ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2020
ÎNSCRIS: 18.05.15
DEC-2019

încărcat de pe telefon!

Ieftin și foarte bun, vom reveni cu siguranță

Cum s-a ivit o mini vacanță pe neprevăzute în Germania am dat imediat search pe Booking căutând cazare pentru o noapte. Am fi putut parcurge cei aproape 2000 km dintr-o bucată dar totuși nu eram nici la raliu, nici presați de timp și mai bine să ajungem acolo unde ne-am propus decât altundeva...

Deci am căutat și ne-a făcut cu ochiul acest hotel cu notă mare și recenzii foarte bune. Pot spune că a fost o alegere foarte inspirată și chiar peste așteptări.

Din autostradă cu GPS-ul setat cu localiatea Pöchlarn și numele hotelului în 3 - 5 minute am ajuns la destinație.

În fața hotelului se află gara și am avut oareșce temeri că o să fim treziți de zgomot dar totul a fost super ok. Hotel este izolat fonic în așa fel încât să nu fim deranjați de zgomote, de sirene;)

Nu stiu exact capacitatea hotelului dar este destul de mare și nu pe înălțime, având doar două etaje, cât pe lungime. Noi am avut camera 53 de la etajul 1, ce-i drept am cam mers pe vreo 3 holuri mari până la ea dar cum spuneam și mai sus a fost mai mult decât ne așteptam. În momentul în care am intrat în cameră am cam strâmbat din nas deoarece mi s-a părut frig dar soțul din dotare a dat robinetul caloriferului la poziția 3 și până ne-am întors de la masă era foarte cald și plăcut :)

Camera: mare, nu cred că este cazul să mă apuc cu descrierea camerei: pat matrimonial, birou, televizor bla bla că să fim serioși toate hotelurile de 3 stele au același standard. Doar menționez că așternuturile erau apretate și imaculate așa cum le făceam pe vremuri și noi acasă;) (La apretate mă refer că imaculate le facem și acum :)) )

Baia: deasemenea cu tot ce trebuie să conțină o baie la acest standard.

Ceea ce mi-a atras atenția în mod plăcut a fost că dimineața deschizând să aerisesc am constatat că nu era fir de praf pe pervaz iar geamurile străluceau. De fapt în tot hotelul curățenia este exemplară și am avut surpriza mare să constat că acest lucru se datorează unei românce. Da, da ați citit bine. Atunci când făceam poze pe hol, la un moment dat era un cufăr pictat extrem de frumos și am vrut să-i fac poză, pe el era un recipient și o lavetă pentru praf. Vazându-mă că mă pregătesc să fac poză, aud deodată:"stați să iau astea de aici! " Am tresărit, am salutat în românește și am început să vorbesc cu doamna care mi-a spus că lucrează acolo de 14 ani, este foarte ok și ne poate fi ghid dacă stăm mai mult. Data viitoare, pentru că sigur o să mai fie o dată viitoare o s-o luăm pe post de ghid-translator noi neștiind germană deloc. Engleza ne ajută dar în localitățile mici care nu sunt de interes crescut pentru turiști cam vorbim cu mâinile :D. Să revenim, am ținut să o laud pentru felul exemplar în care își face treaba și am făcut schimb de nr. de telefon.

Bun, acum să vorbim de mic dejun. Ei bine, aici am avut iar o mega surpriză. Un MD așa de variat și gustos cred că doar la 5* am mai avut. Pentru toate gusturile, toate etniile, vegetarieni: pește afumat, pește pané, salată de pește, conservă de pește, pate de pește, icre, hummus, ouă în toate felurile gătite (omletă, ochiuri, fierte, salată de ouă, ouă umplute), snițele, câteva feluri de salam, brânzeturi, falafel, cuscus, unt, iaurturi, dulcețuri, cereale, ceaiuri, sucuri, cafele, fructe, legume, dulciuri și precis am uitat ceva dar nu intenționat.

Parcarea: este chiar în fața hotelului cu locuri suficiente

Per total a fost super bine și la toamnă revenim aici în special pentru că avem gara peste stradă și putem să vizităm localitățile limitrofe cu trenul care nu-i scump plus că avem un îndrumător pentru obiectivele din zonă;)

Un An Nou cu bine vă doresc și vacanțe cât mai frumoase:*

Trimis de diana2015 in 09.01.20 12:40:54
Validat / Publicat: 09.01.20 13:40:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 859 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mic dejun
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

webmasterX [09.01.20 13:39:40] »

Bună și această recomandare

Mutat în rubrica "Moser Reiter Hotel [Pochlarn], MELK" (nou-creată pe sait)

diana2015 [09.01.20 13:47:57] »

@webmasterX: Da, cred că da. Am scris de pe telefon și nu pot foarte mult mări imaginea. Mulțumesc frumos

webmaster [09.01.20 13:58:10] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

diana2015 [09.01.20 15:52:49] »

@webmaster: Mulțumesc frumos

Zoazore [09.01.20 20:32:35] »

@diana2015:

precis am uitat ceva dar nu intenționat.

Da, ai uitat sa spui despre lapte! Lapte nu aveau? Nu aveau, nu merg acolo!

Revenind la subiect, e tare frumos si curat acolo! Am remarcat marimea camerei. Nu v-ati ratacit prin ea?

Cinste romancei noastre pentru munca depusa cu folos si sper s-o gasiti apta sa va conduca prin locuri inedite

La multi ani si multe calatorii si voua!

diana2015 [09.01.20 22:54:40] »

@Zoazore: tiiii cum am uitat tocmai laptele , să știi că poți veni că nu lipsește laptele

Mulțumesc zânica mea dragă pentru lectură și vot și abia aștept să ne vedem, poate chiar mai devreme decât întâlnirea AFA pup

mishu [22.03.20 15:06:46] »

@diana2015: Ce sa spun, frumos, ieftin intradevar, mi-a placut si mi-ar placea sa ajung si eu pe acolo.

Micul dejun iarasi un rasfat, si de asta mi plac mie cazarile cu mic dejun, mai ales cand nu te grabesti la drum, sa poti sta si sa te relaxezi la greu.

Cat despre doamna care avea grija ca locurile sa arate perfect, cinste ei, si am mai mentioant azi intr-un ecou la o cazare in Grecia, de proprietare a unei romance, romanii seriosi fac cinste pe oriunde s-ar afla (inclusiv eu, plina de modestie ).

Felicitari, votat cu mare drag.

diana2015scris / TELEFON [23.03.20 15:13:19] »

@mishu: mulțumesc pentru lectură și vot.

Nu este vorba de nici o lauda, chiar faci cinste neamului și ne mândrim cu așa oameni (ca tine) serioși și muncitori

Pup și să ne vedem sănătoși

diana2015, mishu, Zoazore