ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2010
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Excursia la poalele Olimpului mi s-a parut reusita

Excursia la poalele Olimpului mi s-a parut reusita, chiar daca ma asteptam sa mergem mai mult pe jos si pe poteci abrupte. A fost organizata de agentia partenera a celei cu care am plecat din tara si a fost gratuita, pentru ca alesesem alte doua excursii (la Meteore si la Skiathos).

Din oraselul Litochoro am pornit (pe jos, normal) pe o vreme caniculara catre "Cada lui Zeus". Pana la intrarea in padure, drumul trecea printre case superbe, era asfaltat si a fost cam dificil, pentru ca soarele ardea puternic si aveam ceva de urcat. In padure am dat de umbra si am intrat pe o poteca formata din dale de beton, pe sub care curgea apa (probabil alimenta o zona din oras). Drumul prin padure a fost parca prea usor, mai ales ca nu era de urcat si nu simteai la talpi pietre. O femeie invatata cu tocuri merge lejer pe-acolo. Canionul era spectaculos, ma asteptam ca acea cascada sa fie mai mare, oricum a fost frumos si relaxant pentru un om obosit dupa luni intregi de serviciu.

Trimis de turist.real in 23.06.10 13:41:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist.real); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La poalele Olimpului_Biserica din Litochoro

valimi
[23.06.10 15:01:24]

Pai, ne-ai descris doar drumul pana acolo, nu si muntele.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.06.10 18:08:59]

Valimi, ca sa poti descrie muntele trebuie sa si mergi macar un pic pe el, in excursia organizata de agentii nu se merge deloc pe munte ci numai pe la baza lui, e o excursie relaxanta pentru oameni in vacanta, am scris eu despre urcarea noastra pana la Refugiul A 2100 m, daca te intereseaza, e foarte usor drumul insa destul de lung pentru a face urcarea intr-o singura zi pana in varful Mytikas 2920 m.

Ca sa poti urca pana in varf trebuie sa rezervi pat la Refugiul A, sa innoptezi acolo si a doua zi sa urci pana in varf si apoi sa cobori pana jos in masura in care conditia fizica o permite. Eu am mers de la 1100 la 2100 si apoi am coborat si eram usor terminat!

turist.realAUTOR REVIEW
[23.06.10 21:04:17]

Inainte de a pleca in Grecia, tentatia de a merge pe Olimp mi-a trezit-o chiar ionescunic, care a atasat fotografii superbe. Speram sa recunosc cat mai mult din ele, mai ales din acea carare amenajata cu grija, dar nu am fost pana acolo, nici macar pana la Prionia. Pentru ca am fost cu autocarul, stiam ca nu o sa pot ajunge cu grupul prea departe, asa ca m-am multimit cu putin. Am atasat si cateva fotografii, astept sa fie validate.

Am, totusi, o nelamurire: parca in pozele lui ionescunic, Cada lui Zeus arata altfel decat ce am vazut eu, iar apa care curge e prea putina. Pana acolo se ajungea pe acea carare betonata, direct din Litochoro.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.06.10 21:14:27]

Asa este pentru ca eu am fost pe cont propriu fara ghid si explicatii profesioniste si am confundat acest obiectiv cu altceva care era in apropiere de Prionia, acolo erau f multi turisti din Romania cu un autocar de HD si priveau la cascada micuta si ghida le tot povestea si eu am presupus, gresit dealtfel ca acolo ar fi cada lui Zeus, am gresit, scuze.

[23.06.10 21:23:43]

ionescunic: ar fi bine sa revenim la textul acelei poze (sau la continutul review-ului) ; daca nu cumva ai facut deja asta, te rog scrie la review-ul respectiv un ecou prin care soliciti aceasta corectura

ionescunic, turist.real, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Muntele Olimp: