ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2020
ÎNSCRIS: 28.06.10
DEC-2019

Revelion 2020

Pentru ca de sarbatori este recomandat sa petreci cu neamurile si cu prieteni, a trebuit sa tin cont de dorintele acestora asa ca am ales PrimaSol Ralitsa Superior. Hotelul apare pe unele site-uri de 3* iar pe altele de 4*. Parerea mea este ca este un hotel bun de 3*.

Prima impresie neplacuta a fost cea cu parcarea de langa hotel. Am facut 2 ture prin complex pana cand am gasit un loc in parcarea Ralitsa De Luxe care era jumatate ocupata dar a fost destul de greu cu bagajele pe scari. Unii compatrioti cu toate comentarile managerului au parcat pe spatiu verde. Nu am inteles de ce nu a permis parcarea in fata hotelului unde era o mica piata, bariera era functionala am vazut cum se ridica pentru angajati. Cred ca in sezon cand sunt deschise toate hotelurile din complex se parcheaza la greu pe spatiu verde.

Pentru a ridica gradul de confort, noi am ales un studio, care se aproprie de 4*. Hotelul are doar 3 studio amplasate la etajul 6 (ultimul) aproximativ la jumatatea holului. Studio la acest hotel are o suprafata de 30 mp. si este format practic din doua camere care sunt open space. In zona de relaxare se afla o canapea extensibila, 2 fotolii, un minibar si un birou. Dormitorul are un pat matrimonial mare si un dulap pentru haine. Baia este foarte spatioasa cu cada si bideu. Deasemenea studio mai este prevazut cu un WC. de serviciu si 2 balcoane. Pe podea se afla mocheta in ambele zone. Televizorul LCD de 80 cm este montat pe masuta rotativa si se poate orienta foarte usor spre zona de relaxare sau spre zona de dormitor. Am apreciat starea foarte buna a mobilierului, instalatiilor sanitare si chiar a mochetei. Se observa ca a fost schimbat poate de maxim 2 ani si este o camera mai putin folosita. Calitatea materialelor inclusiv a gresia si a faianta este modesta, totusi acesta camera se aproprie 4*. Curatenia in camera si in spatiile comune a fost aproape perfecta.

Restaurantul este separat de hotelul Ralitsa Superior fiind alipit de Ralitsa De Luxe (nu stiu daca are acces direct din acest hotel). Aceasta este un minus mare pentru petreceri pe timp de iarna pentru ca iti trebuie o haina groasa peste tinuta de gala. Restaurantul este spatios, curat dar sunt folosite tot materiale modeste si nu iti creeaza impresia de lux. Spre surprinderea noastra in interiorul restaurantului nu era nimic care sa te duca cu gandul ca este revelionul. Preparatele culinare au fost obijnuite pentru un hotel de 3* fara nimic deosebit. De remarcat a fost numarul mare de ospatari care erau amabili si harnici, imediat debarasau mesele. Formatia romaneasca slabuta, defapt nici nu trebuia sa ai pretentii prea mari pentru un hotel de 3*. Prajiturile au fost si ele de calitatate inferioara si spre surprinderea noastra nu prea au fost torturi decat la cina iar acestea aveau gustul celor din Nisipurile de Aur si nu a celor din Albena din timpul sezonului. Managerul general a dorit sa mascheze economia astfel a servit un psudopurcel si o gaina de rasa grea pe post de curcan spre sfarsitul mesei de revelion cand majoritatea turistilor erau satui. La fel a facut si cu tortul festiv care a fost servit catre ora 1 cand majoritatea turistilor plecasera. Inainte de ora 24 ospatarii au strans toata mancarea de pe mese inclusiv prajiturile si fructele. Astfel ca la ora 24 mesele erau curate. Defapt din oferta s-a precizat ca masa festiva se incheie la ora 24 iar barul ramane deschis pana la ora 2. La ora 24 a fost un foc de artificii obijnuit in fata restaurantului cand s-a servit si clasica cupa de sampanie Albena. In oferta erau prevazute in fiecare seara cine festive cu anumit specific pe care noi nu le-am sesizat. Mesele toate au fost in sistem bufet iar barul restaurantului a servit bauturi bulgaresti tot timpul, inclusiv in noaptea de revelion. Pentru masa de revelion rationalizat a fost doar vinul la sticla, adica o sticla de 0.75 l la 2 persoane. In restaurant erau doua aparate cu autoservire care faceau cafea din boabe iar la barul din lobby se putea bea cafea expresso buna fara un cost suplimentar. Defapt peste tot in Albena la AI cafeaua expresso este inclusa. Barul din restaurant avea bere Kamenitsa, o bere bulgareasca de calitate. Ciudat berea nu era cu autoservire cum se obijnuieste in ultimul timp la AI. Deasemenea vinul de dozator era destul de bun.

Pot spune ca s-a cunoscut lipsa de experienta in organizarea Revelionului, cred ca pentru ei a fost al doilea revelion. Am ajuns in jur de ora 13 iar la receptie am stat aprox. 45 min. La cazare nu am primit informatii despre programul sejurului. In seara de revelion la intrarea in restaurant era deasemenea o coada mare de turisti pentru a afla la ce masa sunt repartizati. La Azalia am primit de la cazare o foie scrisa in romana cu programul restaurantului, al centrului Spa, sevicii incluse in pachet si numarul mesei pentru cina festiva.

Un mare minus acord piscinei interioare cu apa rece si foarte mult clor. In oferta se preciza ca este apa termala dar sunt convins ca a fost doar reclama. Deasemenea saunele erau cu taxa. Programul piscinei era 10-18 dar pe 30.12.2019 piscina era inchisa la ora 17. Am incercat apa pe 31.12.2019 pe la pranz dar nu cred ca depasea 17-18 grade, asa ca am intrat pana la brau si am iesit imediat.

Am fost pe jos la mare pe 31.12.2019 (a fost cam frig si vant pe plaja) iar pe 1.01.2020 am facut o vizita cu masina la Balcic.

Am fost acum 3 ani de Revelion la Azalia cand am fost incantat de program si de organizare dar anul acesta nu au mai organizat Revelionul caci se pare ca renoveaza putin hotelul. Pretul a fost tot de aprox. 500 E.

Turisti au fost toti romani de toate varstele dar parca predominau pensionari care venisera cu autocarul. Pretul unei camere duble a fost de 454 E, fara transport. Poate veti spune ca a fost un pret mic dar ganditiva ca in varf de sezon nu cred ca pretul depaseste 75 E/noapte/pers si poate ofera mai mult (transport la plaja, sezlonguri,inghetata, gustari intre mese, divertisment la piscina,etc.). Noi nu regretam diferenta de 60 E pentru studio si apreciem ca a meritat.

Depinde de gusturi dar noi nu mai mergem la acest hotel de Revelion. Daca il recomand o fac pentru cei mai putin pretentiosi obijnuiti cu hotelurile de 3*. Pentru sezonul estival daca nu va deranjeaza distanta mare fata de plaja si aveti un buget mai mic puteti merge cu incredere la acest hotel pentru ca a fost recent renovat, este curat iar personalul este amabil.

Am pus poze mai mult din studio pentru ca lipsesc de pe acest site iar cu restaurantul si cu piscinele exterioare sunt poze o gramada.

Trimis de olteanul2010 in 04.01.20 00:44:28
Validat / Publicat: 04.01.20 07:11:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 761 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Detaliu zonade relaxare-punctul forte al camerei
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[04.01.20 09:55:14]

@olteanul2010:

aici te contrazic putin.

Distanta mare pana la plaja e suplinita de accesul gratuit la AquaPark, si e acoperita de cursele dese (15 min) cu autobuzul. Au plaja proprie, cu sezlonguri si umbrelute, acces la RAI pentru pranz. Pretul nu e chiar mic nici vara. De rest, ai dreptate. Cu totul!

Sa ai un an bun, frumos si calatorii inspirate!

olteanul2010AUTOR REVIEW
    [04.01.20 14:04:47]

@Zoazore: Mulțumesc pentru urări și pentru interesul arătat acestui articol. Nu îmi plac discuțiile contradictorii dar probabil sunt diferențe de opinii datorita diferenței de vârsta. Noi facem parte din categoria 55+. Obijnuim sa mergem la plajă de 2ori pe zi, să tragem un pui de somn după prânz după un an de muncă (nu suntem pensionari) iar seara sa facem o plimbare pe malul marii, eventual o baie în mare sau o plimbare prin zona centrală. Ne place să simțim aerosoli marini. Din aceste cauze ne plac hotelurile pe plajă de preferință din Grecia. În sezon nu am mai fost pe litoralul bulgăresc din 2013. Pe noi topoganele cu apa nu ne atrag dar sunt convins că pentru familiile cu copii minori Aqua Park este cerință de baza. Pentru noi nici barul de pe plajă nu este foarte important. Cred totuși că este mai ieftin decât majoritatea hotelurilor de pe plaja din Albena fără să fac comparație cu Kaliakra care este de altă clasă și totuși foarte scump. Am auzit pe la turiști aflați de Revelion la Ralitsa că intervalul autobuzelor este de 30 min. dar nu am văzut scris. Noi membri AFA suntem atât de diverși, cu gusturi diferite dar am rămas activ pe acest site din 2010 tocmai pentru că există respect între noi și intelegere.

Vă doresc și eu La mulți ani! și alegeri inspirate pentru sejururi ideale dacă se poate.

[04.01.20 16:01:48]

@olteanul2010: Cred ca suntem de-o seama. Eu voi implini luna viitoare 54 de ani.

Albena e statiunea sufletului meu si citesc tot ce se scrie despre ea. Ia la acest hotel ne-a placut cel mai mult!

vezi impresii

Departe de mine sa ne cotrazicem cu rautate. Ba chiar recunosc: ai dreptate, circula la 30 de minute.

Am stat si-n Boriana, si-n Mura, dar aici mi-a placut mai mult. Si la plaja tot asa mergeam!

Astept sa mai scrii, ca-mi place! Si, de ce nu, sa mai "combatem" ! Pace?

[22.03.20 17:35:59]

@olteanul2010: Am citit si articolul dar si ecourile, si pot spune ca din punct de vedere al varstei o depasesc putin pe colega @zoazore, si inca savurez AquaPark, ei bine nu chiar toate tipurile de distractii dar mai gasesc si pentru mine.

Ralitsa a insemnat pentru mine si familia mea ceva ani de vacanta petrecuta acolo, iar dupa ce a fost pus in functiune AquaPark a fost si mai atractiv.

Normal, fiecare are parte de experientele lui, insa tocmai din impartasirea experientelor proprii iti poti face o idee cat mai apropiata de ce iti doresti tu. Era intradevar deranjanta deplasarea la plaja cu o masina la fiecare 30 de minute, si vand mai existau si turisti care aveau ditamai colaci de salvare cu care insistau sa mearga in masina, etc...

Noua ne-a placut zona pentru ca era cea mai racoroasa din statiune, si ai dreptate, vara se parca la greu pe spatiul verde (fara nici o interdictie).

Pentru Revelion daca ar fi sa aleg un hotel la mare as alege unul pe plaja, pentru ca doar plaja mai ofera un peisaj mai de plimbare, altfel statiunile pe care vara le cunosti pline de verva, acum iarna, majoritar goale, par chiar sinistre,

Felicitari, votat cu mare drag.

[22.03.20 17:40:14]

@Zoazore: Asa este, nici vara nu este ieftina cazarea aici, iar de cand cu Aqua park cu atat mai mult, deoarece ai acces gratuit. Am venit aici ani la rand si mi-a placut, mai ales din cauza de umbra, liniste, mai ales ca mai prindeam si flori de tei in pomi iar mirosul chiar era unul placut. Iar pentru noi Albena are si o alta semnificatie, aici ne-am cunoscut.

Visez la vara si destinatii de relaxare.

[22.03.20 17:48:05]

@mishu: Daaa, 2016! Noi stateam la Dobrotitsa... Cea mai frumoasa vacanta a noastra! Din toate punctele de vedere! Dar intalnirea cu voi a incununat-o si-a inobilat-o! Krrrr!

Albena a a insemnat 9 ani de vacante superbe! Sper sa am puterea sa mai ajung acolo!

Pentru asta am nevoie de putere psihica, dar eu nu spun NU! Nu se stie niciodata!

Sper doar sa ne "liberam" cat mai curand!

[22.03.20 17:49:05]

@Zoazore: Sănătoși sa fim și mai vedem,

mishu, olteanul2010, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂCalimera Ralitsa Superior (ex PrimaSol, ex-Ralitsa MB) :