ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2020
NOV-2019
colegi

la PMM* = 4050 INR

Circuit INDIA (IX) - Hotel Clarks Shiraz. Show marca Bollywood

În sfârsit am ajuns în Agra si ne îndreptam spre hotelul Clarks Shiraz sa ne cazam si sa ne pregatim pentru a pleca la teatru unde trebuie sa fim prezenti la ora 19. Urma sa vedem un spectacol sustinut de actori de la Bollywood, un spectacol despre povestea de dragoste dintre împaratul Mughal Shan Jahan si iubita lui sotie Mumtaz si cum s-a construit Taj Mahal.

La intrarea în hotel am trecut printr-un filtru ca la aeroport, fara bagaje si fara telefon. Bagajele noastre au trecut print-un tunel pentru a fi scanate. La intrarea pe domeniul hotelului e bariera si paza, la intrarea în hotel e o persoana înarmata dar si un indian îmbracat într-un costum traditional ce ne saluta pe fiecare cu « namaste » împreunând palmele. Intrarea în camera si actionarea liftului se face cu cartela de la camera. Aceste masuri s-au luat dupa ultimul atentat din 2015, când hotelul a fost atacat de teroristi si au murit multi turisti. Incredibil…

Pâna la preluarea bagajelor am dat o tura prin holul principal: receptia, zona de asteptare cu fotolii si canapele, oglinzi încastrate în rame, galeria comerciala cu multe buticuri de bijuterii, haine, sari-uri, suveniruri. Pe un perete, de-o parte si de alta a unui panou cu oglinzi sunt 18 tablouri cu chipurile si autografele celebritatilor ce au trecut pragul acestui hotel de ex: scriitoarea Barbara Cartland, muzicianul grec Yanni, Joan Kennedy din vestita familie de politicieni, Mohammad Ali alias Cassius Clay pe care îl stie o planeta întreaga, echipa de cosmonauti Apollo XVII, Zubin Mehta…

Pe un perete sunt cinci ceasuri ce indica ora din cinci orase New York, Londra, New Delhi, Sydney, Tokyo. În spate e intrarea la un restaurant unde se servea micul dejun si cina din a doua seara deoarece holul exterior ce ducea la restaurantul mare va fi blocat vineri de nunta indiana. Se faceau pregatiri pentru nunta de joi seara, nunta având loc vineri seara.

Vizavi de restaurantul interior se afla un tablou cu zeitatea indiana Ganesha înconjurat de o ghirlanda de flori. Pe holul cu galeria comerciala sunt expuse diplomele de excelenta câstigate de hotel.

A urmat repartitia cartelelor si recuperarea bagajelor pentru a scrie numarul camerei pe cartonasul atasat. Am primit rapid bagajele în camera si neavând marunt i-am dat 100 de rupii, expresia de fericire de pe fata indianului facea toti banii…

Holurile unde sunt camerele sunt dotate cu un covor grena cu model bej atât de gros ca zgomotul pasilor se pierdea în grosimea covorului, cu decor elegant si castronele cu potpourri parfumate.

Camera

E un melange de eleganta în culori si mobilier. Pat dublu, veioze, noptiere, un fotoliu, draperii în ton cu mobila, un birou din sticla pe care se afla o mapa cu hârtie, plic si un pix cu antetul hotelului, un scaun cu rotile foarte confortabil. Minifrigiderul e ascuns într-un dulap, deasupra e o tava cu 2 cani, fierbator, pahare, pliculete de ceai, ness si zahar, ceva de rontait si o sticle mica de vin cu o denumire ce noua ne suna un pic indecent si lista de preturi pentru produsele din minifrigider. În dulapul mare sunt un halat alb, papucei si un fier de calcat.

În camera sunt puse pe noptiere si masute sticle cu apa de un litru, în total 4 sticle, sunt cei mai darnici, sticlele cu apa sunt gratuite, apa consumata e înlocuita a doua zi. Lânga fereastra care nu se deschide e un fotoliu cu o masuta rotunda si o sticla cu apa, prin fereastra se vad doua terenuri de sport amenajate pe acoperisul cladirii unde este receptia.

Baia

Baia sclipitor de curata si eleganta. Pe blatul de marmura e o tava cu prosoape mici albe si pufoase, consumabile de calitate, inclusiv pasta de dinti, pieptene si aparate de ras cu un tub mic cu gel de ras. Cada cu dus e curata, uscatorul de par functioneaza bine. A fost o adevarata placere sa stau la acest hotel.

Restaurantul

In prima seara am luat cina în restaurantul mare, mâncarea e pentru toate gusturile mai mult sau mai putin condimentata, desertul e bun, prajituri si înghetata de doua feluri, supele sunt clare cu urme fine de legume, au si pâine adevarata nu numai lipie, un fel de brânza, am gasit aici chiar si o mâncare cu bucati de brânza într-un fel de sos condimentat. La micul dejun se prepara omleta cu bucatele de rosii fara condimente, la cerere. Holul ce duce la acest restaurant e deja împodobit cu draperii colorate si ghirlande cu flori, gradina laterala e aranjata cu mese si scaune si doua pavilioane, sunt pregatirile pentru nunta de mâine seara.

Show marca Bollywood

Spectacolul « Mohabbat the Taj: the saga of love » e povestea de dragoste dintre împaratul Mughal Shan Jahan si sotia lui preferata care i-a daruit multi copii. La nasterea celui de-al paisprezecelea copil, din pacate, Mumtaz s-a stins din viata. Înnebunit de durere a tinut doliu mult timp si a început constructia Taj Mahal-ului ca mormânt pentru prea iubita lui sotie, mai multe detalii vor fi în review-ul despre Taj Mahal. Constructia a durat 22 de ani si aproape a ruinat regatul si din cauza asta a fost detronat de catre unul dintre fiii lui.

Am facut câteva fotografii în holul teatrului si în sala de teatru pâna sa înceapa spectacolul. Locurile au fost în fata pe rândul 3, un bilet ne-a costat 50 de euro si în timpul spectacolului nu am avut voie sa facem fotografii. Scena avea o cortina de catifea rosie si la un moment dat s-a tras si am vazut o macheta destul de mare a Taj Mahal-ului.

În fata scenei, central, sunt sase locuri VIP, un loc aici costa 300 de euro si include si o sedinta de machiaj, coafura si un sari. Au venit sase turiste îmbracate în sari, dichisite si s-au asezat pe aceste locuri. A fost un spectacol cu muzica si dansuri indiene, cu doi actori principali frumosi si un ansamblu de dansatori, a fost un vârtej de costume frumoase, de culori si dans executat cu multa gratie. Un narator prezenta povestea, actorii principali cântau si dansau, a fost o adevarata încântare sa vad pe viu un asemenea spectacol.

La final am avut parte de o surpriza, am avut posibilitatea de a face fotografii cu cei doi actori principali, pe scena în fata machetei Taj Mahal la un pret modest de 100 de rupii. Când mi-a venit rândul am avut curajul de a o lua de brat pe actrita si sa-mi strecor mâna în palma « împaratului », nu au clipit si au acceptat gestul meu, le-am multumit la final, au avut multa rabdare cei doi pentru ca erau multi turisti dornici de o asa amintire. Am asteptat în hol ca fotografiile sa fie gata pentru tot grupul si ne-am întors la hotel la o prajitura si o înghetata.

A fost o seara perfecta. Mâine mergem sa vizitam Red Fort deoarece Taj Mahalul e închis pentru rugaciune.

Trimis de Yolanda in 03.01.20 23:28:26
Validat / Publicat: 04.01.20 00:20:59

VIZUALIZĂRI: 1086 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 camera mea
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 4050.00 INR pe cameră

Dan&Ema
    [04.01.20 05:02:32]

@Yolanda:

Foarte bine arata hotelul. Foarte luminos spatiul larg cu oglinzi. Camera cu vin si ape incluse, decorat si aranjat, chiar arata de nota 10.

Desertul acela roz era inghetata?

Nu imi imaginam prea multe despre India pana sa incep sa aflu acum povesti mai mult decat interesante.

Felicitari pentru excursie, articole si poze.

Numai bine!

YolandaAUTOR REVIEW
    [04.01.20 10:02:03]

@Dan&Ema: multumesc pentru vizita si ecou. Înghetata roz de pe farfurie a fost delicioasa.

Încet, încet India se schimba în bine, trebuie sa tinem cont ca, cu o populatie de aprox 1 miliard si 400 de milioane este greu sa gestionezi situatia, cei 27 de regi si regele regilor maharajahul au lasat în urma o istorie bogata si interesanta ce atrage din ce în ce mai multi turisti.

Zoazore
    [04.01.20 17:20:25]

@Yolanda: Un SB elegant pentru un articol elegant despre un hotel elegant!

Intai am privit (si votat) pozele si am vazut-o si pe cea cu cei doi actori. Am crezut ca sunt manechine. Am citit articolul si m-am lamurit ca nu!

Da, ei sunt obisnuiti cu tot felul de oameni, iar gestul tau a fost decent! Daca n-ar fi fost asa, ar fi reactionat!

Revenind la hotel, e de-o eleganta cuceritoare! Si curat, dar si luminos! Vorba lui @Dan&Ema, incep sa-mi schimb si eu parerea despre indieni!

Dar sa nu uitam ca India a fost " Perla Coroanei Britanice" . Si au invatat de la britanici multe despre clasa si eleganta.

YolandaAUTOR REVIEW
    [04.01.20 19:33:34]

@Zoazore: multumesc de ecou si de un vot norocos.

Am fotografiat cu telefonul poza cu cei doi actori, poza e pusa într-o mapa eleganta, pentru a o putea posta la review.

M-am simtit foarte bine la acest hotel si aici am vazut doua nunti, una bogata si eleganta cu pavilioane bogat decorate in gradina si restaurant si alta modesta doar cu un cort simplu in curtea mica a hotelului si spectacol in strada cu muzica, dans si bani aruncati in aer... voi povesti in rw urmator.

Dan&Ema, Yolanda, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂClarks Shiraz Hotel: