai in varsta, care-si pregateau o tocanita pe un aragaz portabil cocotat pe o lada frigorifica. Mi-au zis ca e un camping linistit si masinile au acces in camping numai intre anumite ore. Masinile se parcheaza pe alei, care sunt largi si lungi, nu langa cort pe iarba, acolo nu e voie.

Ce faci in restul zilei?

Daca te-ai saturat de linistea din camping, plaja si balaceala, Skala Potamias, care forfoteste de viata, e aproape, poti ajunge acolo si pe jos, pe sosea sau pe plaja. Acolo ai taverne, cafenele, muzica, jocuri mecanice, shoping, un serviciu de “rent a car” si o statie de autobuz, de unde poti ajunge aproape oriunde pe insula.

De ce e necesar un camping?

Pentru mine, campingul este o “varianta de rezerva” de cazare, atunci cand vizitezi o alta insula, cand nu-ti convine pretul unei cazari la hotel, cand te hotaresti subit sa pleci in vacanta sau cand buzunarul nu-ti permite altceva. In camping gasesti mai mereu cate un “petec de iarba” unde sa-ti instalezi cortul.

@Web, te rog clipul, mersi! youtube

Trimis de dorgo in 10.01.20 13:09:27
Validat / Publicat: 10.01.20 14:25:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Lefkada, Cipru, Santorini, Paros, Halkidiki, Skiathos, Skopelos, Creta

VIZUALIZĂRI: 8297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Rulote de inchiriat

[10.01.20 14:25:08]

Mutat în rubrica "Camping Golden Beach, SKALA PANAGIA (C. AMMOUDIA)" (nou-creată pe sait)

Reviews-urile despre CAMPINGURI sunt de tip ”de cazare”!

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[10.01.20 14:49:05]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[10.01.20 15:39:18]

@webmasterX: Da, acolo este campingul!

[10.01.20 16:23:23]

Completare:

Plaja Golden Beach este situata la aproximativ 10 km de capitala insulei, Limenas, pe coasta estica.

Golden Beach este un fel de “nick-name”, adanc inradacinat in constiinta turistilor, o denumire “internationalizata”, numele ei real fiind Chrysi Ammudia (in traducere plaja de aur).

Plaja Golden Beach este cea mai mare din Thassos si este situata de-a lungul a doua sate, Skala Potamia si Skala Panagia.

Se zice ca, daca ai ajuns in Thassos si vrei sa te bronzezi repede, nu trebuie decat sa pornesti dintr-un capat al aceste plaje, intr-o plimbare usoara, pana la celalalt capat, si, cand te-ai intors, esti aproape negru.

krisstinna
[10.01.20 18:07:58]

@dorgo: Noi am fost cazați la Princess Golden Beach Hotel, zilnic treceam prin fața acestui camping.

Iar de la supermarketul din fotografia ta am cumparat niște scaune plinate și o măsuță, foarte ieftine și frumoase, pentru drumeții și escapade sunt grozave.

Foarte bine aprovizionat acel magazin, avea de toate pentru toți.

Menționez că treceam pe lângă camping de câteva ori pe zi, drumul era de fapt printre bălării, băieții din grupul nostru ziceau că-i la fel ca la Năvodari, pe vremuri...

Plaja nu era foarte lată, doar câteva rânduri de șezlonguri, intrarea in mare era lină dar se adâncea după trei pași. Marea... superbă, ca de obicei.

A fost prima mea experiență grecească, mi-a plăcut tare mult cu toate că am avut un șoc în clipa în care am văzut că turiștii mâncau pe balcon salam cu pâine și pate de ficat la masa de prânz și la cină. Apoi m-am obișnuit cu " peisajul" , îi admiram pentru că se bucurau de vacanță, de mare și de soare. Eu sunt de acord cu tot și cu toate, respect alegerea fiecărui individ.

Mâncam zilnic la taverna din laterala supermarketului, de două ori pe zi, MD il aveam inclus in prețul sejurului.

Foarte util acest articol DE CAZARE! Bravo pentru că ne-ai prezentat acest loc drăguț!

Vacanțe frumoase îți doresc!

[10.01.20 18:21:59]

@krisstinna: Multumesc de urare! Numai bine!

Sunt intr-o perioada in care m-am hotarat sa prezint si cazari mai modeste (ca si confort si pret), mai urmeaza in curand, inca doua, de la noi din tara.

Am mai adaugat o poza (P23) cu Golden Beach, vazuta de pe o terasa din Chrisi Ammoudia. Iesirea din camping pe plaja se face cam pe-acolo pe unde nu se mai vad deloc sezlonguri si umbrelute. Apa e calda si limpede.

Nasshu
[10.01.20 18:55:48]

@dorgo: pufai, cita mai tarlaua (cca 2000mp), cum de nu a pus nimeni ochii pe bucata aia verde de pamant fix linga plaja, aprox in mijloc!

La noi erau deja 10 blocuri lipite unul de altul acolo . la bulgari vreo 20 (gen Bansko)

[10.01.20 22:14:37]

@Nasshu: Pentru ca in Grecia, si verzii sunt la putere, in camping n-ai voie nici macar sa calci iarba uscata dintre corturi cu rotile masinii.

La carierele de marmura de langa Marble Beach sau Makryammos, care nu sunt departe, daca ai despadurit un deal plin de verdeata pt a exploata marmura, dupa ce-ai terminat exploatarea, esti obligat sa reimpaduresti dealul. E lege.

Daca le vine grecilor ideea, sa-si reactiveze vechiul lor aeroport, care e pe continent, dar nu departe de insula, in 40 de minute esti acolo si-atunci, adio litoral romanesc!

Vara, Thassos va deveni pamant romanesc iar grecii din Thassos, vor deveni minoritari.

[11.01.20 00:00:47]

@dorgo: Hai ca, după o zi urata, ma amuz acum pt m-ai citat in articolul tau. Si imi place ce am scris in ecoul ala. Si completez cu inca ceva. Prin anii 90 di eu si soțul castigam ff putin si de-abia puteam trimite copiii in vacanta. 7 ani nu am avut un concediu adevarat, dat am mers " la bai" , pe bani putin, cu bilete de pensionari (unchi, matusi). A fost un mod de relaxare, singurul accesibil atunci. Dar a fost bine si asa.

ANILU
[11.01.20 10:01:12]

@dorgo: La sfârșitul verii lui 2017 ne-am plimbat și noi pe acolo. Tare mult ne-a plăcut. Nu era aglomerat. Acele rulote cu minigradinite de jur împrejur arătau tare bine.

Eu l-am perceput ca o mică așezare unde turiști vin în vacanță!

Unii stau acolo toată vara!

Acum am aflat mai multe detalii citînd articolul tău.

Toate cele bune.

Nasshu
[11.01.20 10:31:38]

@dorgo:

Aeroportul de la Kavala, daca la asta te referi, este functional. E drept nu sunt prea multe zboruri Bucuresti-Kavala, dar totusi sunt.

Thassos va deveni pamant romanesc...

Era de mult ' ' pamant romanesc' ' , acum - de cand au terminat sirbi autostrada spre Macedonia- Grecia - a devenit si pamant sirbesc. E unul din motivele pentru care preturile la cazare au crescut, pentru ca s-a marit cererea, in conditiile in care in general majoritatea cazarilor nu ofera nimic in plus de banii aia.

Prezeta sirbilor, in urma terminarii autostrazii, se simte in Thasos si in Halkidiki (pe continent) destul de mult, dar cel mai mult in cresterea preturilor la cazare. Au aparut afisele, meniurile, indicatiile, agentiile de turism in sirba cam peste tot.

crismis
[11.01.20 11:54:11]

@adrianaglogo: La noi, la Galați, " se purtau" biletele luate " prin Combinat" . În vremurile bune ale Combinatului Siderurgic, angajații aveau multe facilități, printre care sejururi reduse consistent la munte sau la mare. Pe noi ne-au " aprovizionat" niște prieteni ani la rând, un sejur normal nu ne-am fi permis neam! Chiar și așa, restul concediului mâncam doar pâine cu parizer... Dar a fost frumos, (și) de-acolo ni se trage dorul de călătorie...

[11.01.20 12:17:19]

@crismis: Deci au mai fost si altii ca noi! Si uite ca acum ne bucuram de orice vacanta, mai scumpa sau mai ieftina.

Ca nu o sa ajung niciodata in unele locuri minunate despre care citesc pe AFA, nu e niciun necaz, le vizitez virtual, gratis( de fapt contra unui vot).

Sunt multe locuri frumoase si accesibile pt bugetul nostru.

Sanatosi sa fim.

[11.01.20 12:53:34]

@Nasshu: Da, e vorba de aeroprtul din Kavalaa, mi-ai dat o idee cu zborul, ma intersez sa vad cat costa si de cate ori pe saptamana se zboara.

Pana una alta, vad ca sejurul in Thassos, (la vila Philipos) prin agentia xy din Timisoara, s-a scumpit un pic, fata de 2018, dar nu prea mult, adica 12 zile, intre 20.05 – 03.06, costa 110 € / persoana iar intre 01.06 – 15.06, (tot 12 zile) costa145 € / persoana.

Ceea ce e cam nasol, cu autocarul, e durata calatoriei (cu tot cu traversarea cu ferry de la Keramoti la Limenas), de la Timisoara la Limenas, faci vreo 17 ore (!!)

[11.01.20 14:05:35]

@dorgo: Si eu caut cazare in Sithonia, si vad ca preturile sunt maricele

alinafulg
[11.01.20 15:29:57]

@dorgo: Este adevărat ce am scris în ecoul citat la începutul articolului, dar tot atât de adevărat este că am mers cu cortul doar prin anii 90, o dată la Herculane și încă o dată la Sinaia.

Vacanțele nu au fost mai putin reușite, încă mă amuz de faptul că la Herculane am prins o furtună cu tunete și fulgere iar dimineata în camping erau multi care își strangeau corturile și saltelele ude și au plecat imediat iar alții nu au putut pleca pentru că și-au tras prea aproape mașinile de Cerna iar râul a crescut și toate erau în apă până la jumătate.

Deci am ceva amintiri si de la cort, în schimb în Grecia am avut cazări și mai modeste dar unele chiar foarte bune, cum s-a putut. Despre Thassos ce să spun, mie mi-a plăcut foarte mult iar cazarea în camping poate fi o soluție pentru o vacanță frumoasă într-o insulă grecească.

[29.03.20 15:54:57]

@dorgo: Pe vremea lui Ceao, am stat de multe ori in campig, Navodari sau Olimp, sau ultima data in 1996 la Venus, si prin tara in diverse locuri.

Este intradevar o viata frumoasa, te simti mai liber si mi-aduc aminte cu drag de acele vremuri, dar acum sa mai merg cu cortul mi-ar fi mai incomod recunosc cinstit.

Am insa amintirile si bucuria acestul articol, felicitari, votat cu mare drag.

adrianaglogo, alinafulg, ANILU, crismis, dorgo, mishu

• pagină generată în 0.071671962738037 sec